2019 Boys Soccer Shore Conference Tournament Seeds

2019 SCT Bracket

1. Holmdel

2. Marlboro

3. Jackson Memorial

4. Freehold Township

5. Wall

6. CBA

7. Southern

8. Colts Neck

9. Long Branch

10. Middletown South

11. Freehold Boro

12. Monmouth

13. Rumson-Fair Haven

14. Matawan

15. Manasquan

16. Toms River South

17. Pinelands

18. Toms River North

19. Neptune

20. Middletown North

21. Raritan

22. Toms River East

23. Barnegat

24. Lacey

25. Manchester

26. Ranney

27. St. Rose

28. Point Beach

29. Mater Dei Prep

 

Schedule

Opening Round

Monday, Oct. 7

(4) Freehold Twp. 4, (29) Mater Dei Prep 0

(7) Southern 3, (26) Ranney 0

(8) Colts Neck 2, (25) Manchester 0

(22) Toms River East 2, (11) Freehold Boro 2 (TR East advances on penalties, 6-5)

(13) Rumson-Fair Haven 2, (20) Middletown North 1 (OT)

 

Tuesday, Oct. 8

(6) CBA 6, (27) St. Rose 0

(9) Long Branch 2, (24) Long Branch 0

(10) Middletown South 4, (23) Barnegat 0

(12) Monmouth 2, (21) Raritan 1

(19) Neptune 2, (14) Matawan 0

 

Wednesday, Oct. 9

(5) Wall 4, (28) Point Beach 0

(15) Manasquan 3, (18) Toms River North 0

(16) Toms River South 3, (17) Pinelands 0

 

Round of 16

Friday, Oct. 11

(3) Jackson Memorial 2, (19) Neptune 1

(15) Manasquan 1, (2) Marlboro 0

 

Saturday, Oct. 12

(16) Toms River South 0, (1) Holmdel 0 (TR South advances on penalties, 5-4)

(4) Freehold Twp. 3, (13) Rumson-Fair Haven 2

(5) Wall 3, (12) Monmouth 2

(6) CBA 4, (22) Toms River East 0

(7) Southern 1, (10) Middletown South 0

(8) Colts Neck 1, (9) Long Branch 0 (OT)

 

Quarterfinals

Tuesday, Oct. 15

(16) Toms River South at (8) Colts Neck, 3 p.m.

(15) Manasquan at (7) Southern, 4 p.m.

 

Play by Wednesday, Oct. 16

(5) Wall at (4) Freehold Twp.

(6) CBA at (3) Jackson Memorial

 

 

Semifinals

Saturday, Oct. 19

At Shore Regional

5 p.m. and 7 p.m.

 

Championship

Wednesday, Oct. 23

At Shore Regional

7 p.m.

 

Sign Up For The SSN Newsletter

Please fill out this form to sign up for the Shore Sports Network newsletter.