Follow Bob Badders on Twitter for scores and news from around the Shore.

 

 

Class A South

No. 5 Brick 55, Lacey 15

No. 6 Jackson Memorial 48, No. 10 Toms River North 12

 

Class A Central

Matawan 40, Monmouth 27

St. John Vianney 48, Matawan 21

St. John Vianney 43, Monmouth 26

 

Class B North

No. 8 Long Branch 32, No. 7 Wall 28

120: Denzel Tovar (W) d. T.J. Conlon 3-1

126: Andy Hernandez (LB) tf. Ryan Valente 5:04 (20-4)

132: Nick Wagner (W) p. Jiovani Gomez 4:50

138: Joe Demuner (W) d. Tommy Flannigan 2-1 (TB-2)

145: Danny Mullan (LB) d. Jack Wishart 4-3

152: Chad McClelland (W) d. Pat Tracey 8-1

160: Josh Glantzman (W) d. Mike Shohet 5-2

170: Lamont Reid (LB) p. Nick Iezzi 5:10

182: Pete Wersinger (LB) d. Kyle Dallicardillo 9-3

195: Matt McKenzie (W) md. John Mimes 15-2

220: Joey Jasio (LB) p. Tim McGevna 3:01

Hwt: John Tomlinson (LB) d. Darryl Valme 3-2

106: Justin Farnsworth (LB) p. Jake Sabo 5:03

113: Jack Kelly (W) by forfeit

 

No. 7 Wall 78, Red Bank Catholic 3

 

Class B South

Point Boro 36, Manchester 27

Barnegat 41, Lakewood 28

 

Nondivisional

No. 1 Howell 29, No. 3 Southern 21

152: David Nocks (H) d. Seon Bowker 3-1 (SV)

160: Anthony Pozsonyi (H) d. Nick Suriano 3-2

170: Matt Wilhelm (S) d. Nick Lurski 9-2

182: Austin Silverstein (H) d. Joe Toci 3-2 (UTB)

195: Peyton Blauvelt (S) d. Eric Keosseian 3-2 (TB-2)

220: Sean Silverstein (H) d. Connor Skully 8-6

Hwt: Pat Ferraro (S) d. Ryan Demian 5-4 (TB-2)

106: Kyle Slendorn (H) md. Owen Kretschmer 9-0

113: Mikey Sisolak (H) d. Matt Barnett 7-6

120: Peter Dee (H) p. Frank Amiano 5:08

126: Chris Crane (S) d. Nick Ciaccia 4-3

132: James Knoeller (S) d. Anthony Gagliano 4-3

138: Kris Lindemann (H) md. Mike Racanelli 14-1

145: Pat Mooney (S) p. Jake Esposito 3:29

 

No. 5 Brick 65, Central 12

No. 5 Brick 65, Manalapan 9

Holmdel 40, Barneget 30

Jackson Liberty 50, Freehold Township 28

Lacey 39, Central 33

Lakewood 39, Holmdel 33

Manalapan 44, Lacey 27

Manalapan 50, Central 15

Manchester 67, Neptune 6

Marlboro 58, Neptune 20

Middletown North 43, Ocean 25

Point Beach 48, Donovan Catholic 21

Point Boro 57, Neptune 18

Point Boro 38, Marlboro 33

Raritan 44, Freehold Township 18

Raritan 31, Jackson Liberty 30

 

Nonconference

No. 1 Howell 60, Robbinsville 12

No. 3 Southern 68, Robbinsville 3

Cranford 31, No. 4 CBA 30

No. 6 Jackson Memorial 67, Passaic Valley 3

St. Peter's Prep 28, No. 4 Jackson Memorial 26

No. 7 Wall 40, River Dell 31

No. 9 Toms River South 45, Pascack Hills 20

No. 9 Toms River South 45, St. Joseph (Montvale) 28

St. Peter's Prep 42, No. 10 Toms River North 23

No. 10 Toms River North 33, Passaic Valley 31

Donovan Catholic 50, Academy of Urban Leadership 27

Freehold Township 54, Audubon 20

Middletown North 38, Hopewell Valley 30

Ocean 37, Hopewell Valley 21

Raritan 60, Audubon 9

Roxbury 43, Ocean 27

Roxbury 45, Middletown North 21

Point Beach 70, Academy of Urban Leadership 4

 

Buc Classic

Click here for brackets

New Brunswick won the team title by one point over Colts Neck, 185-184. Rumson-Fair Haven senior Marcus Iwama became the first wrestler to win four Buc Classic titles and was selected as Outstanding Wrestler.