Get our free mobile app

Monday, March 22

Class A South

No. 1 Brick Memorial 67, Toms River South 6

170
Andrew Ganun (Toms River South) over Ricardo Perez (Brick Memorial) (Fall 0:38)
182
Michael Angrosina (Brick Memorial) over Matt Zyckowski (Toms River South) (Fall 0:22)
195
Ruben Lizardi (Brick Memorial) over Nico Crudup (Toms River South) (Dec 10-5)
220
Matthew Murphy (Brick Memorial) over Jake Distasto (Toms River South) (Fall 3:20)
285
David Szuba (Brick Memorial) over Shane Watkins (Toms River South) (Fall 0:26)
106
Ryan Henderson (Brick Memorial) over Unknown (For.)
113
Evan Tallmadge (Brick Memorial) over Carson Cheong (Toms River South) (TF 19-3 2:00)
120
Anthony Santaniello (Brick Memorial) over Ray Gardner (Toms River South) (TF 22-6 0:00)
126
Anthony Santaniello (Brick Memorial) over Tommy Gangemi (Toms River South) (Fall 0:59)
132
Michael Cate (Brick Memorial) over Enrique Alvarado (Toms River South) (Fall 1:19)
138
Nick Torre (Brick Memorial) over Jon Fitzgerald (Toms River South) (TF 15-0 0:00)
145
Braden Scott (Brick Memorial) over Luke Cox (Toms River South) (Dec 6-3)
152
Victor DiPianta (Brick Memorial) over AJ Truszkowski (Toms River South) (MD 10-1)
160
Cory Martin (Brick Memorial) over David Bryceland (Toms River South) (Fall 4:28)

 

Class B North

Colts Neck 38, Matawan 33

113
Michael Lyristis (Colts Neck) over Richard Gomez (Matawan) (TF 15-0 6:00)
120
David Rubin (Matawan) over Tyler Russ (Colts Neck) (Dec 8-6)
126
Jack Vallee (Matawan) over Donald Willis (Colts Neck) (Dec 7-5)
132
Eli Novoselov (Colts Neck) over Lee Rubin (Matawan) (Dec 9-4)
138
Damiano Rotolo (Matawan) over Joe Layton (Colts Neck) (Dec 12-5)
145
Logan Waller (Colts Neck) over Ahmed Hassan (Matawan) (Fall 1:33)
152
Kamrin O`Neill (Matawan) over Christian Marcus (Colts Neck) (Fall 3:51)
160
Adam Coleman (Matawan) over Justin Marine (Colts Neck) (Fall 0:53)
170
Joseph Barsky (Colts Neck) over Jonathan Velsor (Matawan) (Fall 0:53)
182
Bradford Zajac (Colts Neck) over Gavin Patino (Matawan) (Fall 0:19)
195
David Quinlan (Matawan) over Jake Lupo (Colts Neck) (Fall 0:34)
220
Raymond Santiago (Colts Neck) over Brandon McCormack (Matawan) (Fall 3:25)
285
Matthew Jannucci (Colts Neck) over Christopher Hayes (Matawan) (Fall 0:55)
106
Lawrence Liss (Matawan) over Unknown (For.)

 

Class B South

Pinelands 43, Lakewood 36

106
Jose Becerril (Lakewood) over Eric Helfrich (Pinelands Regional) (Fall 1:10)
113
Josiah Hart (Pinelands Regional) over Brian Conde (Lakewood) (Fall 1:08)
120
Austin Koeppen (Pinelands Regional) over Andres Ortega (Lakewood) (Fall 4:57)
126
Nick Muso (Pinelands Regional) over Rasul Allen (Lakewood) (Fall 1:54)
132
Mason Livio (Pinelands Regional) over Unknown (For.)
138
Edgar Silva (Lakewood) over Mark Siino (Pinelands Regional) (Fall 1:16)
145
Miguel Mendoza (Lakewood) over Joel Mott (Pinelands Regional) (Fall 3:03)
152
Nicholas Sheridan (Pinelands Regional) over Mauricio Rodriguez (Lakewood) (Dec 8-5)
160
Gavin Stewart (Pinelands Regional) over Abraham Romero (Lakewood) (Fall 0:50)
170
David Olivares (Lakewood) over Unknown (For.)
182
Gavin Wagner (Pinelands Regional) over Juan Ramirez (Lakewood) (MD 11-0)
195
Gustavo Saavedra (Lakewood) over Unknown (For.)
220
Alexis Montes (Lakewood) over Unknown (For.)
285
Mateo Mena (Pinelands Regional) over Alexis Bautista (Lakewood) (Fall 3:12)

 

