Follow Bob Badders on Twitter for results and news from around the Shore.

 

106

9-T.J. Conlon (Long Branch, So., 24-10) vs. 8-Tim Klemser (Shore, So., 30-6), winner vs. 1-Fred Terranova (Jackson Memorial, Jr., 29-4).

5-Peter Dee (Howell, So., 29-5) vs. 12-Patrick Ammirati (Holmdel, Jr., 29-7)

11-Shawn Kurinzi (Toms River North, Fr., 8-11) vs. 6-Gianni Ghione (Brick Memorial, Fr., 22-6), winner vs. 3-Jeff DeLuise (Barnegat, Jr., 29-3).

10-Ed Barrett (Raritan, So., 23-10) vs. 7-Zack Martin (Toms River South, Fr., 26-11), winner vs. 2-Dan Rackliffe (Brick, Sr., 30-2).

 

113

9-Blake Dale (Point Boro, So., 19-11) vs. 8-Colin Monahan (Freehold, Jr., 29-7), winner vs. 1-Owen McClave (Toms River South, So., 34-1).

12-Teddy Smith (Keyport, So., 19-8) vs. 5-Yoseph Borai (Toms River East, Jr., 26-11).

13-Carl Vasti (CBA, So., 11-7) vs. 4-James Knoeller (Southern, Jr. 28-3).

11-Danny Welsh (Shore, Jr., 22-14) vs. 6-Paul Piccione (St. John Vianney, Jr., 27-8), winner vs. 3-Denzel Tovar (Wall, Jr., 23-3).

7-Jason Hernandez (Long Branch, Jr., 23-4) vs. 2-Nick DePierro (Freehold Township, Sr., 32-2).

 

120

9-Patrick O'Donnell (Toms River North, Fr., 21-13) vs. 8-Ryan Broderick (Raritan, Sr., 23-11), winner vs. 1-Mike Russo (Jackson Liberty, Jr., 32-0).

14-Chris Rodriguez (Manchester, So., 24-8) vs. 4-Jimmy Slendorn (Howell, Sr., 31-4), winner vs. 5-Chris Crane (Southern, Jr., 26-3).

11-Thomas Wright (Brick, Jr., 18-14) vs. 6-John Finnerty (Point Beach, So., 33-5), winner vs. 3-Max Rallo (Ocean, Sr., 30-3).

10-Shane Mullan (Marlboro, So. 24-7) vs. 7-Andy Hernandez (Long Branch, Jr., 30-2), winner vs. 2-Dan Nobbs (Point Boro, Jr., 19-0).

 

126

9-Dylan VanSickell (CBA, So., 25-7) vs. 8-Jose Bocalman (Brick Memorial, Jr., 16-6), winner vs. 1-Ryan Budzek (Point Boro, Sr., 23-1).

5-Brandon Murray (Toms River South, Sr., 32-5) vs. 5-Dominic Franciosi (Middletown South, Sr., 30-3).

14-Austin Clarke (Jackson Memorial, Sr., 15-14) vs. 3-Nasiyr Brown (Neptune, Jr., 10-2).

11-Tommy Flannigan (Long Branch, Jr., 14-8) vs. 6-Andrew Tonneson (Southern, Sr., 26-2).

10-Vinny Fichera (Toms River North, Jr., 24-10) vs. 7-Anthony Gagliano (Howell, So., 24-7), winner vs. 2-Nick Ottaviano (Colts Neck, Sr., 35-1).

 

132

8-Chad McClelland (Wall, Fr., 23-10) vs. 1-Bryan Brown (Southern, Sr., 18-7).

12-Anthony Mitchell (Brick Memorial, So., 18-8) vs. 5-Khalil Haskins (Matawan, So., 25-4), winner vs. 4-Marcus Iwama (Rumson-Fair Haven, Jr., 27-2).

14-Matt Oden (Middletown North, Sr., 12-14) vs. 3-Matt Russo (Jackson Liberty, Jr., 25-5).

11-Jose Hernandez (Monmouth, Sr., 13-17) vs. 6-Andrew MacNeille (Ocean, Sr., 26-9).

