Here are the matchups for the inaugural NJSIAA girls wrestling state tournament.

Schedule

Friday, March 1

6 p.m. - Quarterfinals with semifinals to follow

Saturday, March 2

10 a.m. - Consolation semifinals

11:15 a.m. - Third-place matches and championship finals

 

Matchups

100

Brenna Cervantes (Secaucus) vs. Anmarie Lebron (Pennsauken), winner vs. Sydney Petzinger (Parsippany)

Alisa Safforld (Belleville) vs. Quanizja Legagneur (Asbury Park), winner vs. Jasmine Aizley (Allentown)

 

105

Shannon Gulick (Hackettstown) vs. Johnae Drumright (Trenton), winner vs. Randi Miley (High Point)

Isabel Saire (Rahway) vs. Julie Manolas (Manalapan), winner vs. Chloë Ayres (Princeton)

 

111

Najee Cuevas (Elizabeth) vs. Mia Bruno (Kingsway), winner vs. Daniela Tacuri (West Orange)

Katy Ayala (New Brunswick) vs. Rebecca Brown (Kingsway), winner vs. Bella Serrano (Manasquan)

 

118

Cassandra Auletta (Raritan) vs. Angelino Romero (Notre Dame), winner vs. Cristine Gavasheli (Raritan)

Sheridan Torres (Red Bank) vs. Devon Kueny (Ewing), winner vs. Olivia Mena (Pinelands)

 

127

Natelie Vega (Elmwood Park) vs. Angelina Vitola (Manalapan), winner vs. 1-Stephanie Andrade (Hunterdon Central)

Melanie Sancho (Hunterdon Central) vs. Madison Trotman (Rancocas Valley), winner vs. Kayla Gregory (Jackson Memorial)

 

136

Jaala Williams (Montclair) vs. Emma Matera (Delran), winner vs. Veronica Whitacre (Monroe)

Hailey Budney (Parsippany) vs. Jesse Johnson (Manalapan), winner vs. America Garay (Manasquan)

 

147

Sarah Ilori (Union) vs. Olivia Heyer (Kingsway), winner Amanda Pace (North Hunterdon)

Gabby Miller (Monroe) vs. Brandi Rado (Jackson Memorial), winner vs. Paige Colucci (Williamstown)

 

161

Bri Simic (High Point) vs. Madison Pesavage (Jackson Memorial), winner vs. Jewel Gonzalez (Phillipsburg)

Donna Walker (New Brunswick) vs. Katherine Bott (Kingsway), winner vs. Diane Johnson (Millville)

 

185

Maria Taseva (Elmwood Park) vs. Jordyn Katz (Jackson Memorial), winner vs. Erin Emery (Teaneck)

Sandra Guerrero (West Orange) vs. Kerly Borbor (New Brunswick), winner vs. Mia Lazaurs (Raritan)

 

235

Elin Santos (Bergenfield) vs. Sarah Mireles (Pennsauken), winner vs. Kiera Hubmaster (Kittatinny)

Elie Harrison (Dwight Morrow) vs. Kaila Mungo (Rancocas Valley), winner vs. Joelle Klein (Lower Cape May)

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights. 

 

Sign Up For The SSN Newsletter

Please fill out this form to sign up for the Shore Sports Network newsletter.