Here are the 2017 Shore Conference coaches all-division teams as selected by the Jersey Shore Interscholastic Wrestling Association.

 

CLASS A NORTH

Wrestler of the Year: Eric Keosseian, Sr., Howell

Coach of the Year: John Gagliano, Howell

106 - Nick Schutzenhofer, Sr., CBA

113 - Richie Koehler, Jr., CBA

120 - Darby Diedrich, So., Howell

126 - Kyle Slendorn, Jr., Howell

132 - Dan Esposito, Jr., Howell

138 - Steven Kramer, Sr., Colts Neck

145 - Xavier Kelly, So., Howell

152 - Ronny Ghaida, Sr., Manalapan

160 - Kyle Hillermeier, Jr., Freehold Township

170 - Shane Reitsma, Fr., Howell

182 - Sam Houston, Jr., CBA

195 - Nick Faber, Sr., Neptune

220 - Eric Keosseian, Sr., Howell

285 - Vinnie Gargiulo, Sr., Colts Neck

Honorable mention: Nico Messina, Fr., Freehold (106); Mike Doukas, Sr., Marlboro (138).

 

CLASS A CENTRAL

Wrestlers of the Year: Russell Benson, Jr., Raritan; Nick Caracappa, Jr., St. John Vianney.

Coach of the Year: Rob Nucci, Raritan

106 - Tyler Pepe, Fr., St. John Vianney

113 - Charles Barrale, So., Raritan

120 - Jaleel Gopaul, Jr., Matawan

126 - A.J. Erven, Jr., Raritan

132 - Russell Benson, Jr., Raritan

138 - Jack McLafferty, Sr., St. John Vianney

145 - Jimmy VanFechtmann, Sr., Raritan

152 - Scott Dupont, Jr., Holmdel

160 - Chris Ammirati, Sr., Holmdel

170 - Nick Caracappa, Jr., St. John Vianney

182 - Josiah Walker, Jr., St. John Vianney

195 - Theo Addison, Sr., Rumson-Fair Haven

220 - Steven Giannios, Jr., St. John Vianney

285 - Dylan Kansky, Sr., Raritan

Honorable mention: Finn Smith, Jr., Red Bank (120); Tyler Flynn, Sr., Monmouth (138).

 

CLASS A SOUTH

Wrestler of the Year: Gianni Ghione, Sr., Brick Memorial

Coach of the Year: Doug Withstandley, Jackson Memorial

106 - Vinny Scollo, So., Jackson Memorial

113 - Owen Kretschmer, Jr., Southern

120 - Jeremiah Nash, Sr., Jackson Memorial

126 - Nick Boggiano, Fr., Toms River North

132 - Gianni Ghione, Sr., Brick Memorial

138 - Riley Cheong, So., Toms River South

145 - Nick O'Connell, So., Southern

152 - Tim Hamann, Sr., Jackson Memorial

160 - A.J. Meyers, Sr., Toms River East

170 - Pat O'Donnell, Sr., Toms River North

182 - Dean Helstowski, Sr., Brick

195 - Christian Malta, So., Brick

220 - Dave Lemay, Jr., Jackson Memorial

285 - Nick Rivera, Sr., Brick Memorial

Honorable mention: Mike Bickford, Sr., Central (195)

 

CLASS B NORTH

Wrestler of the Year: Jake Benner, Jr., Ocean

Coach of the Year: Matt Sirchio, Middletown North

106 - Tyler Klinsky, Fr., Middletown North

113 - Fredy Luchs, Fr., Middletown North

120 - Chris Dean, Jr., Long Branch

126 - Alex Poniros, Fr., Ocean

132 - Nick Villapiano, Sr., Ocean

138 - Jake Benner, Jr., Ocean

145 - Jack Kelly, Jr., Wall

152 - Rob Kanniard, So., Wall

160 - Nicko Cofone, Jr., Middletown North

170 - Brian Winz, Sr., Middletown North

182 - Tom Anderson, Sr., Middletown North

195 - Matt McKenzie, Sr., Wall

220 - Hunter Marhan, Sr., Long Branch

285 - Adam Markmann, Jr., Middletown South

Honorable mention: Francis Marshall, Jr., Manasquan (152); Steve Cmielewski, So., Red Bank Catholic (170).

 

CLASS B CENTRAL

Wrestler of the Year: Jack Baker, Sr., Point Beach

Coach of the Year: Jeff Bower, Point Beach

106 - Will Jarvis, Jr., Point Beach

113 - Matt Klemser, So., Shore

120 - Al Desantis, Fr., Shore

126 - Jude Lovgren, Jr., Point Beach

132 - Roddy Rupp, Sr., Point Beach

138 - Jarrett Weir, Jr., Shore

145 - Jason Sherlock, Fr., Point Beach

152 - Jimmy Sherlock, Jr., Point Beach

160 - Austin Cannon, Sr., Shore

170 - Fenelson Etiene, Sr., Asbury Park

182 - Jack Baker, Sr., Point Beach

195 - Liam Riecks, So., Keansburg

220 - David Clayton, Sr., Keansburg

285 - Cade Watkins, Sr., Point Beach

Honorable mention: Alexi Nunez, Sr., St. Rose (106); Erik Nellis, Sr., Keyport (285).

 

CLASS B SOUTH

Wrestler of the Year: Hunter Gutierrez, So., Lacey

Coach of the Year: Pat Brady, Point Boro

106 - Hunter Gutierrez, So., Lacey

113 - Josh Bollard, Jr., Jackson Liberty

120 - Adam Krinic, Jr., Lacey

126 - Luke Moynihan, Jr., Lacey

132 - Shaun Plaza, Jr., Jackson Liberty

138 - Luke Gauthier, Jr., Lacey

145 - Brennan Richardson, Jr., Pinelands

152 - Conor Panzarella, Jr., Donovan Catholic

160 - Matt Garrity, Sr. Lacey

170 - Ryan Sansone, Jr., Point Boro

182 - Chris Nielsen, Sr., Pinelands

195 - Billy Borowsky, So., Point Boro

220 - Rob Hart, Sr., Pinelands

285 - Anthony Bonavito, Jr., Point Boro

Honorable mention: Sean Foley, Jr., Barnegat (113); Dante Morris, So., Lakewood (182); Jonathan Salvemini Jr., Manchester (106).

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.