2017 NJSIAA BOYS LACROSSE TOURNAMENT SEEDS AND MATCHUPS

SOUTH JERSEY GROUP IV
SEEDS
1-Montgomery
2-Lenape
3-Southern
4-Freehold Township
5-Cherokee
6-Kingsway
7-Old Bridge
8-Eastern
9-Monroe
10-East Brunswick
11-Howell
12-Washington Township
13-Cherry Hill East
14-South Brunswick
15-Toms River North
16-Rancocas Valley

FIRST ROUND
16-Rancocas Valley at 1-Montgomery
9-Monroe at 8-Eastern
12-Washington Township at 5-Cherokee
13-Cherry Hill East at 4-Freehold Township
14-South Brunswick at 3-Southern
11-Howell
at 6-Kingsway
10-East Brunswick at 7-Old Bridge
15-Toms River North at 2-Lenape

NORTH JERSEY GROUP IV
SEEDS
1-Bridgewater-Raritan
2-Ridge
3-Ridgewood
4-Westfield
5-Hunterdon Central
6-Morristown
7-Watchung Hills
8-North Hunterdon
9-Livingston
10-Hillsborough
11-Columbia
12-Phillipsburg
13-Montclair
14-Clifton
15-West Orange

FIRST ROUND
9-Livingston at 8-North Hunterdon, winner at 1-Bridgewater-Raritan
12-Phillipsburg at 5-Hunterdon Central
13-Montclair at 4-Westfield
14-Clifton at 3-Ridgewood
11-Columbia at 6-Morristown
10-Hillsborough at 7-Watchung Hills
15-West Orange at 2-Ridge

SOUTH JERSEY GROUP III
SEEDS
1-Moorestown
2-Shawnee
3-Mainland
4-Clearview
5-Hightstown
6-Allentown
7-Absegami
8-Brick Memorial
9-Jackson Memorial

10-Northern Burlington
11-Toms River East
12-Brick Township
13-Colts Neck
14-Toms River South
15-Jackson Liberty

16-Winslow

FIRST ROUND
16-Winslow at 1-Moorestown
9-Jackson Memorial at 8-Brick Memorial
12-Brick Township at 5-Hightstown
13-Colts Neck at 4-Clearview
14-Toms River South at 3-Mainland
11-Toms River East at 6-Allentown
10-Northern Burlington at 7-Absegami
15-Jackson Liberty at 2-Shawnee

NORTH JERSEY GROUP III
SEEDS
1-Summit
2-Roxbury
3-Northern Highlands
4-Scotch Plains-Fanwood
5-Mendham
6-Princeton
7-Randolph
8-West Morris
9-Morris Knolls
10-Mount Olive
11-Wayne Hills
12-Millburn
13-Middletown South
14-Warren Hills
15-West Windsor-Plainsboro South
16-Wayne Valley

FIRST ROUND
16-Wayne Valley at 1-Summit
9-Morris Knolls at 8-West Morris
12-Millburn at 5-Mendham
13-Middletown South at 4-Scotch Plains-Fanwood
14-Warren Hills at 3-Northern Highlands
11-Wayne Hills at 6-Princeton
10-Mount Olive at 7-Randolph
15-West Windsor-Plainsboro South at 2-Roxbury

SOUTH JERSEY GROUP II
SEEDS

1-Manasquan
2-Rumson-Fair Haven

3-Robbinsville
4-Wall
5-Seneca
6-Somerville
7-Ocean City
8-Lacey
9-Hopewell Valley
10-Ocean Township
11-Cranford
12-Steinert
13-Gov. Livingston
14-Oakcrest
15-Hamilton West
16-Ewing

FIRST ROUND
16-Ewing at 1-Manasquan
9-Hopewell Valley at 8-Lacey
12-Steinert at 5-Seneca
13-Gov. Livingston at 4-Wall
14-Oakcrest at 3-Robbinsville
11-Cranford at 6-Somerville
10-Ocean Township at 7-Ocean City
15-Hamilton West at 2-Rumson-Fair Haven

