Shore Sports Network logo
Get our free mobile app

Note to Reader: All dates and times are subject to change. Please verify with the following online sources:

Shore Conference Schedules

Big Teams (For teams not available on Shore Conference Schedules)

Individual School Sites: Red Bank Catholic | Donovan Catholic

 

 

2024 Shore Conference Boys Lacrosse Schedule & Results

 

Monday, April 1

Nondivisional

Ocean 7, Brick Memorial 2

Jackson Memorial 13, Freehold Township 7

Lacey at Long Branch. - postponed, TBA

Brick at Colts Neck - postponed, TBA

Nonconference

Manasquan 10, Eastern 9

Central 7, Ewing 3

Holmdel 16, East Brunswick 4

Ocean City at Wall, 11 a.m. - canceled

 

Tuesday, April 2

American Division

Rumson-Fair Haven 15, Southern 0

Nonconference

CBA 7, Bergen Catholic 6 (OT)

Red Bank 18, Old Bridge 6

 

Wednesday, April 3

American Division

Manasquan 13, Shore 6

CBA at Holmdel - postponed, TBA

Colonial Division

Red Bank Catholic 15, Howell 5

Point Boro at Toms River East, 10 a.m. - postponed, TBA

Middletown South at Jackson Memorial - postponed

Manalapan at Barnegat - postponed to Saturday 4/6 at noon

Constitution Division

Ocean 15, Marlboro 3

Colts Neck 16, Long Branch 0

Freehold Township 13, Neptune 1

St. John Vianney at Middletown North - postponed to 4/8

Freedom Division

Lacey 13, Toms River South 7

Donovan Catholic 19, St. Rose 2

Brick at Brick Memorial - postponed to Friday 4/5 at 10 a.m.

Jackson Liberty at Toms River North - postponed, TBA

 

Thursday, April 4

American Division

Wall 17, Red Bank 7

Nondivisional

Freehold Township at Brick - postponed

Central at Marlboro - postponed to 4/5

 

Friday, April 5

Freedom Division

Brick Memorial 6, Brick 5

Jackson Liberty 8, Toms River North 3

Nondivisional

Southern 16, Jackson Memorial 3

Point Boro 15, Toms River South 1

Toms River East 15, Ocean 1

Red Bank Catholic 21, St. John Vianney 6

Barnegat 16, Lacey 12

Marlboro 12, Central 7

Holmdel 15, Middletown South 6

Nonconference

Rumson-Fair Haven 11, Marin Catholic (Calif.) 6

Shore 10, Holy Spirit 7

CBA 9, Port Washington (NY) 3

 

Saturday, April 6

Colonial Division

Manalapan 17, Barnegat 4

Nondivisional

Southern 16, Red Bank Catholic 4

Nonconference

Scotch Plains-Fanwood 10, Wall 9 (OT)

Howell 4, East Brunswick 3

Rumson-Fair Haven 10, St. Augustine 9 (2OT)

Monroe 15, Marlboro 5

Red Bank 10, Morristown 8

Farmingdale (NY) 4, CBA 3 (OT)

 

Monday, April 8

Constitution Divison

Middletown North 14, St. John Vianney 5

Nondivisional

Red Bank Catholic 20, Ocean 3

Barnegat 15, Toms River North 4

Jackson Liberty 10, Colts Neck 9

CBA 12, Manalapan 1

Freehold Township 10, Lacey 6

Toms River East 14, St. Rose 3

Point Boro 14, Donovan Catholic 12

Howell 5, Brick Memorial 1

Long Branch at Toms River South - postponed

Nonconference

Sayreville 7, Brick 3

Manasquan 17, Princeton 6

Southern 7, Kingsway 4

Rumson-Fair Haven 14, Glen Ridge 3

 

Tuesday, April 9

American Division

Rumson-Fair Haven 17, Holmdel 7

Shore 9, Red Bank 8 (OT)

 

