Enter your number to get our free mobile app

2020 NJSIAA Wrestling Tournament

All times are approximate

Thursday, March 5

Single session (8 mats)

  • Preliminary round - noon
  • Pre-quarterfinals - 4 p.m.
  • Wrestleback round 1 - 6:15 p.m.
  • Girls quarterfinals - 6:30 p.m.

Friday, March 6

Session 1 (8 mats)

  • Wrestleback round 2 - 9 a.m.
  • Quarterfinals - 11 a.m.
  • Wrestleback round 3 - 11 a.m.
  • Wrestleback round 4 - 1:30 p.m.
  • Girls semifinals - 2 p.m.

Session 2 (6 mats)

  • Awards - 5:45 p.m.
  • Semifinals - 6 p.m.
  • Wrestleback quarterfinals - 6 p.m.
  • Girls consolation semifinals - 7 p.m.
  • Wrestleback semifinals - 7:30 p.m.

Saturday, March 7

  • 3rd, 5th, 7th-place bouts and girls 3rd and 5th-place bouts - 10 a.m. (5 mats)
  • Girls finals - 1 p.m. (1 mat)
  • Boys finals - 3 p.m. (1 mat)

 

Note: Seeds are not official until Wednesday at 8 p.m.

106

1-Nico Calella (Watchung Hills)

2-Anthony Santaniello (Brick Memorial)

3-Evan Tallmadge (Brick)

4-Evan Mougalian (Kinnelon)

5-Tyler Vasquez (Delbarton)

6-Taisei Kurachi (River Dell)

7-Brett Redner (Butler)

8-Luke Stanich (Roxbury)

9-Aiden Wallace (Bergen Catholic)

10-Dominic Tafuri (Cedar Grove)

11-Connor Collins (Southern)

12-John Hildenbrandt (Williamstown)

13-D'Amani Almodovar (St. Augustine Prep)

14-Angelo Pellicci (St. Peter's Prep)

15-Jack Zaleski (Middletown South)

16-Hunter Lensi (Belvidere)

17-Amaujuwan Murray (Rahway)

18-Harrison Gordon (Marlboro)

19-Joseph Giordano (St. John Vianney)

20-Jared Brunner (Eastern)

21-Nick Cottone (Shawnee)

22-Michael Campanaro (West Morris)

23-Blake Tarnowski (Ocean)

24-Angelo Messina (Freehold)

25-Joseph Sciarrone (Seton Hall Prep)

26-Justin Murray (Toms River South)

27-Lucas Torre (Point Boro)

28-Dylan Acevedo (Sayreville)

29-Hogan Horsey (Oakcrest)

30-Max Martinez (Pascack Hills)

31-Aidan Carmody (Livingston)

32-Adam Albino (Bogota/Ridgefield Park)

 

113

1-Kelly Dunnigan (Don Bosco Prep) vs. 32-Jackson Sichelstiel (Paulsboro)

16-Chris Tringali (West Morris) vs. 17-Franco Mazza (Roxbury) vs.

9-Kaelan Francois (Rahway) vs. 24-Samuel Kotch (Cinnaminson)

8-Clayton Utter (High Point) vs. 25-Matt DiGennaro (River Dell)

5-Ryan Rosenthal (Toms River North) vs. 28-Luke Jacobs (Westfield)

12-Donovan Chavis (St. Peter’s Prep) vs. 21-Desmond Pleasant (Piscataway)

13-Aiden Shaughnessy (Rumson-Fair Haven) vs. 20-Justin Schifter (Manalapan)

4-Cooper Stewart (Sparta) vs. 29-Merlin Senat (Orange)

3-Joseph Cangro (Bergen Catholic) vs. 30-Kostantinos Mavrikidis (Paramus Catholic)

14-Aaron Kurzer (Montville) vs. 19-Colin Bradshaw (Howell)

11-Cross Wasilewski (Delbarton) vs. 22-Brady Conlin (Williamstown)

6-Ty Whalen (Clearview) vs. 27-David Rubin (Matawan)

7-James Day (Phillipsburg) vs. 26-Cole Meyer (Wall)

10-Garrett Totten (Northern Burlington) vs. 23-Hunter Horsey (Oakcrest)

15-Michael Rodriguez (Becton) vs. 18-Demetri Poniros (Ocean Township)

2-Tyler Klinsky (Middletown North) vs. 31-Sean Cowan (Absegami)

 

120

1-Dean Peterson (St. John Vianney)

2-Nick Babin (Emerson/Park Ridge)

