Results from the NJSIAA Region 6 Tournament

 

 

 

 

Brackets

Finals

138: 1-Jake Benner (Ocean) p. 3-Nick Wagner (Wall) 3:15

145: 2-Garrett Bilgrav (Robbinsville) d. 1-Jack Kelly (Wall) 6-4

152: 1-Rob Kanniard (Wall) d. 2-Ronny Ghaida (Manalapan) 11-4

160: 1-Chad McClelland (Wall) vs. 6-Kyle Hillermeier (Freehold Twp.) 5-0

170: 2-Shane Reitsma (Howell) d. 4-Jake Staklinski (Manalapan) 8-2

182: 1-Jack Baker (Point Beach) d. 2-Zeke Brinson (Riverside) 8-2

195: 1-Matt McKenzie (Wall) . 2-Nick Faber (Neptune) 4-2

220: 1-Eric Keosseian (Howell) p. 7-Jujuan Hayes (Bordentown) 1:26

Hwt: 1-Nick Rivera (Brick Memorial) md. 3-Vinnie Gargiulo (Colts Neck) 8-0

106: 5-Nick Schutzenhofer (CBA) d. 6-Nico Messina (Freehold) 7-0

113: 1-Richie Koehler (CBA) d. 2-Joey King (Colts Neck) 4-3

120: 1-Darby Diedrich (Howell) p. 2-Logan Fox (Robbinsville) 3:32

126: 1-Kyle Slendorn (Howell) md. 6-Alex Poniros (Ocean) 9-0

132: 1-Gianni Ghione (Brick Memorial) p. 2-Dan Esposito (Howell) 0:49

Outstanding Wrestler: Gianni Ghione, Brick Memorial

Coach of the Year: John Gagliano, Howell

Assistant Coach of the Year: Brian Grainer, Point Boro

 

 

Third place

106: 1-Joey Lamparelli (Allentown) md. 7-Ryan Zimmerman (Long Branch) 14-0

113: 4-Josh Bollard (Jackson Liberty) d. 3-Luke Rada (Howell) 10-4

120: 6-Billy Moore (Bordentown) d. 7-Al Desantis (Shore) 7-2

126: 2-Herbert Edwards (Trenton) md. 3-Verlensky Joachim (Bordentown) 9-0

132: 4-Alex Baran (Manalapan) p. 5-Matthew Potash (Bordentown) 2:52

138: 3-Steven Kramer (Colts Neck) d. 10-Spencer Robinson (Point Boro) 5-0

145: 6-Xavier Kelly (Howell) d. 4-Ryan Feig (Northern Burlington) 5-3

152: 7-Lavinsky Collins (Ewing) d. 3-Francis Marshall (Manasquan) 7-6 UTB

160: 2-Christian Murphy (Howell) d. 4-Jake Sundermier (Delran) 3-0

170: 3-Liam McDermott (Allentown) p. 8-Jonathan Jacobs (Nottingham) 1:32

182: 4-Peter Wersinger (Long Branch) d. 5-Sam Houstan (CBA) 8-4

195: 5-Eric Quartey (Freehold Township) d. 8-Cameron DiGiorgio (CBA) 3-2

220: 2-Hunter Marhan (Long Branch) p. 4-Shane Davis (Wall) 5:06

Hwt: 5-Kevin Cerruti (Long Branch) d. 4-Anthony Bonavito (Point Boro) 3-2 UTB

 

