Get our free mobile app

Note: The following is based on schedules sent directly to Shore Sports Network, and/or taken from each school's official schedule posted on either bigteams.com or the Shore Conference scheduling site. Opponents, dates, and times are subject to change. 

Division Alignment

Class A North

CBA

Colts Neck

Freehold Township

Howell

Long Branch

Manalapan

Marlboro

Middletown North

Middletown South

 

Class A South

Brick Memorial

Brick

Central

Jackson Memorial

Southern

Toms River East

Toms River North

Toms River South

 

Class B North

Holmdel

Neptune

Ocean

Red Bank Catholic

Red Bank

Rumson-Fair Haven

St. John Vianney

Shore

 

Class B South

Barnegat

Donovan Catholic

Jackson Liberty

Lacey

Manasquan

Point Boro

St. Rose

Wall

 

2022 Shore Conference Boys Lacrosse Schedule

Wednesday, March 30

Class A North

Howell 10, Manalapan 9

Class B South

Wall 12, Barnegat 0

Nondivisional

Brick Memorial 3, Ocean 2

Red Bank Catholic 19, Central 1

Holmdel 14, Brick 1

Point Boro 15, Marlboro 2

Jackson Memorial 17, Freehold Township 3

St. Rose 4, Middletown North 1

Donovan Catholic 19, Long Branch 2

Nonconference

Bergen Catholic 11, CBA 10 (2OT)

Manasquan 13, Moorestown 2

Shore 14, Monroe 5

Middletown South 8, Old Bridge 4

Southern 13, Holy Spirit 2

Rumson-Fair Haven 12, Lenape 0

 

Thursday, March 31

Class B North

Red Bank at St. John Vianney at, 4:30 p.m. - postponed to May 2

Nondivisional

Barnegat 16, Neptune 5

Toms River South 10, Jackson Liberty 9

Nonconference

Wall 10, St. Joseph (Metuchen) 3

 

Friday, April 1

Class A North

Middletown South 15, Colts Neck 0

Middletown North 10, Marlboro 1

Class B North

Rumson-Fair Haven 16, Red Bank Catholic 5

Nondivisional

Point Boro 17, Toms River North 8

Nonconference

Sayreville 5, Central 0

Egg Harbor 16, Lacey 4

CBA 12, Moorestown 4

 

Saturday, April 2

Class A North

CBA 14, Long Branch 0

Class A South

Brick Memorial 10, Toms River East 6

Southern 21, Central 1

Toms River North 6, Brick 5

Jackson Memorial 16, Toms River South 4

Class B North

Ocean 12, Neptune 2

Shore 12, Red Bank 1

Holmdel 13, St. John Vianney 2

Class B South

Manasquan 9, Wall 6

St. Rose 12, Jackson Liberty 4

Barnegat 13, Donovan Catholic 12

Nonconference

East Brunswick 13, Howell 9

Seton Hall Prep 8, Rumson-Fair Haven 7

 

Monday, April 4

Class A North

Manalapan 16, Marlboro 3

Howell 18, Freehold Township 3

Nondivisional

Lacey 11, Central 0

Colts Neck 7, Brick 4

Point Boro 15, Neptune 1

Wall 18, Ocean 1

St. Rose 5, Jackson Memorial 4

Red Bank Catholic 19, Middletown North 7

Jackson Liberty 7, St. John Vianney 6 (OT)

Holmdel 14, Brick Memorial 1

Toms River South 15, Donovan Catholic 8

Nonconference

Iona Prep 9, CBA 6

 

Tuesday, April 5

Class A North

Middletown South 10, Manalapan 4

Class A South

Toms River East 5, Brick 4

Class B South

St. Rose 12, Barnegat 7

 

Wednesday, April 6

Class A North

Howell at Marlboro, 4 p.m. - postponed to Saturday, 4/9

Long Branch at Colts Neck, 4 p.m. - postponed

Middletown South 14, Freehold Township 6

CBA 13, Middletown North 2

Class A South

Southern 11, Brick Memorial 2

Jackson Memorial 15, Toms River North 6

Toms River South 16, Central 2

Class B North

St. John Vianney 16, Neptune 4

Red Bank 12l Ocean 0

Red Bank Catholic 12, Holmdel 10

Rumson-Fair Haven 14, Shore 3

Class B South

Wall at Lacey, 3:45 p.m. - postponed to TBA

Manasquan 17, Jackson Liberty 3

Point Boro 15, Donovan Catholic 5

 

