Get our free mobile app

Friday, Feb. 11

NJSIAA Tournament

Group Semifinals

Group 5

Phillipsburg 27, Southern 25

113
Scottie Sari (Southern Regional) over Miguel Lopez (Phillipsburg) (Dec 7-0)
120
Conor Collins (Southern Regional) over Gavin Hawk (Phillipsburg) (MD 11-3)
126
James Day (Phillipsburg) over Wyatt Stout (Southern Regional) (Dec 1-0)
132
Luke Geleta (Phillipsburg) over Hayden Hochstrasser (Southern Regional) (Dec 10-4)
138
Matt Henrich (Southern Regional) over Joe Innamorato (Phillipsburg) (TF 19-4 5:25)
144
Nick Bennet (Southern Regional) over Liam Packer (Phillipsburg) (MD 15-3)
150
Cole Velardi (Southern Regional) over Matthew Donofrio (Phillipsburg) (Fall 0:57)
157
Hunter Cleaver (Phillipsburg) over Nate Bischoff (Southern Regional) (Dec 7-1)
165
Nate Zastowny (Phillipsburg) over Kai Wagner (Southern Regional) (TF 16-1 5:34)
175
Caleb Rivera (Phillipsburg) over Tyler Chase (Southern Regional) (MD 19-7)
190
Connor Hille (Phillipsburg) over Collin French (Southern Regional) (Dec 6-2)
215
David Pierson (Phillipsburg) over Riley O`Boyle (Southern Regional) (Dec 1-0)
285
John Wargo (Phillipsburg) over Dave Casas (Southern Regional) (Dec 9-5)
106
Sam Pari (Southern Regional) over Dawson McWilliams (Phillipsburg) (Dec 5-2)

 

Howell 41, Livingston 18

Howell vs. Phillipsburg, Sunday at 11:30 a.m. in the Group 5 Final

126
Sawyer Ostroff (Howell) over Jason Quirk (Livingston) (Dec 4-0)
132
Kieran Bruen (Howell) over Shaun Quirk (Livingston) (Dec 6-2)
138
Giovanni Scafidi (Howell) over Alexander Diorio (Livingston) (TF 22-5 0:00)
144
Rob Wiessel (Howell) over Phenol Morlan (Livingston) (MD 11-2)
150
Zachary Vera (Livingston) over Gavin Merkel (Howell) (Dec 12-7)
157
Nick Acque (Howell) over Rory Subarsky (Livingston) (TF 22-6 0:00)
165
Hunter Mays (Howell) over Max Lee (Livingston) (Fall 3:19)
175
Stratos Kantanas (Livingston) over DJ Henry (Howell) (SV-1 12-6)
190
Vincent Militello (Livingston) over Ian Soutar (Howell) (Dec 3-0)
215
Edward Padilla (Livingston) over Dane Colfer (Howell) (Dec 6-2)
285
Thomas Richards (Howell) over Unknown (For.)
106
Anthony Pellegrino (Livingston) over Unknown (For.)
113
Xavier Ortega (Howell) over Aidan Carmody (Livingston) (Dec 9-2)
120
Sebastian Ortega (Howell) over Gabriel Fleisher (Livingston) (Fall 0:17)

 

Group 4

Brick Memorial 38, North Hunterdon 27

Brick Memorial vs. Mount Olive, Sunday at 2 p.m. on Group 4 Final

106
Logan Wadle (North Hunterdon) over Gavin Martin (Brick Memorial) (Fall 4:48)
113
Kenneth Melillo (Brick Memorial) over Shane Wysocki (North Hunterdon) (Dec 6-4)
120
Lucas Torre (Brick Memorial) over Ben Makaritis (North Hunterdon) (Dec 1-0)
126
Evan Tallmadge (Brick Memorial) over John VanDoren (North Hunterdon) (TF 16-1 3:48)
132
Nick DeLorenzo (North Hunterdon) over Jack Torre (Brick Memorial) (Dec 7-0)
138
Anthony Santaniello (Brick Memorial) over Ian Hewitt (North Hunterdon) (Fall 2:30)
144
Braden Scott (Brick Memorial) over Daniel DeLusant (North Hunterdon) (Dec 7-4)
150
Ryan Smith (Brick Memorial) over Evan Kinney (North Hunterdon) (Fall 0:30)
157
Josh James (Brick Memorial) over Brian Wilson (North Hunterdon) (Dec 6-4)
165
Mike Angrosina (Brick Memorial) over Tucker Lewis (North Hunterdon) (Dec 7-4)
175
Harvey Ludington (Brick Memorial) over Luke Yager (North Hunterdon) (Fall 4:30)
190
Alex Uryniak (North Hunterdon) over Unknown (For.)
215
Brendan Raley (North Hunterdon) over Unknown (For.)
285
Liam Akers (North Hunterdon) over Unknown (For.)

