Get our free mobile app

Wednesday, Feb. 9

NJSIAA Tournament

Sectional Finals

Central Jersey Group 5

1-Howell 31, 2-Hunterdon Central 26

Giovanni Scafidi walk-off pin in the final bout

Fifth sectional title for Howell

Howell vs. Livingston Friday in Group 5 semifinals

144
Aidan Portnoy (Hunterdon Central) over Rob Wiessel (Howell) (Dec 10-4)
150
Nick Canonica (Hunterdon Central) over Gavin Merkel (Howell) (Dec 7-2)
157
Tanner Peake (Hunterdon Central) over Nick Acque (Howell) (TF 24-9 0:00)
165
Hunter Mays (Howell) over Jackson Call (Hunterdon Central) (Fall 0:52)
175
DJ Henry (Howell) over Thomas Brunetti (Hunterdon Central) (Dec 7-1)
190
Ian Soutar (Howell) over Ryan Seemon (Hunterdon Central) (Dec 6-3)
215
Bennett Cayero (Hunterdon Central) over Dane Colfer (Howell) (Dec 3-2)
285
Thomas Richards (Howell) over Charles Cowart (Hunterdon Central) (Fall 1:09)
106
Peter Plesh (Hunterdon Central) over Mason Hultman (Howell) (Fall 0:36)
113
Anthony Rossi (Hunterdon Central) over Xavier Ortega (Howell) (Dec 8-5)
120
Michael Edmundson (Howell) over Ahmed Hussain (Hunterdon Central) (MD 11-3)
126
Sebastian Ortega (Howell) over William Cella (Hunterdon Central) (Dec 4-0)
132
Evan Thompson (Hunterdon Central) over Kieran Bruen (Howell) (Dec 11-4)
138
Giovanni Scafidi (Howell) over Henry Wilkinson (Hunterdon Central) (Fall 2:31)

 

South Jersey Group 5

1-Southern 28, 2-Kingsway 23

15th sectional title for Southern

Southern vs. Phillipsburg Friday in Group 5 semifinals

113
Scottie Sari (Southern Regional) over Nathan Lubonski (Kingsway) (Dec 8-6)
120
Conor Collins (Southern Regional) over Brendan Callahan (Kingsway) (Dec 9-3)
126
Wyatt Stout (Southern Regional) over Nathan Taylor (Kingsway) (Dec 4-3)
132
Hayden Hochstrasser (Southern Regional) over Chase Helder (Kingsway) (Dec 7-3)
138
Matt Henrich (Southern Regional) over Joey Miranda (Kingsway) (Dec 8-2)
144
Nick Bennet (Southern Regional) over Tommy DiPietro (Kingsway) (MD 13-4)
150
Cole Velardi (Southern Regional) over Josh Palmucci (Kingsway) (Dec 9-7)
157
David DiPietro (Kingsway) over Nate Bischoff (Southern Regional) (Dec 4-0)
165
Tyler Chase (Southern Regional) over Benjamin Dryden (Kingsway) (Dec 7-1)
175
Dakota Morris (Kingsway) over Kai Wagner (Southern Regional) (TF 17-0 1:45)
190
James Calhoun (Kingsway Regional) over Collin French (Southern) (Dec 3-0)
215
Riley O`Boyle (Southern) over Christopher San Paolo (Kingsway Regional) (Dec 9-2)
285
Kani Hudson (Kingsway Regional) over Unknown (For.)
106
Jason Meola (Kingsway Regional) over Unknown (For.)

 

Central Jersey Group 4

2-Brick Memorial 26, 1-Middletown South 25

Ryan Smith walk-off decision in the final bout

17th sectional title for Brick Memorial

Brick Memorial at North Hunterdon Friday in Group 4 semifinals

165: Harrison King (MS) d. Mike Angrosina, 11-10

175: Harvey Ludington (BM) tf. Jack Reiter, 4:00 (15-0)

