Get our free mobile app

Sunday, Feb. 11

NJSIAA Tournament

State Finals

11 a.m.

Group 5

Southern 45, Phillipsburg 21

Back-to-back Group 5 state titles for Southern; 6th title in program history

190Bradford Birch (Southern Regional) over Derek Stone (Phillipsburg) Fall 5:38
215Collin French (Southern Regional) over Nathan Smith (Phillipsburg) Fall 3:41
285John Wargo (Phillipsburg) over Caleb Counts (Southern Regional) Fall 0:41
106Anthony Mason (Southern Regional) over Anthony Pettinelli (Phillipsburg) Maj 9-0
113Cash McVey (Southern Regional) over Massimo Gonzalez (Phillipsburg) Dec 4-3
120Owen Garriques (Phillipsburg) over Jacob Chambers (Southern Regional) Fall 5:39
126Attila Vigilante (Southern Regional) over Dawson McWilliams (Phillipsburg) Fall 4:35
132Bryce Manera (Southern Regional) over Unknown (Unattached) Forf
138Scottie Sari (Southern Regional) over Gavin Geleta (Phillipsburg) Dec 4-0
144Wyatt Stout (Southern Regional) over Luke Geleta (Phillipsburg) SV-1 3-1
150Gavin Hawk (Phillipsburg) over Tyler Chase (Southern Regional) Fall 1:27
157Matt Henrich (Southern Regional) over Patrick Day (Phillipsburg) Maj 13-3
165Hayden Hochstrasser (Southern Regional) over Johnathon Roth (Phillipsburg) Maj 10-0
175Liam Packer (Phillipsburg) over Mitch Bivona (Southern Regional) Dec 5-4

 

Group 4

Ridge 35, Mount Olive 33

190Tyler Bienus (Mt. Olive) over Nate Engdahl (Ridge) Fall 0:38
215Tyler Cumming (Mt. Olive) over Anthony Valera (Ridge) Fall 1:50
285Christopher Oliver (Ridge) over Jeremiah Medina (Mt. Olive) Fall 1:31
106Tanner Connelly (Ridge) over Shane Kostakos (Mt. Olive) Fall 3:44
113Tyeler Hagensen (Mt. Olive) over Owen O`Leary (Ridge) Fall 4:26
120Anthony Piemonte (Mt. Olive) over Cal Reynolds (Ridge) Fall 1:23
126Brandon Beres (Mt. Olive) over Lenny Paolillo (Ridge) Fall 1:38
132Gavin Duran (Ridge) over Matteo Eagleson (Mt. Olive) Maj 12-3
138Justin Bullock (Mt. Olive) over Ryan Yang (Ridge) Dec 3-2
144William Corbett (Ridge) over Stephen Hayek (Mt. Olive) Dec 7-2
150Ryan Engle (Ridge) over Tanner Perez (Mt. Olive) Fall 2:46
157Liam Thoma (Ridge) over Scott Coppolo (Mt. Olive) Maj 10-1
165Joe Samaan (Ridge) over Lincoln Youtz (Mt. Olive) Dec 8-3
175Kevin Taylor (Ridge) over Nicolas Gonzalez (Mt. Olive) Dec 5-4

 

