Seeds and matchups for the 2018 NJSIAA Region 6 Tournament at Brick Memorial High School.

Schedule

Wednesday, Feb. 21

Weight check, 2:30 p.m.

Weigh-ins, 3 p.m.

Preliminary round, 5 p.m.

Friday, Feb. 23

Weight check, 2:30 p.m.

Weigh-ins, 3 p.m.

Quarterfinals, 5 p.m.

Saturday, Feb. 24

Weight check, 7:30 a.m.

Weigh-ins, 8 a.m.

Semifinals, 10 a.m. with additional rounds to follow

106

*The 106-pound bracket was re-seeded after Howell's Jesse Liptzin had to withdraw because of an injury*

8-Cole Meyer (Wall, So., 18-13)  vs. 1-Joey Lamparelli (Allentown, So., 33-1)

13-Mark Harrison (Delran, So., 18-11) vs. 4-Travis Kotelnicki (Northern Burlington, Jr., 23-5), winner vs. 5-Demetri Poniros (Ocean, Fr., 22-6)

14-Shailen Savur (Robbinsville, Fr., 14-10) vs. 3-Logan Waller (Colts Neck, Fr., 18-3)

11-Kip Lovgren (Point Beach, Fr., 20-8) vs. 6-Jack Maida (Shore, Fr., 35-4)

10-Nick Torre (Point Boro, Fr., 18-9) vs. 7-Justin Schifter (Freehold Twp., So., 22-5), winner vs. 2-Vincent Santaniello (Brick Memorial, Fr., 33-2)

 

113

9-Carlos Sanchez (Trenton, Sr., 27-9) vs. 8-Joe Rotondo (Brick Memorial, Sr., 18-13), winner vs. 1-Nico Messina (Freehold, So., 31-2)

5-Avery Clarke (Freehold Twp., Fr., 23-11) vs. 4-Jerry Lleshi (Howell, Sr., 24-4)

11-Max Bean (CBA, So., 12-17) vs. 6-William Tisony (Ocean,  Jr., 20-11), winner vs. 3-Ben Sabo (Point Boro, Sr., 33-3)

10-Tyler Ferris (Wall, So., 17-7) vs. 7-Drake Torrington (Robbinsville, Fr., 28-7)

15-Sebastiano Nini (Allentown, Fr., 21-13) vs. 2-Ryan Zimmerman (Long Branch, So., 35-4)

 

120

9-Riley Simon (Point Beach, Fr., 20-14) vs. 8-Brad Smuro (Shore, Sr., 29-9), winner vs. 1-Richie Koehler (CBA, Sr., 26-1)

12-Ethan Liptzin (Howell, So., 28-4) vs. 5-A.J. Sortino (Manalapan, Sr., 29-6)

13-Reece Schenck (Lawrence, Fr., 23-14) vs. 4-Adam Manzo (Ocean, Sr., 19-11)

11-Jack Bailey (Point Boro, Fr., 23-11) vs. 6-Rey Guzman (Long Branch, Jr., 19-12), winner vs. 3-Christian Charache (Hightstown, Sr., 32-6)

7-Ellery Perfect (Northern Burlington, So., 11-8) vs. 2-Joey King (Colts Neck, Sr., 32-3)

 

126

9-Michael Gagliardo (Freehold Township, So., 17-5) vs. 8-Jack Nies (Ocean, So., 29-8), winner vs. 1-Darby Diedrich (Howell, Jr., 36-1)

5-Paul Santomarco (Manalapan, Jr., 26-8) vs. 4-Al Desantis (Shore, So., 34-5)

14-Ryan Kanner (Robbinsville, Jr., 23-13) vs. 3-Dyon Womack (Colts Neck, Sr., 29-7)

11-Kether Thornton (Hightstown, So., 28-9) vs. 6-Billy Moore (Bordentown/Florence, Sr.,. 29-8)

15-Daniel Brewton (Red Bank Catholic, Fr., 19-10) vs. 2-Josh Bollard (Jackson Liberty, Sr., 33-5), winner vs. 7-Chris Dean (Long Branch, Sr., 28-9)

 

132

9-Tony Dushku (Freehold, Jr., 24-10) vs. 8-Jesse Bowers (Point Beach, So., 28-5), winner vs. 1-Kyle Slendorn (Howell, Sr., 36-0)

