Here are the seeds and matchups for the 2017 NJSIAA Region 6 Tournament. Region 6 is comprised of Districts 21-24. The four district champions in each weight class receive byes to the quarterfinals.

Shore Conference teams with participating wrestlers: Asbury Park, Brick Memorial, CBA, Colts Neck, Freehold, Freehold Township, Howell, Jackson Liberty, Long Branch, Manalapan, Manasquan, Monmouth, Neptune, Ocean, Point Beach, Point Boro, Red Bank Catholic, Shore, Wall.

 

106

8-Jesse Liptzin (Howell, Jr., 25-9) vs. 9-Jack Nies (Ocean, Fr., 30-6), winner vs. 1-Joey Lamparelli (Allentown, Fr., 33-1).

11-Joe Rotundo (Brick Memorial, Jr., 16-11) vs. 4-Craig Cook (Burlington Twp., So., 30-4), winner vs. 5-Nick Schutzenhofer (CBA, Sr., 33-2).

12-Zach Zuckerman (Delran, Fr., 12-15) vs. 3-Travis Kotelnicki (Northern Burlington, So., 32-4), winner vs. 6-Nico Messina (Freehold, Fr., 31-1).

10-Gregory Daloisio (Nottingham, Sr., 24-4) vs. 7-Ryan Zimmerman (Long Branch, Fr., 28-6), winner vs. 2-Paul Santomarco (Manalapan, So., 33-3).

 

113

9-Matt Klemser (Shore, So., 27-10) v. 8-A.J. Sortino (Manalapan, Jr., 22-9), winner vs. 1-Richie Koehler (CBA, Jr., 34-1).

11-Rey Guzman (Long Branch, So., 17-12) vs. 5-Ben Sabo (Point Boro, Jr., 21-6).

12-Ellery Perfect (Northern Burlington, Fr., 28-9) vs. 4-Josh Bollard (Jackson Liberty, Jr., 26-5).

6-Christian Charache (Hightstown, Jr., 29-8) vs. 3-Luke Rada (Howell, Fr., 27-7)

10-John Santos (Ocean, Sr., 22-10) vs. 7-Will Jarvis (Point Beach, Jr., 26-6), winner vs. 2-Joey King (Colts Neck, Jr., 32-2).

 

120

9-Jesse Bowers (Point Beach, Fr., 19-12) vs. 8-Adam Manzo (Ocean, Jr., 24-9), winner vs. 1-Darby Diedrich (Howell, So., 33-3).

5-Kareem Ghaida (Manalapan, So., 27-11) vs. 4-Tariq Morton (Nottingham, Sr., 28-8).

11-Alexander LoPrinzi (Burlington Twp., Sr., 21-12) vs. 6-Billy Moore (Bordentown, Jr., 25-8), winner vs. 3-Carlos Irizarry (Long Branch, Sr., 27-9).

10-Michael Gagliardo (Freehold, Fr., 19-10) vs. 7-Al Desantis (Shore, Fr., 35-3).

12-Jair Hatch (Jackson Liberty, Jr., 15-11) vs. 2-Logan Fox (Robbinsville, Sr., 31-3).

 

126

9-Matt Paglia (Allentown, Fr., 19-8) vs. 8-Dyon Womack (Colts Neck, Jr., 27-7), winner vs. 1-Kyle Slendorn (Howell, Jr., 35-1).

11-Dion Young (Northern Burlington, Sr., 24-11) vs. 5-Chris Dean (Long Branch, Jr., 24-8), winner vs. 4- Bryan Miraglia (Delran, So., 31-2).

12-Shane Golomb (Wall, Fr., 18-13) v. 3-Verlensky Joachim (Bordentown, Sr., 29-5), winner vs. 6-Alex Poniros (Ocean, Fr., 33-1).

10-Sam LaCorte (CBA, So., 21-14) vs. 7-Joe Schneider (Notre Dame, Jr., 30-7), winner vs. 2-Herbert Edwards (Trenton, Sr., 32-3).

 

132

8-Shaun Plaza (Jackson Liberty, Jr., 18-13) vs. 9-Tyrone Bailey (Asbury Park, Sr., 18-4), winner vs. 1-Gianni Ghione (Brick Memorial, Sr., 29-0).

