NJSIAA Region 6 Tournament

Complete brackets for consolation results

Coach of the Year: John Gagliano, Howell

Outstanding Wrestler: Bryan Miraglia, Delran

Finals

145: 1-Jack Kelly (Wall) d. 3-Paul Jakub (Howell) 8-3

152: 2-Francis Marshall (Point Boro) md. 1-Lavinsky Collins (Ewing) 13-5

160: 1-Rob Kanniard (Wall) d. 2-Garrett Bilgrav (Robbinsville) 12-10

170: 3-Ean Mueller (Brick Memorial) d. 1-Shane Reitsma (Howell) 12-11

182: 1-Christian Murphy (Howell) d. 2-Sam Houston (CBA) 5-2

195: 1-Pete Wersinger (Long Branch) d. 3-Sam Williams (Brick Memorial) 3-1 SV

220: 1-Jajuan Hayes (Bordentown/Florence) d. 2-Cameron DiGiorgio (CBA) 11-5

Hwt: 3-Kevin Cerruti (Long Branch) d. 1-Jaylen Paige (Asbury Park) 3-2 UTB

106: 1-Joey Lamparelli (Allentown) vs. 2-Vincent Santaniello (Brick Memorial) 6-1

113: 1-Nico Messina (Freehold) d. 2-Ryan Zimmerman (Long Branch) 8-2

120: 1-Richie Koehler (CBA) d. 2-Joey King (Colts Neck) 4-3

126: 1-Darby Diedrich (Howell) d. 6-Billy Moore (Bordentown/Florence) 9-5

132: 3-Bryan Miraglia (Delran) d. 1-Kyle Slendorn (Howell) 2-1

138: 1-Jake Benner (Ocean) p. 3-Alex Baran (Manalapan) 1:23

 

Third-place

106: 4-Travis Kotelnick (Northern Burlington) d. 6-Jack Maida (Shore) 2-1

113: 4-Jerry Lleshi (Howell) d. 3-Ben Sabo (Point Boro) 10-8

120: 5-A.J. Sortino (Manalapan) d. 4-Adam Manzo (Ocean) 11-6

126: 4-Al Desantis (Shore) d. 3-Dyon Womack (Colts Neck) 11-7

132: 4-Craig Cook (Burlington Township) d. 2-Alex Poniros (Ocean) 7-3

138: 2-Dan Esposito (Howell) d. 5-Ty Bailey (Point Boro) 13-6

145: 2-Tyler William (Robbinsville) d. 5-Spencer Robinson (Point Boro) 6-1

152: 3-Xavier Kelly (Howell) md. 7-Jerry Andaluz (Nottingham) 12-4

160: 3-Matt Benedetti (Manalapan) md. 10-David Szuba (Brick Memorial) 15-1

170: 2-Liam McDermott (Allentown) d. 4-Kyle Hillermeier (Freehold Township) 9-5

182: 4-Tommy Hill (Northern Burlington) d. 6-Keon Cooper (Steinert) 6-3

195: 4-Billy Borowsky (Point Boro) d. 5-Ryan Brazill (Bordentown/Florence) 1-0

220: 5-Burak Ozbay (Delran) p. 4-Dante Morris (Lakewood) 1:41

Hwt: 2-Anthony Bonavito (Point Boro) d. 10-Scott Prendergast (Howell) 3-2

 

Consolation Round 2 (Winners qualify for state tournament)

106

6-Jack Maida (Shore) d. 5-Demetri Poniros (Ocean) 6-3

4-Travis Kotelnicki (Northern Burlington) d. 3-Logan Waller (Colts Neck) 3-2

 

113

3-Ben Sabo (Point Boro) d. 5-Avery Clarke (Freehold Township) 6-5

4-Jerry Lleshi (Howell) md. 6-William Tisony (Ocena) 22-8

 

120

4-Adam Manzo (Ocean) md. 3-Christian Charache (Highstown) 11-0

5-A.J. Sortino (Manalapan) d. 7-Ellery Perfect (Northern Burlington) 8-6

 

126

3-Dyon Womack (Colts Neck) d. 5-Paul Santomarco (Manalapan) 7-1

4-Al Desantis (Shore) d. 2-Josh Bollard (Jackson Liberty) 7-2

 

132

2-Alex Poniros (Ocean) d. 5-Kareem Ghiada (Manalapan) 7-5

4-Craig Cook (Burlington Twp.) d. 6-Joe Schneider (Notre Dame) 8-7

 

138

2-Dan Esposito (Howell) d. 4-Matthew Potash (Bordentown/Florence) 8-5

5-Ty Bailey (Point Boro) p. 7-Ryan Carey (Long Branch) 0:41

 

145

2-Tyler William (Robbinsville) p. 4-Ryan Feig (Northern Burlington) 4:35

5-Spencer Robinson (Point Boro) md. 7-Dan Schneider (Notre Dame) 9-0

 