Group 1

Paulsboro 33, Delaware Valley 25

190Anderson Olcott (Delaware Valley Regional) over Luke Metz (Paulsboro H.S.) Maj 14-4
215Austin Willetts (Paulsboro H.S.) over Evan Newman (Delaware Valley Regional) Dec 8-5
285Jared Hazel (Paulsboro H.S.) over Kyle Cooke (Delaware Valley Regional) SV-1 7-5
106Will Cruz (Paulsboro H.S.) over Tristan Fawthrop (Delaware Valley Regional) Dec 10-4
113Hayden Holmes (Paulsboro H.S.) over Luacs Beyers (Delaware Valley Regional) Dec 9-3
120Aundre Hill (Paulsboro H.S.) over Jake Taylor (Delaware Valley Regional) Dec 4-2
126Tye Falkenstein (Delaware Valley Regional) over Olivia Palmer (Paulsboro H.S.) Fall 1:53
132Jaden Perez (Delaware Valley Regional) over Keros Cooper (Paulsboro H.S.) Fall 2:41
138Matt Roche (Delaware Valley Regional) over Sean Daniels (Paulsboro H.S.) Dec 11-7
144Logan Sichelstiel (Paulsboro H.S.) over Jackson Bush (Delaware Valley Regional) Fall 3:27
150Kyare Harvey (Paulsboro H.S.) over Sebastian Dobak (Delaware Valley Regional) SV-1 6-4
157Chase Bish (Paulsboro H.S.) over Ben Levy (Delaware Valley Regional) Dec 6-3
165Roman Onorato (Paulsboro H.S.) over Mitchell Sutter (Delaware Valley Regional) Fall 0:47
175Kevin Roman (Delaware Valley Regional) over Sawyer Cabanas (Paulsboro H.S.) Inj 2:00

 

Non-Public B

St. John Vianney 33, Camden Catholic 24

First state title for SJV since 1995

190Daniel Breen (Saint John Vianney) over Tristan Owen (Camden Catholic) Dec 10-7
215Luca Minardo (Saint John Vianney) over Nelson Vidro (Camden Catholic) Dec 3-0
285Ryan Buchanan (Saint John Vianney) over Lars Stegner (Camden Catholic) Fall 3:42
106Chase Martino (Camden Catholic) over Riley Correal (Saint John Vianney) Dec 4-0
113Matthew Gould (Saint John Vianney) over Dom Digiacomo (Camden Catholic) Dec 4-1
120Anthony Knox (Saint John Vianney) over Noah Madorno (Camden Catholic) Fall 4:11
126Lazarus Joyce (Camden Catholic) over Liam Steiner (Saint John Vianney) Fall 0:35
132Sammy Spaulding (Camden Catholic) over Patrick O`Keefe (Saint John Vianney) TB-1 5-4
138Jake Zaltsman (Saint John Vianney) over Eric Swanson (Camden Catholic) Dec 7-0
144Michael Craft (Camden Catholic) over Desmond Lenaghan (Saint John Vianney) Dec 2-1
150Austin Craft (Camden Catholic) over Abraham Adu-Amoako (Saint John Vianney) Fall 2:51
157Kage Jones (Camden Catholic) over Ryan Gavrish (Saint John Vianney) Dec 8-6
165John Saraiva (Saint John Vianney) over Trevor DeSumma (Camden Catholic) Fall 1:30
175Cole Stangle (Saint John Vianney) over Jaden Simpson (Camden Catholic) Dec 5-0

 

1:30 p.m.

Non-Public A

Delbarton 30, St. Joseph (Montvale) 22

215incent Lee (Delbarton School) over Unknown (Unattached) Forf
285Rocco Dellagatta (St Joseph (Montvale) HS) over Connor Martin (Delbarton School) Dec 7-3
106Cameron Sontz (Delbarton School) over Charles Esposito (St Joseph (Montvale) HS) Maj 13-4
113Johnathon McGinty (St Joseph (Montvale) HS) over Peter Terranova (Delbarton School) Maj 8-0
120Daniel Jones (Delbarton School) over Mikey Bautista (St Joseph (Montvale) HS) Dec 3-2
126Ryan DeGeorge (Delbarton School) over Vincent Paino (St Joseph (Montvale) HS) Dec 7-1
132Adrian DeJesus (St Joseph (Montvale) HS) over Chase Quenault (Delbarton School) Dec 4-2
138Jayden James (Delbarton School) over Donny Almeyda (St Joseph (Montvale) HS) Dec 10-3
144Trevor Jones (Delbarton School) over James Sloan (St Joseph (Montvale) HS) Dec 3-0
150Gabe Logan (Delbarton School) over Zach Ballante (St Joseph (Montvale) HS) Dec 6-3
157Frank DiBella (St Joseph (Montvale) HS) over Carl Betz (Delbarton School) TB-1 2-1
165Alessio Perentin (Delbarton School) over joseph Paretti (St Joseph (Montvale) HS) TF 25-10
175Ryan Burton (St Joseph (Montvale) HS) over Louis Cerchio (Delbarton School) Fall 4:44
190Kaleb Jackson (St Joseph (Montvale) HS) over Austin Quandt (Delbarton School) Dec 9-4