11-Kyle Cleary (Freehold Twp., Jr., 14-21) vs. 5-Matthew Potash (Bordentown, Jr., 26-7).

12-Anthony Heinz (Allentown, Jr., 8-12) vs. 4-Alex Baran (Manalapan, So., 30-6)

6-Nick Villapiano (Ocean, Sr., 27-3) vs. 3-Roddy Rupp (Point Beach, Sr., 30-2).

10-Sean Neely (Freehold, Sr., 19-12) vs. 7-Ethan Byrne (RBC, Sr., 21-10), winner vs. 2-Dan Esposito (Howell, Jr., 33-3).

 

138

9-Anthony Cameron (Delran, Sr., 15-6) vs. 8-Isaac Shohet (Long Branch, Jr., 18-12), winner vs. 1-Jake Benner (Ocean, Jr., 34-1).

12-Ethan Diamond (CBA, Fr., 14-21) vs. 5-Anthony Coposky (Manalapan, Jr., 24-13), winner vs. 4-Steven Kramer (Colts Neck, Sr., 30-4).

11-Tyler Flynn (Monmouth, Sr., 20-8) vs. 6-Evan Richard (Howell, So., 23-8), winner vs. 3-Nick Wagner (Wall, Sr., 24-3).

10-Spencer Robinson (Point Boro, So., 19-8) vs. 7-Drew Romein (Allentown, So., 21-11), winner vs. 2-Vincent Hellthaler (Northern Burlington, Sr., 27-4).

 

145

8-Christian Recantini (CBA, Jr., 20-15) vs. 1-Jack Kelly (Wall, Jr., 22-1).

11-Christopher Mogrovejo (Highstown, Sr., 13-4) vs. 4-Ryan Feig (Northern Burlington, So., 26-9), winner vs. 5-Matt Mustillo (Manalapan, Sr., 25-11).

12-John McTaggart (Point Boro, Jr., 16-11) vs. 3-Luke Arnold (Long Branch, So., 21-11).

11-Saif Ali (Ocean, Jr., 23-8) vs. 6-Xavier Kelly (Howell, So., 27-6).

10-Larson Johnson (Freehold Twp., Sr., 14-19) vs. 7-Ben Sammarco (Colts Neck, Sr., 28-6), winner vs. 2-Garret Bilgrav (Robbinsville, So., 31-3).

 

152

8-Rommy Abouelela (Nottingham, Sr., 25-13) vs. 1-Rob Kanniard (Wall, So., 27-1).

10-Mike Cenname (Freehold Twp., Jr., 26-11) vs. 5-Chris Richardson (Brick Memorial, Sr., 22-7).

11-Zachary Bilgrav (Robbinsville, Sr., 11-11) vs. 4-Jimmy Sherlock (Point Beach, Jr., 31-3).

12-Jack McCrae (Shore, So., 28-10) vs. 3-Francis Marshall (Manasquan, Jr., 21-8), winner vs. 6-Anthony Giampietro (Northern Burlington, So., 29-8).

9-Dominick Esposito (Colts Neck, Sr., 27-4) vs. 7-Lavinsky Collins (Ewing, Jr., 32-1), winner vs. 2-Ronny Ghaida (Manalapan, Sr., 30-3).

 

160

8-Christian Hannigan (Burlington Twp., Sr., 29-5) vs. 1-Chad McClelland (Wall, Sr., 24-4).

11-Matt Benedetti (Manalapan, Fr., 27-11) vs. 4-Jake Sundermier (Delran, Sr., 20-7), winner vs. 5-Austin Cannon (Shore, Sr., 29-0).

12-Joe Levach (Bordentown, So, 16-12) vs. 3-Joe Ostberg (Manasquan, Sr., 30-6).

10-Nolan Pecci (Allentown, Jr., 19-14) vs. 6-Kyle Hillermeier (Freehold Twp., Jr., 26-10).

9-Derek Smith (CBA, So., 15-16) vs. 7-Kyle Twamley (Robbinsville, Sr., 27-9), winner vs. 2-Christian Murphy (Howell, So., 32-4).

 

170

8-Jonathan Jacobs (Nottingham, Sr., 28-10) vs. 1-Phil Rogers (Delran, Sr., 38-0).

