Get our free mobile app

The 2021 NJSIAA Wrestling Championships will be seeded on Tuesday morning. There will be 16 wrestlers in each bracket based on the top-four finishers in each weight class from the four super region tournaments that were contested this past weekend.

The NJSIAA Championships will be held at Phillipsburg High School on Saturday, April 24 and Sunday, April 25. Weight classes 106-145 pounds will be contested on Saturday and weight classes 152-285 will compete on Sunday. Wrestling begins at 10 a.m. both days with the championship finals scheduled for 7:45 p.m.

 

2021 NJSIAA Championships

106

1-Nico Calello (St. Joseph-Metuchen) vs. 16-Kurt Wehner (Toms River East)

8-Brendan Callahan (Kingsway) vs. 8-Kaden Naame (St. Augustine)

5-Jeffrey Jacome (South Plainfield) vs. 12-Max Elton (Holy Spirit)

4-Daniel Jones (Delbarton) vs. 13-Ethan Smith (Boonton)

3-Taisei Kurachi (River Dell) vs. 14-Ricky Gomez (Matawan)

6-Logan Wadle (North Hunterdon) vs. 11-James Farina (Ocean)

7-Aidan Carmody (Livingston) vs. 10-Anthony Rossi (Hunterdon Central)

2-Jack Bastarrika (Mt. Olive) vs. 15-Dylan Ross (Paramus Catholic)

 

113

1-Evan Tallmadge (Brick Memorial ) vs. 16-Ryan Hartung (New Milford)

8-Alex Nini (CBA) vs. 9-Harrison Gordon (St. John Vianney)

5-Ryan Ford (Bergen Catholic) vs. 12-Cameron Morgan (Pennsville)

4-Jared Brunner (Eastern) vs. 13-Nick Cottone (Shawnee)

3-Conor Collins (Southern) vs. 14-Thomas Fischer (Delbarton)

6-Clayton Utter (High Point) vs. 11-Michael Campanaro (West Morris Central)

7-Sebastian Ortega (Howell) vs. 10-Joseph Sciarrone (Seton Hall Prep)

2-Luke Stanich (Roxbury) vs. 15-Jason Quirk (Livingston)

 

120

1-Evan Mougalian (Kinnelon) vs. 16-Sean Dever (Egg Harbor)

8-Aidan Wallace (Bergen Catholic) vs. 9-Mayson Harms (Roselle Park)

5-Jack Zaleski (Middletown South) vs. 12-Jackson Young (Camden Catholic)

4-Tyler Vasquez (Delbarton) vs. 13-John Hildebrandt (Williamstown)

3-Nathan Taylor (Kingsway) vs. 14-Aaron Kurzer (Montville)

6-Joe Manno (St. Joseph-Montvale) vs. 11-Kaelan Francois (Rahway)

7-Garrett Totten (CBA) vs. 10-James Day (Phillipsburg)

2-Anthony Santaniello (Brick Memorial) vs. 15-Brett Blaess (Jackson Memorial)

 

126

1-Vincent Santaniello (Brick Memorial) vs. 16-Phil Stolfa (Red Bank)

8-Mike Tandurella (Don Bosco. Prep) vs. 9-Samuel Kotch (Cinnaminson)

5-Nico Diaz (St. John Vianney) vs. 12-Patrick Adams (St. Peter's Prep)

4-Brady Conlin (Washington Township) vs. 13-Chris Tringali (Mendham)

3-Ethan Fernandez (Westwood) vs. 14-Nieko Malone (Howell)

6-Nathan Fitt (Newton) vs. 11-Frank DiEsso (North Hunterdon)

7-Cross Wasilewski (Delberton) vs. 10-D'Amani Almodovar (St. Augustine)

2-Joe Cangro (Bergen Catholic) vs. 15-Matt Henrich (Southern)

 

132

1-Nico Nardone (Delbarton) vs. 16-Louden Mazzeo (Emerson/Park Ridge)

8-Sean Rendeiro (St. Peter's Prep) vs. 9-Drake Torrington (Robbinsville(

5-Julian George (CBA) vs. 12-Josh Palmucci (Kingsway)

4-Ty Whalen (Clearview) vs. 13-Hunter Horsey (Oakcrest)