Fifth place

106: 2-Paul Santomarco (Manalapan) d. 4-Craig Cook (Burlington Twp.) 6-1 SV

113: Ben Sabo (Point Boro) d. Christian Carache (Hightstown) 3-1

120: Tariq Morton (Nottingham) d. Kareem Ghaida (Manalapan) 5-4 TB

126: Bryan Miraglia (Delran) d. Dyon Womack (Colts Neck) 3-0

132: Roddy Rupp (Point Beach) d. Sean Neely (Freehold) 6-1

138: Anthony Cameron (Delran) p. Evan Richard (Howell) 5:26

145: Luke Arnold (Long Branch) d. Christian Recantini (CBA) 12-7

152: Chris Richardson (Brick Memorial) p. Jimmy Sherlock (Point Beach) 5:03

160: Christian Hannigan (Burlington Township) p. Joe Ostberg (Manasquan) 3:31

170: Tommy Hill (Northern Burlington) p. Isaiah Wesley (Burlington City) 1:45

182: Johnny Andre (Hightstown) p. Gabriel Williams (Nottingham) 0:22

195: Steven Truex (Northern Burlington) d. Liam Tibbett (Freehold) 2-0

220: Devion Stokes (Nottingham) p. Chris Ratti (Northern Burlington) 2:29

Hwt: Jake Nash (Howell) d. Cade Watkins (Point Beach) 3-2 UTB

 

 

Semifinals

5-Nick Schutzenhofer (CBA) md. 1-Joey Lamparelli (Allentown) 9-0

6-Nico Messina (Freehold) d. 7-Ryan Zimmerman (Long Branch) 10-4

 

113

1-Richie Koehler (CBA) tf. 4-Josh Bollard (Jackson Liberty) 4:27 (15-0)

2-Joey King (Colts Neck) p. 3-Luke Rada (Howell) 1:06

 

120

1-Darby Diedrich (Howell) p. 5-Kareem Ghaida (Manalapan) 1:49

2-Logan Fox (Robbinsville) d. 6-Billy Moore (Bordentown) 7-1

 

126

1-Kyle Slendorn (Howell) d. 4-Bryan Miraglia (Delran) 4-0

6-Alex Poniros (Ocean) d. 2-Herbert Edwards (Trenton) 3-2 UTB

 

132

1-Gianni Ghione (Brick Memorial) p. 4-Alex Baran (Manalapan) 0:51

2-Dan Esposito (Howell) d. 3-Roddy Rupp (Point Beach) 7-3

 

138

1-Jake Benner (Ocean) d. 4-Steven Kramer (Colts Neck) 8-3

3-Nick Wagner (Wall) md. 10-Spencer Robinson (Point Boro) 9-0

 

145

1-Jack Kelly (Wall) tf. 4-Ryan Feig (Northern Burlington) 5:34 (18-2)

2-Garrett Bilgrav (Robbinsville) md. 6-Xavier Kelly (Howell) 17-6

 

152

1-Rob Kanniard (Wall) p. 5-Chris Richardson (Brick Memorial) 1:16

2-Ronny Ghaida (Manalapan) d. 3-Francis Marshall (Manasquan) 7-3

 

160

1-Chad McClelland (Wall) d. 4-Jake Sundermier (Delran) 4-3

6-Kyle Hillermeier (Freehold Township) vs. 2-Christian Murphy (Howell) 6-4

 

170

4-Jake Staklinski (Manalapan) p. 8-John Jacobs (Nottingham) 1:41

2-Shane Reitsma (Howell) d. 3-Liam McDermott (Allentown) 10-6

 

182

1-Jack Baker (Point Beach) p. 5-Sam Houstan (CBA) 0:44

2-Zeke Brinson (Riverside) md. 3-Johnny Andre (Hightstown) 17-4

 

195

1-Matt McKenzie (Wall) d. 5-Eric Quartey (Freehold Township) 7-3

2-Nick Faber (Neptune) d. 3-Steven Truex (Northern Burlington) 5-0

 

220

1-Eric Keosseian (Howell) d. 5-Devion Stokes (Nottingham) 8-2

7-Jujuan Hayes (Bordentown) d. 11-Chris Ratti (Northern Burlington) 3-1 SV

 

Hwt

1-Nick Rivera (Brick Memorial) p. 4-Anthony Bonavito (Point Boro) 1:16

3-Vinnie Gargiulo (Colts Neck) p. 2-Jake Nash (Howell) 5:34

 

Wrestleback round 2 - winner clinches state tournament berth. loser eliminated

106

7-Ryan Zimmerman (Long Branch) p. 4-Craig Cook (Burlington Township) 5:53

1-Joey Lamparelli (Allentown) d. 2-Paul Santomarco (Manalapan) 4-0

 

