Notes: The following is based on schedules sent directly to Shore Sports Network and also taken from bigteams.com and the Shore Conference scheduling site. Opponents, dates and times subject to change. 

 

WEEK 0

Friday, Sept. 6

American Division

Manalapan 23, Middletown South 13

Rumson-Fair Haven 20, Red Bank Catholic 14

Patriot Division

Barnegat 23, Point Boro 12

Nondivisional

Shore 35, Asbury Park 6

Toms River East 21, Howell 19

Red Bank 50, Freehold 7

Raritan 33, Matawan 7

Wall 23, Middletown North 10

Nonconference

Toms River North 45, Cherry Hill West 14

Robbinsville 19, Manchester 15

Point Beach 28, Manville 7

Saturday, Sept. 7

Colonial Division

Mater Dei Prep 40, Brick 13

Nondivisional

Long Branch 25, Neptune 13

Jackson Memorial 24, Brick Memorial 17

Colts Neck 24, Freehold Township 0

Nonconference

Lacey 14, Hamilton East 6

Trenton Central 8, Marlboro 0

Southern 21, Nottingham 0

Metuchen 20, Keyport 12

Donovan Catholic 35, Linden 0

 

WEEK 1

Friday, Sept. 13

Freedom Division

Toms River East 13, Toms River South 8

National Division

Point Beach 13, Keansburg 0

Asbury Park 22, Pinelands 6

Manchester 21, Keyport 6

Nondivisional

Donovan Catholic 55, Point Boro 0

Lacey 38, Monmouth 0

Toms River North 17, Southern 12

Ocean 19, Neptune 6

Red Bank 23, Raritan 12

Manalapan 14, Howell 7

Middletown North 20, Long Branch 13

Central 9, Jackson Liberty 0

St. John Vianney 35, Middletown South 7

Barnegat 8, Lakewood 6

Holmdel 26, Shore 23 (OT)

Wall 14, Rumson-Fair Haven 3

Saturday, Sept. 14

Colonial Division

Mater Dei Prep 41, Jackson Memorial 7

Nondivisional

Brick 21, Brick Memorial 14

Colts Neck 14, Marlboro 7

Red Bank Catholic 7, Manasquan 0

Freehold 27, Freehold Township 21

 

WEEK 2

Friday, Sept. 20

American Division

Rumson-Fair Haven 49, Long Branch 20

Middletown South 30, Red Bank Catholic 7

Toms River North 42, Manalapan 40

Colonial Division

St. John Vianney 45, Brick 21

Wall 24, Jackson Memorial 0

Constitution Division

Southern 28, Howell 14

Brick Memorial 29, Freehold Township 22

Middletown North 14, Marlboro 10

Freedom Division

Toms River East 28, Jackson Liberty 0

Neptune 50, Lakewood 20

Colts Neck 33, Matawan 22

Liberty Division

Lacey 34, Central 21

Red Bank 21, Manasquan 7

Donovan Catholic 31, Holmdel 0

Patriot Division

Raritan 35, Point Boro 14

Barnegat 28, Shore 22

National Division

Point Beach 10, Pinelands 0

Nondivisional

Toms River South 13, Manchester 7

Saturday, Sept. 21

Colonial Division

Mater Dei Prep 55, Freehold 0

Patriot Division

Ocean 41, Monmouth 6

National Division

Keansburg 34, Keyport 21

 

WEEK 3

Friday, Sept. 27

American Division

Red Bank Catholic 21, Long Branch 7

Toms River North 22, Rumson-Fair Haven 21 (2OT)

Colonial Division

Jackson Memorial 28, Brick 14

Wall 42, Freehold 21

Mater Dei Prep 35, St. John Vianney 0

Constitution Division

Freehold Township 21, Middletown North 13

Southern 42, Brick Memorial 32

Liberty Division

Lacey 7, Manasquan 6

Holmdel 17, Red Bank 7

Donovan Catholic 45, Central 14

Patriot Division

Ocean 47, Barnegat 0

Raritan 54, Monmouth 8

Shore 37, Point Boro 30

National Division

Asbury Park 22, Point Beach 7

Saturday, Sept. 28

Constitution Division

Marlboro 24, Howell 17

Freedom Division

Toms River East 24, Colts Neck 20

Matawan 31, Lakewood 0

Neptune 46, Jackson Liberty 0

National Division

Keyport 14, Pinelands 13

Keansburg 12, Manchester 7

 

WEEK 4

Friday, Oct. 4

American Division

Long Branch 26, Middletown South 14

Rumson-Fair Haven 23, Manalapan 20 (OT)