190: Jack Willi (MS) d. Cory Martin, 3-2

215: Matt Cody (MS() d. Mike Owusu, 3-1

285: Sam Azzaretti (BM) d. Dante Miranda, 5-1

106: Gavin Martin (BM) md. Zach Veniskey, 15-3

113: Ryan Madden (MS) md. Ken Melillo, 13-0

120: Lucas Torre (BM) d. Kaden King, 6-2

126: Evan Tallmadge (BM) d. Jack Zaleski, 3-1

132: Alec Holland (MS) d. Jack Torre, 5-4

138: Anthony Santaniello (BM) tf. Robert Generelli, 4:05 (15-0)

144: Jason DeSanctis (MS) d. Braden Scott, 6-3

150: David Hussey (MS) p. Brody Elk, 1:37

157: Ryan Smith (BM) d. Alex Quintano, 7-3

 

 

South Jersey Group 3

1-Delsea 59, 2-Lacey 12

175
Jared Schoppe (Delsea) over Luciano Ferranti (Lacey Township) (Fall 1:20)
190
Danny Digiovacchino (Delsea) over Matt Coon (Lacey Township) (Fall 4:52)
215
Luke Maxwell (Delsea) over Unknown (For.)
285
Rocco Bennett (Delsea) over John Dodaro (Lacey Township) (Fall 2:50)
106
Gage Summers (Delsea) over Brendan Schuler (Lacey Township) (Dec 8-1)
113
Zavier Stokes (Delsea) over John Downs (Lacey Township) (Fall 1:01)
120
Jacob Hassett (Delsea) over Jordan Lavelle (Lacey Township) (Fall 0:49)
126
Alex Zimmerman (Delsea) over Aidan Ott (Lacey Township) (Fall 0:50)
132
Jamar Dixon Jr. (Delsea) over Matt Gauthier (Lacey Township) (Dec 7-0)
138
Andre Ferrauiolo (Lacey Township) over Giovanni Degeorge (Delsea) (Dec 4-3)
144
Mason Heck (Lacey Township) over Marius Fennal (Delsea) (Dec 12-5)
150
Austin Boos (Delsea) over Evan Ren (Lacey Township) (Fall 2:47)
157
Tyson Derenberger (Delsea) over Kevin Fazio (Lacey Township) (TF 15-0 5:22)
165
James Circle (Lacey Township) over Michael Hopkins (Delsea) (Fall 1:39)

 

Central Jersey Group 2

1-Raritan 42, 2-Rumson-Fair Haven 25

Fourth sectional title for Raritan

Hanover Park at Raritan on Friday in Group 2 semifinals

165
Ryan Boyer (Rumson-Fair Haven) over Robert Mulligan (Raritan) (Dec 6-3)
175
Shay Addison (Rumson-Fair Haven) over Stephen Moser (Raritan) (Fall 0:37)
190
Kieran Falzon (Raritan) over Conor Delaney (Rumson-Fair Haven) (Dec 9-6)
215
Hudson Skove (Rumson-Fair Haven) over Sean Lane (Raritan) (MD 18-8)
285
Nicholas Burns (Raritan) over Matthew Smith (Rumson-Fair Haven) (Fall 1:15)
106
Aidan Davis (Raritan) over Walker Skove (Rumson-Fair Haven) (Dec 7-1)
113
Matt Erven (Raritan) over Alexander West (Rumson-Fair Haven) (Fall 1:14)
120
Julian Duque (Rumson-Fair Haven) over Jake McCully (Raritan) (Fall 1:12)
126
Ryan Mansueto (Raritan) over Cole Pangborn (Rumson-Fair Haven) (Dec 7-2)
132
Braden Kmak (Raritan) over Aidan Shaughnessy (Rumson-Fair Haven) (Fall 5:59)
138
Zach Reilley (Raritan) over Shane Sullivan (Rumson-Fair Haven) (Fall 0:43)
144
Alex Auletta (Raritan) over Evan Ridgway (Rumson-Fair Haven) (Dec 7-5)
150
Jack Devaney (Raritan) over William Grossarth (Rumson-Fair Haven) (Fall 1:12)
157
Nick Costello (Rumson-Fair Haven) over Unknown (For.)

