FRIDAY, FEB. 8

NJSIAA SECTIONAL FINALS

Central Jersey Group 5

1-Hunterdon Central 39, 2-Manalapan 23

*Manalapan deducted one team point at 160 and one team point at 170*

285
Ryan Joyce (Hunterdon Central) over Matt Kovacs (Manalapan) (Fall 0:00)
106
Brett Ungar (Hunterdon Central) over Chris Balzano I (Manalapan) (Fall 0:00)
113
Nick Canonica (Hunterdon Central) over Calvin Burke (Manalapan) (Dec 5-2)
120
Colton Washleski (Hunterdon Central) over Zach Simmons (Manalapan) (Fall 0:00)
126
Jack bauer (Hunterdon Central) over Hunter Konstantoulas (Manalapan) (Dec 3-1)
132
Tanner Peake (Hunterdon Central) over Kareem Ghiada (Manalapan) (Dec 8-4)
138
Alex Baran (Manalapan) over Anthony Romaniello (Hunterdon Central) (Dec 7-2)
145
pasquale Vizzoni (Hunterdon Central) over Andrew Keller (Manalapan) (Dec 8-5)
152
Vincent Romaniello (Hunterdon Central) over Paul Santomarco (Manalapan) (Dec 5-3)
160
Matt Benedetti (Manalapan) over Unknown (For.)
170
Dylan Waller (Manalapan) over Norman Cella (Hunterdon Central) (TF 15-0 0:00)
182
Gavin Claro (Manalapan) over Unknown (For.)
195
Kyle Barrett (Hunterdon Central) over John Montgomeie (Manalapan) (Fall 0:00)
220
George Zavalnik (Manalapan) over Brandon Donoghue (Hunterdon Central) (Fall 0:00)

 

Central Jersey Group 4

1-Jackson Memorial 55, 2-Colts Neck 8

*10th sectional title*

160
Hunter Smith (Jackson Memorial) over Liam Hughes (Colts Neck) (TF 22-7 5:41)
170
Leo Shimonovich (Jackson Memorial) over Kenneth Koenig (Colts Neck) (Dec 9-6)
182
Brock Winston (Jackson Memorial) over Michael Jannucci (Colts Neck) (Dec 7-3)
195
Brad Galassi (Jackson Memorial) over Jovani Velazquez-Ruiz (Colts Neck) (Fall 4:34)
220
Kyle Epperly (Jackson Memorial) over Matthew Jannucci (Colts Neck) (Fall 1:00)
285
Thomas Lidondici (Colts Neck) over Mike Fiore (Jackson Memorial) (Dec 5-1)
106
Brett Blaess (Jackson Memorial) over Michael Lyristis (Colts Neck) (MD 20-9)
113
Lance Hobbs (Jackson Memorial) over Eli Novoselov (Colts Neck) (Fall 3:50)
120
Vincent Scollo (Jackson Memorial) over Logan Waller (Colts Neck) (Dec 5-1)
126
Chris McDonald (Jackson Memorial) over Nicholas Moldaver (Colts Neck) (Dec 3-2)
132
Nick White (Jackson Memorial) over Bradford Zajac (Colts Neck) (Fall 2:54)
138
Damien Lipari (Jackson Memorial) over Joseph LaPorta (Colts Neck) (Fall 3:42)
145
Luke Rada (Colts Neck) over Mike Rauch (Jackson Memorial) (TF 15-0 1:59)
152
Cartsen DiGiantomasso (Jackson Memorial) over Joseph Cilea (Colts Neck) (MD 12-2)

 