10-Corey Byrne (Pinelands, Sr., 23-4) vs. 7-Nick Vecci (Lacey, Sr., 19-5), winner vs. 2-Kris Lindemann (Howell, So., 27-8).

 

138

9-Connor Garrity (Lacey, Jr., 30-3) vs. 8-Josh Glantzman (Wall, So., 21-6), winner vs. 1-Joe Ghione (Brick Memorial, Sr., 8-2).

12-James Finnerty (Point Beach, Sr., 27-11) vs. 5-Paul Capaldo (Middletown North, Jr., 29-7), winner vs. 4-Jack Rada (Howell, Sr. 22-12).

11-Nino Gagliano (Freehold Twp., Jr., 17-3) vs. 6-Joe Santamarco (Manalapan, Jr. 28-6), winner vs. 3-Matt Wilhelm (Southern, Jr., 27-3).

10-Thomas Meer (Red Bank Catholic, Sr., 25-6) vs. 7-Thomas Poklikuha (Pinelands, Jr., 30-1), winner vs. 2-Erik Beshada (CBA, Sr., 32-2).

 

145

9-Andrew Garrity (Lacey, Sr., 20-11) vs. 8-Christian Casselli (CBA, Sr., 19-13), winner vs. 1-Alec Donovan (Brick Memorial, Jr., 27-0).

12-Marco Quintero (Lakewood, So., 27-8) vs. 5-Dan Saraiva (Marlboro, Jr., 26-5), winner vs. 4-Jake Kaminsky (Manalapan, Jr., 31-4).

6-Garrett Rumsby (Middletown South, Sr. 28-6) vs. 3-Zach Wilhelm (Southern, Sr., 22-6).

10-Romello Union (Neptune, Sr. 25-7) vs. 7-Nick Menkin (Long Branch, Sr., 28-8).

15-Josue Pierre-Louis (Howell, Sr., 20-9) vs. 2-Will Scott (Brick, Jr., 28-4).

 

152

9-James Pierce (Matawan, Jr., 24-8) vs. 8-Rob Ruggiero (Brick Memorial, Jr., 20-4), winner vs. 1-Kyle Wojtaszek (Brick, Jr., 29-3).

5-Matt Best (Middletown South, Jr., 32-4) vs. 4-Terrence Davis (St. John Vianney, Sr., 28-5).

14-Kyle Brandt (Lacey, Jr., 24-10) vs. 3-Dylan DaSilva (Toms River North, Jr. 32-4).

11-T.J. Saldutti (Ocean, So., 21-14) vs. 6-Brandon Perez (Long Branch, Sr., 25-7).

10-Jarret DiGiantomasso (Jackson Memorial, Jr., 25-7) vs. 7-Riley Kelly (Point Beach, Sr., 28-9), winner vs. 2-Nick Racanelli (Southern, Sr., 25-2).

 

160

9-James Mattina (Pinelands, Sr., 27-4) vs. 8-Arturo Rios (Long Branch, Sr., 28-7), winner vs. 1-Joey Schultz (Howell, Sr., 31-1).

12-Chris Koutzen (CBA, So., 15-16) vs. 5-T.J. Liquori (Jackson Liberty, Sr. 27-2).

13-Darius Thomas (Freehold Twp., Jr., 9-9) vs. 4-Cliff Ruggiero (Brick Memorial, Jr., 14-7).

6-Connor Sheehan (Raritan, Sr., 31-4) vs. 3-Joe Salvato (Toms River South, Jr., 24-2).

10-Peyton Blauvelt (Southern, So., 14-8) vs. 7-Justin Petterson (Neptune, Jr., 9-6), winner vs. 2-Brett Donner (Wall, So., 32-1).

 

170

9-Will Oxley (CBA, So., 22-11) vs. 8-Connor Mullan (Long Branch, Sr., 29-7), winner vs. 1-Antrez Clagon (Toms River South, Jr., 32-2).

5-Chris Hartigan (Matawan, Sr., 26-4) vs. 4-Anthony Fabiano (Middletown North, Sr., 27-8).