3-Matt DeStefanis (Randolph)

4-Joseph Davi (Delbarton)

5-Nick Kayal (Bergen Catholic)

6-Vincent Santaniello (Brick Memorial)

7-Jack Maida (Shore)

8-Georgio Mazzeo (Paulsboro)

9-Shane Percelay (Pope John)

10-Fred Luchs (Middletown North)

11-Joey Lamparelli (Allentown)

12-David Ryerson (Mount Olive)

13-Jaysen Scerbo (Southern)

14-Jaden Hinton (Clayton)

15-Chase Casey (Camden Catholic)

16-Patrick Adams (St. Peter’s Prep)

17-Patrick Phillips (Brearley/Dayton)

18-Ethan Fernandez (Westwood)

19-Jack Bertha (Mendham)

20-Nathan Fitt (Newton)

21-Frank DiEsso (North Hunterdon)

22-Joey Miranda (Kingsway)

23-Jasiah Queen (Elizabeth)

24-Sebastiano Nini (CBA)

25-Daniel Haws (Lenape Valley)

26-Ethan Wilson (Washington Township)

27-Dean Savercool (Whippany Park)

28-Mike Tandurella (Don Bosco Prep)

29-Mayson Harms (Roselle Park)

30-David Hussey (Middletown South)

31-Blake Geibel (Northern Burlington)

32-Luke Temple (Jackson Memorial)

 

126

1-Eddie Ventresca (Pope John)

2-Nico Nardone (Delbarton)

3-Robert Howard (Bergen Catholic)

4-McKenzie Bell (Kingsway)

5-Sean Rendeiro (St. Peter's Prep)

6-Alex Almneyda (St. Joseph-Montvale)

7-Nico Messina (Freehold)

8-Luke Hoerle (Westfield)

9-Logan Mazzeo (Emerson/Park Ridge)

10-Andre Ruiz (Bogota/Ridgefield Park)

11-Thomas O'Keefe (Middletown North)

12-Nico Diaz (St. John Vianney)

13-Devon Leibl (High Point)

14-Michael Richardson (Brick Memorial)

15-Brandon Bowles (Scotch Plains-Fanwood)

16-Nieko Malone (Howell)

17-Jacob Baeza (Kearny)

18-Julian George (CBA)

19-Tyler Sagi (Old Bridge)

20-Evan Brown (Cherokee)

21-Kamrin O'Neil (Matawan)

22-Taylor Robinson (Williamstown)

23-Dean Palmer (Verona)

24-Paul Lebonne (Woodstown)

25-Chris Dalmau (Rahway)

26-Drake Torrington (Robbinsville)

27-Joe Fongaro (Boonton)

28-Joe McCullough (Toms River East)

29-Malachi Shepard (West Morris)

30-Matt Brielmeier (Southern)

31-Tim Greff (Pequannock)

32-Nick Canonica (Hunterdon Central)

 

132 

1-Joey Olivieri (Hanover Park)

2-Dylan Cedeno (Bergen Catholic)

3-Simon Ruiz (Delbarton)

4-Justin Bierdumpfel (St.Joseph-Montvale)

5-Spencer Stewart (Sparta)

6-Anthony White (South Plainfield)

7-Jack Nies (Ocean)

8-Michael Conklin (Toms River East)

9-Xavier Pena (Bound Brook)

10-Zack Martinez (Elmwood Park)

11-Josh Gervey (High Point)

12-Matt Hoelke (Highland)

13-Jake Gentile (Kingsway)

14-Brock Zurawski (St. Augustine)

15-Ryan Smith (Brick Memorial)

16-Tyler Pepe (Central)

17-Joseph Fiordaliso (Monroe)

18-Connor Quinn (North Hunterdon)

19-Zach Vasile (Marlboro)

20-Zander Silva (CBA)

21-Devon Capato (Ridge)

22-Felix Lettini (St. Peter’s Prep)

23-Austin Jack (Jefferson)

24-Cahil Love Jr. (Columbia)

25-Riley Simon (Point Beach)

26-Giovanni Rivera (Morristown)

27-Isaiah Fenton (Howell)

28-Charlie Sabino (Mountain Lakes)

29-Zach Weiner (Spotswood)

30-Jeremy Silber (Westfield)

31-Jack Osebeck (Wayne Hills)

32-Travis Brown (Pinelands)

 

 

138

1-Jacob Perez-Eli (Paulsboro)

2-Michael Cetta (St. Joseph-Montvale)

3-Anthony Clark (Delbarton)

4-Billy Talmadge (High Point)