12-Justin Pierre-Louis (Colts Neck, Sr., 22-12) vs. 5-Kareem Ghiada (Manalapan, Jr., 22-10), winner vs. 4-Craig Cook (Burlington Twp., Jr., 33-5)

11-Nicholas Golden (Allentown, So., 26-8) vs. 6-Joe Schneider (Notre Dame, Sr., 33-5), winner vs. 3-Bryan Miraglia (Delran, Jr., 34-1)

10-Alex Sanchez (Neptune, Sr., 19-5) vs. 7-Sam LaCorte (CBA, Jr., 24-9), winner vs. 2-Alex Poniros (Ocean, So., 27-6)

 

138

9-Shane Golomb (Wall, So., 15-10) vs. 8-Ethan Dzenis (Manasquan, Jr., 28-7), winner vs. 1-Jake Benner (Ocean, Sr., 32-2)

12-Cairo Henderson-Stewart (Neptune, Sr., 23-8) vs. 5-Ty Bailey (Point Boro, So., 24-10)

13-Chris Gallegos (CBA, So., 9-21) vs. 4-Matthew Potash (Bordentown/Florence, Sr., 29-9)

11-Matthew Paglia (Allentown, So., 22-12) vs. 6-Michael McGhee (Shore, Fr., 32-7), winner vs. 3-Alex Baran (Manalapan, Jr., 24-5)

7-Ryan Carey (Long Branch, So., 19-14) vs. 2-Dan Esposito (Howell, Sr., 33-3)

 

145

9-Isaac Shohet (Long Branch, Sr., 21-13) vs. 8-Saif Ali (Ocean, Sr., 20-13), winner vs. 1-Jack Kelly (Wall, Sr., 36-2)

13-Malachi McNeil-Ways (Delran, So., 18-15) vs. 4-Ryan Feig (Northern Burlington, Jr., 13-5), winner vs. 5-Spencer Robinson (Point Boro, Jr., 28-7)

14-Anthony Lombardo (Colts Neck, Sr., 11-14) vs. 3-Paul Jakub (Howell, Fr., 29-4)

11-Jarrett Weir (Shore, Sr., 30-8) vs. 6-Anthony Coposky (Manalapan, Sr., 22-7)

7-Dan Schneider (Notre Dame, Sr., 30-8) vs. 2-Tyler Williams (Robbinsville, Sr., 29-2)

 

152

8-Christian Recantini (CBA, Sr., 18-15) vs. 9-Michael Limone (Burlington Twp., Jr., 33-5), winner vs. 1-Lavinsky Collins (Ewing, Sr., 34-2)

12-Randy Savage (Delran, Sr., 19-17) vs. 5-Jimmy Sherlock (Point Beach, Sr., 28-7), winner vs. 4-Jake Whitworth (Wall, Fr., 28-4)

14-Emerson Derose (Ocean, Jr., 11-15) vs. 3-Xavier Kelly (Howell, Jr., 26-5)

6-Jack Milazzo (Robbinsville, Jr., 26-9) vs. 11-Caleb Alvarado (Brick Memorial, Jr., 22-8)

7-Jerry Andaluz (Nottingham, Jr., 30-7) vs. 2-Francis Marshall (Point Boro, Sr., 32-5)

 

160

8-Anthony Esposito (Ocean, Jr., 25-11) vs. 1-Rob Kanniard (Wall, Jr., 38-0)

12-Aidan Meyler-McAuliffe (Red Bank Catholic, So., 15-7) vs. 5-John McTaggart (Point Boro, Sr., 23-7)

13-Ryan Fiolek (Freehold Twp., Sr., 14-18) vs. 4-Nolan Pecci (Allentown, Sr., 26-6)

11-Efrain DeLeon (Lawrence, Sr., 27-10) vs. 6-Louie Saez (Long Branch, Sr., 16-10), winner vs. 3-Matt Benedetti (Manalapan, So., 31-7)

7-Jason Sherlock (Point Beach, So., 9-4) vs. 10-David Szuba (Brick Memorial, Fr., 21-11), winner vs. 2-Garrett Bilgrav (Robbinsville, Jr., 31-3)

 

170

8-Corey Gill (Northern Burlington, Sr., 13-15) vs. 9-Derek Smith (CBA, Jr., 19-15), winner vs. 1-Shane Reitsma (Howell, So., 34-2)

5-Dan Santos-Silva (Long Branch, Sr., 30-6) vs. 4-Kyle Hillermeier (Freehold Twp., Sr., 33-5)

