Seeds and pairings for the 2018 NJSIAA Region 5 Tournament.

106

16-Tristan Izzo (Rumson-Fair Haven, So., 10-6) vs. 1-Joseph Pacheco (Perth Amboy, Sr., 31-3), winner vs. 8-Jacob Venezia (Hopewell Valley, Fr., 26-5)

12-Deon Pleasants (Piscataway, Fr., 12-7) vs. 5-Thomas O'Keefe (Middletown North, So., 30-9), winner vs. 4-Dean Peterson (St. John Vianney, Fr., 30-0)

11-Brandon Bowles (Bound Brook, Fr., 17-11) vs. 6-Nick Ammirati (Holmdel, So., 32-6), winner vs. 3-Joseph Fiordaliso (Monroe, So., 26-9)

10-Cole Psemeneki (Hillsborough, Fr., 25-10) vs. 7-Vincent Nadera (Old Bridge, Fr., 24-13), winner vs. 2-Brett Ungar (Hunterdon Central, Fr., 34-1)

 

113

9-Joey Butler (St. John Vianney, Fr., 17-4) vs. 8-Kamrin O'Neill (Matawan, Fr., 25-8), winner vs. 1-Tyler Klinsky (Middletown North, So., 35-4)

12-Tucher Cochrane (Red Bank, So., 16-9) vs. 5-Michael Holland (Middletown South, So., 21-14)

13-Cristan Diaz (Bishop Ahr, So., 18-11) vs. 4-Colton Washleski (Hunterdon Central, Fr., 24-11)

6-Brandon Spellman (Pinigry, Jr., 31-3) vs. 3-Robert Taddeo (Raritan, Sr., 24-15)

10-Max Greenberg (Montgomery, So., 21-11) vs. 7-C.J. Heaps (Delaware Valley, Sr., 17-12), winner vs. 2-Chris Lanciano (Hopewell Valley, Jr., 32-2)

 

120

8-Michael Bilardo (Monroe, Jr., 22-12) vs. 1-Mitchell Polito (East Brunswick, Sr., 30-0)

12-Arjun Khatri (South Brunswick, Jr., 17-12) vs. 5-Tyler Pepe (St. John Vianney, So., 28-5), winner vs. 4-Jake Wiatroski (Old Bridge, Sr., 30-7)

14-Corey Crater (Delaware Valley, Fr., 10-19) vs. 3-Xavier Pena (Bound Brook, So., 16-5)

11-Mike Lonnay (Raritan, So., 21-16) vs. 6-Fred Luchs (Middletown North, So., 25-12)

10-Connor Platt (Spotswood, Jr., 27-8) vs. 7-Bryan Mora (Piscataway, So., 10-16), winner vs. 2-Jack Bauer (Hunterdon Central, Jr., 22-6)

 

126

 

9-Nate Pujols (Middletown North, Jr., 24-13) vs. 8-Max Brignola (Rumson-Fair Haven, Fr., 32-5), winner vs. 1-A.J. DeRosa (Delaware Valley, Jr., 31-2)

12-Cesar Lopez (North Brunswick, Jr., 25-8) vs. 5-Jaleel Gopaul (Keyport, Sr., 22-2), winner vs. 4-Emmanuel Perera (Montgomery, Sr., 28-4)

11-Corey Fernandez (Monroe, Jr., 25-10) vs. 6-Anthony Romaniello (Hunterdon Central, So., 21-1), winner vs. 3-Anthony Donnadio (Hillsborough, Sr., 34-2)

15-Tom Ammirati (Holmdel, So., 25-13) vs. 2-Mike Botte (Old Bridge, Sr., 29-8), winner vs. 7-Jonathan Lamprecht (South Brunswick, Sr., 18-4)

 

132

8-Charles Peterson (St. John Vianney, Sr., 28-6) vs. 1-Hunter Graf (Hunterdon Central, Sr., 33-3)

12-Kamal Brown (Pingry, Jr., 27-9) vs. 5-Mark Pacheco (South River, Sr., 25-11)

13-Aaron Longo (Hopewell Valley, Jr., 21-15) vs. 4-Matthew Castimore (South Brunswick, 25-11)