5-Cooper Pontelandolfo (Cherokee)

6-Hunter Gandy (Woodstown)

7-Eddie Hummel (Southern)

8-Ryan Zimmerman (Long Branch)

9-Logan Waller (Colts Neck)

10-Al Desantis (Shore)

11-Alex Poniros (Ocean)

12-Will Grater (Bergen Catholic)

13-James Rodriguez (Perth Amboy)

14-Cody Walsh (Camden Catholic)

15-Garrett Stewart (Sparta)

16-Ken Sherman (Holy Spirit)

17-Nicholas Stampoulos (Brearley/Dayton)

18-Conner Decker (Seton Hall Prep)

19-Tanner Peake (Hunterdon Central)

20-Mark Venson (Bound Brook)

21-Eric Freeman (Paramus)

22-Joshua Palacio (North Bergen)

23-David Turner (Morris Knolls)

24-Carl Banks (Irvington)

25-John Howe (Cherry Hill West)

26-Darren Jones (West Essex)

27-Ryan Figueroa (Hammonton)

28-Zachary Zuckerman (Delran)

29-Owen Disbrow (St. Thomas Aquinas)

30-Damian Weaver (Lyndhurst/North Arlington)

31-Vincent DeMaria (Northern Highlands)

32-Connor Cortese (St. Peter’s Prep)

 

145

1-Andrew Clark (Collingswood)

2-Dakota Morris (Kingsway)

3-Kaya Sement (Pope John)

4-Tim Spatola (Delsea)

5-Gabe Onorato (Paulsboro)

6-Andrew Troczynski (Delbarton)

7-Colton Washleski (Hunterdon Central)

8-Max Brignola (Rumson-Fair Haven)

9-Eli Shepard (West Morris)

10-Maximum Parra (Bound Brook)

11-Dante Monaco (Camden Catholic)

12-Alex Jones (West Essex)

13-Nicholas Franco (Paramus Catholic)

14-Connor Doherty (St. Thomas Aquinas)

15-Michael Dellagatta (St. Joseph-Montvale)

16-Alejandro Leon (St. Peter’s Prep)

17-Tyler Barrett (CBA)

18-Jacob Gonzalez (Nutley)

19-Nicolas Zamaloff (Wall)

20-Colin Murray (Cranford)

21-Jason Smith (Boonton)

22-Justin Chrostowski (Butler)

23-Chris McCarthy (Middletown North)

24-Nick Flamma (Washington Township)

25-Hunter Konstantoulas (Manalapan)

26-Cole Carroll (Seton Hall Prep)

27-David Guerra (Belleville)

28-Ronald McCoy (Moorestown)

29-Matt Paglia (Allentown)

30-Brett Buckingham (Highland)

31-Tyler Pizzi (Pascack Valley)

32-Chris Stathopoulos (Clifton)

 

152

1-Dylan Weaver (Lyndhurst/North Arlington)

2-Brandon Mooney (Camden Catholic)

3-Alex Strashinsky (Bergen Catholic)

4-Nick Boggiano (Toms River North)

5-Stefano Sgambellone (St. Joseph-Montvale)

6-Aaron Ayzerov (Paramus)

7-Mathew Garcia (Pope John)

8-Brandon Teresa (Montville)

9-Michael McGhee (Shore)

10-Nicholas Vargas (Wall)

11-Ian McCabe (Monroe)

12-Jurius Clark (Highland)

13-Jared Schoppe (Delsea)

14-Colin Calvetti (Delbarton)

15-Alexander Martinez (Bound Brook)

16-David DiPietro (Kingsway)

17-James Romaine (Princeton)

18-Anthony Romaniello (Hunterdon Central)

19-Devin Iannelli (Northern Highlands)

20-Aiden Weingrad (Cherry Hill East)

21-Ryan Carey (Long Branch)

22-Patrick Nevins (Roselle Park)

23-Stephen Malia (Warren Hills)

24-Jack Murray (Watchung Hills)

25-Alan Devries (Pompton Lakes)

26-Connor Vill (Gov. Livingston)

27-Dominick DeIntinis (Parsippany)

28-William Schlegal (Mendham)

29-Cole Velardi (Southern)

30-Tyler Brignola (Rumson-Fair Haven)

31-Eren Ibas (Delran)

32-Zach Kitchell (Collingswood)

 

160

1-Dante Stefanelli (Delbarton)

2-Matt Benedetti (Manalapan)

3-Brian Soldano (High Point)

4-Harrison Hinojosa (Camden Catholic)

