Enter your number to get our free mobile app

Jersey Shore Interscholastic Wrestling Association

Shore Conference All-Division Teams and Awards

Note from the JSIWA: Division honorable mention was reserved for the highest achieving wrestler from a team that was not represented on the All-Division Team.

Class A North

106: Jack Zaleski, Fr., Middletown South

113: Colin Bradshaw, Fr., Howell

120: Kyle Nase, Jr., Howell

126: Nico Messina, Sr., Freehold

132: Zach Vasile, Jr., Marlboro

138: Ryan Zimmerman, Sr., Long Branch

145: Hunter Konstantoulas, Sr., Manalapan

152: Ryan Carey, Sr., Long Branch

160: Matt Benedetti, Sr., Manalapan

170: Shane Reitsma, Sr., Howell

182: Andrew Conklin, Jr., Long Branch

195: Gavin Claro, Jr., Manalapan

220: Tracey Taylor, Sr., Long Branch

285: Justin Wright, Sr., Howell

Most Outstanding Wrestler: Shane Reitsma (Howell)

Coach of the Year: Scott Pressman (Manalapan)

Honorable mention: Hector Santiago (Freehold Township), Julian George (CBA).

 

Class A Central

106: Joseph Giordano, Fr., St. John Vianney

113: Aidan Shaughnessy, So., Rumson-Fair Haven

120: Dean Peterson, Jr., St. John Vianney

126: Nico Diaz, So., St. John Vianney

132: Seth Rotondella, Jr., St. John Vianney

138: Michael Lonnay, Sr., Raritan

145: Max Brignola, Jr., Rumson-Fair Haven

152: Tyler Brignola, Jr., Rumson-Fair Haven

160: Shay Addison, So., Rumson-Fair Haven

170: Jack Kelly, Jr., Rumson-Fair Haven

182: Blake Clayton, Jr., St. John Vianney

195: Aidan Meyler-McAuliffe, Sr., Red Bank Catholic

220: Michael Pavlinetz, Sr., Holmdel

285: Aswan Clark, Jr., Raritan

Most Outstanding Wrestler: Dean Peterson (SJV)

Coach of the Year: Bryan Heller (Rumson-Fair Haven)

Honorable mention: Devon Pham (Monmouth Regional), David Lisk (Manasquan)

 

Class A South

106: Anthony Santaniello, Fr., Brick Memorial)

113: Ryan Rosenthal, Sr., Toms River North

120: Vincent Santaniello, Jr., Brick Memorial

126: Michael Richardson, Sr., Brick Memorial

132: Michael Conklin, Jr., Toms River East

138: Eddie Hummel, Jr., Southern

145: Anthony Lawrence, Fr., Toms River East

152: Nick Boggiano, Sr., Toms River North

160: Robert Woodcock, Sr., Jackson Memorial

170: Hunter Smith, Sr., Jackson Memorial

182: Joe Colon, Sr., Brick Memorial

195: David Szuba, Jr., Brick Memorial

220: Mike Nakano, Sr., Toms River North

285: JT Cornelius, Sr., Southern

Most Outstanding Wrestler: Nick Boggiano (Toms River North)

Coach of the Year: Mike Kiley (Brick Memorial

Honorable mention: Evan Tallmadge (Brick), Tyler Pepe (Central), Justin Murray (Toms River South).

 

Class B North

106: Blake Tarnowski, Jr., Ocean

113: Tyler Klinsky, Sr., Middletown North

120: Fred Luchs, Sr., Middletown North

126: Thomas O’Keefe, Sr., Middletown North

132: Jack Nies, Sr., Ocean

138: Logan Waller, Jr., Colts Neck

145: Nicholas Zamaloff, Jr., Wall

152: Nico Vargas, Sr., Wall

160: Joe Barsky, Jr., Colts Neck

170: Brendan Newbury, Jr., Wall

182: Luke Rada, Sr., Colts Neck

195: Ken Koenig, Sr., Colts Neck

220: Nico Cerbo, Jr., Middletown North

285: Joe Teresi, Jr., Ocean

Most Outstanding Wrestler: Tyler Klinsky (Middletown North)

Coach of the Year: Matt Sirchio (Middletown North)

Honorable mention: Phil Stolfa (Red Bank), Nathaniel Levie (Neptune), Kamrin O’Neil (Matawan).

 

Class B Central

106: Brendan Nicholas, Jr., Shore

113: Jacob Herschenfeld, So., Shore

120: Jack Maida, Jr., Shore

126: Gabe Scalise, So., Shore

132: Riley Simon, Jr., Point Beach

138: Al DeSantis, Sr., Shore

145: Jesse Bowers, Sr., Point Beach

152: Mike McGhee, Jr., Shore

160: Jason Schulz, Jr., Point Beach

170: John Liotta, Jr., Point Beach

182: Jason Sherlock, Sr., Point Beach

195: Shane Zimmerman, Sr., Keyport

220: Stevens Cajulus, So., Asbury Park

285: Liam Buday, Sr., Point Beach

Most Outstanding Wrestlers: Al DeSantis (Shore) and Jason Sherlock (Point Beach)

Coach of the Year: Jeff Bower (Point Beach)

Honorable mention: Jesse Berescky (Keansburg), Vincent Fontanez (St. Rose).

 

Class B South

106: Lucas Torre, So., Point Boro

113: Lucas Sabo, Jr., Point Boro

120: Dorian Hall, Sr., Jackson Liberty

126: Cael Rankin, Sr., Donovan Catholic

132: Colin Rolak, Jr., Lacey

138: Peter Karras, Jr., Point Boro

145: Chris Gallegos, Sr., Donovan Catholic

152: Jack Bailey, Jr., Point Boro

160: Ty Bailey, Sr., Point Boro

170: Jackson Brandt, Sr., Lacey

182: Chimdindu Molokwu, Fr., Jackson Liberty

195: Gerard O’Connor, Jr., Lacey

220: Vin Ceglie, Jr., Lacey

285: Griffin Jackstadt, Sr., Barnegat

Most Outstanding Wrestler: Griffin Jackstadt (Barnegat)

Coach of the Year: Pat Brady (Point Boro)

Honorable mention: Tyler Huston (Manchester), Travis Brown (Pinelands), David Olivares (Lakewood).

 

Managing editor Bob Badders can be reached at bob.badders@townsquaremedia.com. Follow him on Twitter @Bob_Badders. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.

Sign Up For The SSN Newsletter

Please fill out this form to sign up for the Shore Sports Network newsletter.