11-Yajaziel Reyes (Trenton, Sr., 29-8) vs. 6-Jared Hoeler (Point Beach, Sr., 22-9), winner vs. 3-Ean Mueller (Brick Memorial, Jr., 24-8)

7-Berkant Haliloglu (Delran, Jr., 25-10) vs. 10-Joe Levach (Bordentown/Florence, Jr., 23-13)

15-Joshua Almanzar (Nottingham, Jr., 22-9) vs. 2-Liam McDermott (Allentown, Sr., 26-3)

 

182

9-Brian Shawsam (Trenton, Sr., 25-12) vs. 8-TreVonne Black (Burlington Twp., Jr., 18-6), winner vs. 1-Christian Murphy (Howell, Jr., 34-2)

13-John Columbia (Red Bank Catholic, Jr., 19-9) vs. 4-Tommy Hill (Northern Burlington, Jr., 24-5), winner vs. 5-Michael Jannucci (Colts Neck, Jr., 22-7)

11-Taylor Sousa (Shore, Jr., 23-13) vs. 6-Keon Cooper (Steinert, Sr., 29-4), winner vs. 3-Johnny Andre (Hightstown, Sr., 37-0)

10-Ariel Carreno (Riverside, Sr., 24-13) vs. 7-Zach Bohn (Delran, Jr., 26-10), winner vs. 2-Sam Houston (CBA, Sr., 11-2)

 

195

8-Rashaun Hansford (Howell, Sr., 9-9) vs. 9-Mike Rosati (Shore, Sr., 29-9), winner vs. 1-Eric Quartey (Freehold Twp., Sr., 31-3)

12-Nick Pasqua (Steinert, Sr., 20-12) vs. 5-Ryan Brazill (Bordentown/Florence, Jr., 17-6)

13-Liam Buday (Point Beach, So., 16-6) vs. 4-Billy Borowsky (Point Boro, Jr., 31-5)

6-Chavis Coleman (Jackson Liberty, Sr., 30-7) vs. 3-Sam Williams (Brick Memorial, Sr., 27-3)

10-Sam Gephart (Northern Burlington, Sr., 17-12) vs. 7-Steve Cmielewski (Red Bank Catholic, Jr., 9-3), winner vs. 2-Pete Wersinger (Long Branch, Sr., 34-3)

 

220

8-Joe Sardina (Howell, Jr., 19-8) vs. 9-Ricky Voss (Monmouth, Sr., 32-4), winner vs. 1-Jajuan Hayes (Bordentown/Florence, Jr., 32-4)

12-Santino Giampa (Point Beach, Jr., 14-7) vs. 5-Burak Ozbay (Delran, Sr., 28-6), winner vs. 4-Dante Morris (Lakewood, Jr., 31-7)

6-Gabe Fattizzi (Point Boro, Sr., 24-10) vs. 11-Marc Jordine (Nottingham, Sr., 30-7), winner vs. 3-Chris Ratti (Northern Burlington, Sr., 11-0)

10-Peter Benedetti (Manalapan, Sr., 22-9) vs. 7-Christopher Seifert (Ewing, Jr., 24-8), winner vs. 2-Cameron DiGiorgio (CBA, Sr., 26-5)

 

Hwt

9-Joe Teresi (Ocean, Fr., 14-10) vs. 8-Thomas Wasylenko (Steinert, Jr., 22-7), winner vs. 1-Jaylen Paige (Asbury Park, Sr., 27-3)

5-William Nolan (Northern Burlington, Sr., 20-4) vs. 4-Sylvester Freeman (Nottingham, Sr., 35-1)

14-Parker Flanagan (Allentown, Sr., 16-9) vs. 3-Kevin Cerruti (Long Branch, Jr., 31-4)

11-Michael Griggs (Red Bank Catholic, Sr., 20-7) vs. 6-Chris Mitler (Brick Memorial, Sr., 17-15)

7-Billy Costner (Bordentown/Florence, Sr., 26-12) vs. 10-Scott Prendergast (Howell, Sr., 21-6), winner vs. Anthony Bonavito (Point Boro, Sr., 28-1)

 

Managing editor Bob Badders can be reached at bob.badders@townsquaremedia.com. Follow him on Twitter @Bob_Badders. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.

 

Sign Up For The SSN Newsletter

Please fill out this form to sign up for the Shore Sports Network newsletter.