Get our free mobile app

Below are the 2021 Shore Conference Soccer Coaches' All-Division teams in boys soccer, as chosen by the coaches in each division. The coaches also chose the top players by county for both Monmouth and Ocean, which you can view by clicking the link.

Shore Sports Network staff did not participate in the selection of these teams. The SSN All-Shore teams will be released within the first week of December.

The players listed below are in the rank order, with the first player listed and italicized indicating the division's Player of the Year. Coaches of the Year are listed just below each list of all-division players.

 

Class A North

PlayerTeamGradePosition
Dylan CupoChristian Brothers AcademySr.Forward
Herman ColbertFreehold Twp.Sr.Forward
Davenson JoinVilmarLong BranchSr.Defense
Declan KellyChristian Brothers AcademySr.Defense
Jimmy BrunoManalapanSr.Midfield
Josh HocheiserFreehold Twp.Sr.Midfield
Eduardo RibieroLong BranchSr.Midfield
Jack McGaghChristian Brothers AcademySr.Defense
Anthony SarkisovManalapanJr.Midfield
Max RosenMarlboroSr.Midfield
Tim BertschaFreehold Twp.Jr.Midfield
C.J. CroliusMiddletown NorthJr.Defense
Kris MazaHowellSr.Forward
Cooper LaitmanMarlboroSr.Defense
Chris Osorio-RodriguezHowellSr.Midfield
Brian YocuteLong BranchSr.Midfield
Jake HomowitzChristian Brothers AcademySr.Midfield
Jonah OrtegaManalapanSr.Midfield
Ryan KeeganFreehold Twp.Sr.Midfield
Ryan BarneoMiddletown NorthFr.Defense
Ryan HayesChristian Brothers AcademySr.Goalkeeper
Nick TangoMarlboroSr.Goalkeeper

Class A North Coach of the Year: Josh Mehl, Freehold Twp.

 

Class A Central

PlayerTeamGradePosition
Aidan TisonyOceanSr.Forward
Alec PentikisRumson-Fair HavenJr.Forward
Brendan WorobelHolmdelSr.Forward
Luke PentikisRumson-Fair HavenSr.Midfield
Kaan PehlivanMonmouthSr.Midfield
Brian MirandaOceanSr.Midfield
Donovan DavisShoreSr.Defense
Michael ReidOceanSr.Midfield
Antonio SantosRumson-Fair HavenJr.Midfield
Maxx EichenbaumShoreSo.Forward
Matt FogartyRaritanSr.Midfield
Lucas ArciolaHolmdelSr.Defense
J.C. GutierrezShoreSr.Midfield
Lupo RyderRaritanJr.Forward
Archeley EugeneOceanJr.Forward
Ethan WallaceMonmouthSr.Midfield
Harrison GibsonRumson-Fair HavenSr.Defense
Tommy DreschlerRed Bank CatholicSr.Defense
Max WoodwardHolmdelJr.Midfield
Nick DiNapoliShoreJr.Forward
Tommy ChyzowychHolmdelSr.Goalkeeper
Aiden ColburnRumson-Fair HavenSr.Goalkeeper

Class A Central Coach of the Year: Jeff Soares, Rumson-Fair Haven

 

Class A South

PlayerTeamGradePosition
Mattia AssanteToms River NorthSr.Midfield
Jared BrownToms River NorthSr.Forward
Kajus MatazinskasToms River EastJr.Forward
Gianni SmithCentralSr.Forward
Jimmy RuppeToms River NorthSr.Defense
Ryan McGuireToms River NorthSr.Defense
A.J. EmnaceToms River NorthSr.Forward
Noah RaimondeToms River EastSr.Midfield
Joao CapobiancoToms River SouthSr.Midfield
Billy CarusoBrick MemorialJr.Forward
Landon BeirneSouthernSr.Midfield
Jake NagleToms River NorthSr.Midfield
Ryan KozlejToms River EastJr.Midfield
Ryan DiCilloCentralJr.Midfield
Nick RinconBrickSo.Midfield
Nathan WyrschSouthernSr.Defense
Steven BadoJackson MemorialSr.Forward
Dale ReinhardToms River EastSr.Defense
Kerem SatarSouthernSr.Midfield
Keith SwistockCentralSo.Defense
Dawson KaniukToms River NorthSr.Goalkeeper
Charlie HarrisonJackson MemorialSr.Goalkeeper