14-Jonathan Provenzano (Middletown North, Sr., 6-5) vs. 3-James Rodriguez (Perth Amboy, So., 29-3), winner vs. 6-Mark Venson (Bound Brook, So., 6-4)

10-Gage Crater (Delaware Valley, So., 26-10) vs. 7-Matthew Lisanti (Montgomery, Sr., 24-5), winner vs. 2-Russell Benson (Raritan, Sr., 37-2)

 

138

9-Sean Lubiak (South Brunswick, Sr., 23-12) vs. 8-Shane Demeter (Manville, Sr., 23-8), winner vs. 1-Alec Bobchin (Princeton, Jr., 30-4)

12-Danny Ward (Middletown South, Sr., 22-13) vs. 5-Andrew Lombard (Monroe, Sr., 30-6), winner vs. 4-Pasquale Vizzoni (Hunterdon Central, Jr., 21-5)

11-Jake Sisk (Piscataway, So., 19-16) vs. 6-Alec Meyers (Old Bridge, Jr., 26-11), winner vs. 3-A.J. Erven (Raritan, Sr., 30-8)

15-Leandro Santos (South River, Sr., 22-11) vs. 2-Aidan Dillon (Pingry, Sr., 29-7), winner vs. 7-Justin Venezia (Hopewell Valley, Jr., 27-8)

 

145

8-Trevor Mastorio (Sayreville, Jr., 29-6) vs. 1-Stanley Wojdylak (Middletown North, Sr., 35-4)

12-Ian McCabe (Monroe, So., 25-11) vs. 5-Raymond O'Callaghan (Hillsborough, Jr., 26-11)

13-Zach Dobson (Pingry, Jr., 28-9) vs. 4-Dean Gallo (Holmdel, Jr., 34-3)

6-Marcus Petite (Piscataway,  So., 26-9) vs. 3-Christian Sookdeo (Raritan, Sr., 30-9)

10-Justin Gonzalez (Old Bridge, Jr., 24-12) vs. 7-Jacob McCarthy (Montgomery, Sr., 19-7)

15-Alexander Angeles (North Brunswick, Sr., 21-9) vs. 2-Vincent Romaniello (Hunterdon Central, Jr., 30-5)

 

152

9-Holden Shikany (Pingry, Jr., 17-11) vs. 8-Dan Colon (South River, Sr., 31-5), winner vs. 1-Joe Casey (Bound Brook, Sr., 26-0)

12-Evan Brown (Marlboro, Jr., 19-11) vs. 5-Kevin Ciresa (Hunterdon Central, Sr., 26-8), winner vs. 4-Steven O'Campo (West Windsor-Plainsboro South, Sr., 31-1).

6-Blake Clayton (St. John Vianney, Fr., 20-9) vs. 3-Scott Dupont (Holmdel, Sr., 36-2)

10-James Ecklyn (Rartan, Jr., 15-7) vs. 7-Sam Goldzweig (Red Bank, Sr., 31-6)

15-Alwayne Mitchell (Matawan, Sr., 18-10) vs. 2-Joseph Hatcher (Piscataway, Jr., 25-1)

 

160

8-Joseph Desapio (Delaware Valley, Sr., 23-14) vs. 1-Michael Petite (Piscataway, Sr., 31-1)

12-Elijah Ade-Festus (Sayreville, So., 9-4) vs. 5-Shea Obado (Spotswood, Sr., 27-6)

13-Jahman McNeil (Bound Brook, Fr., 17-18) vs. 4-Nicholas Weikel (Monroe, Jr., 28-8)

11-Johnny O'Beirne (Holmdel, Sr., 30-7) vs. 6-Nico Cerbo (Middletown North, Fr., 21-16), winner vs. 3-Anthony Aquilano (Raritan, Jr., 33-6)

10-Jacob Mitchell (West Windsor-Plainsboro North, Sr., 20-12) vs. 7-Ray Lauricella (Hopewell Valley, Sr., 26-9), winner vs. 2-Kevin Faulkner (Hillsborough, Sr., 32-3)

 

170

9-Yarinel Peralta (New Brunswick, Sr., 26-5) vs. 8-Dylan Lonnay (Raritan, Sr., 24-11), winner vs. 1-Nick Addison (Rumson-Fair Haven, Jr., 36-1)

