Get our free mobile app

Thursday, Jan. 27

Shore Conference Tournament

Round of 16 & Quarterfinals

At Christian Brothers Academy

Quarterfinals

1-CBA 57, 8-Lacey 15

113
Vincent Principe (Christian Brothers Academy) over John Downs (Lacey) (Fall 1:06)
120
Alex Nini (Christian Brothers Academy) over Jordan Lavelle (Lacey) (Fall 1:13)
126
Garrett Totten (Christian Brothers Academy) over Aidan Ott (Lacey) (TF 16-1 3:39)
132
AJ Falcone (Christian Brothers Academy) over Matt Gauthier (Lacey) (Dec 3-1)
138
Julian George (Christian Brothers Academy) over Mason Heck (Lacey) (TF 19-4 4:31)
144
Nicholas Punzi (Christian Brothers Academy) over Andre Ferrauiolo (Lacey) (Dec 10-3)
150
Tyler Barrett (Christian Brothers Academy) over Tyler Santana (Lacey) (TF 20-5 3:16)
157
Zander Silva (Christian Brothers Academy) over Kevin Fazio (Lacey) (Fall 1:05)
165
Nick Stump (Christian Brothers Academy) over James Circle (Lacey) (Fall 3:41)
175
Jayden Martins (Lacey) over Nicolas Moyoli (Christian Brothers Academy) (Fall 3:45)
190
Matt Coon (Lacey) over Peter Grippo (Christian Brothers Academy) (Dec 4-0)
215
Robert Canterino (Christian Brothers Academy) over John Dodaro (Lacey) (Fall 5:25)
285
David Vargas (Lacey) over Joe Meehan (Christian Brothers Academy) (Fall 3:35)
106
Tyler Venet (Christian Brothers Academy) over Brendan Schuler (Lacey) (Fall 3:11)

 

Round of 16

1-CBA 65, 16-Freehold Township 9

106
Alex Provines (Christian Brothers Academy) over Unknown (For.)
113
Ryan Dubnik (Freehold Township) over Luke Pennisi (Christian Brothers) (Fall 3:42)
120
Alex Nini (Christian Brothers) over Alexander Grant (Freehold Township) (Fall 1:22)
126
Garrett Totten (Christian Brothers) over Christian Borromeo (Freehold Township) (Fall 1:40)
132
Angelo DeRose (Christian Brothers) over Robert Loff (Freehold Township) (MD 12-4)
138
Justin young (Christian Brothers) over Tyler Muranelli (Freehold Township) (MD 11-3)
144
Nicholas Punzi (Christian Brothers) over Liam Flanigan (Freehold Township) (Dec 12-6)
150
Tyler Barrett (Christian Brothers) over Alexsander Daniels (Freehold Township) (Fall 1:55)
157
Zander Silva (Christian Brothers) over Unknown (For.)
165
Nick Stump (Christian Brothers) over Unknown (For.)
175
Anthony Lawrence (Christian Brothers) over Aidan Harrington (Freehold Township) (Fall 1:07)
190
Peter Grippo (Christian Brothers) over Unknown (For.)
215
Robert Canterino (Christian Brothers) over Adam Deinhardt (Freehold Township) (Fall 0:49)
285
Ethan Kaufman (Freehold Township) over Joe Meehan (Christian Brothers) (Dec 3-2)

 

8-Lacey 43, 9-Rumson-Fair Haven 30

106
Walker Skove (Rumson-Fair Haven) over Brendan Schuler (Lacey) (Dec 3-2)
113
John Downs (Lacey) over Alexander West (Rumson-Fair Haven) (Fall 5:45)
120
Julian Duque (Rumson-Fair Haven) over Jordan Lavelle (Lacey) (Fall 1:07)
126
Aidan Ott (Lacey) over Cole Pangborn (Rumson-Fair Haven) (Fall 5:31)
132
Matt Gauthier (Lacey) over Evan Ridgway (Rumson-Fair Haven) (MD 13-4)
138
Mason Heck (Lacey) over Jacob Tobias (Rumson-Fair Haven) (Fall 1:24)
144
Andre Ferrauiolo (Lacey) over Murphy McCarty (Rumson-Fair Haven) (Fall 2:45)
150
Kevin Fazio (Lacey) over William Grossarth (Rumson-Fair Haven) (Fall 1:07)
157
Nick Costello (Rumson-Fair Haven) over Evan Ren (Lacey) (Fall 0:32)
165
James Circle (Lacey) over Ryan Boyer (Rumson-Fair Haven) (Dec 4-3)
175
Shay Addison (Rumson-Fair Haven) over Jayden Martins (Lacey) (Fall 1:49)
190
Conor Delaney (Rumson-Fair Haven) over Luciano Ferranti (Lacey) (Dec 5-2)
215
Hudson Skove (Rumson-Fair Haven) over Matt Coon (Lacey) (Fall 3:58)
285
John Dodaro (Lacey) over Patrick Malpass (Rumson-Fair Haven) (Fall 1:05)

