Get our free mobile app

Coaches’ All-Shore Teams and Awards

Chosen by Shore Conference coaches. No Shore Sports Network staff had input on this list.

Shore Conference Player of the Year: Ben Roy, Jr., 6-2, Guard, Manasquan

Shore Conference Coach of the Year: Mike Nausedas, Marlboro

Coaches' All-Shore

First Team

Colin Farrell, Sr., 6-1, Guard, Christian Brothers Academy

Jack Seidler, Jr., 6-5, Forward, Marlboro

Elijah Perkins, Jr., 6-3, Guard, Ranney

Isaac Hester, So., 6-0, Guard, Ranney

Alex Baker, Sr., 6-5, Forward, Holmdel

 

Second Team

Alex Bauman, Sr., 6-4, Guard, Red Bank Catholic

Jack Collins, Sr., 6-5, Guard, Manasquan

Jon Spatola, Jr., 5-8, Guard, Marlboro

Sam Fagan, Sr., 6-0, Guard, Neptune

Andre Wells, Sr., 6-0, Guard, Matawan

 

Third Team

Pat Lacey, Sr., 6-3, Guard, Wall

Scott Gyimesi, Jr., 6-5, Forward, Rumson-Fair Haven

D.J. Thomson, Jr., 6-4, Guard, Keyport

Mike White, Sr., 6-3, Guard, Christian Brothers Academy

Connor Walsh, Sr., 6-5, Forward, Manasquan

 

All-Division Teams

Pod A

Player of the Year: Carson Howard, So., Forward, Lacey

Coach of the Year: John Pampalone, Southern

First Team

Amari Petty, Jr., Guard, Donovan Catholic

Jay Silva, Sr., Forward, Southern

Jake Kazanowski, Sr., Forward, Toms River North

Troy Buxton, So., Guard, Lacey

Gavin Migliori, Jr., Toms River South

 

Second Team

Wesley Deitch, Sr., Guard, Toms River North

Jaden Anthony, Jr., Guard, Southern

Luke Infurna, Sr., Guard, Southern

Brandon Bowens, Sr., Forward, Toms River North

Trevor Pruitt, Sr., Forward, Donovan Catholic

 

Pod B

Player of the Year: Justin Soranno, Jr., Forward, Central

Coach of the Year: Mike Clemente Jr., Central

First Team

Joe Dupuis, Jr., Guard, Howell

I-Meer Johnson, Sr., Forward, Central

Zach Emery, Jr., Guard, Howell

Luke Braaten, Jr., Center, Brick Memorial

Dylan McVeigh, Jr., Guard, Howell

 

Second Team

Ty Williams, Sr., Guard, Brick

Josh Michigan, So., Guard, Brick Memorial

Keith Adame, So., Guard, Jackson Memorial

Jake Dombrowski, Sr., Guard, Brick Memorial

John Truhan, So., Guard, Central

 

Pod C

Player of the Year: Savon Myers, Jr., Guard, Manchester

Coach of the Year: Don Connor, Jackson Liberty

First Team

Jaxon Baker, Sr., Guard, Barnegat

D'Maari Brown, Jr., Guard, Manchester

Matt Lee, Jr., Guard, Point Boro

Tyler Quinn, Sr., Guard, Barnegat

Phanique Dupree, Jr., Forward, Jackson Liberty

 

Second Team

Josh Kline, Sr., Guard, Pinelands

Dallas Weisse, Jr., Guard, Jackson Liberty

Dubem Emenuga, Sr., Forward, Jackson Liberty

Kai Messeroll, Jr., Guard, Point Boro

Josh Glenn, Sr., Forward, Manchester

 

Pod D

Player of the Year: D.J. Thomson, Jr., Guard, Keyport

Coach of the Year: Phil Recco, Keyport

First Team

Davon Jackson, Sr., Guard, Keansburg

Anthony Longo, Jr., Guard, Point Beach

David Shkolniy, Sr., Guard, Mater Dei Prep

George Mitchell, Jr., Forward, Keyport

Anthony Tancredi, Jr., Center, Mater Dei Prep

 

Second Team

Sha'Born Goodman, So., Guard, Asbury Park

Kyree Drake, Jr., Guard, Mater Dei Prep

Mikai Brown-Jones, Sr., Guard, Asbury Park

Joe Coakley, Sr., Forward, Point Beach

Demitrius Harvey, Jr., Forward, Henry Hudson

 

Pod E

Co-Players of the Year: Jack Seidler, Jr., Forward, Marlboro; Jon Spatola, Jr., Guard,  Marlboro

Coach of the Year: Mike Nausedas, Marlboro

First Team

Colin Farrell, Sr., Guard, Christian Brothers Academy

Mike White, Sr., Guard, Christian Brothers Academy

Dane Moran, Sr., Center, Christian Brothers Academy

Luke Albrecht, Sr., Guard, Middletown South

Jiasion Carpenter, Sr., Forward, Freehold Boro

 

Second Team

Chris Frontera, Sr., Guard, Manalapan

Joe Lardaro, Sr., Forward, Freehold Township

Ryan Neely, Sr., Guard, Freehold Boro

Zach Orrico, Sr., Freehold Township

Jayden Holmes-Cotter, So., Forward, Freehold Township

 

Pod F

Player of the Year: Andre Wells, Matawan

Coach of the Year: John Giraldo, Matawan

First Team

Alex Baker, Sr., Forward, Holmdel

Ryan Bradley, Sr., Forward, Holmdel

Matt Kenney, Jr., Guard, Middletown North

Will Surdez, So., Guard, Colts Neck

Nate Williams, Jr., Guard, St. John Vianney

 

Second Team

Vinny Pennino, Sr., Guard, Middletown North

Justin Rivera, Jr., Guard, Raritan

Dylan Seay, Fr., Forward, St. John Vianney

Tommy Giannone, Jr., Forward, Middletown North

Richie Lee, Sr., Guard, Colts Neck

 

Pod G

Player of the Year: Alex Bauman, Jr., Guard, Red Bank Catholic

Coach of the Year: Tyler Schmelz, Red Bank Catholic

First Team

Geoff Schroeder, Jr., Guard, Rumson-Fair Haven

C.J. Ruoff, Jr., Guard, Red Bank Catholic

Cyril Arvanitis, Jr., Guard, Red Bank Catholic

Patrick Murray, Jr., Guard, Red Bank

Scott Gyimesi, Jr., Forward, Rumson-Fair Haven

 

Second Team

A.J. Po, Sr., Forward, Monmouth

Jackson Patton, Sr., Guard, Rumson-Fair Haven

Nick Ferrogine, Sr., Guard, Red Bank

Tyler Tilton, Sr., Guard, Shore

Christian Rodriguez, Jr., Guard, Long Branch

 

Pod H

Player of the Year: Ben Roy, Jr., Guard, Manasquan

Coach of the Year: Andrew Bilodeau, Manasquan

First Team

Isaac Hester, So., Guard, Ranney

Pat Lacey, Sr., Guard, Wall

Elijah Perkins, Jr., Guard, Ranney

Jack Collins, Sr., Guard, Manasquan

Sam Fagan, Sr., Guard, Neptune

Logan Peters, Sr., Forward, Wall

 

Second Team

Connor Walsh, Sr., Forward, Manasquan

Colin Ackerman, Jr., Guard, Wall

Casey Mulligan, Sr., Guard, Manasquan

Andrew Solomon, Sr., Forward, Manasquan

Tom Turnbach, Sr., Forward, St. Rose

Andre Harris, Sr., Guard, Neptune