Notes: The following is based on schedules sent directly to Shore Sports Network and also taken from bigteams.com and the Shore Conference scheduling site. Opponents, dates and times subject to change. 

WEEK 0

Thursday, August 30

Patriot Division

Mater Dei 41, Pinelands 8

Nonconference

Coatesville (Pa.) 62, Middletown South 14

 

Friday, August 31

Nondivisional

Red Bank Catholic 41, St. John Vianney 14

Brick Memorial 49, Central 0

Lacey 14, Ocean 12

Nonconference

Long Branch 41, Hammonton 14

 

WEEK 1

Friday, Sept, 7

American Division

Howell 21, Central 12

Toms River North 15, Manalapan 14

Middletown South 37, Freehold Township 0

Colonial Division

Rumson-Fair Haven 43, St. John Vianney 6

Constitution Division

Jackson Memorial 14, Southern 0

Wall 44, Lakewood 0

Freedom Division

Long Branch 41, Toms River East 6

Red Bank 21, Toms River South 6

Red Bank Catholic 40, Ocean 7

Liberty Division

Manasquan 42, Point Boro 28

Raritan 13, Neptune 3

Patriot Division

Shore 31, Pinelands 0

Barnegat 20, Jackson Liberty 6

National Division

Holmdel 43. Manchester 6

 

Saturday, Sept. 8

Colonial Division

Brick 30, Brick Memorial 7

Freehold 22, Middletown North 20

Constitution Division

Lacey 24, Marlboro 14

Liberty Division

Colts Neck 8, Monmouth 7

Patriot Division

Mater Dei 35, Matawan 0

National Division

Keyport 14, Point Beach 0

Donovan Catholic 33, Keansburg 6

 

WEEK 2

Friday, Sept, 14

American Division

Toms River North 48, Howell 0

Middletown South 17, Manalapan 14

Freehold Township 14, Central 13

Colonial Division

Rumson-Fair Haven 42, Middletown North 7

St. John Vianney 21, Brick 7

Constitution Division

Jackson Memorial 12, Wall 6 (OT)

Freedom Division

Ocean 14, Toms River East 9

Red Bank Catholic 45, Toms River South 7 

Liberty Division

Point Boro 40, Colts Neck 13

Manasquan 21, Neptune 10

Raritan 31, Monmouth 27

Patriot Division

Barnegat 17, Shore 14

Mater Dei 42, Jackson Liberty 7

National Division

Keansburg 14, Asbury Park 6

Manchester 29, Point Beach 10

Nondivisional

Red Bank 28, Holmdel 26

 

Saturday, Sept, 15

Colonial Division

Freehold 20, Brick Memorial 17

Constitution Division

Marlboro 22, Lakewood 14

Lacey 6, Southern 3

Patriot Division

Pinelands 26, Matawan 22

National Division

Donovan Catholic 42, Keyport 6

 

WEEK 3

Friday, Sept, 21

American Division

Manalapan 49, Freehold Township 22

Middletown South 45, Howell 0

Colonial Division

St. John Vianney 37, Middletown North 0

Rumson-Fair Haven 28, Brick Memorial 14

Brick 34, Freehold 15

Constitution Division

Wall 28, Lacey 7

Freedom Division

Long Branch 33, Ocean 0

Red Bank Catholic 42, Red Bank 7

Toms River East 35, Toms River South 24

Patriot Division

Jackson Liberty 21, Matawan 0

Barnegat 31, Pinelands 0

National Division

Asbury Park 27, Point Beach 6

Keyport 33, Manchester 6

 

Saturday, Sept. 22

American Division

Toms River North 42, Central 6

Constitution Division

Southern 32, Marlboro 13

Jackson Memorial 49, Lakewood 6

Liberty Division

Neptune 20, Colts Neck 14

Point Boro 16, Monmouth 6

Manasquan 34, Raritan 13

Patriot Division

Mater Dei 36, Shore 8

National Division

Holmdel 35, Keansburg 0

 

WEEK 4

Friday, Sept. 28

American Division

Manalapan 34, Howell 0

Freehold Township 16, Toms River North 14

Middletown South 35, Central 0

Colonial Division

Brick 21, Middletown North 14

Brick Memorial 31, St. John Vianney 21

Rumson-Fair Haven 49, Freehold 7

Freedom Division

Long Branch 42, Toms River South 0

Red Bank 23, Ocean 13

Red Bank Catholic 35, Toms River East 0

Liberty Division

Raritan 44, Colts Neck 6

Patriot Division

Shore 31, Jackson Liberty 14

Barnegat 40, Matawan 10

National Division

Donovan Catholic 24, Asbury Park 0

Holmdel 42, Keyport 0

Keansburg 32, Point Beach 0

 

Saturday, Sept. 29

Constitution Division

Wall 28, Marlboro 0

Southern 20, Lakewood 0

Jackson Memorial 41, Lacey 14

Liberty Division

Manasquan 27, Monmouth 7

Neptune 24, Point Boro 21

Nonconference

Mater Dei Prep 49, Canada Prep 6

 

