Several Shore Conference teams will be on the move according to the tentative district and region wrestling realignment released by the NJSIAA on Wednesday.

Shore Conference schools will continue to find their homes in Regions 5, 6, 7 and 8 but there are some notable changes coming involving the top teams in the Shore Conference. The most notable changes are Howell and Brick Memorial moving to Region 7 from Region 6 and Middletown North and Raritan coming back to Region 6 from Region 5. Moving to Region 5 from Region 6 are Manalapan, Monmouth and Shore. Brick is also going back to Region 6 from Region 7.

Two years ago, the NJSIAA radically realigned the state’s 32 districts and eight regions to balance out the power teams as well as the number of teams in each district and region. Part of that agreement was also to reassess the districts every two years as opposed to the previous span of every five years.

Another change is the NJSIAA now using a team’s power point average over the last three years instead of the previous method of using the five-year power point average. A school’s three-year average was used to separate the state’s top 32 ‘power’ programs across the eight regions and then again within those separate regions and districts. The goal was to have four power teams in each region and one in each district.

Schools were assigned into their region based on geography with the 281 public schools being placed from north to south and the 30 non-public schools with wrestling teams being placed from south to north.

The sites for the 32 district tournaments and eight region tournaments have not been determined yet.

The proposed realignment will be voted on again at the NJSIAA’s June 6 meeting, and if approved it will go into effect for the 2018-2019 season and last for two years.

Here is the complete alignment:

*Power teams in each district listed first*

REGION 1

District 1

High Point

Fair Lawn

Westwood

Pequannock

Ridgewood

Hawthorne

St. Joseph Regional (Montvale)

Mahwah

Demarest

 

District 2

Pope John

Newton

River Dell

Northern Highlands

Ramsey

Glen Rock

Ramapo

North Warren

Wallkill Valley

Indian Hills

 

District 3

Kittatinny

Old Tappan

Pompton Lakes

Passaic Tech

Wayne Hills

Pascack Hills

Kinnelon

Dumont

Manchester Regional

Vernon

 

District 4

Sparta

Don Bosco Prep

Butler

Pascack Valley

Cresskill

West Milford

New Milford

Lakeland

Tenafly

Waldwick/Midland Park

 

REGION 2

District 5

Emerson-Park Ridge

Paramus

Mount Olive

West Essex

Morris Knolls

Bogota/Weehawken

Teaneck

Dover

JFK-Paterson

 

District 6

Roxbury

Montville

DePaul

Clifton

Hackensack

Ridgefield Park

Lodi

Passaic

Fort Lee

Eastside

 

District 7

Bergen Catholic

Wayne Valley

Cedar Grove

Garfield

Hasbrouck Heights

Elmwood Park

Boonton

Leonia/Palisades Park

Bergenfield

Dwight Morrow

 

District 8

Jefferson

Passaic Valley

Lenape Valley

Parsippany

Saddle Brook

Morris Hills

Mountain Lakes

Paramus Catholic

Hopatcong

Parsippany Hills

 

REGION 3

District 9

Delbarton

North Bergen

Nutley

Bloomfield

Livingston

Orange

Secaucus

Newark Academy

Glen Ridge

 

District 10

Hanover Park

Randolph

Verona

Irvington

Lyndhurst/North Arlington

Columbia

Belleville

Cliffside Park

Chatham

 

District 11

Mendham

Caldwell

Hackettstown

Kearney

Whippany Park

Montclair

Morristown

Morris Catholic

Wood-Ridge

East Orange

 

District 12

West Morris

Warren Hills

West Orange

Belvidere

Becton

Madison

Union City

East Side

Rutherford

Barringer

 

REGION 4

District 13

Phillipsburg

Roselle Park

Woodbridge

Somerville

Bernards

Carteret

Plainfield

New Providence

Summit

 

District 14

Cranford

Voorhees

Westfield

Bridgewater-Raritan

Union

Millburn

Bayonne

A.L. Johnson

Metuchen

 

District 15

Watchung Hills

Bound Brook

Rahway

Middlesex/Dunellen

Colonia

Ridge

J.P. Stevens

Brearley/Dayton

Newark Collegiate Charter

Shabazz

 

District 16

Seton Hall Prep

St. Peter’s Prep

Scotch Plains-Fanwood

Gov. Livingston

Elizabeth

Linden

JFK-Iselin

North Plainfield

Weequahic

Christ the King

 

