Here are the 2017 Shore Conference boys lacrosse all-division teams, as selected by the Shore Conference Lacrosse Coaches Association.

CLASS A NORTH

PLAYER OF THE YEAR: Nick Casner, CBA

First team

ATT -- Drew Dunn, Sr., Freehold Township

ATT -- Josh Nastarowicz, Sr., Freehold Township

ATT -- Nick Casner, Sr., CBA

MID -- Nico Lorenzo, Sr., Howell

MID -- Ryan Madalone, Sr., CBA

MID -- Mike Ferdinandi, Sr., Freehold Township

DEF -- Jack Kaiser, Sr., Middletown South

DEF -- Keenan Murphy, Sr., Freehold Township

DEF -- Braedon Baldwin, Jr., Howell

G -- Nick Roberto, Jr., Howell

DEF SPECIALIST -- Shawn Poole, Sr., Freehold Township

FACE-OFF SPECIALIST -- Nick Robertson, Jr., CBA

Second team

ATT -- Drew Bukowiec, Sr., Howell

ATT -- Chris Novella, Jr., Freehold Township

ATT -- Pete Lawson, Sr., Middletown South

MID -- Pat Walsh, Sr., Middletown South

MID -- Noah Diodato, Sr., Middletown South

MID -- Brock Zenker, Sr., Middletown North

DEF -- Jack Noone, Sr., Howell

DEF -- Jack Koury, Sr., CBA

DEF -- Patrick Gazzillo, Sr., Colts Neck

G -- Ryan McGuiness, Sr., CBA

DEF SPECIALIST -- Sean Mylod, Jr., Howell

FACE-OFF SPECIALIST -- Alec Zenker, So., Middletown North

Honorable mention

ATT -- Ryan Damelio, Sr., Howell

DEF -- Clint Wilson, Sr., CBA

G -- Mike Franco, Sr., Colts Neck

DEF SPECIALIST -- Chase Fairbanks, Jr., Neptune

 

CLASS A SOUTH

PLAYER OF THE YEAR: Kyle Mulrane, Southern

First team

ATT -- Andrew Lombardi, Sr., Toms River North

ATT -- Gavin Murphy, Sr., Brick Memorial

ATT -- Will Johnson, Sr., Southern

MID -- Mike Mowder, Sr., Brick Memorial

MID -- Kyle Mulrane, Sr., Southern

MID -- Ethan Lucas, Sr., Toms River South

DEF -- Sean Duggan, Jr., Jackson Memorial

DEF -- Hunter Vojtko, Sr., Brick Memorial

DEF -- Mike Ferrara, Jr., Brick Memorial

G -- Dylan Furnback, Sr., Jackson Memorial

DEF SPECIALIST -- Colby Dineen, Sr., Toms River East

FACE-OFF SPECIALIST -- Anthony Firmani, Jr., Southern

Second team

ATT -- Ben Cagno, Sr., Toms River East

ATT -- Nick Fontana, So., Southern

ATT -- Joey Ferrara, Jr., Brick Memorial

MID -- Mickey Holland, Sr., Brick

MID -- Aaron Hutchinson, Fr., Jackson Memorial

MID -- Cooper Guzzi, Sr., Toms River South

DEF -- Luke Gerhardt, Jr., Southern

DEF -- Noah Wasacz, Fr., Southern

DEF -- Frank Mara, Jr., Toms River North

G -- Tristan Farina, Sr., Southern

DEF. SPECIALIST -- Adam Plumacher, Sr., Brick Memorial

FACE-OFF SPECIALIST -- Dylan Pelago, Sr., Toms River North

Honorable mention

ATT -- Anthony Alvarez, Sr., Toms River South

ATT -- Dakota Neron, Sr., Jackson Memorial

MID -- Alex Grella, Sr., Toms River North

MID -- Rich Cosgrove, Jr., Brick

DEF -- Connor Ryan, Jr., Toms River South

DEF -- Anthony Marinelli, Jr., Toms River East

DEF -- Zion Powell, Sr., Brick

 

CLASS B NORTH

PLAYER OF THE YEAR: Bryan Hess, Rumson-Fair Haven

First team

ATT -- Charlie Curran, Sr., Rumson-Fair Haven

ATT -- Alex Werner, Sr., Rumson-Fair Haven

ATT -- Colin Pavluk, Sr. Rumson-Fair Haven

MID -- Bryan Hess, Sr., Rumson-Fair Haven

MID -- Oliver Heins, Sr., Rumson-Fair Haven

MID -- Ryan Gilfillan, Sr., St. John Vianney

DEF -- Emmett Jennings, Sr., Rumson-Fair Haven

DEF -- Dan Maloney, Sr., Rumson-Fair Haven

DEF -- Stephen Edler, Sr., Rumson-Fair Haven

G -- Conor Deverin, Sr., Rumson-Fair Haven

DEF. SPECIALIST -- Ean Delehanty, Sr., Shore

FACE-OFF SPECIALIST -- Jack Cook, Sr., Holmdel

Second team

ATT -- Ryan Morris, Jr., Shore

ATT -- Justin Arredondo, Jr., Holmdel

ATT -- Andrew Porretta, Sr., St. John Vianney

MID -- Sam Hanna, Sr., Ocean

MID -- Billy DiMaio, Sr., Holmdel

MID -- Gil Goldsmith, So., Shore

DEF -- Sean Dolan, Jr., Holmdel

DEF -- Kyle Harris, Fr., St. John Vianney

DEF -- Richie Bianchi, Jr., Ocean

G -- David Walk, Sr., Ocean

Def. specialist -- Peter Lucas, Jr., Rumson-Fair Haven

Face-off specialist -- Alex Maldjian, So., Rumson-Fair Haven

 

CLASS B SOUTH

PLAYER OF THE YEAR: Jarrett Birch, Manasquan

First team

ATT -- Jarrett Birch, Sr., Manasquan

ATT -- Canyon Birch, So., Manasquan

ATT -- Mike McIntyre, Jr., Wall

MID -- Pat Felstedt, Sr., Manasquan

MID -- Devan Carroll, Sr., Manasquan

MID -- Will Forte, Jr., Wall

DEF -- Kyle LeBlanc, Sr., Manasquan

DEF -- Jack Mallett, Sr., Manasquan

DEF -- Joe Belko, Sr., Wall

G -- Tom Pollock, Sr., Manasquan

DEF. SPECIALIST -- Shane Meyler, So., Wall

FACE-OFF SPECIALIST -- Evan Gacos, Sr., Wall

Second team

ATT -- Chris Bormida, Sr., St. Rose

ATT -- Griffin McDermott, Sr., St. Rose

ATT -- JoeCarlo Chimenti, Jr., Lacey

MID -- Peter Schlendorf, Sr., Donovan Catholic

MID -- Connor Wilson, Sr., Lacey

MID -- Kyler Rossi, Sr., Point Boro

DEF -- George Frueh, Sr., Jackson Liberty

DEF -- Jack Fabean, So., Manasquan

DEF -- Matt Milden, Sr., Lacey

G -- Parker Roncin, So., Point Boro

DEF. SPECIALIST -- John Linstra, Sr., Lacey

FACE-OFF SPECIALIST -- Matt Thermann, Sr., Manasquan

Honorable mention

DEF -- Bobby Mahon, Jr., St. Rose

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like  Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.