WEEK 5

Friday, Oct. 5

American Division

Freehold Township 24, Howell 20

Manalapan 42, Central 14

Middletown South 14, Toms River North 13

Colonial Division

Brick Memorial 42, Middletown North 21

Rumson-Fair Haven 13, Brick 0

Constitution Division

Wall 49, Southern 21

Jackson Memorial 20, Marlboro 6

Freedom Division

Red Bank Catholic 41, Long Branch 14

Red Bank 35, Toms River East 7

Ocean 41, Toms River South 8

Liberty Division

Raritan 21, Point Boro 20

Patriot Division

Pinelands 20, Jackson Liberty 13

Mater Dei 43, Barnegat 0

National Division

Asbury Park 30, Manchester 14

Holmdel 21, Donovan Catholic 11

Nondivisional

Shore 70, Point Beach 0

 

Saturday, Oct. 6

Colonial Division

Freehold 17, St. John Vianney 12

Constitution Division

Lacey 21, Lakewood 20

Liberty Division

Manasquan 41, Colts Neck 6

National Division

Keyport 20, Keansburg 18

Nondivisional

Monmouth 37, Matawan 21

 

WEEK 6

Friday, Oct. 12

Patriot Division

Shore 35, Matawan 0

National Division

Holmdel 38, Asbury Park 0

Keansburg 30, Manchester 6

Donovan Catholic 55, Point Beach 0

Nondivisional

Middletown North 43, Howell 2

Freehold Township 13, Freehold 10

Long Branch 26, Wall 0

Ocean 27, Point Boro 21

Manalapan 31, Brick Memorial 28

Brick 42, Lacey 14

Red Bank 35, Raritan 14

Central 30, Southern 14

Barnegat 28, Keyport 7

Toms River North 42, Toms River South 0

Jackson Liberty 14, Jackson Memorial 0

Toms River East 28, Pinelands 20

 

Saturday, Oct. 13

Liberty Division

Monmouth 30, Neptune 16

Nondivisional

Colts Neck 20, Marlboro 14 (OT)

Rumson-Fair Haven 47, Lakewood 7

Mater Dei 41, Manasquan 0

 

WEEK 7

Friday, Oct. 19

National Division

Holmdel 43, Point Beach 3

Nondivisional

Shore 34, Keansburg 6

Red Bank Catholic 14, Rumson-Fair Haven 13

Ocean 42, Neptune 16

Long Branch 34, Manalapan 0

Brick 24, Jackson Memorial 7

Southern 28, Howell 18

Manchester 14, Lakewood 7

Red Bank 19, Monmouth 0

Barnegat 18, Point Boro 15

Raritan 48, Matawan 6

St. John Vianney 9, Middletown South 0

Toms River North 48, Toms River East 7

 

Saturday, Oct. 20

National Division

Asbury Park 13, Keyport 7

Nondivisional

Pinelands 27, Colts Neck 15

Marlboro 26, Freehold Township 14

Freehold 35, Lacey 7

Mater Dei 48, Donovan Catholic 12

Toms River South 7, Jackson Liberty 0

 

WEEK 8 (NJSIAA playoffs cutoff)

Thursday, Oct. 25

Nondivisional

Pinelands 38, Keansburg 20

 

Friday, Oct. 26

Nondivisional

Freehold 42, Howell 7

Manasquan 21, Ocean 7

Marlboro 47, Matawan 14

Shore 41, Keyport 7

Toms River South 13, Barnegat 7 (OT)

Toms River North 31, Southern 21

Toms River East 20, Colts Neck 3

Monmouth 15, Asbury Park 14

Donovan Catholic 28, Point Boro 7

Wall 20, Neptune 0

Long Branch 40, Brick Memorial 14

Red Bank Catholic 38, Middletown North 28

Manalapan 42, Lacey 21

Brick 49, Lakewood 6

Manchester 12, Jackson Liberty 0

Middletown South 14, Rumson-Fair Haven 7

Jackson Memorial 7, Freehold Township 0

St. John Vianney 41, Central 6

Holmdel 31, Raritan 0

Nonconference

Cheshire Academy (CT) 34, Mater Dei 33

Pennington School 41, Point Beach 14

 

WEEK 9 (First round playoff games and regional crossover games)

Thursday, Nov. 1 (regional crossover games)

Freehold Township 31, Cherokee 24

Central 28, Toms River East 14

Jackson Liberty 13, Lawrence 0

Monmouth 15, Ewing 0

Matawan 35, Robbinsville 27

Point Boro 34, Middle Township 14

Manchester 20, Cherry Hill East 7

Southern 8, Atlantic City 0

South Hunterdon 34, Point Beach 0

Neptune 31, Toms River South 10

 