Central Jersey Group 3

1-Ocean 32, 2-Hopewell Valley 30

*7th sectional title and first since 2012*

132
Nicholas Benner (Ocean) over Larry Kennedy (Hopewell Valley) (Fall 1:47)
138
Jack Nies (Ocean) over Aaron Longo (Hopewell Valley) (MD 14-5)
145
Alex Poniros (Ocean) over Heath Trainor (Hopewell Valley) (MD 12-4)
152
Justin Venezia (Hopewell Valley) over Jared Tracey (Ocean) (Dec 6-2)
160
Sean Santora (Hopewell Valley) over Tah-Jay Phillips (Ocean) (Dec 11-5)
170
Anthony Esposito (Ocean) over Josh Beigman (Hopewell Valley) (Dec 4-0)
182
Brandon Bowman (Hopewell Valley) over Evan Romein (Ocean) (Fall 3:50)
195
Ryan Moran (Ocean) over Christian Cacciabaudo (Hopewell Valley) (Fall 6:00)
220
Brian LaCross (Hopewell Valley) over Dino Poniros (Ocean) (Dec 3-2)
285
Joseph Teresi (Ocean) over John Snyder (Hopewell Valley) (Fall 1:33)
106
Christian Micikas (Hopewell Valley) over Blake Tarnowski (Ocean) (Dec 5-2)
113
Jacob Venezia (Hopewell Valley) over Demetri Poniros (Ocean) (Fall 5:20)
120
William Tisony (Ocean) over Joey Vannozzi (Hopewell Valley) (Dec 11-4)
126
Chris Lanciano (Hopewell Valley) over Unknown (For.)

 

Central Jersey Group 2

1-South Plainfield 52, 2-Raritan 12

106
Julian Irizarry (South Plainfield) over Alex Auletta (Raritan) (Fall 0:54)
113
Jacob DelVecchio (South Plainfield) over Jordan Rafalko (Raritan) (TF 18-3 5:41)
120
Anthony White (South Plainfield) over Matt Vargas (Raritan) (Fall 0:47)
126
David Loniewski (South Plainfield) over Cole Bailey (Raritan) (Fall 2:24)
132
Tyler Balent (South Plainfield) over Michael Lonnay (Raritan) (Fall 3:57)
138
Alex Amato (South Plainfield) over Cameron Rafalko (Raritan) (Dec 9-2)
145
Joe Sacco (South Plainfield) over Vin Mangano (Raritan) (TF 15-0 3:07)
152
James Ecklyn (Raritan) over Sebastian Santos (South Plainfield) (SV-1 3-1)
160
Marc Giordano (South Plainfield) over Anthony Aquilano (Raritan) (Dec 3-2)
170
Divon Pender (South Plainfield) over Anthony Bailey (Raritan) (SV-1 3-2)
182
George Burdick (Raritan) over Brenden Hedden (South Plainfield) (Dec 4-0)
195
Luke Niemeyer (South Plainfield) over Justin Acevedo (Raritan) (Dec 4-3)
220
Zach DelVecchio (South Plainfield) over Kevin Lind (Raritan) (Fall 0:44)
285
Matt Spirko (Raritan) over Unknown (For.)

 

Central Jersey Group 1

1-Shore 45, 2-Point Beach 19

*First sectional title in program history*

132
Jared Kerr (Point Beach) over Cody Joyce (Shore) (MD 15-2)
138
Al De Santis (Shore) over Jesse Bowers (Point Beach) (Dec 5-2)
145
Michael McGhee (Shore) over Macky Liotta (Point Beach) (TF 17-2 3:01)
152
Ian Smith (Shore) over Jason Schulz (Point Beach) (Dec 5-2)
160
Jack McCrae (Shore) over George Kaiafas (Point Beach) (MD 15-4)
170
Jason Sherlock (Point Beach) over AJ Stuart (Shore) (Fall 1:49)
182
Jamie Mazzacco (Shore) over Ryley Thomas (Point Beach) (Fall 0:31)
195
Brendon Denovaes (Shore) over Joshua Ramos (Point Beach) (Fall 1:57)
220
Liam Buday (Point Beach) over Taylor Sousa (Shore) (Dec 3-1)
285
Cade Torres (Shore) over Connor Smith (Point Beach) (Dec 3-2)
106
Jack Maida (Shore) over Teddy Jarahian (Point Beach) (Fall 1:41)
113
Matt Klemser (Shore) over Jonah Bowers (Point Beach) (Fall 3:10)
120
Gabe Scalise (Shore) over Kip Lovgren (Point Beach) (Dec 5-2)
126
Riley Simon (Point Beach) over Unknown (For.)