 

At Middletown South

Quarterfinals

2-Middletown South 43, 7-Jackson Memorial 17

113
Ryan Madden (Middletown South) over Luis Espinosa (Jackson Memorial) (MD 16-5)
120
Kaden King (Middletown South) over Jonathan Espinosa (Jackson Memorial) (Dec 14-8)
126
Jack Zaleski (Middletown South) over Lucas Lipari (Jackson Memorial) (TF 19-3 5:10)
132
Alec Holland (Middletown South) over Andrew Cennamo (Jackson Memorial) (Dec 9-3)
138
George Ebid (Jackson Memorial) over Garrett O`Hara (Middletown South) (MD 12-1)
144
David Hussey (Middletown South) over Ryan Wolf (Jackson Memorial) (Fall 0:40)
150
Jason Desanctis (Middletown South) over Kael Huxford (Jackson Memorial) (Dec 4-3)
157
Alex Quintano (Middletown South) over Christopher Wolf (Jackson Memorial) (MD 15-4)
165
Luke Hamann (Jackson Memorial) over Jack Nelson (Middletown South) (MD 12-0)
175
Jack Reiter (Middletown South) over Tommaso Cirillo (Jackson Memorial) (Fall 1:24)
190
Jack Willi (Middletown South) over Mike Rauch (Jackson Memorial) (Dec 6-2)
215
Matthew Cody (Middletown South) over Nicholas Afanador (Jackson Memorial) (Fall 5:02)
285
Ryan Fischer (Jackson Memorial) over Dante Miranda (Middletown South) (Dec 1-0)
106
Jason Seda (Jackson Memorial) over Unknown (For.)

 

Round of 16

2-Middletown South 50, 15-Toms River East 13

106
Zachary Veniskey (Middletown South) over Logan Bucci (Toms River East H.S.) (MD 10-0)
113
Ryan Madden (Middletown South) over Matthew Zanetti (Toms River East H.S.) (Fall 1:06)
120
Kaden King (Middletown South) over Jaton Wellington (Toms River East H.S.) (MD 9-1)
126
Alec Holland (Middletown South) over Zackary Gorlin (Toms River East H.S.) (Dec 7-0)
132
Jack Zaleski (Middletown South) over Trevor Grosso (Toms River East H.S.) (Fall 0:10)
138
Garrett O`Hara (Middletown South) over Richie Kulessa (Toms River East H.S.) (Dec 4-3)
144
David Hussey (Middletown South) over Nicholas Delorenzo (Toms River East H.S.) (MD 9-0)
150
Alex Quintano (Middletown South) over Tyler Corblies (Toms River East H.S.) (Fall 0:54)
157
Joe McCullough (Toms River East H.S.) over Harrison King (Middletown South) (MD 15-1)
165
Yael Carpinteyro (Toms River East H.S.) over Jack Nelson (Middletown South) (Fall 2:36)
175
Jack Reiter (Middletown South) over Hector Milian (Toms River East H.S.) (TF 16-0 0:17)
190
James Lynch (Toms River East H.S.) over Jack Willi (Middletown South) (Dec 4-1)
215
Aidan Caruso (Middletown South) over Anastasios Erbaturakis (Toms River East H.S.) (Dec 10-3)
285
Dante Miranda (Middletown South) over William Van Wyck (Toms River East H.S.) (Fall 1:09)

 