Wednesday, April 10

American Division

Manasquan 15, Southern 5

CBA 14, Wall 3

Colonial Division

Toms River East 9, Red Bank Catholic 8

Jackson Memorial 12, Barnegat 5

Manalapan 9, Point Boro 3

Middletown South 10, Howell 9 (OT)

Constitution Division

Middletown North 19, Neptune 1

Marlboro 15, Long Branch 1

Colts Neck 9, Freehold Township 5

Ocean 9, St. John Vianney 8

Freedom Division

Brick Memorial 11, Toms River North 3

Brick 9, Central 2

Jackson Liberty 11, Toms River South 5

Donovan Catholic 21, Lacey 9

 

Thursday, April 11

Nondivisional

St. John Vianney 19, St. Rose 12

Nonconference

Holmdel 19, Paramus 7

 

Friday, April 12

American Division

Manasquan 14, Wall 4

Rumson-Fair Haven 14, CBA 9

Colonial Division

Toms River East 7, Barnegat 2

Constitution Division

Neptune 4, Long Branch 3

Freedom Division

Brick 11, Lacey 8

Jackson Liberty 12, Central 0

Nondivisional

Jackson Memorial 7, Brick Memorial 5

 

Saturday, April 13

American Division

Holmdel 12, Red Bank 7

Shore 12, Southern 11 (OT)

Colonial Division

Jackson Memorial 13, Howell 5

Red Bank Catholic 8, Point Boro 7

Constitution Division

Ocean 11, Colts Neck 3

Middletown North 9, Freehold Township 1

St. John Vianney 15, Marlboro 6

Freedom Division

Donovan Catholic 16, Toms River South 6

 

Monday, April 15

Freedom Division

Toms River North 10, St. Rose 6

Nondivisional

Freehold Township 7, Brick Memorial 5

Holmdel 13, Red Bank Catholic 2

Central 7, Neptune 3

Brick at Long Branch, 3:45 p.m.

St. John Vianney 18, Donovan Catholic 17

Middletown South 14, Jackson Memorial 8

Manalapan 18, Colts Neck 6

Barnegat 11, Ocean 7

Point Boro 9, Marlboro 3

Middletown North 13, Toms River South 6

Toms River East 15, Lacey 1

Nonconference

Southern 11, Clearview 10

Westfield 15, Wall 5

 

Tuesday, April 16

American Division

Red Bank at CBA, 4 p.m.

 

Wednesday, April 17

American Division

Southern at Wall, 3:45 p.m.

Holmdel at Manasquan, 3:45 p.m.

Shore at Rumson-Fair Haven, 6 p.m.

Colonial Division

Howell at Manalapan, 3:45 p.m.

Jackson Memorial at Red Bank Catholic, 3:45 p.m.

Barnegat at Point Boro, 4:30 p.m.

Toms River East at Middletown South, 5:30 p.m.

Constitution Division

Neptune at Ocean, 3:45 p.m.

Long Branch at Freehold Township, 4:15 p.m.

St. John Vianney at Colts Neck, 4 p.m.

Marlboro at Middletown North, 5:30 p.m.

Freedom Division

Brick at Jackson Liberty, 3:30 p.m.

Central at Brick Memorial, 3:45 p.m.

Toms River North at Lacey, 3:45 p.m.

Toms River South at St. Rose, 4 p.m.

 

Thursday, April 18

Nondivisional

Marlboro at Toms River North, 3:45 p.m.

Nonconference

Neptune at Ewing, 4 p.m.

Red Bank at Haddonfield, 5:30 p.m.

 

Friday, April 19

Freedom Division

Lacey at Brick Memorial, 3:45 p.m.

Donovan Catholic at Brick, 3:45 p.m.

Nondivisional

Howell at Holmdel, 3:45 p.m.

Ocean at Jackson Liberty, 3:45 p.m.

St. Rose at Long Branch, 4 p.m.

Manalapan at Freehold Township, 4:15 p.m.

Toms River East at Shore, 6:30 p.m.

Nonconference

Winslow Township at Central, 3:45 p.m.