5-Robert Woodcock (Southern)

6-Shay Addison (Rumson-Fair Haven)

7-Norman Cella (Hunterdon Central)

8-Blake Bahna (Watchung Hills)

9-Costa Pavlides (Eastern)

10-Nate Camiscoli (Bergen Catholic)

11-Anthony Spera (Mount Olive)

12-Thomas Stigliano (Whippany Park)

13-Jack Wilt (Seton Hall Prep)

14-Sabino Portella (Red Bank Catholic)

15-Nick Golden (Allentown)

16-Luke Pettaccia (Pascack Valley)

17-Nate Zastowny (Phillipsburg)

18-AJ Puerto (Fair Lawn)

19-Alex Marshall (St. Augustine)

20-Salvatore Mainiero (Nutley)

21-Elijah Lugo (Wayne Valley)

22-Braydon Castillo (Lower Cape May)

23-Shawn Williams (Paulsboro)

24-Joe Barsky (Colts Neck)

25-Christian Jimenez (Don Bosco Prep)

26-Nathan Lapinski (Cherokee)

27-Luke Barns (Bernards)

28-Asa Walton (Delsea)

29-Jared Tracey (Ocean)

30-Edward Jang (Marlboro)

31-Darin Donellan (Paramus Catholic)

32-Evan Cannon (Randolph)

 

170

1-Shane Reitsma (Howell)

2-Connor O’Neil (DePaul)

3-Kieran Calvetti (Delbarton)

4-Jacob Rodriguez (Clayton/Glassboro)

5-Jack Bernik (Old Tappan)

6-Noah Fox (Montville)

7-Loughney (West Morris)

8-Jacob Vega (Carteret)

9-Luke Benedict (Haddonfield)

10-Hunter Smith (Jackson Memorial)

11-Ryan Bennett (Hamilton West)

12-Jack Kelly (Rumson-Fair Haven)

13-Marcus Petite (Piscataway)

14-Ki’zuran Casey (Plainfield)

15-Max Nock (Cranford)

16-James Holder (North Hunterdon)

17-George Rhodes (Absegami)

18-Alexi Giordano (St. Joseph-Hammonton)

19-AJ Fricchione (St. Joseph-Montvale)

20-Tim Coffey (Cresskill)

21-Hunter Perez (Mount Olive)

22-Paskal Miga (Allentown)

23-Andrew Bryan (Mendham)

24-Brendan Newbury (Wall)

25-Austin Raynor (Camden Catholic)

26-Jacob Luciani (Butler)

27-Victor Wladica (Holmdel)

28-Sergio Maglione (JFK-Iselin)

29-Nicholas Russo (Parsippany Hills)

30-Mike LaRosa (Washington Township)

31-Stratos Kantanas (Livingston)

32-Anthony Bailey (Raritan)

 

182

1-John Poznanski (Colonia)

2-Luke Rada (Colts Neck)

3-Isaac Dean (Shawnee)

4-Joe Colon (Brick Memorial)

5-Jason Sherlock (Point Beach)

6-Jacob Whitworth (Wall)

7-Michael Conrad (Montville)

8-Blake Clayton (St. John Vianney)

9-Brett MacMath (Bridgewater-Raritan)

10-Ben Liss (Fair Lawn)

11-Nathaniel Fosset (North Hunterdon)

12-Adonis May (West Orange)

13-Zachary Andruchowitz (Bloomfield)

14-Nicholas Lodato (Piscataway)

15-Noah Putney (Clayton/Glassboro)

16-Anthony Moscatello (Mount Olive)

17-Cassey Allen (Emerson/Park Ridge)

18-Kevin Pandorf (Kingsway)

19-Nick Marshall (St. Augustine Prep)

20-Nicholas Olivieri (Delbarton)

21-Jack Stoll (Pope John)

22-Jahman McNeil, (Bound Brook)

23-Brycen Mafaro (Kittatinny)

24-Jamel Miles-Benjamin (Paulsboro)

25-Tyson Carroll (Columbia)

26-Brian Fall (Ramapo)

27-Josh Beigman (Hopewell Valley)

28-Gavin Shields (West Deptford)

29-Ben LoParo (Southern)

30-Nicholas Aquilano (Raritan)

31-Anthony Asencio (Lodi)

32-Gerard Aroneo (Watchung Hills)

 

195

1-Luke Chakonis (Delbarton)

2-Mike Misita (St. Augustine)

3-Martin Cosgrove (Camden Catholic)

4-David Szuba (Brick Memorial)

