Get our free mobile app

Thursday, Dec. 28

Bear Invitational, at East Brunswick - Brackets

Point Beach, Red Bank Catholic, Rumson-Fair Haven (split), Bernards, Brearley, East Brunswick, Edison, Highland Park, J.P. Stevens, Lyndhurst, Rutgers Prep, South Brunswick, South River, Spotswood, West Windsor-Plainsboro South, Woodbridge

Point Beach - 1st Place

Champions: Jude Bowers (138), Thomas Schulter (190), Marcos Kaiafas (215)

2nd: Connor Loughran (175)

3rd: PJ Niethe (132)

4th: Brandon Stizza (106), Hudson DePaul (113)

5th: Sam Yedman (165), Christian Torres (Hwt)

 

Rumson-Fair Haven (split) - 7th place

Champions: Walker Skove (150), Matt Smith (Hwt)

3rd: Henry Marshall (106), Luke Dougherty (175)

 

Red Bank Catholic (split) - 12th place

Champions: Christian Rodriguez (157)

5th: Joe Gallagher (120)

 

Ed Marinelli Tournament, at Egg Harbor Township - Brackets

Central, Absegami, Atlantic City, Audobon, Bordentown, Clearview, Egg Harbor, Haddonfield, Holy Cross, Lower Cape May, Ocean City, Pitman, Seneca, St Joseph's (Metuchen), Vineland, Williamstown

Central - 14th place

4th place: Nicholas Condello (138)

 

 

Holmdel Holiday Tournament, at Holmdel - Brackets

Colts Neck, Freehold, Holmdel, Keansburg, Marlboro, Pinelands, Shore, Toms River North, Wall, Immaculata, Middlesex, Scotch Plains-Fanwood, Voorhees

Wall - 1st place

Champions: Parker Quinn (138), Donovan DiStefano (157)

2nd: Ben Waitzel (126), Jeremy Marsella (150)

 

Holmdel - 2nd place

Champions: Dylan Placca (113), AJ Fernandez (132), A.J. Todisco (175), Alex Reyes (190)

2nd: Jack Cleary (157)

3rd: Rowen Blackmore (106), Jason Vanderham (144)

 

Colts Neck - 3rd place

Champions: Ethan Michaels (106), Tyler Russ (150), Brody Kaplan (165)

2nd: Colin Barone (120), Amir Shakhnavazov (215)

3rd: Matt Anderson (138), Nicholas Fischer (157)

 

Freehold - 6th place

Champion: Onesimo Nieto (Hwt)

2nd: Josuah Sweeney (106)

3rd: Carter Stokes (215)

 

Keansburg - 8th place

2nd: Shawn Retta (165)

3rd: Michael Burke (126)

 

Shore - 9th place

2nd: Jack Stetter (190)

3rd: Cole Torres (165)

 

Marlboro - 11th place

2nd: Andrew Silvia (144)

 

Toms River North - 12th place

Champion: Joe Dolci (144)

 

Pinelands - 13th place

3rd: Josiah Hart (132)

 

John Goles Tournament, at Warren Hills - Brackets

Southern, Columbia, Delaware Valley, Ewing, Hopewell Valley, Kearny, Newton, Northern Highlands, Nottingham, Passaic Tech, Ramapo, Verona, Warren Hills, West Morris Central

Southern (split)

Champions: Cash McVey (113), Levi Foote (175)

2nd: Bradford Birch (190)

4th: Noah Fontana (150)

5th: Tyler Chase (157)

 

Overbrook Holiday Tournament, at Overbrook - Brackets

Barnegat, Burlington Township, Cherry Hill East, Deptford, Hammonton, Mainland, Millville, Overbrook, Pennsville, St Joseph (Hammonton), Timber Creek, Winslow

Barnegat - 4th place

Champions: Trey DeMeo (138), Aiden O'Halloran (144)

2nd: Raymere Mahadeo (215)

3rd: Michael Baccigalupi (106), Greg Mamola (132)

 

Rumble in the Pines, at Lakewood - Brackets

Asbury Park, Brick, Keyport, Lakewood, Manchester, Monmouth, Neptune, Camden, Dover, Ewing, Hamilton West, Hillside, Holy Spirit, Irvington, Lawrence, Manchester Regional, Newark Collegiate Charter, Newark-East Side, Pennsauken, Plainfield, Trenton Central

Brick - 2nd place

Champions: Lucas D'Elia (113), Ricky Gordillo (120)

2nd: Travis Trempy (165)

4th: Frank Bevacqua (190), Will Walsh (215)

5th: Chase D'Elia (132)

 

Manchester - 7th place

Champion: Austin Mitrosky (132)

4th: Dominick Minneci (138), Nicholas Hubiak (144)

5th: Manuel Amoyan (106), Maxwell Anderson (126)

 

Neptune - 9th place

Champion: Thomas Drea (138)

 

Monmouth - 11th place

Champion: Luke Palmieri (165)