 

Saturday, April 20

Freedom Division

St. Rose at Central, 10 a.m.

Toms River South at Toms River North, 10 a.m.

Nondivisional

Brick Memorial at Point Boro, 10 a.m.

Marlboro at Howell, 10 a.m.

Middletown North at Middletown South, 1 p.m.

Nonconference

Old Bridge at St. John Vianney, 10 a.m.

CBA at Iona Prep (NY), 11 a.m.

St. Joseph (Metuchen) at Wall, 11 a.m.

Red Bank Catholic at Kinnelon, 11 a.m.

Monroe at Red Bank, 11:30 a.m.

 

Monday, April 22

American Division

Southern at Holmdel, 5 p.m.

Red Bank at Rumson-Fair Haven, 6 p.m.

Colonial Division

Point Boro at Middletown South, 5:30 p.m.

Nondivisional

St. John Vianney at Jackson Liberty, 3:30 p.m.

Red Bank Catholic at Manasquan, 3:45 p.m.

Middletown North at Brick, 3:45 p.m.

Neptune at St. Rose, 4 p.m.

Long Branch at Central, 4 p.m.

Jackson Memorial at Donovan Catholic, 6 p.m.

Barnegat at Toms River South, 7 p.m.

Nonconference

Allentown at Shore, 4 p.m.

 

Tuesday, April 23

American Division

Rumson-Fair Haven at Wall, 4 p.m.

Nonconference

Morris Knolls at CBA, 4:30 p.m.

 

Wednesday, April 24

American Division

CBA at Southern, 4 p.m.

Shore at Holmdel, 4 p.m.

Manasquan at Red Bank, 5:45 p.m.

Colonial Division

Middletown South at Barnegat, 4 p.m.

Point Boro at Howell, 4:15 p.m.

Jackson Memorial at Toms River East, 4:30 p.m.

Constitution Division

Marlboro at Neptune, 3:45 p.m.

Middletown North at Colts Neck, 3:45 p.m.

Freehold Township at St. John Vianney, 3:45 p.m.

Ocean at Long Branch, 4 p.m.

Freedom Division

Central at Lacey, 3:30 p.m.

Brick Memorial at Jackson Liberty, 3:45 p.m.

Brick at St. Rose, 4 p.m.

Toms River North at Donovan Catholic, 4 p.m.

 

Thursday, April 25

Freedom Division

Toms River South at Central, 3:30 p.m.

St. Rose at Jackson Liberty, 4 p.m.

Nonconference

St. Augustine at Wall, 3:45 p.m.

 

Friday, April 26

Colonial Division

Red Bank Catholic at Manalapan, 4 p.m.

Constitution Division

Colts Neck at Marlboro, 4 p.m.

Freedom Division

Toms River North at Brick, 3:45 p.m.

Long Branch at Middletown North, 5:30 p.m.

Nondivisional

Point Boro at Lacey, 4 p.m.

Nonconference

Rumson-Fair Haven at Manhasset (NY), 6 p.m.

 

Saturday, April 27

American Division

Christian Brothers Academy at Manasquan, 10 a.m.

Shore at Wall, 10 a.m.

Colonial Division

Howell at Toms River East, 10 a.m.

Barnegat at Red Bank Catholic, 10 a.m.

Manalapan at Jackson Memorial, 11:30 a.m.

Constitution Division

Ocean at Freehold Township, 10 a.m.

Freedom Division

Donovan Catholic at Brick Memorial, 10 a.m.

Nonconference

Holmdel at South Brunswick, 10 a.m.

Red Bank at East Brunswick, 10 a.m.

Old Bridge at Middletown South, 11:30 a.m.

 

Monday, April 29

Constitution Division

St. John Vianney at Neptune, 3:45 p.m.

Nondivisional

Ocean at Lacey, 3:45 p.m.

Jackson Liberty at Barnegat, 3:45 p.m.

Point Boro at St. Rose, 4 p.m.

Colts Neck at Howell, 4:15 p.m.