Nondivisional

No. 7 Ocean 64, Jackson Liberty 12

113
Blake Tarnowski (Ocean Township) over Peter Abline (Jackson Liberty) (Dec 1-0)
120
Demetri Poniros (Ocean Township) over Ryan Kinsman (Jackson Liberty) (Fall 1:35)
126
Gio Poniros (Ocean Township) over Jonathan Espinoza (Jackson Liberty) (Fall 5:22)
132
AJ Benner (Ocean Township) over Matthew Labianca (Jackson Liberty) (Fall 2:23)
138
Michael Poniros (Ocean Township) over Peter Labianca (Jackson Liberty) (Fall 2:24)
145
Nicholas Benner (Ocean Township) over Saul Lopez-Morales (Jackson Liberty) (Fall 1:27)
152
Kevin Cartagena-Walsh (Ocean Township) over Michael Kouterick (Jackson Liberty) (Fall 1:05)
160
Shane Cartagena-Walsh (Ocean Township) over Steven Schmitz (Jackson Liberty) (MD 18-8)
170
Jared Tracey (Ocean Township) over Jared Martin (Jackson Liberty) (Fall 0:20)
182
Tah-Jay Phillips (Ocean Township) over Colin Reeser (Jackson Liberty) (Fall 0:47)
195
Kareem Fayed (Jackson Liberty) over Iqbal Ahmadi (Ocean Township) (Fall 0:58)
220
Yonatan Ruiz-Soriano (Jackson Liberty) over Giancarlo Palazzolo (Ocean Township) (Fall 2:43)
285
Joseph Teresi (Ocean Township) over Luis Valente (Jackson Liberty) (Fall 2:10)
106
James Farina (Ocean Township) over Anthony Urso (Jackson Liberty) (Dec 6-1)

 

Raritan 64, Red Bank 6

106
Varsity - Dom Sena (Red Bank Regional) over Matt Erven (Raritan) (TB-1 4-3)
113
Varsity - Ryan Mansueto (Raritan) over Unknown (For.)
120
Varsity - Braden Kmak (Raritan) over Michael Meehan (Red Bank Regional) (Fall 0:39)
126
Varsity - Phil Stolfa (Red Bank Regional) over Zach Reilley (Raritan) (Dec 3-2)
132
Varsity - Alex Auletta (Raritan) over Ansel Bryan (Red Bank Regional) (MD 13-1)
138
Varsity - Connor Newell (Raritan) over Robbie Gaupp (Red Bank Regional) (Fall 4:44)
145
Varsity - Quinn Peters (Raritan) over Jonathan Balanzar Tepox (Red Bank Regional) (Fall 0:45)
152
Varsity - Jack Devaney (Raritan) over Luis Santamaria (Red Bank Regional) (Dec 5-4)
160
Varsity - Robert Mulligan (Raritan) over Gavin Lisko (Red Bank Regional) (Fall 3:04)
170
Varsity - Cole Bailey (Raritan) over Patrick Cody (Red Bank Regional) (Fall 0:32)
182
Varsity - Kieran Falzon (Raritan) over Unknown (For.)
195
Varsity - Sean Lane (Raritan) over Anthony Gaeta (Red Bank Regional) (Dec 12-11)
220
Varsity - Nicholas Burns (Raritan) over Joshua Nesheiwat (Red Bank Regional) (Fall 0:09)
285
Varsity - Aswan Clark (Raritan) over Unknown (For.)

 

Marlboro 41, Manchester 25

113
Brandon Bayer (Marlboro) over Unknown (For.)
120
Vincent Di Liberto (Marlboro) over Landon Krumich (Manchester Township) (Dec 6-3)
126
Thomas Bodei (Manchester Township) over Alexander Palagano (Marlboro) (MD 12-4)
132
Michael Bruno (Marlboro) over Maxwell Anderson (Manchester Township) (Fall 0:41)
138
Ryan Zisman (Marlboro) over Raymond Sinton (Manchester Township) (Dec 12-8)
145
Kevin McBride (Marlboro) over Lawrence Andrews (Manchester Township) (MD 10-0)
152
Zach Vasile (Marlboro) over Trevor Juralewicz (Manchester Township) (Fall 2:38)
160
Gavin McQuade (Marlboro) over Reece Rizzolo (Manchester Township) (MD 13-5)
170
Mike Malucelli (Marlboro) over Ryan Tabussi (Manchester Township) (Fall 0:52)
182
Kingborn Morris (Manchester Township) over Unknown (For.)
195
Diondre Johnson (Manchester Township) over Unknown (For.)
220
Christopher Meyers (Manchester Township) over DJ Silvia (Marlboro) (Fall 5:22)
285
Christian Steensen (Marlboro) over Justice Wilson (Manchester Township) (Dec 7-1)
106
Andrew Perez (Manchester Township) over Sean Bayer (Marlboro) (Dec 3-1)

 

Manasquan 70, St. Rose 3

106
Double Forfeit
113
James Bonavita (Manasquan) over Nico DeMaio (St. Rose) (Fall 5:50)
120
Jack Kane (St. Rose) over Peter Berlin (Manasquan) (Dec 6-4)
126
Orlando Osorio (Manasquan) over Unknown (For.)
132
Torey Falkinburg (Manasquan) over Joseph DeLorme (St. Rose) (Fall 1:50)
138
David Lisk (Manasquan) over Unknown (For.)
145
Jake Edwards (Manasquan) over Jake Blomquist (St. Rose) (Fall 0:52)
152
Max Salerno (Manasquan) over vincent fontanez (St. Rose) (MD 11-1)
160
Frank Loria (Manasquan) over Unknown (For.)
170
Christian Masonius (Manasquan) over Unknown (For.)
182
Shayne Leddy (Manasquan) over Unknown (For.)
195
Edward Dingler (Manasquan) over Unknown (For.)
220
Ian Stark (Manasquan) over Unknown (For.)
285
Jay Hilla (Manasquan) over Unknown (For.)