11-Steve Cmiewlewski (RBC, So., 22-7) vs. 5-Tommy Hill (Northern Burlington, So., 26-9), winner vs. 4-Jake Staklinski (Manalapan, Sr., 31-5).

12-Ryan McGuiness (CBA, Sr., 16-19) vs. 3-Liam McDermott (Allentown, Jr., 25-2).

10-Fennelseon Etienne (Asbury Park, Sr., 19-5) vs. 6-Daniel Santos-Silva (Long Branch, Jr., 25-10).

9-Isiah Wesley (Burlington City, Sr., 20-4) vs. 7-Kenny Koenig (Colts Neck, Fr., 19-14), winner vs. 2-Shane Reitsma (Howell, Fr., 35-0).

 

182

8-Michael Jannucci (Colts Neck, So., 19-4) vs. 1-Jack Baker (Point Beach, Sr., 31-1).

11-Nicholas Campbell (Allentown, So., 15-7) vs. 4-Peter Wersinger (Long Branch, Jr., 29-4), winner vs. 5-Sam Houstan (CBA, Jr., 25-10).

12-Michcael Carlucci (Freehold Twp., Sr., 23-13) vs. 3-Johnny Andre (Hightstown, Jr., 34-3).

10-Chavis Coleman (Jackson Liberty, Jr., 17-11) vs. 6-Gabriel Williams (Nottingham, Sr., 28-10).

9-Dylan Ippolito (Point Boro, Jr., 16-11) vs. 7-Justin Obermeyer (Manalapan, Sr., 27-5), winner vs. 2-Zeke Brinson (Riverside, Sr., 33-4).

 

195

9-Ryan Brazil (Bordentown, So., 16-17) vs. 8-Cameron DiGiorgio (CBA, Sr., 25-6), winner vs. 1-Matt McKenzie (Wall, Sr., 26-0).

5-Eric Quartey (Freehold Twp., Jr., 21-2) vs. 4-Billy Borowsky (Point Boro, So., 23-5).

12-Zach Bohn (Delran, So., 26-13) vs. 3-Steven Truex (Northern Burlington, Sr., 35-2).

11-A.J. Royle (Colts Neck, Jr., 17-7) vs. 6-Amir Murray (Willingboro, Sr., 15-2).

10-Liam Tibbett (Freehold, Sr., 25-9) vs. Kevin Rae (Riverside, Sr, 27-11), winner vs. 2-Nick Faber (Neptune, Sr., 22-1).

 

220

9-Eric Saunders (Burlington Twp., Sr., 11-18) vs. 8-Zachary Harding (Hamilton West, Sr., 20-7), winner vs. 1-Eric Keosseian (Howell, Sr., 34-2).

5-Devion Stokes (Nottingham, Sr., 33-5) vs. 4-Shane Davis (Wall, Sr., 22-4).

11-Christopher DeSopo (Neptune, So., 9-12) vs. 3-Anthony Grozozski (Delran, Jr., 15-6).

10-Chris Ratti (Northern Burlington, Jr., 22-15) vs. 6-Clayton Oates (Ocean, Sr., 23-8).

12-Anthony Jomo (Manalapan, Jr., 5-10) vs. 2-Hunter Marhan (Long Branch, Sr., 25-4), winner vs. 7-Jajuan Hayes (Bordentown, So., 21-10).

 

Hwt

8-Sylvester Freeman (Nottingham, Jr., 25-11) vs. 1-Nick Rivera (Brick Memorial, Sr., 28-0).

11-Austin Colbert (Freehold Twp., Jr., 22-13) vs. 4-Kevin Cerruti (Long Branch, So., 16-13), winner vs. 5-Jacob Nash (Howell, Sr., 28-5).

12-Daniel Ornosky (Hamilton West, So., 13-17) vs. 3-Cade Watkins (Point Beach, Sr., 26-6).

10-Harrison Hill (Allentown, So., 15-8) vs. 6-Vinnie Gargiulo (Colts Neck, Sr., 19-8).

9-William Nolan (Northern Burlington, Jr.., 24-10) vs. 7-Anthony Bonavito (Point Boro, Jr., 22-4), winner vs. 2-Jalen Paige (Asbury Park, Jr., 18-3).

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.