Shore at Middletown South, 5:30 p.m.

Middletown North at Manalapan, 6 p.m.

Toms River South at Toms River East, 6 p.m.

Nonconference

Sayreville at Marlboro, 4 p.m.

Eastern at Wall, 4 p.m.

Toms River North at Egg Harbor, 4 p.m.

Lawrence at Brick Memorial, 4:30 p.m.

 

Tuesday, April 30

Nonconference

Central at Absegami, 4 p.m.

CBA at Moorestown, 4:30 p.m.

 

Wednesday, May 1

American Division

Holmdel at Wall, 3;45 p.m.

Red Bank at Southern, 4 p.m.

Shore at CBA, 4 p.m.

Colonial Division

Toms River East at Manalapan, 4 p.m.

Barnegat at Howell, 4:15 p.m.

Jackson Memorial at Point Boro, 4:30 p.m.

Red Bank Catholic at Middletown South, 5:15 p.m.

Constitution Division

Neptune at Colts Neck, 3:45 p.m.

Long Branch at St. John Vianney, 3:45 p.m.

Marlboro at Freehold Township, 4:15 p.m.

Ocean at Middletown North, 5:30 p.m.

Freedom Division

Jackson Liberty at Lacey, 3:45 p.m.

Brick Memorial at St. Rose, 4 p.m.

Central at Donovan Catholic, 6 p.m.

Brick at Toms River South, 7 p.m.

Nonconference

Rumson-Fair Haven at Summit, 4:30 p.m.

 

Friday, May 3

American Division

Rumson-Fair Haven at Manasquan, 3:45 p.m.

Freedom Division

Jackson Liberty at Donovan Catholic, 3:45 p.m.

Central at Toms River North, 6 p.m.

Nondivisional

Manalapan at Holmdel, 3:45 p.m.

St. John Vianney at Brick, 3:45 p.m.

Middletown North at Jackson Memorial, 3:45 p.m.

Toms River South at Marlboro, 4 p.m.

Howell at Freehold Township, 4:15 p.m.

Red Bank at Red Bank Catholic, 6 p.m.

Nonconference

Barnegat at Cinnaminson, 4 p.m.

Old Bridge at Ocean, 5:30 p.m.

Colts Neck at East Brunswick, 6 p.m.

 

Saturday, May 4

Freedom Division

Lacey at St. Rose, 11 a.m.

Nondivisional

Middletown South at Southern, 2 p.m.

Nonconference

North Brunswick at Donovan Catholic, 11 a.m.

Rumson-Fair Haven at Bridgewater-Raritan, 7 p.m.

 

Monday, May 6

Colonial Division

Middletown South at Manalapan, 3:45 p.m.

Constitution Division

Long Branch at Neptune, 3:45 p.m.

Freedom Division

Brick Memorial at Toms River South, 3:45 p.m.

Nondivisional

Red Bank Catholic at Shore, 4 p.m.

Lacey at Colts Neck, 4 p.m.

Middletown North at Howell, 4:15 p.m.

St. Rose at Freehold Township, 4:15 p.m.

Point Boro at Ocean, 5:30 p.m.

Jackson Liberty at Marlboro, 5:30 p.m.

Nonconference

Allentown at Southern, 4 p.m.

Hun School at CBA, 4 p.m.

St. John Vianney at Sayreville, 5 p.m.

Rumson-Fair Haven at Haddonfield, 6:30 p.m.

 

Tuesday, May 7

Nondivisional

Toms River North at Toms River East, 6 p.m.

Nonconference

Manasquan at Moorestown, 4:15 p.m.

Pelham Memorial (NY) at CBA, 4:30 p.m.

Holmdel at Somerville, 4:30 p.m.

Wall at Ridge, 4:45 p.m.

 

Wednesday, May 8

Nondivisional

Marlboro at Lacey, 3:45 p.m.

Toms River North at Long Branch, 4 p.m.

Jackson Memorial at Shore, 4 p.m.

Freehold Township at Point Boro, 4:30 p.m.