Thursday, April 7

Nondivisional

CBA at Southern, 4:30 p.m. - postponed to TBA

Nonconference

Glen Ridge at Red Bank, 4:30 p.m. - postponed

Rutherford at St. John Vianney, 4:30 p.m. - postponed to 5/4

 

Friday, April 8

Class A North

Manalapan 18, Long Branch 1

Nondivisional

Lacey 8, Brick 1

Jackson Liberty 7, Freehold Township 6

Ocean 4, Toms River East 1

Barnegat 16, Toms River North 2

Rumson-Fair Haven 17, Howell 6

Manasquan 15, Holmdel 3

Jackson Memorial 6, Middletown North 5

 

Saturday, April 9

Class A North

Howell 14, Marlboro 1

Nondivisional

Brick Memorial 14, Donovan Catholic 10

Barnegat 15, Central 3

Middletown South 10, Red Bank Catholic 5

St. Rose 9, Colts Neck 2

Nonconference

Point Boro 16, Edison 6

J.P. Stevens 12, Long Branch 6

Wall 7, Columbia 6 (OT)

Pope John 8, CBA 7 (OT)

Southern 5, Ocean City 4

Manalapan 11, Lawrence 8

Red Bank 13, St. Joseph (Metuchen) 7

 

Monday, April 11

Class A North

CBA 10, Middletown South 5

Manalapan 8, Colts Neck 4

 

Nondivisional

Jackson Memorial 15, St. John Vianney 4

Red Bank Catholic 18, St. Rose 5

Holmdel 14, Toms River East 2

Marlboro 7, Toms River North 2

Red Bank 15, Point Boro 2

Brick 4, Donovan Catholic 3

Barnegat 10, Brick Memorial 9

Lacey 11, Toms River South 6

Nonconference

Southern 13, Clearview 1

North Brunswick 14, Neptune 6

Allentown 20, Freehold Township 4

 

Tuesday, April 12

Nonconference

Rumson-Fair Haven 18, St. Peter's Prep 1

Salesianum (Del.) 7, Manasquan 5

 

Wednesday, April 13

Class A North

Howell 14, Middletown South 5

CBA 17, Colts Neck 1

Marlboro 16, Long Branch 0

Middletown North 4, Freehold Township 3

Class A South

Brick Memorial 17, Central 1

Toms River South 7, Brick 6

Southern 12, Jackson Memorial 2

Toms River East 8, Toms River North 5

Class B North

Holmdel 15, Ocean 2

Shore 19, Neptune 3

Red Bank Catholic 17, St. John Vianney 1

Class B South

Wall 20, St. Rose 0

Manasquan 17, Lacey 3

Point Boro 13, Barnegat 9

Donovan Catholic 9, Jackson Liberty 5

 

Thursday, April 14

Class A North

Howell 15, Long Branch 1

Class B North

Rumson-Fair Haven 19, Red Bank 1

Class B South

Wall 18, Jackson Liberty 0

Nondivisional

Lacey 8, Colts Neck 2

Nonconference

Lower Cape May 18, Barnegat 8

 

Friday, April 15

 

Saturday, April 16

Nondivisional

Howell 9, Holmdel 8

Red Bank Catholic 14, Manalapan 9

Middletown North 5, Ocean 1

Wall 8, Southern 1

Toms River East 8, St. John Vianney 7

Nonconference

Manasquan 11, Montclair 5

Old Bridge 4, Red Bank 3

New Brunswick 12, Long Branch 0

 

Monday, April 18

Class A North

Manalapan 6, Middletown North 4

Nondivisional

Point Boro 16, Central 1

Brick Memorial 15, St. John Vianney 4

Jackson Liberty 7, Ocean 6

Barnegat 14, Marlboro 2

Wall 19, Red Bank Catholic 6

Toms River East 8, Lacey 6

Donovan Catholic 9 Toms River North 8

Nonconference

Sayreville 14, Neptune 1

Shore 14, Lenape 8

Rumson-Fair Haven 12, Bridgewater-Raritan 4

Old Bridge 13, Colts Neck 3

 

Tuesday, April 19

Class B South

Manasquan 12, St. Rose 1

Nondivisional

Middletown South at Southern - postponed

 