 

Central Jersey Group 1

1-Delaware Valley 68. 2-Point Bech 6

215
Trevor Bowen (Delaware Valley) over Ryley Thomas (Point Pleasant Beach) (Fall 4:58)
285
Tim Torrey (Delaware Valley) over Reid Niebling (Point Pleasant Beach) (Dec 5-1)
106
Owen Kucharski (Delaware Valley) over Aidan Loughran (Point Pleasant Beach) (Fall 1:10)
113
Jake Taylor (Delaware Valley) over Owen Debenedett (Point Pleasant Beach) (Fall 1:05)
120
Robert Groogan (Delaware Valley) over PJ Niethe (Point Pleasant Beach) (Fall 5:48)
126
Jaden Perez (Delaware Valley) over Rowan McLoughlin (Point Pleasant Beach) (Fall 5:05)
132
Jackson Bush (Delaware Valley) over Jude Bowers (Point Pleasant Beach) (MD 11-3)
138
Ben Levy (Delaware Valley) over Owen Debenedett (Point Pleasant Beach) (MD 9-0)
144
Jonah Bowers (Point Pleasant Beach) over Brayden Schneider (Delaware Valley) (Fall 0:50)
150
Chris Colasurdo (Delaware Valley) over Joe Beley (Point Pleasant Beach) (Fall 0:20)
157
Noah Sheeley (Delaware Valley) over Connor Loughran (Point Pleasant Beach) (Dec 7-0)
165
Sam Thomas (Delaware Valley) over Radek Kacmarsky (Point Pleasant Beach) (Fall 0:30)
175
Anderson Olcott (Delaware Valley) over Dawson MacPherson (Point Pleasant Beach) (Fall 2:55)
190
Matt Schneider (Delaware Valley) over Thomas Schulter (Point Pleasant Beach) (Fall 1:24)

 

Sectional Semifinals

Non-Public South A

1-CBA 59, 4-St. Joseph (Metuchen) 12

150
Tyler Barrett (Christian Brothers) over Evan Mendez (St. Joseph) (Fall 1:47)
157
Zander Silva (Christian Brothers) over Mekai Mathews (St. Joseph) (Fall 1:34)
165
Nick Stump (Christian Brothers) over Andrew Bouchard (St. Joseph) (MD 14-3)
175
Anthony Lawrence (Christian Brothers) over Giovanni Spallino (St. Joseph) (Fall 0:31)
190
Brian Christie (St. Joseph) over Peter Grippo (Christian Brothers) (Fall 3:22)
215
Robert Canterino (Christian Brothers) over Anthony Roige (St. Joseph) (Fall 3:17)
285
Jake Tulli (St. Joseph) over Joe Meehan (Christian Brothers) (Fall 3:53)
106
Tyler Venet (Christian Brothers) over Zachary Beadling (St. Joseph) (MD 9-0)
113
Vincent Principe (Christian Brothers) over John Whitacre (St. Joseph) (Fall 3:06)
120
Alex Nini (Christian Brothers) over Nico Calello (St. Joseph) (Dec 7-5)
126
Garrett Totten (Christian Brothers) over Giovanni Alejandro (St. Joseph) (Dec 6-2)
132
AJ Falcone (Christian Brothers) over Anthony Bistany (St. Joseph) (Dec 5-2)
138
Julian George (Christian Brothers) over David Rosenfarb (St. Joseph) (Fall 1:02)
144
Nicholas Punzi (Christian Brothers) over Vincent Genna (St. Joseph) (Fall 5:30)

 

3-St. Augustine Prep 37, 2-St. John Vianney 34

175
Trey Mcleer (St. Augustine) over Thomas Cleary (St John Vianney) (Fall 0:00)
190
Alex Marshall (St. Augustine) over Michael Foley (St John Vianney) (Dec 14-7)
215
Asher Jenkins (St. Augustine) over Elijah Portales (Saint John Vianney) (Fall 0:00)
285
Brady Small (St. Augustine) over Ryan Buchanan (Saint John Vianney) (Fall 0:00)
106
Patrick O`Keefe (Saint John Vianney) over Unknown (For.)
113
Anthony Knox (Saint John Vianney) over Unknown (For.)
120
Jake Zaltsman (Saint John Vianney) over Kaden Naame (St. Augustine) (Dec 3-1)
126
Joe Giordano (St John Vianney) over Jackson Slotnick (St. Augustine) (MD 15-2)
132
Dom Terracciano (St John Vianney) over Brandon Borman (St. Augustine) (MD 8-0)
138
Nico Diaz (St John Vianney) over Cooper Lange (St. Augustine) (TF 23-8 0:00)
144
Richie Grungo (St. Augustine) over Daniel Herndon (St John Vianney) (Fall 0:00)
150
Jake Slotnick (St. Augustine) over Cole Stangle (St John Vianney) (MD 11-3)
157
Tristan Mcleer (St. Augustine) over Kevin McBride (St John Vianney) (Fall 0:00)
165
Jasiah Queen (Saint John Vianney) over Unknown (Fall 0:00)

