Get our free mobile app

The 2022 boys lacrosse state tournament was seeded on Monday at the New Jersey State Interscholastic Athletic Association headquarters in Robbinsville. A total of 23 Shore Conference teams have qualified and will compete across seven different sections.

The South Jersey Group 2 bracket is the headliner for the Shore Conference with the top three teams in the Shore Sports Network Top 10 all residing in the same section. Top-ranked Rumson-Fair Haven is the No. 1 seed, Manasquan is the No. 2 seed, and Wall is the No. 3 seed. Rumson is the defending champion while Manasquan won the last three South Group 1 sectional titles before being realigned into South Group 2. Wall and Manasquan have split games this season with Manasquan winning 9-6 during the regular season and Wall winning 7-3 on Saturday in the Shore Conference Tournament semifinals.

Southern Regional is the defending champion in South Group 4 and received the No. 1 seed.

South Group 3 is the section with the most Shore Conference teams (6), led by Brick Memorial as the No. 6 seed.

Shore Regional is the No. 3 seed in what has become a wide-open South Group 1 bracket after Manasquan was realigned to Group 2. Shore will be seeking its first sectional title in program history.

First-round games will be played on Wednesday, May 18 in the eight public school sections while the first round of the Non-Public tournaments will be played on Saturday, May 21.

Full seeds and matchups can be viewed below.

The complete schedule is as follows:

Schedule

Public State Tournament

First round - Wednesday, May 18

Quarterfinals - Saturday, May 21

Semifinals - Wednesday, May 25

Sectional finals - Saturday, May 28

State Finals - Wednesday, June 1 (neutral sites (TBD)

Non-Public Tournament

First round - Saturday, May 21

Quarterfinals - Wednesday, May 25

Semifinals - Saturday, May 28

State Finals - Wednesday, June 1 (neutral sites TBD)

Tournament of Champions

Quarterfinals - Saturday, June 4

Semifinals - Wednesday, June 8

T.O.C. Final - Saturday, June 11 (neutral site TBD)

 

Seeds

North Group 4

16-West Orange at 1-Ridgewood

9-Hillsborough at 8-Livingston

12-Clifton at 5-Montclair

13-Passaic Tech at 4-Bridgewater-Raritan

14-Edison at 3-Westfield

11-Watchung Hills at 6-Columbia

10-Morristown at 7-Ridge

15-North Brunswick at 2-Hunterdon Central

 

South Group 4

16-Toms River North at 1-Southern

9-East Brunswick at 8-Old Bridge

12-Rancocas Valley at 5-Howell

13-Manalapan at 4-Cherokee

14-Williamstown at 3-Lenape

11-Washington Township at 6-Kingsway

10-Cherry Hill East at 7-Monroe

15-Egg Harbor at 2-Eastern

 

North Group 3

16-Hanover Park at 1-Scotch Plains-Fanwood

9-North Hunterdon at 8-Ramapo

12-Princeton at 5-Mount Olive

13-Middletown South at 4-Randolph

14-Wayne Hills at 3-Northern Highlands

11-Red Bank at 6-Millburn

10-Tenafly at 7-Morris Knolls

15-Montgomery at 2-Chatham

 

South Group 3

16-Highland at 1-Shawnee

9-Hightstown at 8-Mainland

12-Toms River East at 5-Northern Burlington

13-Lacey at 4-Moorestown

14-Colts Neck at 3-Ocean City

11-Steinert at 6-Brick Memorial

10-Cherry Hill West at 7-Jackson Memorial

15-Toms River South at 2-Clearview

 

North Group 2

16-River Dell at 1-Summit

9-Paramus at 8-Vernon

12-Roxbury at 5-Sparta

13-Voorhees at 4-Wayne Valley

14-Warren Hills at 3-West Morris

11-Montville at 6-Mendham

10-Pascack Valley at 7-West Milford

15-Morris Hills at 2-West Essex

 

South Group 2

16-Oakcrest at 1-Rumson-Fair Haven

9-Seneca at 8-Cranford

12-Gov. Livingston at 5-Somerville

13-Sterling at 4-Hopewell Valley

14-Barnegat at 3-Wall

11-Delran at 6-Holmdel

10-Robbinsville at 7-Allentown

15-Cedar Creek at 2-Manasquan

 

North Group 1

16-Indian Hills at 1-Mountain Lakes

9-Kinnelon at 8-Pequannock

12-Lenape Valley at 5-Jefferson

13-Cedar Grove at 4-Westwood

14-Boonton at 3-Ramsey

11-Lakeland at 6-Mahwah

10-Kittatinny at 7-Newton

15-Pompton Lakes at 2-Glen Rock

 

South Group 1

16-Middle Township at 1-Caldwell

9-A.L. Johnson at 8-Madison

12-West Deptford at 5-Glen Ridge

13-Woodstown at 4-Bernards

14-Hackettstown at 3-Shore

11-Point Boro at 6-Delaware Valley

10-Lower Cape May at 7-New Providence

15-Verona at 2-Haddonfield

 

Non-Public A

16-St. John Vianney at 1-Don Bosco Prep

9-Bergen Catholic at 8-Christian Brothers Academy

12-St. Peter's Prep at 5-Pingry

13-St. Joseph (Metuchen) at 4-Delbarton

14-Oratory Prep at 3-St. Augustine

11-Notre Dame at 6-St. Joseph (Montvale)

10-Paul VI at 7-Pope John

15-Camden Catholic at 2-Seton Hall Prep

 

Non-Public B

9-Princeton Day at 8-Morristown-Beard, winner at 1-Gil St. Bernard's

12-Holy Cross at 5-Immaculata, winner at 4-Montclair Kimberley

11-Eastern Christian at 6-Red Bank Catholic, winner at 3-Holy Spirit

10-St. Rose at 7-Bishop Eustace, winner at 2-Rutgers Prep

 

 

 

5 Jersey Shore Eateries That Should Be Top 30 In The U.S.