7-Jackson Memorial 47, 10-Point Boro 20

106
Joseph DeAngelo (Point Boro) over Jason Seda (Jackson Memorial) (Dec 4-2)
113
Frankie Burgio (Point Boro) over Luis Espinosa (Jackson Memorial) (TF 15-0 2:33)
120
Jonathan Espinosa (Jackson Memorial) over Jared Drewes (Point Boro) (Fall 0:16)
126
Lucas Lipari (Jackson Memorial) over Matt Modrezcki (Point Boro) (TF 16-1 0:00)
132
Andrew Cennamo (Jackson Memorial) over Ryan Aurin (Point Boro) (MD 13-2)
138
George Ebid (Jackson Memorial) over Brayden Clark (Point Boro) (TF 18-3 0:00)
144
Kael Huxford (Jackson Memorial) over Ryan Acquisto (Point Boro) (Dec 1-0)
150
Jack Thompson (Point Boro) over Christopher Wolf (Jackson Memorial) (Fall 1:58)
157
Jacob Messano (Point Boro) over William Kovacs (Jackson Memorial) (Dec 12-10)
165
Luke Hamann (Jackson Memorial) over Unknown (For.)
175
Tanner Hynes (Point Boro) over Tommaso Cirillo (Jackson Memorial) (Dec 5-2)
190
Mike Rauch (Jackson Memorial) over Jin Shin (Point Boro) (Fall 0:36)
215
Nicholas Afanador (Jackson Memorial) over Unknown (For.)
285
Ryan Fischer (Jackson Memorial) over Unknown (For.)

 

At Howell

Quarterfinals

3-Howell 44, 6-Raritan 18

113
Xavier Ortega (Howell) over Avery Rafalko (Raritan) (TF 18-2 5:11)
120
Sebastian Ortega (Howell) over Unknown (For.)
126
Sawyer Ostroff (Howell) over Ryan Mansueto (Raritan) (Dec 3-2)
132
Kieran Bruen (Howell) over Braden Kmak (Raritan) (Fall 1:34)
138
Zach Reilley (Raritan) over Giovanni Scafidi (Howell) (Dec 3-1)
144
Alex Auletta (Raritan) over Rob Wiessel (Howell) (Dec 13-9)
150
Quinn Peters (Raritan) over Gavin Merkel (Howell) (Dec 6-3)
157
Nick Acque (Howell) over Connor Newell (Raritan) (TF 22-7 5:07)
165
Hunter Mays (Howell) over Jack Devaney (Raritan) (Fall 0:33)
175
Ian Soutar (Howell) over Robert Mulligan (Raritan) (Fall 1:02)
190
DJ Henry (Howell) over Kieran Falzon (Raritan) (MD 13-4)
215
Dane Colfer (Howell) over Sean Lane (Raritan) (Dec 3-1)
285
Nicholas Burns (Raritan) over Thomas Richards (Howell) (Dec 4-3)
106
Aidan Davis (Raritan) over Unknown (For.)

 

Round of 16

3-Howell 59, 19-Middletown North 18

106
Brady Klinsky (Middletown North) over Mason Hultman (Howell) (Fall 1:24)
113
Xavier Ortega (Howell) over Jacob Portman (Middletown North) (Fall 0:32)
120
Sebastian Ortega (Howell) over Justin Haddad (Middletown North) (MD 18-4)
126
Colin Oden (Middletown North) over Sawyer Ostroff (Howell) (Fall 5:05)
132
JJ Machnik (Howell) over Connor Brown (Middletown North) (TF 16-1 0:00)
138
Giovanni Scafidi (Howell) over Connor McCarthy (Middletown North) (TF 21-5 0:00)
144
Rob Wiessel (Howell) over Matthew Castelli (Middletown North) (Dec 5-1)
150
Luke Dalton (Howell) over Greg Stanley (Middletown North) (Fall 1:06)
157
Nick Acque (Howell) over Shaun Sullivan (Middletown North) (Fall 3:50)
165
Russell Halvorsen (Howell) over Matthew Madonna (Middletown North) (Fall 2:49)
175
DJ Henry (Howell) over Josh Yantin (Middletown North) (Fall 1:16)
190
Lucas Ainbinder (Middletown North) over Robert Owen (Howell) (Fall 2:55)
215
Dane Colfer (Howell) over Unknown (For.)
285
Thomas Richards (Howell) over Kiernan Foley (Middletown North) (Fall 1:45)

 

