Wrestling – Region VI Semifinals Results
Follow Bob Badders on Twitter for results and news from around the Shore.
Tweets by @Bob_Badders
NJSIAA Region VI Tournament
Semifinals
106
4-Sebastian Rivera (CBA, So. 35-0) d. 1-Fred Terranova (Jackson Memorial, Jr., 30-5), 4-0.
6-Gianni Ghione (Brick Memorial, Fr., 25-6) d. 2-Dan Rackliffe (Brick, Sr. 31-3), 8-3.
113
1-Owen McClave (Toms River South, So., 36-1) d. 4-James Knoeller (Southern, Jr., 30-4), 8-2.
2-Nick DePierro (Freehold Township, Sr., 34-3) d. 3-Denzel Tovar (Wall, Jr., 24-4), 7-3
120
1-Mike Russo (Jackson Liberty, Jr., 34-0) md. 5-Chris Crane (Southern, Jr., 27-4), 11-2
3-Max Rallo (Ocean, Sr., 32-3) d. 7-Andy Hernandez (Long Branch, Jr., 33-3), 5-3.
126
1-Ryan Budzek (Point Boro, Jr., 25-1) d. 5-Brandon Murray (Toms River South, Sr., 33-6), 4-2.
2-Nick Ottaviano (Colts Neck, Sr., 37-1) d. 6-Andrew Tonneson (Southern, Sr., 28-3), 5-4.
132
4-Marcus Iwama (Rumson-Fair Haven, Jr., 29-2) d. 1-Bryan Brown (Southern, Sr., 19-8), 9-2.
2-Kris Lindemann (Howell, So., 29-8) d. 6-Andrew MacNeille (Ocean, Sr., 28-10), 8-7.
138
1-Joe Ghione (Brick Memorial, Sr., 10-2) p. 5-Paul Capaldo (Middletown North, Jr., 31-8), 3:20.
3-Matt Wilhelm (Southern, Jr., 29-2) d. 7-Tom Poklikuha (Pinelands, Jr., 32-2), 12-5
145
1-Alec Donovan (Brick Memorial, Jr., 29-0) d. 4-Jake Kaminsky (Manalapan, Jr., 32-5), 3-1
3-Zach Wilhelm (Southern, Sr., 24-6) d. 2-Will Scott (Brick, Jr., 30-5), 7-5.
152
4-Terrence Davis (St. John Vianney, Sr., 30-5) d. 8-Rob Ruggiero (Brick Memorial, Jr., 22-5).
2-Nick Racanelli (Southern, Sr., 27-2) d. 6-Brandon Perez (Long Branch, Sr., 27-8), 3-0.
160
1-Joey Schultz (Howell, Sr., 33-1) d. 5-T.J. Liquori (Jackson Liberty, Sr., 29-3), 2-1.
2-Brett Donner (Wall, So., 34-1) d. 3-Joe Salvato (Toms River South, Jr., 25-3), 7-3.
170
1-Antrez Clagon (Toms River South, Jr., 34-2) d. 5-Chris Hartigan (Matawan, Sr., 27-5), 6-2.
2-Dean Sherry (Brick, Sr., 34-0) d. 3-Gerardo Jorge (Southern, Sr., 26-8), 8-1.
182
1-Nick Costa (Brick Memorial, Sr., 26-1) d. 4-Connor Bohringer (Jackson Memorial, Jr., 32-2), 9-3.
3-Chad Freshnock (Middletown North, So., 35-4) p. 2-Kyle Lynch (Raritan, Sr., 36-1), 3:07.
195
1-Mike Oxley (CBA, Sr., 35-2) p. 4-Tyler Romanelli (Wall, Sr., 29-4), 2:35.
2-Ken Bradley (Jackson Memorial, Sr., 32-1) d. 3-Tyree Sutton (Keansburg, Jr., 32-3), 3-2.
220
1-Tyler Poling (Brick Memorial, Sr., 22-4) p. 5-Michael Siwiec (Toms River North, Jr., 31-3), 1:59.
2-Jesse Bauta (Southern, Sr., 24-4) d. 3-Shawn McCord (Red Bank Catholic, 29-2), 3-2.
Hwt
1-Pat Toal (Raritan, Sr., 20-1) d. 4-Nick Rivera (Brick Memorial, Fr., 17-5), 3-2 UTB.
3-Kyle Cocozza (Howell, Sr., 32-4) p. 2-Atanacio Carrillo (Central, Sr., 29-5), 5:15.