Get our free mobile app

Wednesday, Feb. 7

NJSIAA Tournament

Sectional Finals

 

Central Jersey Group 4

(2) Brick Memorial 51, (1) Colts Neck 15

Shore Conference-best 18th sectional title for BM

Brick Memorial at Mount Olive on Friday in the Group 4 semifinals

113: Mike Napolitano (BM) md. Nicholas Zecchino, 10-2

120: Kson Young (BM) tf. Will Stapleton, 5:06 (25-10)

126: Gavin Martin (BM) d. Alexis Yale, 9-3

132: Ryan Henderson (BM) p. Michael Borao, 3:22

138: Tommy Prince (BM) d. Christian Cleary, 5-1

144: Jack Torre (BM) p. Mykhailo Schvets, 5:55

150: Matt Anderson (CN) md. Jack Marotta, 8-0

157: Tyler Russ (CN) tf. Frank Bongiovanni, 4:37 (21-6)

165: Nicholas Fischer (CN) d. Malachi Saint-Vil, 8-2

175: Trey Tallmadge (BM) p. Brody Kaplan, 0:47

190: Harvey Ludington (BM) by forfeit

215: Ben Szuba (BM) p. Amir Shakhanavazov, 0:54

285: Matt Liggio (CN) d. Steven Gobraiel, 3-1 SV

106: Sonny DiMatteo (BM) p. Griffin Walsh, 3:30

 

Central Jersey Group 3

(1) Hopewell Valley 33, (3) Ocean 32

190
Daniel Farina (Ocean Township) over Giuseppe Panzitta (Hopewell Valley Hs) (Fall 3:28)
215
Narsi Didi (Hopewell Valley Hs) over Marvin Hill (Ocean Township) (Inj. [time])
285
Jon Trainor (Hopewell Valley Hs) over Abimael Andre (Ocean Township) (Dec 3-2)
106
Justin Penta (Ocean Township) over Dean Meissner (Hopewell Valley Hs) (Dec 8-2)
113
Sam Lowe (Hopewell Valley Hs) over Michael Apicelli (Ocean Township) (Fall 3:21)
120
Dylan Hersh (Hopewell Valley Hs) over Justin Farina (Ocean Township) (Dec 6-1)
126
Steven Perez (Ocean Township) over Rex Peters (Hopewell Valley Hs) (Dec 10-5)
132
Dominic Volek (Ocean Township) over Luke Caldwell (Hopewell Valley Hs) (MD 15-5)
138
Isaac Miller (Hopewell Valley Hs) over Jake Volek (Ocean Township) (Dec 11-6)
144
Michael Volek (Ocean Township) over Jett Branagh (Hopewell Valley Hs) (MD 10-2)
150
James Farina (Ocean Township) over Michael Kennedy (Hopewell Valley Hs) (Fall 1:06)
157
Konrad Haugeto (Hopewell Valley Hs) over Josh Calixte (Ocean Township) (Fall 4:04)
165
Ethan Barker (Hopewell Valley Hs) over Rodley Petit (Ocean Township) (Fall 3:18)
175
Michael Poniros (Ocean Township) over Unknown (For.)

 