Class A South Coach of the Year: Joe Mahon, Toms River North

 

Class B North

PlayerTeamGradePosition
Johnny TroianoSt. John VianneySr.Forward
Emmett AravichWallSr.Midfield
Mike CafieroManasquanSr.Midfield
Tom SamarasColts NeckSr.Midfield
Ernst LouisiusNeptuneJr.Forward
Matt MurphyWallSr.Midfield
Dan HydeWallSr.Defense
Matt KarolakManasquanJr.Midfield
Kervens LafortuneNeptuneSo.Forward
Jacob KirkpatrickRed BankSr.Midfield
Jairo ChiraColts NeckJr.Midfield
Terence ByrnesWallSr.Forward
Anthony Muñoz GarciaNeptuneSo.Midfield
Tyler CocoMatawanSr.Defense
Owen GelberFreehold BoroSr.Forward
David TuschmannColts NeckSr.Forward
Joe KennedyManasquanSr.Defense
Mario MozaRed BankJr.Forward
Kyle MooreColts NeckFr.Forward
Joe GisoldiWallSr.Goalkeeper
Matthew BranaSt. John VianneyJr.Goalkeeper

Class B North Coach of the Year: John Knight, Neptune

 

Class B Central

PlayerTeamGradePosition
Matt GowenSt. RoseSr.Defense
Luke ZylinskiPoint Pleasant BeachSr.Defense
Charlie McCannRanneySr.Forward
Luke HamillSt. RoseSr.Midfield
Charles AnyichieRanneySr.Midfield
Tanner CurtisPoint Pleasant BeachSr.Midfield
Kyle CorriganSt. RoseSr.Forward
Josh BoyanPoint Pleasant BeachJr.Forward
Elvis GonzalezHenry HudsonSr.Midfield
Tommy BoyanRanneySr.Mid/Def
Luckerson PierreAsbury ParkJr.Midfield
Giovanni SmithKeyportSr.Defense
Colin WesthovenSt. RoseSr.Midfield
Jett PacificoRanneySr.Defense
Ricardo MozoAsbury ParkSr.Midfield
Josh WenzelKeyportSr.Forward
Zach O'NealMater Dei PrepSr.Forward
Jacob BardsleyPoint Pleasant BeachSr.Midfield
Evan BuzzancoHenry HudsonJr.Forward
Jesse JacobsHenry HudsonJr.Midfield
Jack HarmonSt. RoseSo.Goalkeeper
Owen CurtisPoint Pleasant BeachJr.Goalkeeper

Class B Central Coach of the Year: Donny Gray, Ranney

 

Class B South

PlayerTeamGradePosition
Kody BesserLaceySr.Defense
James CahillPinelandsSr.Mid/For
Stephen DeMilioPinelandsSr.Forward
Owen EdwardsManchesterJr.Midfield
Charles LatendorfPoint Pleasant BoroSr.Midfield
Alexander GrandaLakewoodSr.Midfield
Elton CankaJackson LibertySr.Forward
Ethan RileyLaceyJr.Forward
Eduardo SantillanLakewoodSr.Defense
Mike StainoPinelandsSr.Defense
Logan GrossLaceyJr.Midfield
Joey KurakManchesterSo.Midfield
Nick MalagnoneJackson LibertyJr.Defense
Bryan CardosoLaceySr.Defense
John StainoPinelandsSr.Forward
Muberaq AderogbaManchesterJr.Forward
Schuyler JoidiceBarnegatSr.Forward
Preston KyriakoulisDonovan CatholicSr.Mid/For
Aidan HuhnPoint Pleasant BoroSr.Defense
Jeff ThompsonPoint Pleasant BoroSr.Defense
Jesus AvilaLakewoodJr.Forward
Ayendi BatistaJackson LibertySr.Goalkeeper
Lucas HollandBarnegatJr.Goalkeeper

Class B South Coach of the Year: Steve Torre, Lacey