Wednesday, April 20

Class A North

Colts Neck 5, Marlboro 0

Howell 10, Middletown North 4

Freehold Township 12, Long Branch 4

Class A South

Brick Memorial 12, Jackson Memorial 11

Southern 14, Brick 1

Toms River North 10, Toms River South 4

Class B North

Shore 11, Holmdel 10

St. John Vianney 9, Ocean 3

Rumson-Fair Haven 16, Neptune 0

Red Bank 13, Red Bank Catholic 9

Class B South

Point Boro 9, Jackson Liberty 3

Wall 19, Donovan Catholic 3

Barnegat 11, Lacey 2

Nonconference

Lawrenceville 24, CBA 2

 

Thursday, April 21

Class A North

Manalapan 10, Freehold Township 4

Class A South

Toms River East 16, Central 2

Nonconference

Bergen Catholic 15, Middletown South 7

Allentown 12, St. Rose 3

 

Friday, April 22

Nondivisional

Wall 16, Howell 5

Jackson Memorial 14, Jackson Liberty 9

Neptune at Donovan Catholic, 10 a.m.

Toms River South at Barnegat, 6 p.m. - postponed to 5/16

Nonconference

Northern Burlington 13, Colts Neck 4

 

Saturday, April 23

Class B South

St. Rose 12, Lacey 5

Nondivisional

St. John Vianney 8, Freehold Township 7 (OT)

Holmdel 14, Middletown North 3

Marlboro 7, Ocean 6

Southern 9, Shore 7

Nonconference

Howell 16, West Windsor-Plainsboro North 3

Manasquan 13, Ocean City 6

Point Boro 16, Middle Township 3

Monroe 10, Red Bank 6

Red Bank Catholic 18, South Brunswick 2

New Cannan (CT) 10, Rumson-Fair Haven 5

Georgetown Prep 14, CBA 8

Middletown South 11, St. Joseph (Metuchen) 6

 

Sunday, April 24

Nonconference

St. John's College HS (D.C.) 19, CBA 2

 

Monday, April 25

Class B South

Point Boro 15, Lacey 8

Nondivisional

Ocean 12, Long Branch 1

Colts Neck 6, Toms River South 4

Freehold Township 6, Toms River North 3

Toms River East 12, Jackson Liberty 8

Manalapan 9, Brick 2

Red Bank Catholic 19, Donovan Catholic 4

Brick Memorial 14, Marlboro 5

Nonconference

IMG National 7, Rumson-Fair Haven 6 (OT)

 

Tuesday, April 26

Class A South

Southern 21, Toms River South 5

Class B North

Rumson-Fair Haven 19, St. John Vianney 2

Nondivisional

Jackosn Memorial 8, Manalapan 7

Holmdel 15, St. Rose 5

Red Bank 11, Middletown South 10

Nonconference

Wall 11, Cherokee 5

Howell 20, Robbinsville 10

 

Wednesday, April 27

Class A North

Middletown North 18, Long Branch 4

CBA 15, Freehold Township 1

Middletown South 16, Marlboro 1

Howell 17, Colts Neck 4

Class A South

Brick 8, Central 2

Brick Memorial 16, Toms River North 3

Class B North

Red Bank Catholic 18, Neptune 1

Shore 13, Ocean 2

Class B South

Manasquan 15, Point Boro 0

Lacey 5, Jackson Liberty 3

 

Thursday, April 28

Class A North

CBA 16, Marlboro 0

Class A South

Jackson Memorial at Toms River East - postponed to TBA

Class B North

Holmdel 9, Red Bank 8

Class B South

Manasquan 19, Donovan Catholic 0

Nonconference

East Brunswick 9, Manalapan 6

 

Friday, April 29

Class A North

Colts Neck 8, Freehold Township 7

Class A South

Brick Memorial 13, Brick 1

Toms River South 12, Toms River East 10

Class B North

Rumson-Fair Haven 18, Holmdel 1

Class B South

Wall 19, Lacey 0

Nondivisional

Barnegat 18, Long Branch 2

St. John Vianney 6, Toms River North 4

Nonconference

Princeton at Shore - canceled

Nottingham 14, Neptune 7

 

Saturday, April 30

Class A North

Middletown South 14, Middletown North 2

Class A South

Jackson Memorial 17, Central 1

Class B North

Red Bank Catholic 15, Ocean 2

Shore 19, St. John Vianney 1

Class B South

Barnegat 8, Jackson Liberty 6

Nondivisional

Neptune 13, Long Branch 4

Nonconference

Howell 12, Old Bridge 11 (OT)