2nd: Ryan Walsh (132)

4th: Devon Yeboah (150)

 

Asbury Park - 12th place

Champion: Iquann Crawford (215)

5th: Amando Herrera (113), Burdley Lavarin (150)

 

Lakewood - 15th place

2nd: Eric Vargas (150)

4th: Diego Castillo (106)

 

Keyport - 16th place

3rd: Max Fredericks (165)

 

Sam Cali Invitational, at FDU-Madison - Brackets

CBA, Middletown South, Point Boro, Rumson-Fair Haven, St John Vianney

Champions

215: Hudson Skove (Rumson-Fair Haven)

2nd Place

144: Sonny Amato (Rumson-Fair Haven

190: Connor Delaney (Rumson-Fair Haven)

3rd place

113: Joey DeAngelo (Point Boro)

165: Cole Stangle (St. John Vianney)

4th place

120: Matthew Gould (St. John Vianney)

132: Patrick O'Keefe (St. John Vianney)

175: Ryan Acquisto (Point Boro)

5th place

126: Frankie Burgio (Point Boro)

150: Alec Holland (Middletown South)

175: Brock. Oizerowitz (CBA

6th place

138: Jake Zaltsman (St. John Vianney)

 

Nonconference

Monroe 32, Jackson Memorial 30

190
Akbar Rizvi (Monroe) over Jessup Adams (Jackson Memorial) (Fall 1:23)
215
Joseph Piazza (Jackson Memorial) over Anthony Marcos (Monroe) (Dec 8-4)
285
Josiah Gibson (Monroe) over Vinny Loppicollo (Jackson Memorial) (Fall 0:19)
106
Michael Krieck (Jackson Memorial) over James Verderami (Monroe) (Dec 8-3)
113
Joseph Weikel (Jackson Memorial) over Besart Qoku (Monroe) (Fall 0:49)
120
Nick Cavallo (Monroe) over Ahmed Raheel (Jackson Memorial) (Fall 1:42)
126
Jason Seda (Jackson Memorial) over Daniel Abraham (Monroe) (Fall 3:00)
132
Anthony Caponegro (Monroe) over Rocco Gaudious (Jackson Memorial) (TF 15-0 4:33)
138
Joshua Shumsky (Monroe) over Jonathan Espinosa (Jackson Memorial) (Dec 12-10)
144
Christopher Collins (Jackson Memorial) over Wyatt Olma (Monroe) (Dec 3-1)
150
Cael Huxford (Jackson Memorial) over Matthew Shumsky (Monroe) (Fall 0:48)
157
Anthony Ramirez (Monroe) over Nicholas Auletto (Jackson Memorial) (Dec 7-1)
165
Ryan Wolf (Jackson Memorial) over Youseph Abdeljawad (Monroe) (SV-1 10-8)
175
Omar Cholula-Conde (Monroe) over William Kovacs (Jackson Memorial) (Dec 6-0)

 

 

New Providence Quad

Middletown North 72, Abraham Clark 0

157
Nico Cordova (Middletown North) over Tristian Fernandez (Abraham Clark) (Fall 1:00)
165
Matthew Castelli (Middletown North) over Julian Colon (Abraham Clark) (Fall 1:48)
175
Daniel Benbrook (Middletown North) over Unknown (For.)
190
Double Forfeit
215
Jake Schettino (Middletown North) over Unknown (For.)
285
Michael Dwyer (Middletown North) over Hervinho Vilaire (Abraham Clark) (Fall 3:31)
106
Thomas Blewett (Middletown North) over Unknown (For.)
113
Brady Klinsky (Middletown North) over Unknown (For.)
120
Tyler Oden (Middletown North) over Unknown (For.)
126
Anthony Astorino (Middletown North) over Unknown (For.)
132
Jacob Portman (Middletown North) over William Currie (Abraham Clark) (Fall 0:52)
138
Shane Myiow (Middletown North) over Unknown (For.)
144
Connor Brown (Middletown North) over Unknown (For.)
150
Double Forfeit

 

Middletown North 50, Sayreville 21

165
Matthew Castelli (Middletown North) over Logan Appleby (Sayreville) (Fall 1:22)
175
Daniel Benbrook (Middletown North) over Edwin Class (Sayreville) (Fall 1:07)
190
Bryce Bouchard (Sayreville) over Vito Ameno (Middletown North) (Dec 5-0)
215
Jake Schettino (Middletown North) over Kacper Trzeciak (Sayreville) (Fall 2:33)
285
Connor Walsh (Sayreville) over Michael Dwyer (Middletown North) (Fall 0:55)
106
Thomas Blewett (Middletown North) over Unknown (For.)
113
Brady Klinsky (Middletown North) over Jorge Zapata (Sayreville) (Fall 2:38)
120
Tyler Oden (Middletown North) over Robert Fritz (Sayreville) (Dec 5-4)
126
Jackson Fearon (Middletown North) over Cj McCrea (Sayreville) (Dec 12-8)
132
Jacob Portman (Middletown North) over Logan Skulski (Sayreville) (TF 19-4 4:41)
138
John Metz (Sayreville) over Shane Myiow (Middletown North) (Fall 0:40)
144
Connor Brown (Middletown North) over Chand Naqvi (Sayreville) (SV-1 6-4)
150
Nico Cordova (Middletown North) over Carmine Galante (Sayreville) (Fall 1:13)
157
Michael Zaunczkowski (Sayreville) over Connor McCarthy (Middletown North) (Fall 1:41)