14-Will Zembricki (Freehold, Sr., 17-13) vs. 3-Gerardo Jorge (Southern, Sr., 24-7).

11-Bradley Louth (Manchester, Sr., 22-8) vs. 6-Steven Chandler (Manalapan, Jr., 28-8).

10-Kevin Kelly (Point Boro, Sr., 28-4) vs. 7-Matt McKenzie (Wall, Fr., 29-3), winner vs. 2-Dean Sherry (Brick, Jr., 32-0).

 

182

9-Tommy Wishart (Wall, Sr., 18-11) vs. 8-Dylan Alt (Keansburg, Jr., 22-5), winner vs. 1-Nick Costa (Brick Memorial, Sr., 24-1).

12-Dom DiSalvo (Msgr. Donovan, Jr., 26-2) vs. 5-Anthony Benedetti (Manalapan, Sr., 24-9), winner vs. 4-Connor Bohringer (Jackson Memorial, Jr., 31-1).

14-Ryan Jachim (Brick, Sr., 17-15) vs. 3-Chad Freshnock (Middletown North, So., 32-4), winner vs. 6-Tyler MacLaine (Toms River North, Jr., 27-7).

10-Jake Paton (Central, Jr., 24-6) vs. 7-Stephen Boncimino (Howell, Sr., 25-8), winner vs. 2-Kyle Lynch (Sr., Raritan, 35-0).

 

195

9-Pat Ferraro (Southern, Jr., 17-10) vs. 8-Anthony Vetrano (Middletown North, So., 27-8), winner vs. 1-Mike Oxley (CBA, Sr., 33-2).

5-Greg Moran (Barnegat, Sr., 31-0) vs. 4-Tyler Romanelli (Wall, Sr., 28-3).

14-Sean Silverstein (Howell, Jr., 6-6) vs. 3-Tyree Sutton (Keansburg, Jr., 30-2).

11-Richard Gonzalez (Toms River South, Sr., 22-15) vs. 6-Ray Fattaruso (Brick, Jr., 12-1).

10-Andrew Cicalese (Freehold, Sr., 21-10) vs. 7-Nick Dzuna (Point Boro, Sr., 25-5), winner vs. 2-Ken Bradley (Jackson Memorial, Sr., 30-1).

 

220

9-Nick Van Glahn (Wall, Sr., 5-7) vs. 8-Nick Semple (Jackson Liberty, Sr., 22-8), winner vs. 1-Tyler Poling (Brick Memorial, Sr., 20-4).

12-Conner Spreen (Middletown South, Sr., 9-4) vs. 5-Michael Siwiec (Toms River North, Jr., 29-3), winner vs. 4-Ben Aquilina (Manalapan, Sr., 33-2).

11-Josh Foca (Central, Sr., 18-12) vs. 6-Dan Loizos (Ocean, Sr., 20-5), winner vs. 3-Shawn McCord (Red Bank Catholic, Sr., 28-1).

10-Dominic Infante (So., Point Boro, 18-7) vs. 7-Calvin Beaty (Matawan, So., 24-8), winner vs. 2-Jesse Bauta (Southern, Sr., 23-4).

 

Hwt

9-Tayler Hendrickson (Middletown South, Sr., 19-7) vs. 8-Brody Graham (Jackson Memorial, So., 25-7), winner vs. 1-Pat Toal (Raritan, Sr., 28-1).

12-John Tomlinson (Long Branch, So., 12-10) vs. 5-Tommy D'Amore (Point Beach, Sr., 30-6), winner vs. 4-Nick Rivera (Brick Memorial, Fr., 16-4).

11-Zach Andrews (Barnegat, Sr., 18-7) vs. 6-James Kearney (Toms River South, Jr., 30-8), winner vs. 3-Kyle Cocozza (Howell, Sr., 30-4).

10-Dave Musselman (Shore, Sr., 27-7) vs. 7-Alex Shtindler (Marlboro, Jr., 14-6), winner vs. 2-Atanacio Carrillo (Central, Sr., 28-4).