Red Bank Catholic 21, Toms River North 7

Colonial Division

Jackson Memorial 22, St. John Vianney 14

Constitution Division

Freehold Township 9, Howell 3

Southern 27, Marlboro 7

Middletown North 28, Brick Memorial 14

Freedom Division

Colts Neck 35, Toms River South 6

Toms River East 12, Matawan 7

Jackson Liberty 35, Lakewood 0

Liberty Division

Donovan Catholic 35, Red Bank 0

Holmdel 17, Lacey 0

Patriot Division

Ocean 40, Shore 0

Raritan 30, Barnegat 7

National Division

Asbury Park 21, Keansburg 6

Pinelands 19, Manchester 14

Saturday, Oct. 5

Colonial Division

Wall 14, Mater Dei 7

Brick 34, Freehold 27

Liberty Division

Manasquan 12, Central 0

National Division

Point Beach 10, Keyport 7

Patriot Division

Point Boro 27, Monmouth 7

 

WEEK 5

Friday, October 11

American Division

Manalapan 34, Long Branch 19

Toms River North 34, Middletown South 19

Colonial Division

St. John Vianney 33, Freehold 0

Constitution Division

Marlboro 14, Freehold Township 12

Southern 21, Middletown North 14

Freedom Division

Toms River East 14, Neptune 13

Liberty Division

Lacey 14, Red Bank 7

Donovan Catholic 42, Manasquan 6

Central 16, Holmdel 9

Patriot Division

Shore 35, Monmouth 7

Ocean 42, Raritan 37

National Division

Manchester 20, Point Beach 10

Keansburg 21, Pinelands 6

Nondivisional

Brick 28, Howell 3

Wall 34, Brick Memorial 7

Jackson Memorial 14, Jackson Liberty 7

Rumson-Fair Haven 21, Mater Dei Prep 16

Saturday, Oct. 12

Freedom Division

Colts Neck 42, Lakewood 0

Matawan 49, Toms River South 42 (OT)

National Division

Keyport 22, Asbury Park 16

 

WEEK 6

Friday, Oct. 18

American Division

Manalapan 20, Red Bank Catholic 14

Middletown South 20, Rumson-Fair Haven 3

Colonial Division

Wall 41, St. John Vianney 14

Constitution Division

Middletown North 12, Howell 7

Freedom Division

Neptune 36, Toms River South 28

Toms River East 35, Lakewood 22

Matawan 14, Jackson Liberty 7

Liberty Division

Donovan Catholic 35, Lacey 0

Red Bank 30, Central 24

Patriot Division

Raritan 34, Shore 14

Ocean 28, Point Boro 14

National Division

Asbury Park 26, Manchester 8

Saturday, Oct. 19

American Division

Toms River North 43, Long Branch 39

Colonial Division

Jackson Memorial 35, Freehold 28

Constitution Division

Marlboro 24, Brick Memorial 13

Southern 14, Freehold Township 7

Liberty Division

Manasquan 16, Holmdel 6

Patriot Division

Barnegat 48, Monmouth 7

Nondivisional

Colts Neck 48, Pinelands 0

Point Beach 17, Keansburg 15

Nonconference

St. Thomas Moore (Conn.) 37, Mater Dei Prep 14

 

WEEK 7

Friday, Oct. 25

Colonial Division

Wall 35, Brick 6

Freedom Division

Toms River South 28, Jackson Liberty 10

Nondivisional

Manalapan 31, Freehold Township 10

Freehold 41, Howell 34

Red Bank Catholic 27, Donovan Catholic 16

St. John Vianney 21, Southern 0

Ocean 35, Manchester 0

Matawan 10, Shore 6

Toms River North 47, Toms River East 20

Holmdel 17, Raritan 14

Lacey 17, Point Boro 7

Asbury Park 15, Barnegat 9

Mater Dei Prep 37, Middletown North 0

Point Beach 10, Keyport 7

Saturday, Oct. 26

Freedom Division

Neptune 21, Colts Neck 17

Nondivisional

Keansburg 14, Monmouth 0

Manasquan 10, Pinelands 8

Central 34, Marlboro 21 (OT)

 

WEEK 8

Friday, Nov. 1

Constitution Division

Brick Memorial 16, Howell 13

Freedom Division

Neptune 34, Matawan 14

Nondivisional

Ocean 42, Marlboro 7

Long Branch 26, St. John Vianney 21

Southern 21, Central 16

Middletown South 28, Brick 7

Point Boro 41, Manchester 20

Red Bank Catholic 42, Freehold Township 7

Toms River North 44, Toms River South 7

Toms River East 17, Lacey 14

Jackson Memorial 22, Rumson-Fair Haven 14

Barnegat 33, Pinelands 6

Holmdel 24, Freehold 7

Point Beach 31, Pennington 20

Saturday, Nov. 2

Freedom Division

Colts Neck 13, Jackson Liberty 10

Nondivisional

Mater Dei Prep 17, Manalapan 0

Donovan Catholic 48, Lakewood 0

Red Bank 42, Monmouth 14

Keansburg 21, Keyport 14

 