REGION 5

District 17

South Plainfield

Old Bridge

St. John Vianney

Montgomery

Sayreville

Bishop Ahr

Franklin

Princeton

North Brunswick

 

District 18

Hunterdon Central

Holmdel

Edison

Hillsborough

Pingry

South River

Rumson-Fair Haven

West Windsor-Plainsboro South

Rutgers Prep

 

District 19

Delaware Valley

Hopewell Valley

Middletown South

Manville

Perth Amboy

Matawan

Marlboro

Monmouth

Spotswood

West Windsor-Plainsboro North

 

District 20

North Hunterdon

Manalapan

Shore

East Brunswick

South Brunswick

New Brunswick

Red Bank

Keansburg

Keyport

Highland Park

 

REGION 6

District 21

Raritan

Northern Burlington

Wall

Nottingham

Freehold Township

Freehold

Ewing

Lawrence

Manasquan

 

District 22

Middletown North

Colts Neck

Christian Brothers Academy

Allentown

Bordentown/Florence

Trenton

Red Bank Catholic

Notre Dame

Burlington County Tech

Willingboro

 

District 23

Long Branch

Point Boro

Point Beach

Robbinsville

Hightstown

Lakewood

Neptune

Steinert

Burlington City

St. Rose

 

District 24

Monroe

Ocean

Delran

Brick

Jackson Liberty

Burlington Township

New Egypt

Riverside

Hamilton West

Asbury Park

 

REGION 7

District 25

Howell

Camden Catholic

West Deptford

Seneca

Shawnee

Toms River East

Gloucester City

Central Regional

Maple Shade

 

District 26

Paulsboro

Cherokee

Lacey

Toms River North

Haddon Township

Pennsauken

Sterling

Moorestown

Cherry Hill East

Palmyra

 

District 27

Brick Memorial

Collingswood

Cherry Hill West

Rancocas Valley

Paul VI

Lenape

Audubon

Manchester

Lindenwold

Triton

 

District 28

Jackson Memorial

Haddonfield

Eastern

Cinnaminson

Toms River South

Pemberton

Holy Cross

Donovan Catholic

Haddon Heights

Camden/Woodrow Wilson

 

REGION 8

District 29

Southern

Highland

Buena

Timber Creek

Holy Spirit

Pitman

Pinelands

Barnegat

Deptford

 

District 30

Delsea

Egg Harbor

Woodstown

Washington Township

Oakcrest

Winslow

Penns Grove

Lower Cape May

Atlantic City

Salem

 

District 31

St. Augustine

Gateway/Woodbury

Williamstown

Clayton/Glassboro

Mainland

Millville

Middle Township

Vineland

Cedar Creek

Gloucester Catholic

 

District 32

Kingsway

Clearview

Pennsville

Hammonton

Ocean City

Absegami

Schalick

Overbrook

St. Joseph (Hammonton)

Cumberland

 

Shore Conference schools by region:

REGION 5 (12)

St. John Vianney (D-17), Holmdel (D-18), Rumson-Fair Haven (D-18), Middletown South (D-19), Matawan (D-19), Marlboro (D-19), Monmouth (D-19), Manalapan (D-20), Shore (D-20), Red Bank (D-20), Keansburg (D-20), Keyport (D-20).

 

REGION 6 (19)

Raritan (D-21), Wall (D-21), Freehold Township (D-21), Freehold (D-21), Manasquan (D-21), Middletown North (D-22), Colts Neck (D-22), CBA (D-22), Red Bank Catholic (D-22), Long Branch (D-23), Point Boro (D-23), Point Beach (D-23), Lakewood (D-23), Neptune (D-23), St. Rose (D-23), Ocean (D-24), Brick (D-24), Jackson Liberty (D-24), Asbury Park (D-24).

 

REGION 7 (10)

Howell (D-25), Toms River East (D-25), Central (D-25), Lacey (D-26), Toms River North (D-26), Brick Memorial (D-27), Manchester (D-27), Jackson Memorial (D-28), Toms River South (D-28), Donovan Catholic (D-28).

 

REGION 8 (3)

Southern (D-29), Pinelands (D-29), Barnegat (D-29).

 

Managing editor Bob Badders can be reached at bob.badders@townsquaremedia.com. Follow him on Twitter @Bob_Badders. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.

 

Sign Up For The SSN Newsletter

Please fill out this form to sign up for the Shore Sports Network newsletter.