Enter your number to get our free mobile app

FRIDAY, FEB. 14

NJSIAA TOURNAMENT

SECTIONAL FINALS (all matches start at 6 p.m.)

Central Jersey Group 5

1-Manalapan 38, 2-Hunterdon Central 19

Manalapan wins its first sectional title since 1992 and fourth in program history.

 

Central Jersey Group 4

1-Brick Memorial 37, 2-Jackson Memorial 26

Brick Memorial wins its 16th sectional title and first since 2015.

 

Central Jersey Group 3

2-Ocean 38, 1-Wall 29

Ocean avenges a regular-season loss to Wall to repeat as sectional champion and win its eighth title in program history

Box Score

Ocean was deducted one team point for unsportsmanlike conduct

220
Kei`sun Sanders (Wall Hs) over Alejandro Villarraga (Ocean Township) (Dec 5-3)
285
Joseph Teresi (Ocean Township) over Jaquari Medler (Wall Hs) (Fall 2:53)
106
Blake Tarnowski (Ocean Township) over Jack Kinsella (Wall Hs) (Dec 6-1)
113
Cole Meyer (Wall Hs) over Demetri Poniros (Ocean Township) (Fall 1:37)
120
Gio Poniros (Ocean Township) over Nicholas Vetrano (Wall Hs) (Dec 11-7)
126
Mike Bruno (Wall Hs) over Alex Taylor (Ocean Township) (MD 13-3)
132
AJ Benner (Ocean Township) over Tyler Ferris (Wall Hs) (Fall 4:23)
138
Nicholas Benner (Ocean Township) over Mike Farrell (Wall Hs) (Fall 2:36)
145
Jack Nies (Ocean Township) over Arturo Cortez (Wall Hs) (Fall 1:50)
152
Alex Poniros (Ocean Township) over Nicolas Zamaloff (Wall Hs) (Fall 3:43)
160
Nicholas Vargas (Wall Hs) over Tah-Jay Phillips (Ocean Township) (MD 12-1)
170
Jacob Whitworth (Wall Hs) over Ethan Brandimarte (Ocean Township) (Fall 0:31)
182
Jared Tracey (Ocean Township) over Brendan Newbury (Wall Hs) (Dec 7-6)
195
Louis Pilla (Wall Hs) over Unknown (For.)

 

Central Jersey Group 2

1-South Plainfield 42, 3-Rumson-Fair Haven 30

Rumson was deducted one team point for unsportsmanlike conduct

126
Andrew Loniewski (South Plainfield) over Tristan Izzo (Rumson-Fair Haven) (Dec 6-0)
132
Anthony White (South Plainfield) over Logan McGinn (Rumson-Fair Haven) (Fall 1:14)
138
Tyler Balent (South Plainfield) over Alex Simpson (Rumson-Fair Haven) (Fall 3:53)
145
Max Brignola (Rumson-Fair Haven) over Daniel Gonzalez-Ross (South Plainfield) (Fall 3:25)
152
Tyler Brignola (Rumson-Fair Haven) over Xavier Santos (South Plainfield) (Dec 9-3)
160
Michael Ponenti (Rumson-Fair Haven) over Daniel Borsos (South Plainfield) (MD 14-5)
170
Shay Addison (Rumson-Fair Haven) over Aidan MacKenzie (South Plainfield) (Fall 3:08)
182
Jack Kelly (Rumson-Fair Haven) over Kenneth Clevenger (South Plainfield) (Fall 0:38)
195
Thomas Renna (South Plainfield) over Liam Horan (Rumson-Fair Haven) (Dec 2-1)
220
Julian Medina (South Plainfield) over Justin Kuo (Rumson-Fair Haven) (Fall 5:38)
285
Austin Scott (South Plainfield) over James Greeley (Rumson-Fair Haven) (Fall 4:50)
106
Jeffrey Jacome (South Plainfield) over Ava Jordan (Rumson-Fair Haven) (Fall 0:49)
113
Aiden Shaughnessy (Rumson-Fair Haven) over Julian Irizarry (South Plainfield) (Fall 1:01)
120
Jacob DelVecchio (South Plainfield) over Will Grossarth (Rumson-Fair Haven) (Fall 0:40)

 

Central Jersey Group 1

1-Point Beach 43, 3-Manville 25

Point Beach wins its fourth sectional title, all of which have come in the last five years.

Box Score

285
Liam Buday (Point Beach) over Matthew Balinski (Manville) (Fall 0:04)
106
Teddy Jarahian (Point Beach) over Nick Lombardino (Manville) (Fall 2:56)
113
Brandon Rivera (Manville) over Michael Storino (Point Beach) (Fall 3:25)
120
Ethan Burlew (Manville) over Justin Mazzatta (Point Beach) (Fall 1:10)
126
Riley Simon (Point Beach) over Chris Moore (Manville) (TF 23-8 5:25)
132
Brandon Flores (Manville) over Jonah Bowers (Point Beach) (MD 11-3)
138
Kip Lovgren (Point Beach) over Nick Colombaroni (Manville) (Dec 5-2)
145
Jared Kerr (Point Beach) over Jacob Reilly (Manville) (Dec 6-2)
152
Jesse Bowers (Point Beach) over Jack Lombardino (Manville) (MD 14-6)
160
Jason Schulz (Point Beach) over Richie Sonnenberg (Manville) (MD 11-2)
170
Shane Lallkissoon (Manville) over John Liotta (Point Beach) (Dec 5-0)
182
Alex Abarca (Manville) over Unknown (For.)
195
George Kaiafas (Point Beach) over Unknown (For.)
220
Jason Sherlock (Point Beach) over Unknown (For.)