 

Non-Public South B

1-Red Bank Catholic 72, 4-St. Rose 3

106
Noah Michaels (Red Bank Catholic) over Unknown (For.)
113
Anthony DeGaetano (Red Bank Catholic) over Unknown (For.)
120
Michael Milke (Red Bank Catholic) over Nate Chiodo (St. Rose) (Dec 5-1)
126
Jack Kane (St. Rose) over Trevor Learn (Red Bank Catholic Hs(Dec 9-7)
132
Isaiah Nash (Red Bank Catholic) over Dieter Rowohlt (St. Rose) (Fall 3:00)
138
Marco Conroy (Red Bank Catholic) over Robert Connelley (St. Rose) (MD 11-2)
144
Dan Conroy (Red Bank Catholic) over Jake Blomquist (St. Rose) (Fall 1:48)
150
Christian Ungemah (Red Bank Catholic) over Unknown (For.)
157
VJ Muscillo (Red Bank Catholic) over Vincent Fontanez (St. Rose) (Fall 4:50)
165
Rob Muscio (Red Bank Catholic) over Unknown (For.)
175
Sabino Portella (Red Bank Catholic) over Unknown (For.)
190
Chris Holt (Red Bank Catholic) over Camerson McManus (St. Rose) (Fall 0:40)
215
Davin Brewton (Red Bank Catholic) over Unknown (For.)
285
Lorenzo Portella (Red Bank Catholic) over Unknown (For.)

 

2-Holy Spirit 39, 3-Donovan Catholic 33

175
Andrew Gallegos (Donovan Catholic) over Unknown (For.)
190
Robert McDevitt (Holy Spirit) over Unknown (For.)
215
Levi Wilkins (Donovan Catholic) over Jackson Braschard (Holy Spirit) (Fall 1:11)
285
Philip Docteur (Holy Spirit) over Sam Rock (Donovan Catholic) (Fall 1:20)
106
Kurt Wehner (Donovan Catholic) over Unknown (For.)
113
Dezmond Lenaghan (Donovan Catholic) over Max Elton (Holy Spirit) (Dec 3-1)
120
Alexandria Graffius (Holy Spirit) over Unknown (For.)
126
Bryce Manera (Holy Spirit) over Unknown (For.)
132
Gavin Paolone (Holy Spirit) over Luke Vernieri (Donovan Catholic) (Dec 8-5)
138
Richard Davis (Donovan Catholic) over Chase Calhoun (Holy Spirit) (Dec 6-3)
144
Talon Fischer (Holy Spirit) over Gaige Rebmann (Donovan Catholic) (Fall 1:32)
150
Ken Sherman (Holy Spirit) over Brody Kountouris (Donovan Catholic) (Fall 1:45)
157
Riley Guiterrez (Donovan Catholic) over Unknown (For.)
165
Ryan Scannell (Donovan Catholic) over Colton Calhoun (Holy Spirit) (Dec 5-2)

 

Regular Season

Class A North

Marlboro 45, Freehold Township 30

 

Class A South

Jackson Memorial 58, Brick 15

 

Nondivisional

Keansburg 51, Neptune 27

Manasquan at Holmdel, 5 p.m.

Keansburg, Keyport at Neptune, 5 p.m.

Central at Lakewood, 6 p.m.

 

Nonconference

Freehold 42, Aubudon 30

 

 

See Inside This Over The Top Brielle Manson For Sale

Let's snoop inside 818 Linden Lane in Brielle, NJ, and dream for a bit.
It is right on the Manasquan River, and it has a scrolling piece of property at almost three acres. Every major room in this place has a view of the water.