6-Raritan 52, 11-Ocean 24

106
Aidan Davis (Raritan) over Nate Fazio (Ocean Township) (Fall 3:22)
113
Nicholas Sheldrick (Raritan) over Chaunci Jones (Ocean Township) (Fall 3:31)
120
Ryan Mansueto (Raritan) over Kyle Allen (Ocean Township) (Fall 0:43)
126
James Farina (Ocean Township) over Jake McCully (Raritan) (Fall 0:20)
132
Braden Kmak (Raritan) over Gio Poniros (Ocean Township) (Inj. [time])
138
Zach Reilley (Raritan) over Noah Bard (Ocean Township) (Fall 2:54)
144
Alex Auletta (Raritan) over Michael Volek (Ocean Township) (MD 9-0)
150
Nicholas Benner (Ocean Township) over Quinn Peters (Raritan) (Fall 1:01)
157
Connor Newell (Raritan) over Jonathan Barragan (Ocean Township) (Fall 3:31)
165
Shane Cartagena-Walsh (Ocean Township) over Jack Devaney (Raritan) (Fall 3:02)
175
Najib Noorzaie (Ocean Township) over Robert Mulligan (Raritan) (Dec 12-5)
190
Jared Tracey (Ocean Township) over Kieran Falzon (Raritan) (Dec 5-0)
215
Nicholas Burns (Raritan) over Iqbal Ahmadi (Ocean Township) (Fall 2:45)
285
Anthony Vinciguerra (Raritan) over Isaac Bozarth (Ocean Township) (Fall 1:02)

 

At Brick Memorial

Quarterfinals

5-St. John Vianney 40, 4-Brick Memorial 31

113: Anthony Knox (SJV) p. Ken Melillo, 1:17

120: Evan Tallmadge (BM) d. Jake Zaltsman, 8-3

126: Joe Giordano (SJV) md. Lucas Torre, 8-0

132: Anthony Santaniello (BM) p. Dom Terraciano, 1:23

138: Nico Diaz (SJV) tf. Jack Torre, 4:01 (22-7)

144: Cole Stangle (SJV) d. Braden Scott, 12-6

150: Ryan Smith (BM) md. Kevin McBride, 13-3

157: Jasiah Queen (SJV) p. Josh James, 2:16

165: Thomas Cleary (SJV) tf. Dawson Renna, 4:55 (16-1)

175: Mike Angrosina (BM) p. Ryan Cawley, 2:18

190: Harvey Ludington (BM) by forfeit

215: Michael Foley (SJV) tf. Cory Martin, 5:59 (19-4)

285: Sam Azzaretti (BM) by forfeit

106: Patrick O'Keefe (SJV) p. Gavin Martin, 1:20

 

Round of 16

4-Brick Memorial 43, 13-Freehold 22

106: Gavin Martin (BM) md. Sam Sheridan, 8-0

113: Kenneth Melillo (BM) d. Colton Lawler, 8-7

120: Evan Tallmadge (BM) p. Riley Tate, 1:25

126: Angelo Messina (F) md. Lucas Torre, 12-4

132: Anthony Santaniello (BM) p. Spencer Rushton, 1:12

138: Braden Scott (BM) p. Michael Connelly, 1:30

144: Andrew Fata (F) p. Tommy Prince, 4:55

150: Ryan Smith (BM) p. Jake Turner, 1:19

157: Joe Berryman (F) d. Josh James, 13-6

165: Brandon Smith (F) d. Dawson Renna (BM), 7-4

175: Harvey Ludington (BM) p. Brian Snyder, 0:31

195: Cory Martin (BM) p. Andrew Reiff, 1:09

215: Alberto Pantoja (F) d. Hector Rivera, 12-7

285: Jonathan Johnson (F) d. Sam Azzaretti, 3-1

 

5-St. John Vianney 53, 12-Red Bank Catholic 18 

106: Patrick O'Keefe (SJV) md. Noah Michaels, 12-0

113: Anthony Knox (SJV) tf. Anthony DeGaetano, 17-2

120: Jake Zaltsman (SJV) p. Mike Milke, 3:18

126: Joe Giordano (SJV) p. Trevor Learn, 1:36

132: Dom Terraciano (SJV) tf. Isaiah Nash, 15-0

138: Nico Diaz (SJV) md, Marco Conroy, 12-3

144: Cole Stangle (SJV) d. Dan Conroy, 6-2

150: Kevin McBride (SJV) md. Christian Ungemah, 11-2

157: Jasiah Queen (SJV) p. VJ Muscillo, 1:25

165: Thomas Cleary (SJV) p. Frank Romeo, 2:31

175: Sabino Portella (RBC) p. Ryan Cawley, 1:45

190: Michael Foley (SJV) md. Jamie Gutridge, 12-3

215: Davin Brewton (RBC) p. Elijah Portales, 0:21

285: Lorenzo Portella (RBC) p. Ryan Buchanan, 1:25

 