Central Jersey Group 2

(1) Rumson-Fair Haven 66, (3) Point Boro 13

First sectional title in program history for RFH

Caldwell at Rumson on Friday night in the Group 2 semifinals

138
Luke Renna (Point Pleasant Boro) over Hunter Curley (Rumson-Fair Haven Regional) (Dec 7-0)
144
Sonny Amato (Rumson-Fair Haven Regional) over Brayden Clark (Point Pleasant Boro) (Fall 0:34)
150
Cole Pangborn (Rumson-Fair Haven Regional) over Braden Pratt (Point Pleasant Boro) (Fall 1:10)
157
Jake Clayton (Point Pleasant Boro) over Christian Cady (Rumson-Fair Haven Regional) (Fall 1:32)
165
Ryan Acquisto (Point Pleasant Boro) over Evan Ridgway (Rumson-Fair Haven Regional) (MD 9-0)
175
Luke Dougherty (Rumson-Fair Haven Regional) over James Bradley (Point Pleasant Boro) (Fall 1:20)
190
Conor Delaney (Rumson-Fair Haven Regional) over Tanner Hynes (Point Pleasant Boro) (Fall 1:18)
215
Hudson Skove (Rumson-Fair Haven Regional) over Ryan Jankowski (Point Pleasant Boro) (Fall 0:23)
285
Matt Smith (Rumson-Fair Haven Regional) over George Walsh (Point Pleasant Boro) (Fall 2:40)
106
Henry Marshall (Rumson-Fair Haven Regional) over Michael DeAngelo (Point Pleasant Boro) (Fall 2:50)
113
Eamon Fry (Rumson-Fair Haven Regional) over West Matta (Point Pleasant Boro) (Fall 1:28)
120
Joaquin Duque (Rumson-Fair Haven Regional) over Max Pagan (Point Pleasant Boro) (Fall 0:57)
126
Elijah Bayne (Rumson-Fair Haven Regional) over Jared Drewes (Point Pleasant Boro) (Fall 2:44)
132
Julian Duque (Rumson-Fair Haven Regional) over Jack Barger (Point Pleasant Boro) (Fall 0:33)

 

Central Jersey Group 1

(1) Delaware Valley 81, (2) Point Beach 0

120
Jake Taylor (Delaware Valley Regional) over Chris Napolitano (Point Pleasant Beach) (Fall 3:00)
126
Jaden Perez (Delaware Valley Regional) over Gavin McLoughlin (Point Pleasant Beach) (Fall 1:52)
132
Matt Roche (Delaware Valley Regional) over Luke DeBenedett (Point Pleasant Beach) (Fall 1:20)
138
Jackson Bush (Delaware Valley Regional) over Jack Swider (Point Pleasant Beach) (Fall 0:31)
144
Michael Hasson (Delaware Valley Regional) over Jude Bowers (Point Pleasant Beach) (Dec 7-6)
150
Ben Levy (Delaware Valley Regional) over Jake Salerno (Point Pleasant Beach) (Fall 0:34)
157
Mitchell Sutter (Delaware Valley Regional) over Sam Yedman (Point Pleasant Beach) (Fall 2:56)
165
Luke Sinkewicz (Delaware Valley Regional) over Ryan Scannell (Point Pleasant Beach) (Fall 1:25)
175
Kevin Roman (Delaware Valley Regional) over Daniel Micheletti (Point Pleasant Beach) (Fall 0:36)
190
Evan Newman (Delaware Valley Regional) over Erick Sanchez (Point Pleasant Beach) (Fall 1:06)
215
Anderson Olcott (Delaware Valley Regional) over Christian Torres (Point Pleasant Beach) (Fall 3:26)
285
Kyle Cooke (Delaware Valley Regional) over Marcos Kaiafas (Point Pleasant Beach) (Fall 5:54)
106
Tristan Fawthrop (Delaware Valley Regional) over Brandon Stizza (Point Pleasant Beach) (Fall 5:12)
113
Luacs Beyers (Delaware Valley Regional) over Hudson DePaul (Point Pleasant Beach) (Fall 0:41)

 

South Jersey Group 5

(1) Southern 50, (3) Kingsway 12

17th sectional title

Southern at Hunterdon Central on Friday in the Group 5 semifinals

106: Anthony Mason (S) tf. Jason Meola, 5:12 (16-0)

113: Ryan Preziosi (K) d. Cash McVey, 15-8

120: Tyler Capra (K) d. Jacob Chamers, 6-4

126: Ramon Alfonso-Arroyo (K) d. Attila Vigilante, 3-1

132: Bryce Manera (S) p. Ashton Ford, 3:25

138: Scottie Sari (S) p. Nicholas Markizon, 0:29

144: Wyatt Stout (S) p. Tommy DiPietro, 3:35

150: Tyler Chase (S) d. Sean Kirwin, 7-3

157: Matt Henrich (S) tf. Chase Helder, 4:15 (18-3)

165: Hayden Hochstrasser (S) md. Cole DeNick, 15-2

175: Benjamin Dryden (K) d. Levi Foote, 5-4

190: Mitch Bivona (S) d. Luke Van Schenk Brill, 7-5

215: Bradford Birch (S) p. Christian Davis, 1:30

285: Collin French (S) by forfeit

 

More From Shore Sports Network