 

South Jersey Group 5

1-Southern 30, 2-Howell 28

*13th sectional title for Southern; snaps Howell's 78-match winning streak*

113
Jayson Scerbo (Southern) over Kyle Nase (Howell) (Dec 11-4)
120
Matt Brielmeier (Southern) over James McGee (Howell) (MD 12-1)
126
Nieko Malone (Howell) over Sebastian Delligatti (Southern) (Dec 8-6)
132
Darby Diedrich (Howell) over Nik Lawson (Southern) (TF 18-3 2:43)
138
Robert Woodcock (Southern) over Pierce Gomez (Howell) (Fall 2:47)
145
Nicholas Pepe (Southern) over Paul Jakub (Howell) (Dec 9-3)
152
Luke Galan (Southern) over Evan Richard (Howell) (Dec 6-2)
160
Nicholas O`Connell (Southern) over Xavier Kelly (Howell) (MD 13-5)
170
Shane Reitsma (Howell) over Haven Tatarek (Southern) (TF 19-3 5:02)
182
John Stout (Southern) over Jake Nase (Howell) (MD 18-9)
195
Christian Murphy (Howell) over Ben LoParo (Southern) (Fall 4:40)
220
JT Cornelius (Southern) over Joe Sardina (Howell) (Dec 6-2)
285
Justin Wright (Howell) over Jayden Smith (Southern) (Dec 5-0)
106
Ethan Liptzin (Howell) over Unknown (For.)

 

South Jersey Group 3

2-Delsea 38, 1-Lacey 22

138
Marius Fennell (Delsea) over Liam Sanger (Lacey Township) (MD 13-0)
145
John Patterson (Delsea) over Zach Higgins (Lacey Township) (Fall 1:30)
152
Tim Spatola (Delsea) over Logan Carter (Lacey Township) (Dec 5-3)
160
Nick Bennett (Delsea) over Michael Angelo Santiago (Lacey Township) (Fall 0:42)
170
Jon Stokes (Delsea) over Trevor Krinic (Lacey Township) (Dec 6-4)
182
Jackson Brandt (Lacey Township) over Vito Genna (Delsea) (Dec 5-0)
195
curtis thomas (Delsea) over Quint Kearns (Lacey Township) (Fall 2:50)
220
Vincent Ceglie (Lacey Township) over jullian bellis (Delsea) (Fall 0:34)
285
Gerard O`Connor (Lacey Township) over Matthew Kratzer (Delsea) (MD 13-4)
106
Brady Carter (Lacey Township) over Pierre Stokes (Delsea) (Dec 2-1)
113
CJ Mazzarelli (Delsea) over Andre Ferrauiolo (Lacey Township) (Dec 6-0)
120
Asa Walton (Delsea) over Vinny Fantasia (Lacey Township) (MD 9-0)
126
Justin Dougherty (Delsea) over Colin Rolak (Lacey Township) (Dec 5-4)
132
Hunter Gutierrez (Lacey Township) over Unknown (For.)

 

South Jersey Non-Public A

1-St. Augustine Prep 47, 2-St. John Vianney 18

152
Connor Kraus (St. Augustine) over Isaac Montalvo (St John Vianney) (Fall 0:26)
160
Salvatore Manera (St. Augustine) over Unknown (For.)
170
Anthony Bevilaqua (St. Augustine) over David O`Keefe (St John Vianney) (Fall 0:56)
182
Joseph Colon (St. Augustine) over Blake Clayton (St John Vianney) (SV-1 7-5)
195
Mike Misita (St. Augustine) over Unknown (For.)
220
Double Forfeit
285
Paul Liseno (St John Vianney) over Brandon Jones (St. Augustine) (Fall 1:04)
106
Nicholas Diaz (St John Vianney) over Ryan Defoney (St. Augustine) (Dec 2-1)
113
D`Amani Almodovar (St. Augustine) over Unknown (For.)
120
Ryan Taylor (St. Augustine) over Nick Cammarano (St John Vianney) (Fall 0:21)
126
Trey Mcleer (St. Augustine) over Joseph Butler (St John Vianney) (MD 15-2)
132
Seth Rotondella (St John Vianney) over Gianni Danze (St. Augustine) (Dec 4-3)
138
Gabe Jones (St John Vianney) over Unknown (For.)
145
Brett Bodnar (St. Augustine) over Isaac Holt (St John Vianney) (MD 10-1)

 

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.