 

 

Group 2

Rumson-Fair Haven 60, Jefferson 15

First state title in program history

215Hudson Skove (Rumson-Fair Haven Regional) over Alexander DaSilva (Jefferson TWP) TF 24-9
285Matt Smith (Rumson-Fair Haven Regional) over Timothy Connolly (Jefferson TWP) Fall 1:49
106Henry Marshall (Rumson-Fair Haven Regional) over Frank Figel (Jefferson TWP) Fall 5:56
113Eamon Fry (Rumson-Fair Haven Regional) over Aiden Huffert (Jefferson TWP) Fall 0:16
120Joaquin Duque (Rumson-Fair Haven Regional) over Reilly Callan (Jefferson TWP) Fall 3:37
126Elijah Bayne (Rumson-Fair Haven Regional) over Michael VanderMeulen (Jefferson TWP) Dec 2-1
132Julian Duque (Rumson-Fair Haven Regional) over Carson Frank (Jefferson TWP) TF 16-1
138Ryan Jack (Jefferson TWP) over Hunter Curley (Rumson-Fair Haven Regional) Dec 8-2
144Sonny Amato (Rumson-Fair Haven Regional) over Bryan Tilney (Jefferson TWP) Fall 1:17
150Walker Skove (Rumson-Fair Haven Regional) over Jaden Weglinski (Jefferson TWP) Fall 1:41
157Cole Pangborn (Rumson-Fair Haven Regional) over Christian Gould (Jefferson TWP) Fall 1:16
165Joseph Connolly (Jefferson TWP) over Evan Ridgway (Rumson-Fair Haven Regional) Fall 3:05
175Ryan Flammer (Jefferson TWP) over Luke Dougherty (Rumson-Fair Haven Regional) Fall 3:25
190Conor Delaney (Rumson-Fair Haven Regional) over Logan Kerr (Jefferson TWP) TF 17-2

 

Group 3

Delsea 45, Cranford 25

215Salvatore Marchese (Delsea) over Jake Ulicki (Cranford) Fall 0:40
285Alex Grippo (Delsea) over Louis Kruk (Cranford) TF 18-3
106Michael Daly (Cranford) over Greyson Pettit (Delsea) Dec 6-3
113Amari Vann (Delsea) over Declan McKittrick (Cranford) Fall 0:12
120Gage Summers (Delsea) over Joey Tona (Cranford) Fall 1:37
126Blaise Verdino (Delsea) over Ryder Connors (Cranford) Dec 17-10
132Luke Scholz (Cranford) over Matt Montalto-Summers (Delsea) Maj 10-2
138Zavier Stokes (Delsea) over Alex Muller (Cranford) Dec 5-3
144Eoghan O`Hara (Cranford) over steven benckert (Delsea) Fall 0:44
150Micheal Stokes (Delsea) over Owen Woodruff (Cranford) Maj 13-2
157Jamar Dixon Jr. (Delsea) over Dylan Jones (Cranford) Fall 2:34
165Riley Boos (Delsea) over Marcus Nock (Cranford) Fall 1:59
175Joey Acinapura (Cranford) over Charles Six (Delsea) Fall 3:46
190Jordan Chapman (Cranford) over Unknown (Unattached) Forf

 

 

More From Shore Sports Network