Results from the pre-quarterfinal round of the NJSIAA Region 6 Tournament.

 

Note: Winners advance to Friday's quarterfinals, losing wrestlers are eliminated.

RELATED: Region 5, Region 7, Region 8

 

Brackets

106

Jesse Liptzin (Howell) p. Jack Nies (Ocean) 5:52

Ryan Zimmerman (Long Branch) tf. Gregory Daloisio (Nottingham) 4:22 (15-0)

Craig Cook (Burlington Twp.) d. Joe Rotondo (Brick Memorial) 10-3

Travis Kotelnicki (Northern Burlington) p. Zach Zuckerman (Delran) 0:55

 

113

Ben Sabo (Point Boro) md. Rey Guzman (Long Branch) 10-2

Matt Klemser (Shore) vs. A.J. Sortino (Manalapan) 9-7 OT (SV)

John Santos (Ocean) p. Will Jarvis (Point Beach) 3:33

Josh Bollard (Jackson Liberty) p. Ellery Perfect (Northern Burlington) 0:55

 

120

Al Desantis (Shore) d. Michael Gagliardo (Freehold) 10-3

Adam Manzo (Ocean) md. Jesse Bowers (Point Beach) 12-3

Billy Moore (Bordentown) d. Alexander LoPrinzi (Burlington Twp.) 7-0

Logan Fox (Robbinsville) md. Jair Hatch (Jackson Liberty) 11-2

 

126

Dyon Womack (Colts Neck) d. Matt Paglia (Allentown) 7-0

Sam LaCorte (CBA) d. Joe Schneider (Notre Dame) 7-2

Chris Dean (Long Branch) d. Dion Young (Northern Burlington) 6-0

Verlensky Joachim (Bordentown) p. Shane Golomb (Wall) 2:39

 

132

Alex Baran (Manalapan) p. Anthony Heinz (Allentown) 0:55

Shaun Plaza (Jackson Liberty) md. Tyrone Bailey (Asbury Park) 13-5

Sean Neely (Freehold) md. Ethan Byrne (RBC) 9-1

Matthew Potash (Bordentown) p. Kyle Cleary (Freehold Twp.) 5:52

 

138

Anthony Coposky (Manalapan) d. Ethan Diamond (CBA) 9-5

Spencer Robinson (Point Boro) md. Drew Romein (Allentown) 8-0

Evan Richard (Howell) d. Tyler Flynn (Monmouth) 6-5

Anthony Cameron (Delran) d. Isaac Shohet (Long Branch) 5-3.

 

145

Larson Johnson (Freehold Twp.) d. Ben Sammarco (Colts Neck) 9-8

Xavier Kelly (Howell) p. Saif Ali (Ocean) 0:56

Ryan Feig (Northern Burlington) d. Christopher Mogrovejo (Hightstown) 4-1

Luke Arnold (Long Branch) d. John McTaggart (Point Boro) 9-8

 

152

Chris Richardson (Brick Memorial) vs. Michael Cenname (Freehold Twp.) 8-4

Jimmy Sherlock (Point Beach) p. Zachary Bilgrav (Robbinsville) 3:39

Lavinsky Collins (Ewing) d. Dominick Esposito (Colts Neck) 8-7 OT (TB)

Francis Marshall (Manasquan) d. Jack McCrae (Shore) 11-4.

 

160

Kyle Hillermeier (Freehold Twp.) p. Nolan Pecci (Allentown) 3:06

Kyle Twamley (Robbinsville) d. Derek Smith (CBA) 10-3

Jake Sundermier (Delran) d. Matt Benedetti (Manalapan) 9-4

Joe Ostberg (Manasquan) md. Joe Levach (Bordentown) 16-7

 

170

Tommy Hill (Northern Burlington) p. Steve Cmielewski (RBC) 1:57.

Daniel Santos-Silva (Long Branch) d. Fenelson Etienne (Asbury Park) 6-5 OT (TB)

Liam McDermott (Allentown) tf. Ryan McGuiness (CBA) 4:00 (17-1)

Isaiah Wesley (Burlington City) d. Kenny Koenig (Colts Neck) 11-6

 

182:

Johnny Andre (Hightstown) d. Michael Carlucci (Freehold Twp.) 10-5

Peter Wersinger (Long Branch) p. Nicholas Campbell (Allentown) 5:24

Justin Obermeyer (Manalapan) by disqualification over Dylan Ippolito (Point Boro) (illegal slam).

Gabriel Williams (Nottingham) d. Chavis Coleman (Jackson Liberty) 5-1

 

195

Steven Truex (Northern Burlington) p. Zach Bohn (Delran) 4:47

A.J. Royle (Colts Neck) p. Amir Murray (Willingboro) 1:47

Cameron DiGiorgio (CBA) p. Ryan Brazil (Bordentown) 4:19

Liam Tibbett (Freehold) p. Kevin Rae (Riverside) 1:52

 

220

Eric Saunders (Burlington Twp.) p. Zachary Harding (Hamilton West)  3:02

Chris Ratti (Northern Burlington) p. Clayton Oates (Ocean) 1:59

Anthony Grozozski (Delran) p. Christopher Seifert (Ewing) 5:59

Hunter Marhan (Long Branch) p. Anthony Jomo (Manalapan) 0:29

 

HWT

Vinnie Gargiulo (Colts Neck) p. Harrison Hill (Allentown) 1:08

Kevin Cerruti (Long Branch) p. Austin Colbert (Freehold Twp.) 3:32

Anthony Bonavito (Point Boro) md. William Nolan (Northern Burlington) 8-0

Cade Watkins (Point Beach) d. Daniel Ornosky (Hamilton West) 3-2