 

Middletown North 72, New Providence 12

175
Daniel Benbrook (Middletown North) over Henry Capasso (New Providence) (Fall 0:50)
190
Vito Ameno (Middletown North) over Unknown (For.)
215
Jake Schettino (Middletown North) over Unknown (For.)
285
Michael Dwyer (Middletown North) over Unknown (For.)
106
Thomas Blewett (Middletown North) over Ethan Gallo (New Providence) (Fall 1:56)
113
Brady Klinsky (Middletown North) over Unknown (For.)
120
Tyler Oden (Middletown North) over Unknown (For.)
126
Anthony Astorino (Middletown North) over Unknown (For.)
132
Jacob Portman (Middletown North) over Unknown (For.)
138
Shane Myiow (Middletown North) over Yehia Abdelrahman (New Providence) (Fall 2:24)
144
Braeden Valley (New Providence) over Connor Brown (Middletown North) (Fall 0:50)
150
Antonio Gallo (New Providence) over Connor McCarthy (Middletown North) (Fall 3:05)
157
Nico Cordova (Middletown North) over Lucas Tallone (New Providence) (Fall 1:18)
165
Matthew Castelli (Middletown North) over Unknown (For.)

 

Robbinsville Tri

Manalapan 49, Robbinsville 28

120
Sophie Babineau (Manalapan) over Yusuf Konneh (Robbinsville) (Fall 0:44)
126
Andrew Mucciolo (Manalapan) over Giacomo Bottoni (Robbinsville) (Dec 8-2)
132
Anthony Viscido (Robbinsville) over Gage Grant (Manalapan) (MD 9-1)
138
Vincent Kain (Manalapan) over Andrew O`Reilly (Robbinsville) (MD 8-0)
144
Anthony Mucciolo (Manalapan) over Tyler Shane (Robbinsville) (Fall 3:38)
150
Alex Messinger (Robbinsville) over Matt Giudice (Manalapan) (Fall 3:26)
157
Rene Manso (Manalapan) over Unknown (For.)
165
Ardit Gola (Manalapan) over Unknown (For.)
175
Richard Esterly (Robbinsville) over Donny Tibbet (Manalapan) (Fall 2:31)
190
Constantine Kilaras (Manalapan) over Unknown (For.)
215
Carmelo Amato (Manalapan) over Tony Migliaccio (Robbinsville) (Fall 2:45)
285
Reggie Bennett (Manalapan) over Unknown (For.)
106
Vincent Grippa (Robbinsville) over Aidan Spezio (Manalapan) (Fall 2:00)
113
Blaise Grippa (Robbinsville) over Benjamin Gvili (Manalapan) (Fall 0:33)

 

Rancocas Valley 29, Manalapan 36

113
Alex Kinney (Rancocas Valley) over Benjamin Gvili (Manalapan) (Fall 1:08)
120
Louis Simone (Rancocas Valley) over Unknown (For.)
126
Andrew Mucciolo (Manalapan) over Ismael Maldonado (Rancocas Valley) (Dec 9-6)
132
Gage Grant (Manalapan) over James Lutes (Rancocas Valley) (Fall 1:37)
138
Vincent Kain (Manalapan) over Thiago Maldonado (Rancocas Valley) (Fall 3:37)
144
Anthony Mucciolo (Manalapan) over Bryce Earlen (Rancocas Valley) (Fall 0:47)
150
Matt Giudice (Manalapan) over Kristofer Oesterle, Jr. (Rancocas Valley) (Dec 11-5)
157
Carter Robles (Rancocas Valley) over Joe Cosentino (Manalapan) (Fall 2:48)
165
Jake Bartletta (Rancocas Valley) over Ardit Gola (Manalapan) (Dec 9-5)
175
Donny Tibbet (Manalapan) over Brian Lutes (Rancocas Valley) (Fall 3:46)
190
Constantine Kilaras (Manalapan) over Devin Czarnowski (Rancocas Valley) (Fall 0:52)
215
Richard Doppler (Rancocas Valley) over Carmelo Amato (Manalapan) (Fall 3:13)
285
Hunter Matthews (Rancocas Valley) over Reggie Bennett (Manalapan) (Fall 2:21)
106
Hunter Mullarkey (Rancocas Valley) over Aidan Spezio (Manalapan) (Fall 0:54)

 

More From Shore Sports Network