WEEK 9

Thursday, Nov. 7

NJSIAA Regional Crossover games

Matawan 21, Plainfield 0

Lakewood 42, Manchester 6

Howell 27, Perth Amboy 6

Jackson Liberty 37, Pinelands 6

Franklin 35, Freehold Township 14

Barnegat 13, Middle Township 6

Toms River South 36, Marlboro 35

Gov. Livingston 41, Monmouth 31
Friday, Nov. 8

NJSIAA public school sectional quarterfinals

Central, Group 5

5-Cherokee 12l, 4-Manalapan 10

2-Toms River North 42, 7-South Brunswick 17

South, Group 5

5-Vineland 24, 4-Southern 21

Central, Group 4

1-Hammonton 35, 8-Brick 0

4-Middletown South 24, 5-Hamilton 7

3-Toms River East 17, 6-Middletown North 7

2-Jackson Memorial 20, 7-Moorestown 0

South, Group 4

1-Shawnee 31, 8-Neptune 21

6-Long Branch 33, 3-Highland 3

Central, Group 3

1-Wall 49, 8-Allentown 7

5-Lacey 35, 4-Burlington Township 15

3-Timber Creek 27, 6-Raritan 26

2-Rumson-Fair Haven 27, 7-Delsea 6

South, Group 3

4-Holmdel 22, 5-Red Bank 14

6-Seneca 27, 3-Ocean 23

South, Group 2

2-Haddonfield 28, 7-Shore 14

South, Group 1

5-Woodbury 42, 4-Asbury Park 20

3-Gateway 51, 6-Point Beach 7

Saturday, Nov. 9

NJSIAA public school sectional quarterfinals

Central, Group 2

2-Cedar Creek 49, 7-Point Boro 14

South, Group 2

5-Delran 29, 4-Manasquan 14

South, Group 1

1-Penns Grove 57, 8-Keansburg 0

NJSIAA Regional Crossover games

Colts Neck 24, Central 21

Brick Memorial 48, Steinert 13

Keyport 14, South Hunterdon 7

 

WEEK 10

Thursday, Nov. 14

Regional crossover games

Shore 26, A.L. Johnson 7

Lakewood 28, Steinert 22 (OT)

Friday, Nov. 15

NJSIAA public school sectional semifinals

Central, Group 5

6-Kingsway 19, 2-Toms River North 14

Central, Group 4

1-Hammonton 32, 4-Middletown South 29

2-Jackson Memorial 27, 3-Toms River East 21

South, Group 4

7-Ocean City 21, 6-Long Branch 20

Central, Group 3

1-Wall 35, 5-Lacey 18

2-Rumson-Fair Haven 16, 3-Timber Creek 9

NJSIAA non-public quarterfinals

Non-Public Group 3

4-Donovan Catholic 35, 5-St. John Vianney 14

Saturday, Nov. 16

NJSIAA public school sectional semifinals

South, Group 3

1-Woodrow Wilson 42, 4-Holmdel 0

NJSIAA non-public quarterfinals

Non-Public Group 3

3-Mater Dei Prep 49, 6-Pope John 14

Regional crossover games

Manasquan 27, Barnegat 7

Red Bank 22, Middletown North 14

 

WEEK 11

Friday, Nov. 22

NJSIAA public school sectional championship games

Central, Group 4

2-Jackson Memorial at 1-Hammonton, 7 p.m.

Central, Group 3

2-Rumson-Fair Haven at 1-Wall, 7 p.m.

NJSIAA non-public sectional semifinals

Non-Public Group 3

4-Donovan Catholic at 1-DePaul, 7 p.m.

3-Mater Dei Prep at 2-Red Bank Catholic, 7 p.m.

 

WEEK 12

Thursday, Nov. 28 (Thanksgiving)

REGULAR SEASON

Freedom Division

Toms River South at Lakewood, 11 a.m.

Nondivisional

Long Branch at Red Bank, 10:30 a.m.

Middletown North at Middletown South, 10:30 a.m.

Neptune at Asbury Park, 10:30 a.m.

Manasquan at Wall, 11 a.m.

Friday, Nov. 29

NJSIAA Regional championship games

NJSIAA non-public championship games

Saturday, Nov. 30

NJSIAA Regional championship games

NJSIAA nonpublic championship games.

 

WEEK 13

Friday, Dec. 6

NJSIAA Regional Championship games

NJSIAA non-public championship games

Saturday, Dec. 7

NJSIAA Regional Championship games

NJSIAA non-public championship games

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights. 

 

Sign Up For The SSN Newsletter

Please fill out this form to sign up for the Shore Sports Network newsletter.