 

Group 2

Raritan 56, Hanover Park 21

Raritan vs. High Point, Sunday at 2 p.m. on the Group 2 Final

126
Braden Kmak (Raritan) over Joey Borello (Hanover Park Hs) (Fall 1:32)
132
Logan Acevedo (Raritan) over Joey Tantawi (Hanover Park Hs) (Fall 0:25)
138
Zach Reilley (Raritan) over Alesio Barquin (Hanover Park Hs) (TF 23-8 5:06)
144
Alex Auletta (Raritan) over Massimo Mancini (Hanover Park Hs) (Fall 3:50)
150
Quinn Peters (Raritan) over Frank Martucci (Hanover Park Hs) (Dec 5-2)
157
Edward Dyjeczynski (Hanover Park Hs) over Jack Devaney (Raritan) (Fall 2:44)
165
Robert Mulligan (Raritan) over Nando Ott (Hanover Park Hs) (Fall 4:25)
175
Louis Paradiso (Hanover Park Hs) over Stephen Moser (Raritan) (Fall 4:54)
190
Kieran Falzon (Raritan) over Nick Davino (Hanover Park Hs) (Fall 5:24)
215
Vincenzo LaValle (Hanover Park Hs) over Sean Lane (Raritan) (MD 20-9)
285
Nicholas Burns (Raritan) over Anthony Rios (Hanover Park Hs) (Fall 3:28)
106
Aidan Davis (Raritan) over Cristian Cesaro (Hanover Park Hs) (Fall 5:16)
113
Santino Danise (Hanover Park Hs) over Avery Rafalko (Raritan) (TF 20-5 5:59)
120
Ryan Mansueto (Raritan) over Unknown (For.)

 

Sectional Finals

Non-Public South A

1-CBA 42, 3-St. Augustine 26

Fourth sectional title for CBA, first since 2013

CBA vs. Bergen Catholic, Sunday at 11:30 p.m. in Non-Public A Final

190: Alex Marshall (SA) tf. Peter Grippo, 4:43 (18-2)

215: Rob Canterino (CBA) md. Asher Jenkins, 15-2

285: Brady Small (SA) p. Taig Sheehy, 3:42

106: Tyler Venet (CBA) by forfeit

113: Kaden Naame (SA) d. Vin Principe, 10-4

120: Alex Nini (CBA) by forfeit

126: Garrett Totten (CBA) p. Jackson Slotnick, 1:10

132: AJ Falcone (CBA) d. Brandon Borman, 5-0

138: Julian George (CBA) p. Cooper Lange, 1:39

144: Richie Grungo (SA) p. Nico Punzi, 3:52

150: Tyler Barrett (CBA) d. Jake Slotnick, 3-2

157: Zander Silva (CBA) tf. Tristan McLeer, 5:06 (16-1)

165: Nick Stump (CBA) d. Dennis Virelli, 8-7

175: Trey McLeer (SA) by forfeit

 

Non-Public South B

1-Red Bank Catholic 39. 2-Holy Spirit 30

First sectional title in program history for RBC

285
Lorenzo Portella (Red Bank Catholic) over Philip Docteur (Holy Spirit) (Dec 11-6)
106
Noah Michaels (Red Bank Catholic) over Carter Pack (Holy Spirit) (TB-1 3-1)
113
Max Elton (Holy Spirit) over Anthony DeGaetano (Red Bank Catholic) (TF 20-5 5:50)
120
Bryce Manera (Holy Spirit) over Michael Milke (Red Bank Catholic) (Fall 1:44)
126
Gavin Paolone (Holy Spirit) over Trevor Learn (Red Bank Catholic) (MD 11-2)
132
Chase Calhoun (Holy Spirit) over Isaiah Nash (Red Bank Catholic) (Dec 8-1)
138
Marco Conroy (Red Bank Catholic) over Talon Fischer (Holy Spirit) (Fall 1:49)
144
Ken Sherman (Holy Spirit) over Dan Conroy (Red Bank Catholic) (Fall 4:18)
150
Jack Morely (Holy Spirit) over Christian Ungemah (Red Bank Catholic) (Fall 5:49)
157
Vincent Joseph Muscillo (Red Bank Catholic) over Jaylen Glover (Holy Spirit) (Fall 2:56)
165
Rob Muscio (Red Bank Catholic) over Colton Calhoun (Holy Spirit) (Dec 3-1)
175
Frankie Romeo (Red Bank Catholic) over Unknown (For.)
190
Sabino Portella (Red Bank Catholic) over Unknown (For.)
215
Davin Brewton (Red Bank Catholic) over Robert McDevitt (Holy Spirit) (Fall 2:51)

 

Regular Season

Nondivisional

Lakewood 38, Asbury Park 37

Lakewood 48, Keansburg 32

Manasquan 43, Pinelands 27

Shore 44, Brick 28

Shore 69, St. Rose 12

Brick 66, St. Rose 15

 

Nonconference

Manalapan 54, Piscataway 22

Burlington Township 42, Barnegat 36

Old Bridge 46, Long Branch 19

Rancocas Valley 42, Wall 18

 

 

The Scariest Rides At Six Flags Great Adventure