Get our free mobile app

The 2021 basketball season at the Jersey Shore will conclude with a Shore Conference postseason that will include 42 of the Shore Conference's 47 teams and begin play on Monday. The field has been seeded, Nos. 1 through 42, by a committee of Shore Conference coaches and organized down into six "pods" - four of which will consist of eight teams playing a three-round tournament during the duration of next week, including consolation rounds.

The top eight seeds have been placed in the top pod, which is is loosely dubbed the "Championship Pod" that will play a three-round tournament to crown an unofficial Shore Conference champion for 2021. The next three pods will follow the same format and the final two pods - one with six teams and the other with four - feature a predetermined schedule rather than a tournament format and were organized by region.

Should a team be forced to withdraw from the tournament, they will not be replaced by a team from a lower pod. Instead, that team's next opponent will receive a bye into the next round.

The tournament will operate every other day (Monday, Wednesday and Friday), with the better seed hosting each game (or agreeing on a neutral site). Pod champions are scheduled to be crowned on Friday, March 5.

Without further ado, here is the 2021 Shore Conference Playoff field.

Official Shore Conference Playoff Pods

Pod A (Championship Pod)

1. Manasquan

2. Ranney

3. Marlboro

4. CBA

5. Red Bank Catholic

6. Holmdel

7. Southern

8. Neptune

Championship Pod Pairings and Schedule

Monday, March 1

Quarterfinals

Game 1: (8) Neptune at (1) Manasquan

Game 2: (5) Red Bank Catholic at (4) CBA

Game 3: (6) Holmdel at (3) Marlboro

Game 4: (7) Southern at (2) Ranney

 

Wednesday, March 3

Semifinals

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Consolation

Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser

Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser

 

Friday March 5

Championship

Game 5 winner vs. Game 6 winner

Third Place

Game 5 loser vs. Game 6 loser

Fifth Place

Game 7 winner vs. Game 8 winner

Seventh Place

Game 7 loser vs. Game 8 loser

 

Playoff Pod B

1. Manchester

2. Wall

3. Toms River North

4. Rumson-Fair Haven

5. Mater Dei Prep

6. Barnegat

7. Central

8. Howell

Pod B Pairings and Schedule

Monday, March 1

Quarterfinals

Game 1: (8) Howell at (1) Manchester

Game 2: (5) Mater Dei Prep at (4) Rumson-Fair Haven

Game 3: (6) Barnegat at (3) Toms River North

Game 4: (7) Central at (2) Wall

 

Wednesday, March 3

Semifinals

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Consolation

Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser

Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser

 

Friday March 5

Championship

Game 5 winner vs. Game 6 winner

Third Place

Game 5 loser vs. Game 6 loser

Fifth Place

Game 7 winner vs. Game 8 winner

Seventh Place

Game 7 loser vs. Game 8 loser

 

Playoff Pod C

1. Matawan

2. St. John Vianney

3. Middletown North

4. Lacey

5. Colts Neck

6. Keyport

7. Jackson Liberty

8. Donovan Catholic

Pod C Pairings and Schedule

Monday, March 1

Quarterfinals

Game 1: (8) Donovan Catholic at (1) Matawan

Game 2: (5) Colts Neck at (4) Lacey

Game 3: (6) Keyport at (3) Middletown North

Game 4: (7) Jackson Liberty at (2) St. John Vianney

 

Wednesday, March 3

Semifinals

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Consolation

Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser

Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser

 

Friday March 5

Championship

Game 5 winner vs. Game 6 winner

Third Place

Game 5 loser vs. Game 6 loser

Fifth Place

Game 7 winner vs. Game 8 winner

Seventh Place

Game 7 loser vs. Game 8 loser

 

Playoff Pod D

1. Red Bank

2. Manalapan

3. Ocean

4. St. Rose

5. Raritan

6. Point Boro

7. Monmouth

8. Freehold Boro

Pod D Pairings and Schedule

Monday, March 1

Quarterfinals

Game 1: (8) Freehold Boro at (1) Red Bank

Game 2: (5) Raritan at (4) St. Rose

Game 3: (6) Point Boro at (3) Ocean

Game 4: (7) Monmouth at (2) Manalapan

 

Wednesday, March 3

Semifinals

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Consolation

Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser

Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser

 

Friday March 5

Championship

Game 5 winner vs. Game 6 winner

Third Place

Game 5 loser vs. Game 6 loser

Fifth Place

Game 7 winner vs. Game 8 winner

Seventh Place

Game 7 loser vs. Game 8 loser

 

Playoff Pod E Schedule

Monday, March 1

Brick Memorial at Pinelands

Brick at Toms River East

Jackson Memorial at Toms River South

Wednesday, March 3

Toms River South at Brick Memorial

Pinelands at Brick

Toms River East at Jackson Memorial

Friday, March 5

Brick Memorial at Toms River East

Toms River South at Brick

Jackson Memorial at Pinelands

 

Playoff Pod F

Pod F Schedule

Monday, March 1

Keansburg at Shore

Long Branch at Asbury Park

Wednesday, March 3

Shore at Long Branch

Asbury Park at Keansburg

Friday, March 5

Long Branch at Keansburg

Shore at Asbury Park