Class B Central

Point Beach 39, Shore 27

*Point Beach clinches Class B Central division title

126
Rowan McLoughlin (Point Beach) over Daniel Bonner (Shore Regional) (Dec 11-6)
132
Gabe Scalise (Shore Regional) over Jude Bowers (Point Beach) (Fall 2:22)
138
Jacob Herschenfeld (Shore Regional) over Owen Debenedett (Point Beach) (Dec 9-3)
144
Jack Schulter (Point Beach) over Domenico Sciarappa (Shore Regional) (Fall 1:17)
150
Jonah Bowers (Point Beach) over Unknown (For.)
157
Ty Koch (Shore Regional) over Joe Beley (Point Beach) (MD 12-4)
165
Liam Rosa (Shore Regional) over Connor Loughran (Point Beach) (Fall 2:49)
175
Dawson MacPherson (Point Beach) over Tyler Husar (Shore Regional) (Fall 1:53)
190
Jamie Mazzacco (Shore Regional) over Thomas Schulter (Point Beach) (Fall 1:46)
215
Reid Niebling (Point Beach) over Bashaar Ismail (Shore Regional) (Dec 4-3)
285
Layne Raposo (Shore Regional) over Ryley Thomas (Point Beach) (Dec 8-4)
106
Gavin McLoughlin (Point Beach) over Unknown (For.)
113
Luke DeBenedett (Point Beach) over Hunter Katz (Shore Regional) (SV-1 3-1)
120
PJ Niethe (Point Beach) over Antonio Scalise (Shore Regional) (Fall 3:23)

 

Nondivisional

Marlboro 51, Holmdel 25

106
Sean Bayer (Marlboro) over Unknown (For.)
113
Marc Shternfeld (Marlboro) over Rowen Blackmore (Holmdel) (Fall 0:48)
120
Mitchell Oystacher (Marlboro) over Unknown (For.)
126
Anthony Paulino (Holmdel) over Brandon Bayer (Marlboro) (Dec 13-7)
132
Eric Shternfeld (Marlboro) over Shahood Khan (Holmdel) (Dec 7-5)
138
Alexander Palagano (Marlboro) over Asher Martinez (Holmdel) (Fall 0:45)
144
Shiva Subramanian (Marlboro) over Unknown (For.)
150
Alexander Todisco (Holmdel) over Amari Benjamin (Marlboro) (MD 16-3)
157
Jaden Gallo (Holmdel) over Alexander Jang (Marlboro) (Fall 0:52)
165
Jack Cleary (Holmdel) over Unknown (For.)
175
John Steele (Holmdel) over Alexander Groesbeck (Marlboro) (Fall 2:18)
190
Mike Malucelli (Marlboro) over Luke DuPont (Holmdel) (Fall 3:44)
215
Andrew Litt (Marlboro) over Max Silberman (Holmdel) (Fall 1:36)
285
Christian Steensen (Marlboro) over Unknown (For.)

 

Manasquan 66, Asbury Park 10

106
Amando Herrera (Asbury Park) over Andrew Marcucci (Manasquan) (MD 11-1)
113
John Lavarin (Asbury Park) over Unknown (For.)
120
Michael O`connor (Manasquan) over Brandon Ramos (Asbury Park) (Dec 4-2)
126
Tristan Davolos-Guillen (Manasquan) over Luis Delgado (Asbury Park) (Fall 1:22)
132
Torey Falkinburg (Manasquan) over Burdley Lavarin (Asbury Park) (Fall 5:10)
138
Kieran Pastelak (Manasquan) over Dacarri Diaz (Asbury Park) (Fall 2:14)
144
Jose Avila (Manasquan) over Unknown (For.)
150
David Lisk (Manasquan) over Jose Medine (Asbury Park) (Fall 3:07)
157
Jake Edwards (Manasquan) over Ricardo Garcia (Asbury Park) (Fall 3:19)
165
Daniel Riccione (Manasquan) over Luis Delgado (Asbury Park) (Fall 2:43)
175
Nicholas Reffler (Manasquan) over Elliot Delgado (Asbury Park) (Dec 12-5)
190
Noah Mammeri (Manasquan) over Unknown (For.)
215
Mathew O`Donnell (Manasquan) over Unknown (For.)
285
Joseph Cavanagh-Figueroa (Manasquan) over Unknown (For.)

 

 

THE HIGHEST PAYING JOBS IN NEW JERSEY

Ever wonder what your dentist makes? Your kids' doctor or the guy who built the building you work in? We got the goods because I know you are nosey as I am.