Rumson-Fair Haven 16, Ocean City 2

Seton Hall Prep 11, Manasquan 8

 

Monday, May 2

Class A North

CBA 16, Manalapan 1

Middletown North 8, Colts Neck 5

Middletown South 14, Long Branch 0

Class B North

Red Bank 18, St. John Vianney 9

Nondivisional

St. Rose 13, Freehold Township 8

Red Bank Catholic 16, Marlboro 3

Lacey 9, Toms River North 5

Shore 15, Jackson Memorial 6

Holmdel 19, Donovan Catholic 6

Jackson Liberty 7, Brick 5

Point Boro 9, Ocean 4

Nonconference

St. Augustine 11, Rumson-Fair Haven 10 (OT)

 

Tuesday, May 3

*Shore Conference Tournament cutoff

Class A North

CBA 9, Howell 6

Class A South

Southern 23, Toms River East 3

Brick Memorial 21, Toms River South 11

Nonconference

Red Bank 14, Princeton 13

Pingry 13, Manasquan 5

Westfield 9, Wall 5

 

Wednesday, May 4

*Shore Conference Tournament seeding, 6 p.m.

Class A North

Freehold Township 9. Marlboro 4

Class A South

Toms River North 11, Central 1

Jackson Memorial 9, Brick 2

Class B North

Holmdel 13, Neptune 0

Red Bank Catholic 12, Shore 10

Rumson-Fair Haven 19, Ocean 0

Class B South

St. Rose 10, Point Boro 4

Lacey 13, Donovan Catholic 6

Manasquan 18, Barnegat 4

Nonconference

Long Branch 9, Newark East Side 3

St. John Vianney 11, Rutherford 9

 

Thursday, May 5

Class A North

Colts Neck 19, Long Branch 2

Class A South

Southern 18, Toms River North 4

Class B North

Red Bank 18, Neptune 3

Nonconference

Monroe 11, Middletown North 4

 

Friday, May 6

Shore Conference Tournament - Preliminary Round

15-St. Rose 8, 18-Toms River East 6

Round of 16

5-Southern 15, 12-Jackson Memorial 3

Nondivisional

Jackson Liberty 14, Central 0

Nonconference

Donovan Catholic 13, Ewing 5

 

Saturday, May 7

Shore Conference Tournament - Round of 16

9-Red Bank 8, 8-Holmdel 7 (OT)

4-CBA 15, 13-Manalapan 4

 

Monday, May 9

Shore Conference Tournament - Preliminary Round

17-Brick Memorial 11, 16-Barnegat 4

Shore Conference Tournament - Round of 16

2-Manasquan 17,15-St. Rose 2

3-Wall 17, 14-Point Boro 0

6-Shore 13, 11-Red Bank Catholic 3

7-Howell 8, 10-Middletown South 7

Nondivisional

Central 6, Neptune 3

St. John Vianney 8, Lacey 5

Ocean 6, Brick 3

Toms River South 10, Freehold Township 6

Jackson Liberty 10, Colts Neck 9

Nonconference

J.P. Stevens 15, Long Branch 10

 

Tuesday, May 10

Shore Conference Tournament - Round of 16

1-Rumson-Fair Haven 17, 17-Brick Memorial 2

Nondivisional

Holmdel 16, Manalapan 3

St. Rose 10, Toms River North 4

Middletown North at St. John Vianney, 4 p.m.

Marlboro 8, Brick 0

Toms River East 10, Donovan Catholic 8

 

Wednesday, May 11

Shore Conference Tournament - Quarterfinals

3-Wall 8, 6-Shore 3

1-Rumson-Fair Haven 15, 9-Red Bank 2

Nondivisional

Toms River North 4, Ocean 1

Point Boro 13, Toms River South 3

Nonconference

Sayreville 15, Long Branch 6

 

Thursday, May 12

Shore Conference Tournament - Quarterfinals

4-CBA 8, 5-Southern 3

2-Manasquan 20, 7-Howell 5

Nondivisional

Jackson Liberty 16, Neptune 1

St. Rose 8, Marlboro 0

Holmdel 15, Freehold Township 3

Ocean 7, Donovan Catholic 3

Toms River East 8, Colts Neck 2

St. John Vianney 10, Brick 2

Nonconference

A.L. Johnson 12, Middletown North 2

 

