Shore Sports Network All-Division Teams

Selections made by Senior Staff Writer Matt Manley based on coaches input over the course of the season, statistics and many, many games watched.

Click Here for the Coaches' All-Division and All-Shore Picks

 

Class A North

First Team

Player Year Position Team
Pat Andree Sr. Forward Christian Brothers Academy
Jack McGuire Sr. Forward Christian Brothers Academy
Nick Facendo Sr. Guard Freehold Twp.
Rob Higgins Fr. Guard Middletown North
P.J. Ringel Jr. Guard Marlboro

 

Second Team

Player Year Position Team
John Carroll Sr. Forward Freehold Twp.
Matan Zucker So. Guard Manalapan
Steve Staklinski Jr. Forward Freehold Twp.
Sam Houston Sr. Guard Christian Brothers Academy
Colin Frawley Sr. Forward Middletown North

Player of the Year: Pat Andree, CBA
Coach of the Year: Brian Golub, Freehold Twp.

 

Class A Central

First Team

Player Year Position Team
Brendan Barry Sr. Guard Rumson-Fair Haven
Ryan Jensen Sr. Forward Manasquan
Jack Sheehan Sr. Guard Manasquan
Zach Howarth Sr. Guard St. John Vianney
Elijah McAllister So. Center Rumson-Fair Haven

 

Second Team

Player Year Position Team
Grant Goode Sr. Guard St. John Vianney
Kyle Cardaci So. Guard Holmdel
Eddie Tynion Sr. Guard Raritan
Devin Jensen Jr. Guard Manasquan
Joe Strand Sr. Guard Raritan

Player of the Year: Brendan Barry, Rumson-Fair Haven
Coach of the Year: Andrew Bilodeau, Manasquan

 

Class A South

First Team

Player Year Position Team
Peyton Wejnert Sr. Forward Southern
Phil Lingat Jr. Guard Toms River East
Jaden Rhoden Jr. Forward Toms River North
Darrion Carrington Jr. Guard Toms River North
Mike Nyisztor Jr. Guard Toms River North

 

Second Team

Player Year Position Team
Ryan West Sr. Guard Toms River East
Kenny Buell Sr. Guard Brick
Chris Hawryluk Sr. Forward Jackson Memorial
Ethan Dubois Sr. Guard Southern
Pat Marinaccio Sr. Forward Toms River North

Player of the Year: Peyton Wejnert, Southern
Coach of the Year: Jim Dempsey, Toms River East

 

Class B North

First Team

Player Year Position Team
Lloyd Daniels Sr. Guard Colts Neck
Anthony Velasquez Sr. Guard Long Branch
Mergim Gjyriqi Sr. Forward Matawan
Barry Brown Sr. Guard Neptune
Kyle Gordon Sr. Forward Colts Neck

 

Second Team

Player Year Position Team
Scott Bradley Sr. Center Ocean
Matt Reardon Sr. Guard Red Bank
Sadiq Palmer Sr. Forward Red Bank
Eddie Hahn Sr. Guard Red Bank Catholic
Jamar Foster Sr. Forward Long Branch

Player of the Year: Lloyd Daniels, Colts Neck
Coach of the Year: Lou Piccola, Colts Neck

 

Class B Central

First Team

Player Year Position Team
NyQuan McCombs Sr. Guard Mater Dei Prep
Bryan Antoine Fr. Guard Ranney
Scottie Lewis Fr. Forward Ranney
Elijah Barnes Jr. Forward Mater Dei Prep
Kyle Elliot Sr. Guard Mater Dei Prep

 

Second Team

Player Year Position Team
Jimmy Panzini Sr. Guard Point Pleasant Beach
Alex Mrusek Sr. Center Point Pleasant Beach
John Krotulis Sr. Center St. Rose
Tom DeFillippo Sr. Guard Henry Hudson
Travis Alvarez Sr. Center Keyport

Player of the Year: NyQuan McCombs, Mater Dei Prep
Coach of the Year: Ben Gamble, Mater Dei Prep

 

Class B South

First Team

Player Year Position Team
Amir Tyler Sr. Guard Lakewood
Sean Barksdale Sr. Forward Lakewood
Shavar Reynolds Sr. Guard Manchester
L.J. Robinson Jr. Guard Manchester
Jordan Torney Sr. Guard Manchester

 

Second Team

Player Year Position Team
Riley Collins Sr. Guard Donovan Catholic
Mike Boice Sr. Guard Donovan Catholic
Maks Gruszecki Jr. Guard Central
Dave Lunn Sr. Guard Pinelands
Daniel Sofield Fr. Guard Jackson Liberty

Player of the Year: Amir Tyler, Lakewood
Coach of the Year: Randy Holmes, Lakewood