Get our free mobile app

The postseason field is set in Shore Conference girls basketball, as one of the country's girls basketball hotbeds gets ready to crown an unofficial champion during the final week of the 2021 season.

Out of the 42-team field, the top eight seeds have been placed in the top pod, which is is loosely dubbed the "Championship Pod" that will play a three-round tournament to crown an unofficial Shore Conference champion for 2021.

The next three pods will operate in the same fashion while the bottom two pods - on with four teams and the other with six - feature predetermined matchups throughout the week.

Should a team be forced to withdraw from the tournament, they will not be replaced by a team from a lower pod. Instead, that team's next opponent will receive a bye into the next round.

The tournament will operate every other day (Tuesday, Thursday and Saturday), with the better seed hosting each game (or agreeing on a neutral site). Pod champions are scheduled to be crowned on Saturday, March 6.

Without further ado, here is the 2021 Shore Conference Playoff field in girls basketball.

Official Shore Conference Girls Basketball Playoff Pods

Pod A (Championship Pod)

1. St. John Vianney

2. Red Bank Catholic

3. St. Rose

4. Manasquan

5. Rumson-Fair Haven

6. Manchester

7. Red Bank

8. Jackson Memorial

Championship Pod Pairings and Schedule

Tuesday, March 2

Quarterfinals

Game 1: (8) Jackson Memorial at (1) St. John Vianney

Game 2: (5) Rumson-Fair Haven at (4) Manasquan

Game 3: (6) Manchester at (3) St. Rose

Game 4: (7) Red Bank at (2) Red Bank Catholic

 

Thursday, March 4

Semifinals

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Consolation

Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser

Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser

 

Saturday, March 6

Championship

Game 5 winner vs. Game 6 winner

Third Place

Game 5 loser vs. Game 6 loser

Fifth Place

Game 7 winner vs. Game 8 winner

Seventh Place

Game 7 loser vs. Game 8 loser

 

Playoff Pod B

1. Donovan Catholic

2. Howell

3. Holmdel

4. Neptune

5. Toms River North

6. Central

7. Freehold Township

8. Toms River East

Pod B Pairings and Schedule

Tuesday, March 2

Quarterfinals

Game 1: (8) Toms River East at (1) Donovan Catholic

Game 2: (5) Toms River North at (4) Neptune

Game 3: (6) Central at (3) Holmdel

Game 4: (7) Freehold Twp. at (2) Howell

 

Thursday, March 4

Semifinals

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Consolation

Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser

Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser

 

Saturday, March 6

Championship

Game 5 winner vs. Game 6 winner

Third Place

Game 5 loser vs. Game 6 loser

Fifth Place

Game 7 winner vs. Game 8 winner

Seventh Place

Game 7 loser vs. Game 8 loser

 

Playoff Pod C

1. Colts Neck

2. Middletown North

3. Trinity Hall

4. Jackson Liberty

5. Shore

6. Matawan

7. Ranney

8. Lacey

Pod C Pairings and Schedule

Tuesday, March 2

Quarterfinals

Game 1: (8) Lacey at (1) Colts Neck

Game 2: (5) Shore at (4) Jackson Liberty

Game 3: (6) Matawan at (3) Trinity Hall

Game 4: (7) Ranney at (2) Middletown North

 

Thursday, March 4

Semifinals

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Consolation

Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser

Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser

 

Saturday, March 6

Championship

Game 5 winner vs. Game 6 winner

Third Place

Game 5 loser vs. Game 6 loser

Fifth Place

Game 7 winner vs. Game 8 winner

Seventh Place

Game 7 loser vs. Game 8 loser

 

Playoff Pod D

1. Wall

2. Point Boro

3. Mater Dei Prep

4. Point Beach

5. Raritan

6. Ocean

7. Brick Memorial

8. Manalapan

Pod D Pairings and Schedule

Tuesday, March 2

Quarterfinals

Game 1: (8) Manalapan at (1) Wall

Game 2: (5) Raritan at (4) Point Beach

Game 3: (6) Ocean at (3) Mater Dei Prep

Game 4: (7) Brick Memorial at (2) Point Boro

 

Thursday, March 4

Semifinals

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Consolation

Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser

Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser

 

Saturday, March 6

Championship

Game 5 winner vs. Game 6 winner

Third Place

Game 5 loser vs. Game 6 loser

Fifth Place

Game 7 winner vs. Game 8 winner

Seventh Place

Game 7 loser vs. Game 8 loser

 

Playoff Pod E Schedule

Tuesday, March 2

Keyport at Brick

Asbury Park at Barnegat

Thursday, March 4

Brick at Asbury Park

Barnegat at Keyport

Saturday, March 6

Asbury Park at Keyport

Barnegat at Brick

 

Playoff Pod F

Pod F Schedule

Tuesday, March 2

Keansburg at Southern

Long Branch at Pinelands

Monmouth at Toms River South

Thursday, March 4

Toms River South at Henry Hudson

Pinelands at Keansburg

Monmouth at Long Branch

Saturday, March 6

Henry Hudson at Keansburg

Pinelands at Monmouth

Long Branch at Toms River South