Friday, May 13

Nonconference

Old Bridge 9, Red Bank Catholic 8 (OT)

 

Saturday, May 14

*NJSIAA Tournament cutoff

Shore Conference Tournament Semifinals

1-Rumson-Fair Haven 16, 4-CBA 6

3-Wall 7, 2-Manasquan 3

Class A South

Toms River East 10, Jackson Memorial 9

Class B South

St. Rose 10, Donovan Catholic 5

Nondivisional

Central 14, Long Branch 7

Red Bank 12, Middletown North 2

Nonconference

Brick Memorial 8, Hightstown 5

Scotch Plains-Fanwood 15, Howell 8

 

Monday, May 16

*NJSIAA Tournament seeding

 

Tuesday, May 17

Shore Conference Championship Game - At Monmouth University, Hesse Field

1-Rumson-Fair Haven 12, 3-Wall 7

Nondivisional

Middletown North 11, Point Boro 6

Nonconference

Shawnee 10, Southern 9 (OT)

Pingry 8, CBA 7 (3OT)

St. Joseph (Metuchen) 13, Red Bank Catholic 7

 

Wednesday, May 18

NJSIAA Tournament

South Group 4 - First Round

5-Howell 12, 12-Rancocas Valley 5

4-Cherokee 15, 13-Manalapan 0

North Group 3

6-Millburn 10, 11-Red Bank 3

4-Randolph 12, 13-Middletown South 7

South Group 3 - First Round

5-Northern Burlington 8, 12-Toms River East 3

6-Brick Memorial 8, 11-Steinert 3

7-Jackson Memorial 13, 10-Cherry Hill West 5

2-Clearview 17, 15-Toms River South 3

4-Moorestown 15, 13-Lacey 3

3-Ocean City 14, 14-Colts Neck 1

South Group 2

1-Rumson-Fair Haven 19, 16-Oakcrest 1

3-Wall 16, 14-Barnegat 3

6-Holmdel 14, 11-Delran 4

2-Manasquan 18, 15-Cedar Creek 4

South Group 1

3-Shore 18, 14-Hackettstown 2

-Delaware Valley 16, 11-Point Boro 6

Nondivisional

Donovan Catholic at St. John Vianney, 4 p.m.

 

Thursday, May 19

NJSIAA Tournament

South Group 4 - First Round

16-Toms River North at 1-Southern, 4 p.m.

Non-Public A - First Round

16-St. John Vianney at 1-Don Bosco Prep, 6:30 p.m.

Non-Public B - First Round

11-Eastern Christian at 6-Red Bank Catholic, 4 p.m.

 

 

Friday, May 20

NJSIAA Tournament

South Group 3 - Quarterfinals

6-Brick Memorial at 3-Ocean City, 12:30 p.m.

7-Jackson Memorial at 2-Clearview, 3 p.m.

South Group 2 - Quarterfinals

7-Allentown at 2-Manasquan, 4 p.m.

8-Cranford at 1-Rumson-Fair Haven, 5 p.m.

 

Saturday, May 21

NJSIAA Tournament - Public Sectional Quarterfinals, Non-Public First Round

South Group 4 - Quarterfinals

8-Old Bridge at 1-Southern, 10 a.m.

5-Howell at 4-Cherokee, 10 a.m.

South Group 2 - Quarterfinals

6-Holmdel at 3-Wall, 9:30 a.m.

South Group 1 - Quarterfinals

6-Delaware Valley at 3-Shore, 10 a.m.

Non-Public A - First Round

9-Bergen Catholic at 8-CBA, 11 a.m.

Non-Public B - First Round

10-St. Rose at 7-Bishop Eustace, 11 a.m.

 

Monday, May 23

Nondivisional

Toms River South at Barnegat, 6 p.m.

 

Wednesday, May 25

NJSIAA Tournament - Public Sectional Semifinals, Non-Public Quarterfinals

 

Saturday, May 28

NJSIAA Tournament - Public Sectional Finals, Non-Public Semifinals

 

Wednesday, June 1

NJSIAA Tournament - State Finals

 

Saturday, June 4

NJSIAA Tournament of Champions Quarterfinals

 

Wednesday, June 8

NJSIAA Tournament of Champions Semifinals

 

Saturday, June 11

NJSIAA Tournament of Champions Final, at Mount Olive HS

 

 

 

Your Current 2022 PNC Bank Arts Center Concert Schedule!