Here are the Jersey Shore Interscholastic Wrestling Association All-County and All-Division teams.

NOTES FROM THE J.S.I.W.A.:

All-Division/County Teams Format: Coaches from each group were separated into classrooms. Wrestlers could only be selected at the weight in which they competed in districts. Post-season advancement, head-to-heads, best wins, etc. presented before a coaches’ vote took place.

All-Division Honorable Mention: Honorable mention for All-Division was only awarded to programs that did not have a representative on the team. If a Program did not have a representative on the All-Division team, the program’s top wrestler was awarded honorable mention.

All-County Honorable Mention: Honorable mention for All-County differs from All-Division - If a wrestler did not make the All-County Team, but was a region champion, SCT champion, or state place-winner they were selected as honorable mention.

ALL-COUNTY

Monmouth

106: Dean Peterson, Fr., St. John Vianney

113: Jerry Lleshi, Sr., Howell

120: Joey King, Sr., Colts Neck

126: Darby Diedrich, Jr., Howell

132: Kyle Slendorn, Sr., Howell

138: Jake Benner, Sr., Ocean

145: Jack Kelly, Sr., Wall

152: Scott Dupont, Sr., Holmdel

160: Rob Kanniard, Jr., Wall

170: Nick Caracappa, Sr., St. John Vianney

182: Nicko Cofone, Sr., Middletown North

195: Pete Wersinger, Sr., Long Branch

220: Steven Giannios, Sr., St. John Vianney

285: Kevin Cerruti, Jr., Long Branch

Coach of the Year: John Gagliano, Howell

Most Outstanding Wrestler: Kyle Slendorn, Howell

Honorable mention: Tyler Klinsky, So., 113, Middletown North; Russell Benson, Sr., 132, Raritan; Stanley Wojdylak, Sr., 145, Middletown North; Nick Addison, Jr., 170, Rumson-Fair Haven; Ethan Wolf, Sr., 220, Raritan; Paul Liseno, Jr., 285, St. John Vianney; Nico Messina, So., 113, Freehold; Richie Koehler, Sr., 120, CBA; Alex Poniros, So., 132, Ocean; Shane Reitsma, So., 170, Howell; Kyle Hillermeier, Sr., 170, Freehold Township; Christian Murphy, Jr., 182, Howell; Cameron DiGiorgio, Sr., 220, CBA.

 

Ocean

106: Vincent Santaniello, Fr., Brick Memorial

113: Hunter Gutierrez, Jr., Lacey

120: Michael Conklin, Fr., Toms River East

126: Sebastian Delligatti, Jr., Southern

132: Matt Barnett, Sr., Southern

138: Cristiaan Dailey, Sr., Donovan Catholic

145: Luke Gauthier, Sr., Lacey

152: Cole Corrigan, Sr., Toms River South

160: Conor Panzarella, Sr., Donovan Catholic

170: John Stout, Sr., Southern

182: Charlie Cotton, Jr., Barnegat

195: Sam Williams, Sr., Brick Memorial

220: Sal DiSalvo, Sr., Donovan Catholic

285: Anthony Bonavito, Sr., Point Boro

Coach of the Year: Pat Brady, Point Boro

Most Outstanding Wrestler: Cole Corrigan, Toms River South

Honorable Mention: Francis Marshall, Sr., 152, Point Boro; Nick O’Connell, Jr., 152, Southern; Ean Mueller, Jr., 170, Brick Memorial.

 

ALL-DIVISION

Class A North

106: Logan Waller, Fr., Colts Neck

113: Jerry Lleshi, Sr., Howell

120: Joey King, Sr., Colts Neck

126: Darby Diedrich, Jr., Howell

132: Kyle Slendorn, Sr., Howell

138: Alex Baran, Jr., Manalapan

145: Paul Jakub, Fr., Howell

152: Xavier Kelly, Jr., Howell

160: Matt Benedetti, So., Manalapan

170: Shane Reitsma, So., Howell

182: Christian Murphy, Jr., Howell

195: Eric Quartey, Sr., Freehold Township

220: Cameron DiGiorgio, Sr., CBA

285: Scott Prendergast, Sr., Howell

Coach of the Year: John Gagliano, Howell

Most Outstanding Wrestler: Kyle Slendorn, Howell

Honorable Mention: Nico Messina, So., 113, Freehold; Evan Brown, Jr., 152, Marlboro; Cairo Henderson-Stewart, Sr., 145, Neptune.

