2017 NJSIAA Region 6 Tournament

At Brick Memorial High School

Pre-quarterfinals, Wednesday Feb. 22, 5 p.m.

Weight check, 2:30 p.m.

Weigh-ins, 3 p.m.

Doors open at 3:30 p.m.

Wrestling begins at 5 p.m.

 

MAT ASSIGNMENTS

Note: Winning wrestlers advance to Friday's quarterfinal round, losing wrestlers are eliminated from the tournament. 

MAT 1

106: Jesse Liptzin (Howell, Jr., 25-9) vs. Jack Nies (Ocean, Fr., 30-6)

106: Ryan Zimmerman (Long Branch, Fr., 28-6) vs. Gregory Daloisio (Nottigham, Sr., 24-14)

113: Ben Sabo (Point Boro, Jr.., 21-6) vs. Rey Guzman (Long Branch, So., 17-12)

120: Al Desantis (Shore, Fr., 35-3) vs. Michael Gagliardo (Freehold Twp., Fr., 19-10).

126: Matt Paglia (Allentown, Fr., 19-8) vs. Dyon Womack (Colts Neck, Jr., 27-7)

126: Joe Schneider (Notre Dame, Jr., 30-7) vs. Sam LaCorte (CBA, So., 21-14).

132: Anthony Heinz (Allentown, Jr., 8-12) vs. Alex Baran (Manalapan, So., 30-6).

138: Anthony Coposky (Manalapan, Jr., 24-13) vs. Ethan Diamond (CBA, Fr., 14-21).

138: Drew Romein (Allentown, So., 21-11) vs. Spencer Robinson (Point Boro, So., 19-8).

145: Ben Sammarco (Colts Neck, Sr., 28-6) vs. Larson Johnson (Freehold Twp., Sr., 14-19).

152: Chris Richardson (Brick Memorial, Sr., 22-7) vs. Michael Cenname (Freehold Twp., Jr., 26-11).

160: Nolan Pecci (Allentown, Jr., 19-14) vs. Kyle Hillermeier (Freehold Twp., Jr., 26-10).

170: Tommy Hill (Northern Burlington, So., 26-9) vs. Steve Cmielewski (RBC, So., 22-7).

170: Fenelson Etienne (Asbury Park, Sr., 19-5) vs. Daniel Santos-Silva (Long Branch, Jr., 25-10).

182: Johnny Andre (Hightstown, Jr., 34-3) vs. Michael Carlucci (Freehold Twp., Sr., 23-13).

195: Steven Truex (Northern Burlington, Sr., 35-2) vs. Zach Bohn (Delran, So., 26-13).

220: Eric Saunders (Burlington Twp., Sr., 11-18) vs. Zachary Harding (Hamilton West, Sr., 20-7).

220: Chris Ratti (Northern Burlington, Jr., 22-15) vs. Clayton Oates (Ocean, Sr., 23-8).

HWT: Harrison Hill (Allentown, So., 15-8) vs. Vinnie Gargiulo (Colts Neck, Sr., 19-8).

 

MAT 2

106: Joe Rotondo (Brick Memorial, Jr., 16-11) vs. Craig Cook (Burlington Twp., So., 30-4)

113: Matt Klemser (Shore, So., 27-10) vs. A.J. Sortino (Manalapan, Jr.,. 22-9)

113: Will Jarvis (Point Beach, Jr., 26-6) vs. John Santos (Ocean, Sr., 22-10)

120: Jesse Bowers (Point Beach, Fr., 19-12) vs. Adam Manzo (Ocean, Jr., 24-9).

126: Chris Dean (Long Branch, Jr., 24-8) vs. Dion Young (Northern Burlington, Sr., 24-11).

132: Tyrone Bailey (Asbury Park, Sr., 18-4) vs. Shaun Plaza (Jackson Liberty, Jr., 18-13).

132: Ethan Byrne (RBC, Sr., 21-10) vs. Sean Neely (Freehold, Sr., 19-12).