113

3-Luke Rada (Howell) d. 5-Ben Sabo (Point Boro) 9-3

4-Josh Bollard (Jackson Liberty) d. 6-Christian Carache (Highstown)  7-3

 

120

6-Billy Moore (Bordentown) d. 4-Tariq Morton (Nottingham) 5-4

7-Al Desantis (Shore) d. 5-Kareem Ghaida (Manalapan) 7-3

 

126

2-Herbert Edwards (Trenton) d. 8-Dyon Womack (Colts Neck) 2-1

3-Verlensky Joachim (Bordentown) d. 4-Bryan Miraglia (Delran) 7-6

 

132

5-Matthew Potash (Bordentown) vmd. 3-Roddy Rupp (Point Beach) 13-0

4-Alex Baran (Manalapan) d. 10-Sean Neely (Freehold) 5-0

 

138

10-Spencer Robinson (Point Boro) d. 9-Anthony Cameron (Delran) 4-2

4-Steven Kramer (Colts Neck) d. 6-Evan Richard (Howell) 6-2

 

145

6-Xavier Kelly (Howell) tf. 8-Christian Recantini (CBA) 20-5

4-Ryan Feig (Northern Burlington) d. 3-Luke Arnold (Long Branch) 7-3

 

152

3-Francis Marshall (Manasquan) d. 4-Jimmy Sherlock (Point Beach) 7-5

7-Lavinsky Collins (Ewing) d. 5-Chris Richardson (Brick Memorial) 9-4

 

160

2-Christian Murphy (Howell) md. 8-Christian Hannigan (Burlington Township) 9-2

4-Jake Sundermier (Delran) d. 3-Joe Ostberg (Manasquan) 7-2

 

170

3-Liam McDermott (Allentown) md. 5-Tommy Hill (Northern Burlington) 16-3

8-Jonathan Jacobs (Nottingham) p. 10-Isiah Wesley (Burlington City) 2:31

 

182

4-Pete Wersinger (Long Branch) p. 3-Johnny Andre (Hightstown) 2:59

5-Sam Houstan (CBA) d. 6-Gabriel Williams (Nottingham) 4-3 UTB

 

195

8-Cameron DiGiorgio (CBA) d. 3-Steven Truex (Northern Burlington) 7-3

5-Eric Quartey (Freehold Township) d. 10-Liam Tibbett (Freehold) 7-3

 

220

4-Shane Davis (Wall) d. 11-Chris Ratti (Northern Burlington) 3-2 UTB

2-Hunter Marhan (Long Branch) p. 5-Devion Stokes (Nottingham) 1:33

 

Hwt

5-Kevin Cerruti (Long Branch) d. 2-Jake Nash (Howell) 3-2 UTB

4-Anthony Bonavito (Point Boro) . 7-Cade Watkins (Point Beach) 4:12

 

Wrestleback round 1 - losing wrestler eliminated

106

4-Craig Cook (Burlington Twp.) d. 8-Jesse Liptzin (Howell) 3-2

2-Paul Santomarco (Manalapan) p. 3-Travis Kotelnicki (Northern Burlington) 1:34

 

113

5-Ben Sabo (Point Boro) p. 9-Matt Klemser (Shore) 5:44

6-Christian Charache (Hightstown) d. 10-John Santos (Ocean) 9-7

 

120

4-Tariq Morton (Nottingham) d. 8-Adam Manzo (Ocean) 10-5

7-Al Desantis (Shore) d. 3-Carlos Irizarry (Long Branch) 8-7 SV

 

126

8-Dyon Womack (Colts Neck) p. 5-Chris Dean (Long Branch) 3:09

3-Verlensky Joachim (Bordentown) d. 10-Sam LaCorte (CBA) 7-3

 

132

5-Matthew Potash (Bordentown) p. 8-Shaun Plaza (Jackson Liberty) 1:23

10-Sean Neely (Freehold) d. 6-Nick Villapiano (Ocean) 2-1

 