 

Class A Central

106: Dean Peterson, Fr., St. John Vianney

113: Robert Taddeo, Sr., Raritan

120: Tyler Pepe, So., St. John Vianney

126: Max Brignola, Fr., Rumson-Fair Haven

132: Russell Benson, Sr., Raritan

138: A.J. Erven, Sr., Raritan

145: Christian Sookdeo, Sr., Raritan

152: Scott Dupont, Sr., Holmdel

160: Anthony Aquilano, Jr., Raritan

170: Nick Caracappa, Sr., St. John Vianney

182: George Burdick, Jr., Raritan

195: Justin Acevedo, Jr., Raritan

220: Steven Giannios, Sr., St. John Vianney

285: Paul Liseno, Jr., St. John Vianney

Coach of the Year: Denny D’Andrea, St. John Vianney

Most Outstanding Wrestler: Dean Peterson, St. John Vianney

Honorable Mention: Alwayne Mitchell, Sr., 152, Matawan; Ricky Voss, Sr., 220, Monmouth; Edison Quesada, Sr., 220, Red Bank.

 

Class A South

106: Vincent Santaniello, Fr., Brick Memorial

113: Joe Rotondo, Sr., Brick Memorial

120: Michael Conklin, Fr., Toms River East

126: Sebastian Delligatti, Jr., Southern

132: Matt Barnett, Sr., Southern

138: Nick Boggiano, So., Toms River North

145: Nick Pepe, Jr., Southern

152: Cole Corrigan, Sr., Toms River South

160: Dan Gorman, Sr., Southern

170: John Stout, Jr., Southern

182: Leo Shimonovich, Jr., Jackson Memorial

195: Sam Williams, Sr., Brick Memorial

220: Matt Mackanic, Sr., Southern

285: Brandon Austin, Sr., Toms River East

Coach of the Year: John Stout, Southern

Most Outstanding Wrestler: Cole Corrigan, Toms River South

Honorable Mention: Richie Cosgrove, Sr., 145, Brick; Nick Rivera, Sr., 106, Central

 

Class B North

106: Thomas O’Keefe, So., Middletown North

113: Ryan Zimmerman, So., Long Branch

120: Adam Manzo, Sr., Ocean

126: Chris Dean, Sr., Long Branch

132: Alex Poniros, So., Ocean

138: Jake Benner, Sr., Ocean

145: Jack Kelly, Sr., Wall

152: Jake Whitworth, Fr., Wall

160: Rob Kanniard, Jr., Wall

170: Justin Weimer, Sr., Middletown South

182: Nicko Cofone, Sr., Middletown North

195: Pete Wersinger, Sr., Long Branch

220: Jael Cordero, Sr., Long Branch

285: Kevin Cerruti, Jr., Long Branch

Coach of the Year: Danny George, Long Branch

Most Outstanding Wrestler: Rob Kanniard, Wall

Honorable Mention: Ethan Dzenis, Jr., 138, Manasquan; Steve Cmielewski, Jr., 195, Red Bank Catholic.

 

Class B Central

106: Jack Maida, Fr., Shore

113: Will Jarvis, Sr., Point Beach

120: Riley Simon, Fr., Point Beach

126: Al Desantis, So., Shore

132: Jesse Bowers, So., Point Beach

138: Michael McGee, Fr., Shore

145: Jarrett Weir, Sr., Shore

152: Jimmy Sherlock, Sr., Point Beach

160: Jason Sherlock, So., Point Beach

170: Jared Hoeler, Sr., Point Beach

182: Taylor Sousa, Jr., Shore

195: Mike Rosati, Sr., Shore

220: Santino Giampa, Jr., Point Beach

285: Jaylen Paige, Sr., Asbury Park

Coach of the Year: Jeff Bower, Point Beach

Most Outstanding Wrestler: Al Desantis, Shore

Honorable Mention: Liam Riecks, Jr., 195, Keansburg; Jaleel Gopaul, Sr., 126, Keyport; Alex Nappi, Jr., 220, St. Rose.

 

Class B South

106: Jonathan Salvemini, Sr., Manchester

113: Hunter Gutierrez, Jr., Lacey

120: Jack Bailey, Fr., Point Boro

126: Josh Bollard, Sr., Jackson Liberty

132: Luke Moynihan, Sr., Lacey

138: Cristiaan Dailey, Sr., Donovan Catholic

145: Luke Gauthier, Sr., Lacey

152: Francis Marshall, Sr., Point Boro

160: Conor Panzarella, Sr., Donovan Catholic

170: Ryan Sansone, Sr., Point Boro

182: Charlie Cotton, Jr., Barnegat

195: Billy Borowsky, Jr., Point Boro

220: Sal DiSalvo, Sr., Donovan Catholic

285: Anthony Bonavito, Sr., Point Boro

Coach of the Year: Pat Brady, Point Boro

Most Outstanding Wrestler: Luke Gauthier, Lacey

Honorable Mention: Dante Morris, Jr., 220, Lakewood; Brennan Richardson, Sr., 152, Pinelands.

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like  Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.