5-Kyle Epperly (Jackson Memorial)

6-Michael Massa (Seton Hall Prep)

7-Tommy Goodwin (Pequannock)

8-Gunnar Nystedt (River Dell)

9-Thomas Renna (South Plainfield)

10-Gavin Claro (Manalapan)

11-Daniel Pereira (West Orange)

12-Gianluca Birnbaum (Hanover Park)

13-John Dusza (Watchung Hills)

14-Alex Konstantas (Pascack Hills)

15-Luke Tilton (Highland Park)

16-Deren Cercioglu (Paramus Catholic)

17-John Fiore (Bergen Catholic)

18-Kenneth Koenig (Colts Neck)

19-Patrick O’Dwyer (Long Branch)

20-Marcus Hebron (Lower Cape May)

21-Gavin Camoia (Mount Olive)

22-Mikal Taylor (Absegami)

23-Aidan Meyer-McAuliffe (Red Bank Catholic)

24-Jacob Wicks (Phillipsburg)

25-John Dalmass (Moorestown)

26-Thomas Sherlock (Williamstown)

27-Jacob Leiva (Cliffside Park)

28-Evan Kanterman (Cranford)

29-Chris Stavrou (Hightstown)

30-Kacper Szuberski (Garfield)

31-Brian LaCross (Hopewell Valley)

32-Peter Delaportas (Pope John)

 

220

1-Kyle Jacob (Paramus)

2-P.J. Casale (Delbarton)

3-Gage Armijo (Mendham)

4-Zane Coles (Pitman)

5-Joshua Darisma (Rahway)

6-Michael Toranzo (St. Joseph-Montvale)

7-Jackson Crawn (Kittatinny)

8-Robert Damerjian (Moorestown)

9-Tom Goetz (Gateway)

10-Remy Brancato (Bergen Catholic)

11-Max Acciardi (Paramus Catholic)

12-Cody Thurston (West Deptford)

13-Mike Nakano (Toms River North)

14-Ameir Pittman (Burlington City)

15-Tracy Taylor (Long Branch)

16-Tony Thompson (Buena)

17-Michael Pavlinetz (Holmdel)

18-Christian Cacciabau (Hopewell Valley)

19-Joseph Porcaro (Sayreville)

20-Gage Horvath (Phillipsburg)

21-Jordan Campbell (Middlesex)

22-Mike Sierra (North Bergen)

23-Kevin Lind (Raritan)

24-Cole Zydel (Pope John)

25-Josh Ortiz (Highland)

26-Nnamdi James (Franklin)

27-Bryan Bonilla (Hightstown)

28-Keith Simon (Bayonne)

29-Danny Hasbani (Passaic Valley)

30-Nicolas Polewka (Nutley)

31-Jonas Hyman (Ramsey)

32-Michael Carey (Haddonfield)

 

285

1-Bardhyl Gashi (West Essex)

2-Marcus Estevez (Franklin)

3-Joe Teresi (Ocean)

4-Keshon Davila (New Brunswick)

5-Moses Olowoopedjo (Elizabeth)

6-Griffin Jackstadt (Barnegat)

7-JT Cornelius (Southern)

8-Justin Wright (Howell)

9-John O’Donnell (Toms River North)

10-Brad Galassi (Jackson Memorial)

11-Thomas Lidondici (Colts Neck)

12-Jack Dunn (Washington Township)

13-Jim Mullen (St. Joseph-Montvale)

14-Hector Lebron (Dwight Morrow)

15-Michael Alfonso (Garfield)

16-Jakob Shapiro (Fair Lawn)

17-Justin Lockwood (Kinnelon)

18-Liam Akers (North Hunterdon)

19-Tyler McCatham (Warren Hills)

20-Cody Cruts (Phillipsburg)

21-Justin Evans (Irvington)

22-Charles Searle (Nutley)

23-Liam Buday (Point Beach)

24-Evan Scribner (St. Peter’s Prep)

25-Nick Sannino (Ocean City)

26-Yosue Gomez (Passaic Tech)

27-Richard Herrara (Somerville)

28-Brenden Hansen (Hightstown)

29-Jeffrey Jordan (Audubon)

30-Brandon Perot (Parsippany Hills)

31-Kevin Ramos (West Morris)

32-Austin Scott (South Plainfield)

 

 

Managing editor Bob Badders can be reached at bob.badders@townsquaremedia.com. Follow him on Twitter @Bob_Badders. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.

 

Sign Up For The SSN Newsletter

Please fill out this form to sign up for the Shore Sports Network newsletter.