Wrestling – NJSIAA Region VI Quarterfinals Scoreboard
Follow Bob Badders on Twitter for scores and news from around the Shore.
NJSIAA Region VI Tournament
Quarterfinals
106
1-Kyle Slendorn (Howell) p. 8-Chris Dean (Shore) 3:32
5-Rich Koehler (CBA) d. 4-Jeff DeLuise (Barnegat) 4-2 OT
6-Luke Eckloff (St. John Vianney) md. 3-Luke Moynihan (Lacey) 11-3
2-Joey King (Colts Neck) p. 7-Matt Wardlaw (Brick Memorial) 0:43
113
1-Sebastian Rivera (CBA) tf. 8-Nick Gallicchio (Toms River South) 4:35 (16-1)
5-Mike Spino (Jackson Memorial) p. 4-Mikey Sisolak (Howell) 5:02
3-Colin Monahan (Freehold) d. 6-Jason Hernandez (Long Branch) 6-3
2-Gianni Ghione (Brick Memorial) p. 10-Jack Kelly (Wall) 2:37
120
1-Owen McClave (Toms River South) d. 8-Jake Benner (Ocean) 5-4
5-Yoseph Borai (Toms River East) d. 4-Peter Dee (Howell) 4-3
6-Chris Crane (Southern) d. 3-Fred Terranova (Jackson Memorial) 3-1 OT
2-Denzel Tovar (Wall) d. 10-Russell Benson (Raritan) 7-2
126
1-Mike Russo (Jackson Liberty) tf. 8-Gianni Bennett (Southern) 3:05 (16-0)
4-Dylan VanSickell (CBA) p. 5-Nick Wagner (Wall) 2:39
3-Andy Hernandez (Long Branch) d. 6-Jose Bocalman (Brick Memorial) 5-4
7-Cole Corrigan (Toms River South) d. 2-Dan Nobbs (Point Boro) 2-1 2OT
132
1-Dylan Seidenberg (Raritan) d. 9-Pat O'Donnell (Toms River North) 10-4
4-Anthony Gagliano (Howell) d. 5-Khalil Haskins (St. John Vianney) 7-5
3-James Knoeller (Southern) d. 6-Luke Vescovi (Brick Memorial) 5-3
2-Marcus Iwama (Rumson) tf. 10-Jeremy Bollard (Jackson Liberty) 3:52 (23-8)
138
1-Matt Russo (Jackson Liberty) p. 8-Eric Drake (Raritan) 1:16
5-Kris Lindemann (Howell) d. 4-Tim Hamann (Jackson Memorial) 2-1
3-Connor Garrity (Lacey) vs. 6-Anthony Mitchell (Brick Memorial) 9-4
2-Pat Mooney (Southern) d. 7-Jack McLafferty (Brick) 6-3
145
1-Alec Donovan (Brick Memorial) p. 9-Mike Chadwick (Raritan) 3:19
4-Joe Santomarco (Manalapan) d. 12-Ryan O'Donnell (Toms River North) 4-2
3-Paul Capaldo (Middletown North) d. 11-Seon Bowker (Southern) 8-3
2-Tom Poklikuha (Pinelands) d. 7-Alex Johnson (Shore) 3:57 (16-0)
152
1-Matt Wilhelm (Southern) d. 9-T.J. Saldutti (Ocean) 6-2
5-Nick Pollara (Brick) d. 4-Matt Best (Middletown South) 10-6
6-Josh Glantzman (Wall) p. 3-Dan Saraiva (Marlboro) 5:40
2-Jake Kaminsky (Manalapan) d. 7-Andrew Meyers (Toms River East) 9-5.
160
1-Will Scott (Brick) md. 9-Jimmy Pierce (Matawan) 13-4
4-Nino Gagliano (Freehold Township) tf. 5-Chris Koutzen (CBA) 3:58 (18-3)
3-Antrez Clagon (Toms River South) vs. 6-Nick Bohal (Raritan) 17-6
2-Cliff Ruggiero (Brick Memorial) d. 10-Jarret DiGiantomasso (Jackson Memorial) 6-1
170
1-Zach Hertling (Ocean) md. 9-Mike Shohet (Long Branch) 8-0
5-Dylan DaSilva (Toms River North) d. 4-Peyton Blauvelt (Southern) 3-1
3-Kyle Wojtaszek (Brick) d. 6-Tanner Kelly (Jackson Memorial) 7-3
2-Brett Donner (Wall) tf. 7-Steven Chandler (Manalapan) 3:18 (19-3)
182
1-Dean Sherry (Brick) tf. 9-Bobby Mitler (Brick Memorial) 5:39 (21-6)
4-Anthony Vetrano (Middletown North) d. 5-Austin Silverstein (Howell) 3-1 2OT
3-Joe Salvato (Toms River South) d. 6-Jack LaCorte (CBA) 9-6
2-Connor Bohringer (Jackson Memorial) md. 7-Tyler MacLaine (Toms River North) 9-1
195
1-Tyree Sutton (Keansburg) md. 8-Javier Holguin (Manchester) 17-4
5-Quentin DeCarlo (Toms River South) d. 4-Calvin Beaty (St. John Vianney) 4-2 OT
6-Eric Keosseian (Howell) d. 3-Dean Helstowski (Brick) 4-3
2-Matt McKenzie (Wall) d. 7-Connor Owen (Brick Memorial) 7-3
220
1-Chad Freshnock (Middletown North) d. 9-Joey Jasio (Long Branch) 5-2
5-Dom Infante (Point Boro) vs. 4-Ray Fattaruso (Brick) 4:23
3-Will Oxley (CBA) vs. 6-Fred Womack (Colts Neck) 3:56
2-Mike Siwiec (Toms River North) tf. 7-Alex Shtindler (Marlboro) 3:30
Heavyweight
1-Brody Graham (Jackson Memorial) p. 9-Rafael Natal (Manchester) 3:01
5-Malcolm Daniels (Raritan) vs. 4-Darrius Marrow (Central) 8-4
6-Micah Clarke (St. John Vianney) d. 3-John Tomlinson (Long Branch) 3-2 3OT
2-Nick Rivera (Brick Memorial) p. 10-Marquis Dove (Neptune) 2:47