NORTH JERSEY GROUP II
SEEDS (Nutley, the No. 16 seed, opted out)

1-Chatham
2-Ramapo
3-Sparta
4-Vernon
5-Jefferson
6-Pascack Valley
7-Montville
8-Voorhees
9-Lakeland
10-West Essex
11-Morris Hills
12-West Milford
13-River Dell
14-Demarest
15-Indian Hills

FIRST ROUND
9-Lakeland at 8-Voorhees, winner at 1-Chatham
12-West Milford at 5-Jefferson
13-River Dell at 4-Vernon
14-Demarest at 3-Sparta
11-Morris Hills at 6-Pascack Valley
10-West Essex at 7-Montville
15-Indian Hills at 2-Ramapo

SOUTH JERSEY GROUP I
SEEDS

1-Delaware Valley
2-Madison
3-Caldwell
4-Haddonfield
5-Johnson
6-Bernards
7-Glen Ridge
8-New Egypt
9-New Providence
10-West Deptford
11-Shore
12-Holmdel

13-Verona
14-Cinnaminson
15-Lower Cape May
16-Haddon Township

FIRST ROUND
16-Haddon Township at 1-Delaware Valley
9-New Providence at 8-New Egypt
12-Holmdel at 5-Johnson
13-Verona at 4-Haddonfield
14-Cinnaminson at 3-Caldwell
11-Shore at 6-Bernards
10-West Deptford at 7-Glen Ridge
15-Lower Cape May at 2-Madison

NORTH JERSEY GROUP I
SEEDS

1-Mountain Lakes
2-Glen Rock
3-Kinnelon
4-Mahwah
5-Boonton
6-Ramsey
7-Park Ridge
8-Newton
9-North Warren
10-Lenape Valley
11-Kittatinny
12-Hackettstown
13-Westwood
14-Pequannock
15-Cedar Grove
16-Waldwick

FIRST ROUND
16-Waldwick at 1-Mountain Lakes
9-North Warren at 8-Newton
12-Hackettstown at 5-Boonton
13-Westwood at 4-Mahwah
14-Pequannock at 3-Kinnelon
11-Kittatinny at 6-Ramsey
10-Lenape Valley at 7-Park Ridge
15-Cedar Grove at 2-Glen Rock

NON-PUBLIC A
SEEDS
1-Seton Hall Prep
2-Delbarton
3-St. Augustine
4-Bergen Catholic
5-Don Bosco Prep
6-St. Peter’s Prep
7-CBA
8-Pope John
9-Notre Dame
10-St. Joseph (Metuchen)
11-Paul VI
12-St John Vianney
13-St Joseph (Montvale)
14-Camden Catholic
15-Donovan Catholic

FIRST ROUND
9-Notre Dame at 8-Pope John, winner at 1-Seton Hall Prep
12-St. John Vianney at 5-Don Bosco Prep
13-St. Joseph (Montvale) at 4-Bergen Catholic
14-Camden Catholic at 3-St. Augustine
11-Paul VI at 6-St. Peter's Prep
10-St. Joseph (Metuchen) at 7-CBA
15-Donovan Catholic at 2-Delbarton

NON-PUBLIC B
SEEDS
1-Pingry
2-Morristown-Beard
3-Bishop Eustace
4-Immaculata
5-Rutgers Prep
6-Gloucester Catholic
7-Newark Academy
8-St. Rose
9-Oratory Prep
10-Holy Cross
11-Montclair Kimberley
12-Dwight-Englewood
13-DePaul
14-Holy Spirit
15-Morris Catholic

FIRST ROUND
9-Oratory Prep at 8-St. Rose, winner at 1-Pingry
12-Dwight-Englewood at 5-Rutgers Prep
13-DePaul at 4-Immaculata
14-Holy Spirit at 3-Bishop Eustace
11-Montclair Kimberley at 6-Gloucester Catholic
10-Holy Cross at 7-Newark Academy
15-Morris Catholic at 2-Morristown-Beard

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.