Friday, Nov. 2 (NJSIAA playoff games, quarterfinals)

Non-Public Group 3

5-Pope John 33, 4-St. John Vianney 12

Central Jersey Group 5

5-Manalapan 14, 4-Hunterdon Central 7

Central Jersey Group 4

1-Long Branch 42, 8-Middletown North 0 

3-Brick 17, 6-Jackson Memorial 3

2-Middletown South 35, 7-Northern Burlington 14 

Central Jersey Group 3

1-Somerville 35, 8-Raritan 14 

4-Holmdel 42, 5-Nottingham 0 

3-Red Bank 30, 6-Allentown 13

2-Rumson-Fair Haven 28, 7-Ocean 7

Central Jersey Group 2

3-Cinnaminson 7, 6-Shore 0

Central Jersey Group 1

1-Willingboro 54, 8-Keyport 7

South Jersey Group 5

4-Vineland 33, 5-Toms River North 0

South Jersey Group 3

5-Timber Creek 33, 4-Wall 28

South Jersey Group 2

3-West Deptford 53, 6-Barnegat 7

 

Saturday, Nov. 3 (NJSIAA playoff and regional crossover games)

NJSIAA Playoffs, quarterfinals

Non-Public Group 3

3-Mater Dei Prep 35, 6-Donovan Catholic 21

Central Jersey Group 4

5-Brick Memorial 21, 4-Freehold 13

Central Jersey Group 2

2-Manasquan 40, 7-Delaware Valley 21

Central Jersey Group 1

6-Asbury Park 27, 3-Woodbury 0

 

Regional crossover games

Colts Neck 50, Princeton 50

Keansburg 28, Burlington City 26 (OT)

Lakewood 34, Bridgeton 28

Lacey 14, Pinelands 7

Marlboro 27, Howell 7

 

WEEK 10 (Second round playoff games and regional crossover games)

Thursday, Nov. 8 (regional crossover games)

East Brunswick 35, Colts Neck 14

Manchester 26, Pemberton 20

Cherry Hill East 14, Marlboro 3

Middletown North 28, Northern Burlington 21

Trenton 14, Jackson Memorial 13

Shore 35, Carteret 15

Absegami 41, Howell 6

Moorestown 26, Jackson Liberty 3

Neptune 24, Freehold Township 17

Barnegat 21, Schalick 18

Central 40, Toms River South 7

 

Friday, Nov. 9 (NJSIAA playoff games, semifinals)

Central Jersey Group 4

3-Brick 42, 2-Middletown South 14

 

Saturday, Nov. 10 (NJSIAA playoff and regional crossover games)

NJSIAA semifinals

Non-Public Group 3

3-Mater Dei Prep 28, 2-DePaul 23

1-Red Bank Catholic 27, 5-Pope John 0

Central Jersey Group 5

1-Sayreville 24, 5-Manalapan 14 

Central Jersey Group 4

1-Long Branch 47, 5-Brick Memorial 14 

Central Jersey Group 3

1-Somerville 31, 4-Holmdel 30 

2-Rumson-Fair Haven 14, 3-Red Bank 9 

Central Jersey Group 2

2-Manasquan 14, 3-Cinnaminson 7 

Central Jersey Group 1

2-Paulsboro 34, 6-Asbury Park 0 

 

Regional crossover games, round two

St. John Vianney 21, Notre Dame 8

Donovan Catholic 42, Gloucester Catholic 6 

 

WEEK 11 (Public sectional finals)

Friday, Nov. 16

Central Jersey Group 4 Championship

1-Long Branch 21, 3-Brick 14

Regular Season

Donovan Catholic 42, Manchester, 6

 

Saturday, Nov. 17

Central Jersey Group 2 Championship

1-Hillside 36, 2-Manasquan 10

 

Sunday, Nov. 18

Central Jersey Group 3 Championship

2-Rumson-Fair Haven 42, 1-Somerville 35

 

WEEK 12 and Week 13 (Thanksgiving, Non-Public sectional finals, North 1 vs. North 2 bowl games, Central vs. South bowl games)

Thursday, Nov. 22

Freedom Division

Long Branch 33, Red Bank 14 

Nondivisional

Middletown South 10, Middletown North 7

Neptune 7, Asbury Park 6 

Wall 18, Manasquan 7

Toms River South 59, Lakewood 36 

 

Saturday, Nov. 24

Non-Public Group 3 Championship

1-Red Bank Catholic 14, 2-Mater Dei Prep 10

 

Saturday, Dec. 1

Central/South Group 3 Bowl Game

Rumson-Fair Haven 26, Woodrow Wilson 18

Central/South Group 4 Bowl Game

Long Branch 20, Shawnee 17

 

Managing editor Bob Badders can be reached at bob.badders@townsquaremedia.com. Follow him on Twitter @Bob_Badders. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.

 

Sign Up For The SSN Newsletter

Please fill out this form to sign up for the Shore Sports Network newsletter.