Enter your number to get our free mobile app

SATURDAY, DEC. 21

Central Tri

Central 40, Scotch Plains-Fanwood 27

Central 41, Lakewood 18

 

 

Highland Park Quad

Keansburg 54, Keyport 24

Keansburg 54, Highland Park 28

New Brunswick 54, Keansburg 24

Highland Park 59, Keyport 16

New Brunswick 39, Keyport 18

 

TOURNAMENTS

Battle at the Bay (at Bayonne HS)

Long Branch, Middletown North

CLICK HERE FOR BRACKETS

Team champion: Mendham; 2nd: Long Branch; 3rd: Middletown North

1st - 113: Tyler Klinsky (Middletown North); 120: Fred Luchs (Middletown North); 126: Thomas O'Keefe (Middletown North); 145: Ryan Zimmerman (Long Branch); 152: Ryan Carey (Long Branch); 285: Tracey Taylor (Long Branch).

2nd - 160: Eddie Farrell (Middletown North); 220: Nico Cerbo (Middletown North)

3rd - 132: Jack Butler (Middletown North); 170: Jack Friedman (Long Branch)

 

Beast of the East (at University of Delaware)

St. John Vianney

CLICK HERE FOR BRACKETS

Update: Dean Peterson is into the semifinals and will face St. Joseph-Montvale's Alex Almeyda.

 

Caldwell Tournament

Rumson-Fair Haven

Team champion: Caldwell; Rumson finishes second.

1st - Max Brignola; Tyler Brignola; Shay Addison; Jack Kelly

2nd - Liam Horan

3rd - Aidan Shaughnessy; Tyler Izzo

 

Colt Classic (at CBA)

Brick, CBA, Donovan Catholic, Toms River East, Toms River North, Wall

CLICK HERE FOR BRACKETS

Team champion: Toms River North

1st - 106: Evan Tallmadge (Brick); 113: Ryan Rosenthal (Toms River North); 120: Jake Rosenthal (Toms River North); 126: Cael Rankin (Donovan Catholic); 132: Michael Conklin (Toms River East); 152: Nick Boggiano (Toms River North); 160: Matt Spalletta (Toms River North); 220: Mike Nakano (Toms River North); 285: John O'Donnell (Toms River North).

2nd - 120: Nick DiGiantomasso (Donovan Catholic); 126: Julian George (CBA); 138: Jacob Glantzman (Wall); 145: Tyler Barrett (CBA); 152: Nico Vargas (Wall); 182: Ethan Diamond (CBA); 285: Dom Brogna (Donovan Catholic).

3rd - 106: Cole Anderson (Toms River North); 120: Eddie Totten (Toms River East); 126: Alex Danelson (Toms River North); 132: Zander Silva (CBA); 138: Anthony Lawrence (Toms River East); 145: Chris Gallegos (Donovan Catholic); 220: Luke Bartlet (Donovan Catholic).

 

Wendy Pandy-Leh Invitational (at Delaware Valley HS)

Ocean

Team champion: Westfield; Ocean finishes fourth.

CLICK HERE FOR BRACKETS

1st - 106: Blake Tarnowski; 138: Jack Nies; 285: Joe Teresi.

2nd - 113: Gio Poniros; 160: Jared Tracey; 220: Alejandro Villaraga.

3rd - 170: Tah-Jay Phillips

 

Ewing Blue Devils Classic

Barnegat

1st - 106: Dante Powell; 285: Griffin Jackstadt

2nd - 160: TJ Crudup

3rd - 160: Matthew Giarratano

 

Gator Tournament (at Gateway HS)

Freehold, Pinelands, Red Bank

 

Old Bridge Icebreaker

Freehold Township, Manasquan, Marlboro, Matawan, Red Bank Catholic

CLICK HERE FOR BRACKETS

Team Champion: Marlboro

1st - 106: Harrison Gordon (Marlboro); 120: David Rubin (Matawan); 132: Kamrin O'Neil (Matawan); 138: Zach Vasile (Marlboro); 152: Adam Coleman (Matawan); 160: Sabino Portella (Red Bank Catholic); 182: Aidan Meyler-McAuliffe (Red Bank Catholic); 285: Adam Mirza (Marlboro).