Notes: First career win for Manasquan head coach Justin Barowski.

 

Nonconference

No. 2 Southern 64, Middle Township 8

106
Dylan Verge (Southern Regional) over Unknown (For.)
113
Conor Collins (Southern Regional) over Unknown (For.)
120
Tyler Verge (Southern Regional) over Unknown (For.)
126
Kellen Bischoff (Southern Regional) over Unknown (For.)
132
Matt Henrich (Southern Regional) over Matthew Gariano (Middle Township) (MD 10-2)
138
Matt Brielmeier (Southern Regional) over Evan Dugan (Middle Township) (Fall 2:40)
145
Eddie Hummel (Southern Regional) over Alick Killian (Middle Township) (Fall 3:52)
152
Nate Bischoff (Southern Regional) over Adrien Laboy (Middle Township) (Dec 7-5)
160
Evan Graczyk (Southern Regional) over Brian Juzaitis (Middle Township) (Fall 0:40)
170
Collin French (Southern Regional) over Jerome Licata (Middle Township) (Fall 2:23)
182
David Giulian (Middle Township) over Tyler Chase (Southern Regional) (TF 18-3 4:27)
195
Stephen Jennings (Southern Regional) over Jayden Matthews (Middle Township) (Fall 2:59)
220
Isiah Carr-Wing (Middle Township) over Alexander Skipper (Southern Regional) (Dec 11-10)
285
Patrick Fulginiti (Southern Regional) over Brandon Rosensteel (Middle Township) (Dec 1-0)

Notes: Southern Regional senior Eddie Hummel recorded his 100th career victory.

 

Delsea 46, No. 10 Wall 17

106
Blaise Verdino (Delsea) over Colin Roarty (Wall) (Dec 7-5)
113
Emma Coesfeld (Delsea) over Unknown (For.)
120
Jack Kinsella (Wall) over Jacob Hassett (Delsea) (Dec 2-1)
126
Alexander Zimmermann (Delsea) over Nicholas Vetrano (Wall) (Dec 6-4)
132
Mike Bruno (Wall) over Giovanni Degeorge (Delsea) (MD 11-2)
138
marius Fennal (Delsea) over Dominick Interrante (Wall) (Fall 1:45)
145
Donovan DiStefano (Wall) over Austin Boos (Delsea) (Dec 8-3)
152
Tyson Derenberger (Delsea) over Thomas Samra-Dotson (Wall) (Fall 3:18)
160
Nicolas Zamaloff (Wall) over Pierce Lightfoot (Delsea) (MD 13-0)
170
Jared Schoppe (Delsea) over Daniel Hyde (Wall) (Fall 3:48)
182
Daniel DiGiovacchino (Delsea) over kelan Giaimo (Wall) (MD 10-1)
195
Jaquari Medler (Wall) over Matthew Kratzer (Delsea) (TB-1 5-1)
220
Ashton Blose (Delsea) over Unknown (For.)
285
Rocco Bennett (Delsea) over Unknown (For.)

 

South River 36, Asbury Park 31

106
John Lavarin (Asbury Park) over Dylan Soares (South River) (Fall 3:12)
113
Brandon Ramos (Asbury Park) over Unknown (For.)
120
Stephen Baszak (South River) over Unknown (For.)
126
Luckenson Altidor (Asbury Park) over Dylan Zargo (South River) (Fall 5:02)
132
Double Forfeit
138
Jamesly Cagilus (Asbury Park) over Joseph Lepore (South River) (Dec 4-0)
145
Jake Conrad (South River) over Daniel Soriano (Asbury Park) (Fall 1:06)
152
Woodley Cagilus (Asbury Park) over Brian Silva (South River) (Fall 2:56)
160
Gideon Dias (South River) over Dacarri Diaz (Asbury Park) (Fall 4:18)
170
Daniel Soares (South River) over Unknown (For.)
182
Jesus Osorio (South River) over Unknown (For.)
195
Double Forfeit
220
Ryan Godinho (South River) over Unknown (For.)
285
Stevens Cajulus (Asbury Park) over Marcus Granadeiro (South River) (Fall 1:37)

Notes: Asbury Park deducted two team points at 160 for misconduct

 

29 New Jersey Born Celebrities And Their Net Worth