138

9-Anthony Cameron (Delran) p. 5-Anthony Coposky (Manalapan) 1:59

6-Evan Richard (Howell) by forfeit over 2-Vincent Hellthaler (Northern Burlington)

 

145

8-Christian Recantini (CBA) d. 5-Matt Mustillo (Manalapan) 6-5

3-Luke Arnold (Long Branch) p. 10-Larson Johnson (Freehold Township) 4:07

 

152

4-Jimmy Sherlock (Point Beach) md. 8-Rommy Abouelela (Nottingham) 15-4

7-Lavinsky Collins (Ewing) p. 6-Anthony Giampietro (Northern Burlington) 1:04

 

160

8-Christian Hannigan (Burlington Township) by forfeit over 5-Austin Cannon (Shore)

3-Joe Ostberg (Manasquan) d. 7-Kyle Twamley (Robbinsville) 8-6 SV

 

170

5-Tommy Hill (Northern Burlington) by forfeit over 1-Phil Rogers (Delran)

10-Isiah Wesley (Burlington City) d. 6-Dan Santos-Silva (Long Branch) 11-6 TB

 

182

4-Pete Wersinger (Long Branch) p. 8-Michael Jannucci (Colts Neck) 5:04

6-Williams (Nottingham) by forfeit over 7-Justin Obermeyer (Manalapan)

 

195

8-Cameron DiGiorgio (CBA) d. 4-Billy Borowsky (Point Boro) 6-5

10-Liam Tibbett (Freehold) p. 11-A.J. Royle (Colts Neck)

 

220

4-Shane Davis (Wall) d. 9-Eric Saunders (Burlington Township) 8-5

2-Hunter Marhan (Long Branch) p. 3-Anthony Grozozski (Delran) 1:51

 

Hwt

5-Kevin Cerruti (Long Branch) p. 8-Sylvester Freeman (Nottingham) 1:46

7-Cade Watkins (Point Beach) d. 6-Jalen Paige (Asbury Park) 6-1

 

Quarterfinals

106

1-Joey Lamparelli (Allentown) d. 8-Jesse Liptzin (Howell) 7-4

5-Nick Schutzenhofer (CBA) d. 4-Craig Cook (Burlington Twp) 5-0

6-Nico Messina (Freehold) md. 3-Travis Kotelnicki (Northern Burlington) 9-1

7-Ryan Zimmerman (Long Branch) d. 2-Paul Santomarco (Manalapan) 4-2

 

 

113

1-Richie Koehler (CBA) p. 9-Matt Klemser (Shore) 2:28

4-Josh Bollard (Jackson Liberty) d. 5-Ben Sabo (Point Boro) 2-1

3-Luke Rada (Howell) d. 6-Christian Carache (Hightstown) 7-1

2-Joey King (Colts Neck) p. 10-John Santos (Ocean) 3:59 - 100th career win

 

 

120

1-Darby Diedrich (Howell) p. 8-Adam Manzo (Ocean) 1:46

5-Kareem Ghaida (Manalapan) d. 4-Tariq Morton (Nottingham) 9-5

6-Billy Moore (Bordentown) d. 3-Carlos Irizarry (Long Branch) 6-0

2-Logan Fox (Robbinsville) d. 7-Al Desantis (Shore) 5-1

 

 

126

1-Kyle Slendorn (Howell) p. 8-Dyon Womack (Colts Neck) 3:21

4-Bryan Miraglia (Delran) md. 5-Chris Dean (Long Branch) 12-2

6-Alex Poniros (Ocean) p. 3-Verlensky Joachim ( Bordentown) 5:22

2-Herbert Edwards (Trenton) md. 10-Sam LaCorte (CBA) 10-0

 

 

132

1-Gianni Ghione (Brick Memorial) p. 8-Shaun Plaza (Jackson Liberty) 0:44

4-Alex Baran (Manalapan) d. 5-Matthew Potash ( Bordentown) 4-2

3-Roddy Rupp (Point Beach) d, 6-Nick Villapiano (Ocean) 2-0

2-Dan Esposito (Howell) tf. 10-Sean Neely (Freehold) 10-7

 

 

138

1-Jake Benner (Ocean) p. 9-Anthony Cameron (Delran) 0:46 - 100th career win

4-Steven Kramer (Colts Neck) d. 5-Anthony Coposky (Manalapan) 9-1

3-Nick Wagner (Wall) d. 6-Evan Richard (Howell) 7-0

10-Spencer Robinson (Point Boro) by forfeit over 2-Vincent Hellthaler (Northern Burlington).

