The NJSIAA has released the official seeds and brackets for the 2019 football sectional tournaments. A total of 27 Shore Conference teams have qualified, led the top-ranked Wall receiving the No. 1 seed in the Central Group 3 bracket.

Here are the brackets featuring Shore Conference teams.

 

 

Non-Public Group 3

6-Pope John at 3-Mater Dei Prep, winner at 2-Red Bank Catholic

5-St. John Vianney at 4-Donovan Catholic, winner at 1-DePaul

 

Central Group 5

8-Eastern at 1-North Brunswick

5-Cherokee at 4-Manalapan

6-Kingsway at 3-Old Bridge

7-South Brunswick at 2-Toms River North

 

South Group 5

8-Hunterdon Central at 1-Williamstown

5-Vineland at 4-Southern

6-Washington Township at 3-Hillsborough

7-Edison at 2-Lenape

 

Central Group 4

8-Brick at 1-Hammonton

5-Hamilton at 4-Middletown South

6-Middletown North at 3-Toms River East

7-Moorestown at 2-Jackson Memorial

 

South Group 4

8-Neptune at 1-Shawnee

 5-Millville at 4-Clearview

6-Long Branch at 3-Highland

7-Ocean City at 2-Mainland

 

Central Group 3

8-Allentown at 1-Wall

5-Lacey at 4-Burlington Township

6-Raritan at 3-Timber Creek

7-Delsea at 2-Rumson-Fair Haven

 

South Group 3

8-Hopewell Valley at 1-Woodrow Wilson

5-Red Bank at 4-Holmdel

6-Seneca at 3-Ocean

7-Absegami at 2-Somerville

 

Central Group 2

8-Collingswood at 1-Pleasantville

5-Lincoln at 4-Camden

6-Delaware Valley at 3-Bernards

7-Point Boro at 2-Cedar Creek

 

South Group 2

8-Sterling at 1-West Deptford

5-Delran at 4-Manasquan

5-Cinnaminson at 3-Hillside

7-Shore at 2-Haddonfield

 

South Group 1

8-Keansburg at 1-Penns Grove

5-Woodbury at 4-Asbury Park

6-Point Beach at 3-Gateway

7-Glassboro at 2-Paulsboro

 

Managing editor Bob Badders can be reached at bob.badders@townsquaremedia.com. Follow him on Twitter @Bob_Badders. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.

Sign Up For The SSN Newsletter

Please fill out this form to sign up for the Shore Sports Network newsletter.