3-Kelly Dunnigan (Don Bosco Prep) vs. 14-Nick Torre (Brick Memorial)

6-Jack Maida (Shore) vs. 11-Matt Brielmeier (Southern)

7-Patrick Phillips (Brearley/Dayton) vs. 10-Jack Bertha (Mendham)

2-Joe Fongaro (Boonton) vs. 15-Daniel Rella (Paramus Catholic)

 

138

1-Joey Olivieri (Hanover Park) vs. 16-Collin Rolak (Lacey)

8-Giovanni Scafidi (Freehold Township) vs. 9-David Hussey (Middletown South)

5-Tyler Sagi (Old Bridge) vs. 12-Joseph Davi (Delbarton)

4-Ken Sherman (Holy Spirit) vs. 13-Christopher Bacchioni (Bergen Catholic)

3-Alex Almeyda (St. Joseph-Montvale) vs. 14-Laith Hamdeh (Passaic Tech)

6-Jasiah Queen (Elizabeth) vs. 11-Chase Casey (Camden Catholic)

7-Luke DiGiovanni (Cranford) vs. 10-Nick Canonica (Hunterdon Central)

2-Eddie Hummel (Southern) vs. 15-Myles Leonard (Waldwick/Midland Park)

 

145

1-Simon Ruiz (Delbarton) vs. 16-Richie Grungo (St. Augustine)

8-Nicholas Stampoulos (Brearley/Dayton) vs. 9-Connor Doherty (St. Thomas Aquinas)

5-Michael Conklin (Toms River East) vs. 12-Riley Simon (Point Beach)

4-Hunter Gandy (Woodstown)  vs. 13-Eric Broadie (Bergen Catholic)

3-Michael Cetta (St. Joseph-Montvale) vs. 14-Carson Barry (West Essex)

6-Jason Smith (Boonton) vs. 11-Kamrin O'Neill (Matawan)

7-Finnegan McFadden (Kingsway) vs. 10-Logan Waller (Colts Neck)

2-Anthony White (South Plainfield) vs. 15-Donovan DiStefano (Wall)

 

152

1-Cooper Pontelandolfo (Kingsway) vs. 16-Michael Murphy (Westfield)

8-Cole Carroll (Seton Hall Prep) vs. 9-Matt Hoelke (Highland)

5-Mike McGhee (Shore) vs. 12-Steven Dalling (Kittatinny)

4-Max Brignola (Shore) vs. 13-Jonathan Siemsen (Ramsey)

3-Nate Camiscioli (Bergen Catholic) vs. 14-Greg Croce (Paulsboro)

6-Tanner Peake (Hunterdon Central) vs. 11-Owen Disbrow (St. Thomas Aquinas)

7-Paul Jakub (Howell) vs. 10-Tyler Pizzi (Pascack Valley)

2-Andrew Troczynski (Delbarton) vs. 15-Jake Slotnick (St. Augustine)

 

160

1-Blake Bahna (Watchung Hills) vs. 16-Luke Ciampa (Jefferson)

8-Eric Freeman (Paramus) vs. 9-Nicholas Franco (Paramus Catholic)

5-Hunter Mays (Howell) vs. 12-Shawn Williams (Paulsboro)

4-Dylan Weaver (Lyndhurst) vs. 13-Adam Coleman (Matawan)

3-Louis Cerchio (Delberton) vs. 14-Zander Silva (CBA)

6-Colton Washleski (Hunterdon Central) vs. 11-Joshua Palacio (North Bergen)

7-Jurius Clark (Camden Catholic) vs. 10-Brock Zurawski (St. Augustine)

2-Dakota Morris (Kingsway) vs. 15-Roberto Padilla (St. Joseph-Montvale)

 

170

1-Aaron Ayzerov (Paramus) vs. 16-DJ Henry (Howell)

8-Norman Cella (Hunterdon Central) vs. 9-James Holder (North Hunterdon)

5-David DiPietro (Kingsway) vs. 12-Alex Marshall (St. Augustine)

4-Jared Schoppe (Delsea) vs. 13-Raymond Weed (Absegami)

3-Sabino Portella (Red Bank Catholic) vs. 14-Brett Miller (Bound Brook)