 

South Jersey Group 5

3-Southern 36, 1-Howell 30

Freshman Cole Velardi delivers a walk-off pin in the final bout at 145 pounds to give the Rams the win over the Rebels in an instant classic. It is the 14th sectional title for Southern, which repeated as sectional champion and will look to win its second straight overall Group 5 title on Sunday.

Box Score

152
Paul Jakub (Howell) over Leighton Fessman (Southern) (Fall 4:32)
160
Robert Woodcock (Southern) over Edwin Brew (Howell) (Fall 2:38)
170
Nick Cerulli (Howell) over Colin Boero (Southern) (TF 23-8 5:10)
182
Shane Reitsma (Howell) over Stephen Jennings (Southern) (TF 22-7 4:53)
195
Ben LoParo (Southern) over Hunter Lino (Howell) (Dec 9-3)
220
JT Cornelius (Southern) over George Ibram (Howell) (Fall 5:56)
285
Justin Wright (Howell) over Jayden Smith (Southern) (Dec 4-0)
106
Conor Collins (Southern) over Jared DeVito (Howell) (Fall 5:16)
113
Colin Bradshaw (Howell) over Pat Iacoves (Southern) (MD 13-5)
120
Kyle Nase (Howell) over Jayson Scerbo (Southern) (Dec 3-1)
126
Nieko Malone (Howell) over Nick Bennet (Southern) (MD 13-2)
132
Eddie Hummel (Southern) over James McGee (Howell) (Fall 3:08)
138
Matt Brielmeier (Southern) over Isaiah Fenton (Howell) (Dec 7-4)
145
Cole Velardi (Southern) over Nick Acque (Howell) (Fall 1:31)

 

South Jersey Group 3

Delsea won by fall in the final three bouts to break Lacey's heart once again, winning its 10th straight sectional title and denying the Lions their first.

Box Score

2-Delsea 37, 1-Lacey 30

160
Justin Dougherty (Delsea) over Michael Angelo Santiago (Lacey) (Fall 1:04)
170
Jackson Brandt (Lacey) over Pierce Lightfoot (Delsea) (Dec 7-3)
182
Asa Walton (Delsea) over Logan Carter (Lacey) (MD 14-2)
195
Gerard O`Connor (Lacey) over Cade Berardelli (Delsea) (Dec 9-3)
220
Vincent Ceglie (Lacey) over Matthew Kratzer (Delsea) (Fall 3:35)
285
John Stevens (Lacey) over Tygen Johnson (Delsea) (Fall 0:39)
106
Alexander Zimmerman (Delsea) over Mason Heck (Lacey) (Dec 2-1)
113
Brady Carter (Lacey) over Jacob Hassett (Delsea) (Fall 1:31)
120
Giovanni Degeorge (Delsea) over Andre Ferrauiolo (Lacey Township) (Dec 5-4)
126
Tyson Derenberger (Delsea) over Vinny Fantasia (Lacey Township) (Dec 7-0)
132
Colin Rolak (Lacey) over Travis Griffith (Delsea) (Fall 2:54)
138
Marius Fennal (Delsea) over Tyler Santana (Lacey Township) (Fall 2:57)
145
Tim Spatola (Delsea) over Justin Cilento (Lacey) (Fall 1:38)
152
Jared Schoppe (Delsea) over Matt Coon (Lacey Township) (Fall 1:12)

 

Non-Public South A

1-St. Augustine Prep 42, 2-CBA 18

 

Non-Public South B

1-Camden Catholic 72, 2-Donovan Catholic 12

160
Brandon Mooney (Camden Catholic) over Unknown (For.)
170
Harrison Hinojosa (Camden Catholic) over Unknown (For.)
182
Austin Raynor (Camden Catholic) over Andrew Gallegos (Donovan Catholic) (Fall 1:57)
195
Martin Cosgrove (Camden Catholic) over Unknown (For.)
220
Hunter Suter (Camden Catholic) over Luke Barlet (Donovan Catholic) (Fall 1:11)
285
Dom Brogna (Donovan Catholic) over Unknown (For.)
106
Wayne Rold (Camden Catholic) over Dennis Kapulka (Donovan Catholic) (Fall 0:23)
113
Ryan Ladner (Camden Catholic) over Joseph Benesch (Donovan Catholic) (Fall 3:34)
120
Chase Casey (Camden Catholic) over Nicholas DiGiantomasso (Donovan Catholic) (Fall 3:42)
126
Cael Rankin (Donovan Catholic) over Deacon Houston (Camden Catholic) (Fall 1:17)
132
Branden Clark (Camden Catholic) over Jacob Maroukis (Donovan Catholic) (Fall 1:28)
138
Danny McKennon (Camden Catholic) over Gaige Rebmann (Donovan Catholic) (Def.)
145
Cody Walsh (Camden Catholic) over Dominic Tangredi (Donovan Catholic) (Fall 2:28)
152
Dante Monaco (Camden Catholic) over Christopher Gallegos (Donovan Catholic) (Fall 3:04)

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.