5-Justin Weimer (Middletown South, Sr., 30-4) vs. 4-Nick Recine (Piscataway, Jr., 31-2)

14-Joshua Perera (Montgomery, Jr., 26-8) vs. 3-Nick Caracappa (St. John Vianney, Sr., 26-5)

11-Maxwell Ronollo (Hopewell Valley, Sr., 26-7) vs. 6-Dan Furmato (Hunterdon Central, Jr., 25-10)

15-Michael LeRoy (Spotswood, Sr., 20-9) vs. 2-Shawne Ramsby (Delaware Valley, Jr., 14-4), winner vs. 7-Justin Hopman (Monroe, Sr., 28-8)

 

182

9-Jaden Lowe (St. John Vianney, So., 18-8) vs. 8-Elijah Pitt-Goodson (Piscataway, Sr., 27-6), winner vs. 1-Nicko Cofone (Middletown North, Sr., 37-2)

12-Benjamin Walker (New Brunswick, So., 22-14) vs. 5-George Burdick (Raritan, Jr., 35-4), winner vs. 4-Luis Colon (Perth Amboy, Jr., 16-10)

6-Liam Horan (Rumson-Fair Haven, So., 24-8) vs. 3-Kenneth Abode (North Brunswick, Sr., 32-3)

10-Alex Abarca (Manville, So., 21-10) vs. 7-Jack Hardzewicz (Middletown South, Sr., 28-7)

15-Kyle Carney (Delaware Valley, Jr., 12-14) vs. 2-Michael Dooley (Hillsborough, Sr., 32-4)

 

195

9-Liam Riecks (Keansburg, Jr., 25-6) vs. 8-Kyle Baszak (South River, Sr., 30-3), winner vs. 1-Jacob Anderson (Middletown North, Jr., 27-0)

5-Eli Kalfaian (Delaware Valley, Sr., 24-6) vs. 4-Kaylon Bradley (Monroe, Sr., 23-5)

14-Brian LaCross (Hopewell Valley, Fr., 7-5) vs. 3-Paris Foster (Piscataway, Sr., 26-8)

11-Dean Escobar (Edison, Jr., 22-14) vs. 6-Josiah Walker (St. John Vianney, Sr., 16-7)

10-Justin Acevedo (Raritan, Jr., 29-9) vs. 7-Gustavo Palacio (South Brunswick, Sr., 23-12), winner vs. 2-David Ugalde (Bound Brook, Jr., 26-9)

 

220

9-Joseph Porcaro (Sayreville, So., 15-13) vs. 8-Emilio Guerrero Nieto (Hillsborough, Jr., 21-15), winner vs. 1-Steven Giannios (St. John Vianney, Sr., 28-3)

12-Elijah Mack (Old Bridge, So., 14-17) vs. 5-Keshon Davila (New Brunswick, So., 30-7), winner vs. 4-Angelo Crespo (Hunterdon Central, Sr., 24-4)

11-Zack Racanti (South Brunswick, Sr., 15-17) vs. 6-Edison Quesada (Red Bank, Sr., 26-9), winner vs. 3-Matthew Rogalski (Manville, Sr., 31-2)

10-Tim Coleman (Hopewell Valley, Sr., 20-15) vs. 7-Brady Smith (Middletown South, Jr. 27-9), winner vs. 2-Ethan Wolf (Raritan, Sr., 36-2)

 

Hwt

9-Keyon Goodwin (Edison, Sr., 23-10) vs. 8-Austin Dewise (Middletown North, Sr., 20-8), winner vs. 1-Michael Tyle (Manville, Sr., 30-1)

12-Abdullah Mohamed (East Brunswick, Sr., 5-5) vs. 5-Marcus Estevez (Franklin, So., 26-9), winner vs. 4-Adam Markman (Middletown South, Sr., 32-4)

11-Matt Spirko (Raritan, Jr., 27-9) vs. 6-Benedict Arthur (Sayreville, Jr., 20-10), winner vs. 3-Paul Liseno (St. John Vianney, Jr., 26-3)

15-Victor Kizenko (Holmdel, Sr., 17-21) vs. 2-Jervey Sistrunk (Bound Brook, Jr., 29-4), winner vs. 7-Ramiro Osuna Jr. (New Brunswick, Sr., 26-6)

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like  Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.