6-Shay Addison (Rumson-Fair Haven) vs. 11-Hunter Perez (Mt. Olive)

7-Colin Calvetti (Delbarton) vs. 10-Justin Onello (Bergen Catholic)

2-Michael Dellagatta (St. Joseph-Montvale) vs. 15-Stratos Kantanas (Livingston)

 

182

1-Brian Soldano (High Point) vs. 16-Michael Gregg (Collingswood)

8-Justin Chrostowski (Butler) vs. 9-Jack Farinaro (St. Joseph-Montvale)

5-Connor Decker (Seton Hall Prep) vs. 12-Nicholas Olivieri (Delbarton)

4-Zachary Andruchowitz (Bloomfield) vs. 13-Brendan Newbury (Wall)

3-Isaac Dean (Shawnee) vs. 14-Josh Beigman (Hopewell Valley)

6-George Rhodes (Absegami) vs. 11-Alex Uryniask (North Hunterdon)

7-Alexi Giordano (Camden Catholic) vs. 10-Casey Allen (Emerson/Park Ridge)

2-Jack Kelly (Rumson-Fair Haven) vs. 15-Jared Tracey (Ocean)

 

195

1-Blake Clayton (St. John Vianney) vs. 16-Vin Ceglie (Lacey)

8-Marcus Hebron (Lower Cape May) vs. 9-AJ Fricchione (St. Joseph-Montvale)

5-Kevin Pandorf (Kingsway)vs. 12-Daniel Pereira (West Orange)

4-Hudson Skove (Rumson-Fair Haven) vs. 13-Alex Kostantas (Pascack Hills)

3-Jack Wilt (Seton Hall Prep) vs. 14-Brian LaCross (Hopewell Valley)

6-Gavin Claro (Manalapan) vs. 11-Shane Kanterman (Cranford)

7-Nick Lodato (Pope John) vs. 10-Robert Lerner (Scotch Plains-Fanwood)

2-Cody Thurston (West Deptford) vs. 15-Darin Donellan (Paramus Catholic)

 

220

1-Mike Misita (Williamstown) vs. 16-Liam Spahn (Deptford)

8-Jarrett Pantuso (Warren Hills) vs. 9-Jacob Leiva (Cliffside Park)

5-Jack Stoll (Pope John) vs. 12-Dominic Petracci (Washington Township)

4-Jackson Crawn (Kittatinny) vs. 13-Chimdindu Molokwu (Jackson Liberty)

3-Remy Brancato (Bergen Catholic) vs. 14-Ray Santiago (Colts Neck)

6-Bryan Bonilla (Hightstown) vs. 11-Shane Whitney (Lower Cape May)

7-David Pierson (Phillipsburg) vs. 10-Andrew Franklin (North Hunterdon)

2-Michael Toranzo (St. Joseph-Metuchen) vs. 15-Nico Cerbo (Middletown North)

 

285

1-John O'Donnell (Toms River North) vs. 16-Tino Savaiinaea (Paulsboro)

8-Jeffrey Jordan (Aubudon) vs. 9-Dom Brogna (Bergen Catholic)

5-Max Acciardi (Paramus Catholic) vs. 12-Ricky Perez (North Bergen)

4-Joe Teresi (Ocean) vs. 13-Terrence Salami (Holy Cross)

3-Liam Akers (North Hunterdon) vs. 14-Matt Jannucci (Colts Neck)

6-Hunter Seubert (Watchung Hills) vs. 11-Joseph Abill (Clifton)

7-Tyler McCatharn (Warren Hills) vs. 10-Robby Chetirkin (Wayne Valley)

2-David Szuba (Brick Memorial) vs. 15-Jacob Clark (Cinnaminson)

 

 

LOOK: Here are the 25 best places to live in New Jersey

Stacker compiled a list of the best places to live in New Jersey using data from Niche. Niche ranks places to live based on a variety of factors including cost of living, schools, health care, recreation, and weather. Cities, suburbs, and towns were included. Listings and images are from realtor.com.

On the list, there's a robust mix of offerings from great schools and nightlife to high walkability and public parks. Some areas have enjoyed rapid growth thanks to new businesses moving to the area, while others offer glimpses into area history with well-preserved architecture and museums. Keep reading to see if your hometown made the list.