2nd - 113: Eric Shternfeld (Marlboro); 132: Andrew DiLiberto (Marlboro); 120: Lee Rubin (Matawan); 285: Antonio Martinez (Freehold Township).

3rd - 113: Brandon Bayer (Marlboro); 120: Mike Bruno (Marlboro); 152: Mike Malucelli (Marlboro); 160: Edward Jang (Marlboro); 220: Jarrid Markowitz (Freehold Township); 285: Matthew Cody (Red Bank Catholic).

 

Mahwah Tournament

Neptune

 

Nottingham Invitational

Jackson Liberty, Manalapan, Manchester

Team champion: North Hunterson; Manalapan finishes second

1st - 170: Matt Benedetti (Manalapan); 182: Dylan Waller( (Manalapan); 195: Gavin Claro (Manalapan); 220: Jaden Lowe (Jackson Liberty).

 

John and Betty Vogeding Tournament (at Paulsboro HS)

Howell

CLICK HERE FOR BRACKETS

Team champion: Team scores not kept

1st - 106: Ethan Liptzin; 113: Colin Bradshaw; 126: Nieko Malone; 145: Nick Acque; 152: Paul Jakub; 160: JT Goodman; 170: Shane Reitsma; 285: Justin Wright

2nd - 132: James McGee; 145: Gennaro Popolizio; 152: Edwin Brew; 182: Nick Cerulli

3rd - 106: Kieran Bruan; 120: Kyle Nase; 145: Rob Wiessel

 

Pine Barrens Classic (at Shawnee HS)

Shore

CLICK HERE FOR BRACKETS

Team champion: Hightstown; Shore finishes fifth.

1st - 120: Jack Maida; 145: Al DeSantis; 160: Mike McGhee

3rd - 132: Gabe Scalise; 285: Joe Graci.

 

Robin Leff Invitational (at Southern Regional HS)

Southern

CLICK HERE FOR BRACKETS

Team champion: Southern

1st - 106: Conor Collins; 120: Jayson Scerbo; 138: Eddie Hummel; 152: Cole Velardi; 160: Robert Woodcock; 182: Ben LoParo; 285: JT Cornelius

2nd - 220: Gabe Murray.

 

TCNJ Pride Tournament (at Middletown South HS)

Brick Memorial, Holmdel, Lacey, Middletown South, Monmouth, Point Beach, Point Boro, Raritan, Toms River South

CLICK HERE FOR BRACKETS

Team champion: Brick Memorial

1st - 106: Anthony Santaniello (Brick Memorial); 113: Nick Ammirati (Holmdel); 120:  Vincent Santaniello (Brick Memorial); 132: Ryan Smith (Brick Memorial); 138: Logan Waller (Colts Neck); 145: Jesse Bowers (Point Beach); 160: Ty Bailey (Point Boro); 170: Jackson Brandt (Lacey); 182: Luke Rada (Colts Neck); 195: David Szuba (Brick Memorial); 220: Liam Buday (Point Beach)

2nd - 106: Jack Zaleski (Middletown South); 126: Michael Richardson (Brick Memorial); 132: Colin Rolak (Lacey); 152: Vin Mangano (Raritan); 182: Jason Sherlock (Point Beach); 195: Kenny Koenig (Colts Neck); 220: Raymond Santiago (Colts Neck); 285: Thomas Lidondici (Colts Neck)

3rd - 113: Shane Learn (Monmouth); 120: Andre Ferraiuolo (Lacey); 132: Michael Holland (Middletown South); 138: Mike Lonnay (Raritan); 152: Jason Schulz (Point Beach); 160: Joe Barsky (Colts Neck); 170: Anthony Bailey (Raritan); 182: Joe Colon (Brick Memorial); 195: Vinny Ceglie (Lacey); 220: Kevin Lind (Raritan)

 

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.