138: Tyler Flynn (Monmouth, Sr., 20-8) vs. Evan Richard (Howell, So., 23-8).

145: Saif Ali (Ocean, Jr., 23-8) vs. Xavier Kelly (Howell, So., 27-6).

152: Zachary Bilgrav (Robbinsville, Sr., 11-11) vs. Jimmy Sherlock (Point Beach, Jr., 31-3).

152: Lavinsky Collins (Ewing, Jr., 32-1) vs. Dominick Esposito (Colts Neck, Sr., 27-4).

160: Kyle Twamley (Robbinsville, Sr., 27-9) vs. Derek Smith (CBA, So., 15-16).

170: Liam McDermott (Allentown, Jr., 25-2) vs. Ryan McGuiness (CBA, Sr., 16-19).

182: Nicholas Campbell (Allentown, So., 15-7) vs. Peter Wersinger (Long Branch, Jr., 29-4).

182: Justin Obermeyer (Manalapan, Sr., 27-5) vs. Dylan Ippolito (Point Boro, Jr., 16-11).

195: A.J. Royle (Colts Neck, Jr., 17-7) vs. Amir Murray (Willingboro, Sr., 15-2).

220: Anthony Grozozski (Delran, Jr., 15-6) vs. Christopher Seifert (Ewing, So., 16-9).

HWT: Austin Colbert (Freehold Twp., Jr., 22-13) vs. Kevin Cerruti (Long Branch, So., 16-13).

HWT: Anthony Bonavito (Point Boro, Jr., 22-4) vs. William Nolan (Northern Burlington, Jr., 24-10).

 

MAT 3

106: Travis Kotelnicki (Northern Burlington, So., 32-4) vs. Zach Zuckerman (Delran, Fr., 12-15)

113: Ellery Perfect (Northern Burlington, Fr., 28-9) vs. Josh Bollard (Jackson Liberty, Jr., 26-5).

120: Alexander LoPrinzi (Burlington Twp., Sr., 21-12) vs. Billy Moore (Bordentown, Jr., 25-8).

120: Jair Hatch (Jackson Liberty, Sr., 15-11) vs. Logan Fox (Robbinsville, Sr., 31-3).

126: Verlensky Joachim (Bordentown, Sr., 29-5) vs. Shane Golomb (Wall, Fr., 18-13)

132: Matthew Potash (Bordentown, Jr., 26-7) vs. Kyle Cleary (Freehold Twp., Jr., 14-21).

138: Anthony Cameron (Delran, Sr., 15-6) vs. Isaac Shohet (Long Branch, Jr., 18-12).

145: Christopher Mogrovejo (Hightstown, Sr., 13-4) vs. Ryan Feig (Northern Burlington, So., 26-9).

145: Luke Arnold (Long Branch, So., 21-11) vs. John McTaggart (Point Boro, Jr., 16-11).

152: Francis Marshall (Manasquan, Jr., 21-8) vs. Jack McCrae (Shore, So., 28-10).

160: Matt Benedetti (Manalapan, Fr., 27-11) vs. Jake Sundermier (Delran, Sr., 20-7).

160: Joe Ostberg (Manasquan, Sr., 30-6) vs. Joe Levach (Bordentown, So., 16-12).

170: Kenny Koenig (Colts Neck, Fr., 19-14) vs. Isaiah Wesley (Burlington City, Sr., 20-4).

182: Chavis Coleman (Jackson Liberty, Jr., 17-11) vs. Gabriel Williams (Nottingham, Sr., 28-10).

195: Ryan Brazil (Bordentown, So., 16-17) vs. Cameron DiGiorgio (CBA, Sr., 25-6).

195: Kevin Rae (Riverside, Sr., 27-11) vs. Liam Tibbett (Freehold, Sr., 25-9)

220: Anthony Jomo (Manalapan, Jr., 5-10) vs. Hunter Marhan (Long Branch, Sr., 25-4).

HWT: Cade Watkins (Point Beach, Sr., 26-6) vs. Daniel Ornosky (Hamilton West, So., 13-17).

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.