 

 

145

1-Jack Kelly (Wall) tf. 8-Christian Recantini (CBA) 5:42 (20-5).

5-Ryan Feig (Northern Burlington) d. 4-Matt Mustillo (Manalapan) 5-3

6-Xavier Kelly (Howell) d. 3-Luke Arnold (Long Branch) 8-6

2-Garrett Bilgrav (Robbinsville) p. 10-Larsen Johnson (Freehold Twp.). 3:51

 

 

152

1-Rob Kanniard (Wall) tf. 8-Rommy Abouelela (Nottingham) 17-1

5-Chris Richardson (Brick Memorial) d. 4-Jimmy Sherlock (Point Beach) 4-2

3-Francis Marshall (Manasquan) d. 6-Anthony Giampietro (Northern Burlington) 15-8

2-Ronny Ghaida (Manalapan) d. 7-Lavinsky Collins (Ewing) 9-8

 

160

1-Chad McClelland (Wall) d. 8-Christian Hannigan (Burlington Twp.) 5-2

4-Jake Sundermier (Delran) p. 5-Austin Cannon (Shore) 3:40

6-Kyle Hillermeier (Freehold Twp.) d. 3-Joe Ostberg (Manasquan) 8-4

2-Christian Murphy (Howell) d. 7-Kyle Twamley (Robbinsville) 3-1

 

 

170

8-Jonathan Jacobs (Nottingham) by injury default over 1-Phil Rogers (Delran) 0:36

4-Jake Staklinski (Manalapan) d. 5-Tommy Hill (Northern Burlington) 7-0

3-Liam McDermott (Allentown) p. 6-Dan Santos-Silva (Long Branch) 1:42

2-Shane Reitsma (Howell) md. 10-Isaiah Wesley (Burlington City) 15-3

 

 

182

1-Jack Baker (Point Beach) p. 8-Michael Jannucci (Colts Neck) 3:34

5-Sam Houstan (CBA) d. 4-Peter Wersinger (Long Branch) 1-0 3OT (UTB)

3-Johnny Andre (Hightstown) p. 6-Gabriel Williams (Nottingham) 5-2

2-Zeke Brinson (Riverside) by forfeit over 7-Justin Obermeyer (Manalapan)

 

 

195

1-Matt McKenzie (Wall) p. 8-Cameron DiGiorgio (CBA) 2:40

5-Eric Quartey (Freehold Twp.) d. 4-Billy Borowsky (Point Boro) 5-2

3-Steven Truex (Northern Burlington) md. 11-A.J. Royle (Colts Neck) 15-2

2-Nick Faber (Neptune) md. 10-Liam Tibbett (Freehold) 13-2

 

 

220

1-Eric Keosseian (Howell) p. 9-Eric Saunders (Burlington Twp.) 1:04

5-Devion Stokes (Nottingham) p. 4-Shane Davis (Wall) 1:59

11-Chris Ratti (Northern Burlington) d. 3-Anthony Grozozski (Delran) 3-2

7-Jajuan Hayes (Bordentown) d. 2-Hunter Marhan (Long Branch) 6-2

 

 

Hwt

1-Nick Rivera (Brick Memorial) by injury default 8-Sylvester Freeman (Nottingham)

4-Anthony Bonavito (Point Boro) d. 5-Kevin Cerruti (Long Branch) 3-1

3-Vinnie Gargiulo (Colts Neck) d. 6-Jalen Paige (Asbury Park) 1-0

2-Jake Nash (Howell) d. 7-Cade Watkins (Point Beach) 1-0

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.