St. Rose at Middletown North, 5 p.m.

Brick at Ocean, 6:30 p.m.

Colts Neck at Toms River South, 7 p.m.

Nonconference

Manalapan at St. Joseph (Metuchen), 4 p.m.

Red Bank Catholic at Old Bridge, 4 p.m.

Watchung Hills at Red Bank, 4:30 p.m.

New Egypt at Barnegat, 5:30 p.m.

South Brunswick at Howell, 5:45 p.m.

 

Thursday, May 9

Nondivisional

Toms River East at Southern, 4 p.m.

Nonconference

Edison at Marlboro, 4 p.m.

Shawnee at Wall, 4:30 p.m.

La Salle (Pa.) at CBA, 6 p.m.

 

Friday, May 10

Shore Conference Tournament

TBD

Nondivisional

Barnegat at Brick, 3:45 p.m.

Point Boro at Middletown North, 5:30 p.m.

Nonconference

Central at Winslow Township, 3:45 p.m.

Ewing at Neptune, 4 p.m.

Northern Burlington at Middletown South, 5:30 p.m.

 

Saturday, May 11

Shore Conference Tournament

TBD

Nondivisional

Toms River East at Donovan Catholic, 10 a.m.

Nonconference

Ocean City at Manasquan, 11 a.m.

Middletown South at Monroe, 11 a.m.

South Brunswick at Red Bank, 11 a.m.

St. John Vianney at Egg Harbor, 11 a.m.

North Brunswick at Toms River North, 11 a.m.

Southern at Old Bridge, 11:30 a.m.

 

Monday, May 13

Nondivisional

Point Boro at Toms River North, 3:45 p.m.

Lacey at St. John Vianney, 3:45 p.m.

Freehold Township at Toms River South, 7 p.m.

Nonconference

Holy Spirit at Southern, 4 p.m.

Long Branch at North Brunswick, 4 p.m.

Absegami at Central, 4 p.m.

 

Tuesday, May 14

Nondivisional

Toms River East at Brick, 3:45 p.m.

Nonconference

J.P. Stevens at Neptune, 4 p.m.

Howell at North Hunterdon, 4 p.m.

 

Wednesday, May 15

Nondivisional

Brick Memorial at Barnegat, 3:45 p.m.

Freehold Township at Jackson Liberty, 3:45 p.m.

Manalapan at Southern, 4 p.m.

Middletown North at Lacey, 4 p.m.

Nonconference

Central at Ewing, 4 p.m.

 

Thursday, May 16

Nonconference

Long Branch at J.P. Stevens, 4 p.m.

Lawrence at Manalapan, 6 p.m.

 

Friday, May 17

Nondivisional

Jackson Liberty at Middletown North, 5:30 p.m.

 

Saturday, May 18

NJSIAA Tournament cutoff

Nonconference

Robbinsville at Southern, 10 a.m.

Middletown South at Oratory Prep, 10:30 a.m.

Shawnee at Manasquan, 11 a.m.

Newark East Side at Long Branch, 11 a.m.

 

Monday, May 20

NJSIAA Tournament seeding

Nondivisional

Jackson Liberty at Howell, 4:15 p.m.

Nonconference

Egg Harbor at Barnegat, 4 p.m.

 

Tuesday, May 21

Nonconference

Holmdel at Monroe, 4:30 p.m.

 

Wednesday, May 22

NJSIAA Tournament begins

Nonconference

Pingry at CBA, 4 p.m.

 

Saturday, May 25

NJSIAA Tournament, Round 1 (play by)

 

Thursday, May 30

NJSIAA Tournament, Round 2 (play by)

 

Monday, June 3

NJSIAA Tournament, public section semifinals

 

Wednesday, June 5

NJSIAA Tournament, public sectional finals/non-public state semifinals

 

Thursday, June 6

NJSIAA Tournament, non-public state finals

 

Saturday, June 8

NJSIAA Tournament, public state finals

 

 

 

More From Shore Sports Network