152

3-Xavier Kelly (Howell) md. 9-Michael Limone (Burlington Twp.) 13-4

7-Jerry Andaluz (Nottingham) d. 5-Jimmy Sherlock (Point Beach) 9-6

 

160

3-Matt Benedetti (Manalapan) p. 8-Anthony Esposito (Ocean) 3:12

10-David Szuba (Brick Memorial) md. 5-John McTaggart (Point Boro) 13-4

 

170

2-Liam McDermott (Allentown) md. 9-Derek Smith (CBA) 12-4

4-Kyle Hillermeier (Freehold Twp.) md. 11-Yajaziel Reyes (Trenton) 12-3

 

182

6-Keon Cooper (Steinert) p. 9-Brian Shawsam (Trenton) 3:10

4-Tommy Hill (Northern Burlington) p. 3-Johnny Andre (Hightstown) 4:41

 

195

4-Billy Borowsky (Point Boro) p. Steve Cmielewski (Red Bank Catholic) 0:53

5-Ryan Brazill (Bordentown/Florence) d. 2-Eric Quartey (Freehold Twp.) 4-3 UTB

 

220

4-Dante Morris (Lakewood) d. 7-Chris Seifert (Ewing) 3-1

5-Burak Ozbay (Delran) d. 3-Chris Ratti (Northern Burlington) 5-2 2OT

 

Hwt

2-Anthony Bonavito (Point Boro) p. 5-William Nolan (Northern Burlington) 7:53

10-Scott Prendergast (Howell) d. 4-Sylvester Freeman (Nottingham) 8-2

.

Semifinals

106

1-Joey Lamparelli (Allentown) md. 4-Travis Kotelnicki (Northern Burlington) 13-5

2-Vincent Santaniello (Brick Memorial) d. 6-Jack Maida (Shore) 1-0

 

113

1-Nico Messina (Freehold) d. 4-Jerry Lleshi (Howell) 8-4

2-Ryan Zimmerman (Long Branch) d. 3-Ben Sabo (Point Boro) 9-4

 

120

1-Richie Koehler (CBA) md. 5-A.J. Sortino (Manalapan) 12-2

2-Joey King (Colts Neck) md. 3-Christian Charache (Hightstown) 10-0

 

126

1-Darby Diedrich (Howell) d. 5-Paul Santomarco (Manalapan) 9-4

6-Billy Moore (Bordentown/Florence) d. 2-Josh Bollard (Jackson Liberty) 2-0

 

132

1-Kyle Slendorn (Howell) p. 4-Craig Cook (Burlington Township) 5:41

3-Bryan Miraglia (Delran) d. 2-Alex Poniros (Ocean) 4-2

 

138

1-Jake Benner (Ocean) tf. 5-Ty Bailey (Point Boro) 3:19 (17-0)

3-Alex Baran (Manalapan) d. 2-Dan Esposito (Howell) 3-2

 

145

1-Jack Kelly (Wall) md. 5-Spencer Robinson (Point Boro) 17-8

3-Paul Jakub (Howell) p. 2-Tyler William (Robbinsville) 3:29

 

152

1-Lavinsky Collins (Ewing) md. 5-Jimmy Sherlock (Point Beach) 18-10

2-Francis Marshall (Point Boro) d. 3-Xavier Kelly (Howell) 8-4

 

160

1-Rob Kanniard (Wall) tf. 5-John McTaggart (Point Boro) 5:59 (24-8)

2-Garrett Bilgrav (Robbinsville) d. 3-Matt Benedetti (Manalapan) 8-4

 

170

1-Shane Reitsma (Howell) d. 4-Kyle Hillermeier (Freehold Township) 7-1

3-Ean Mueller (Brick Memorial) p. 2-Liam McDermott (Allentown) 5:38

 

182

1-Christian Murphy (Howell) p. 4-Tommy Hill (Northern Burlington) 5:18

2-Sam Houston (CBA) d. 6-Keon Cooper (Steinert) 4-3 UTB

 

195

1-Pete Wersinger (Long Branch) d. 4-Billy Borowsky (Point Boro) 3-1

3-Sam Williams (Brick Memorial) d. 2-Eric Quartey (Freehold Township) 4-3

 

220

1-Jajuan Hayes (Bordentown/Florence) d. 4-Dante Morris (Lakewood) 4-3

2-Cameron DiGiorgio (CBA) d. 3-Chris Ratti (Northern Burlington) 3-2 UTB

 

Hwt

1-Jaylen Paige (Asbury Park) d. 4-Sylvester Freeman (Nottingham) 3-1

3-Kevin Cerruti (Long Branch) d. Anthony Bonavito (Point Boro) 5-2

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like  Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.