SHORE CONFERENCE LACROSSE COACHES ASSOCIATION

2015 CLASS A NORTH ALL-DIVISION TEAMS

 

Selections made by the Shore Conference Lacrosse Coaches Association

 

CLASS A NORTH

FIRST TEAM

Player of the Year: Billy Sasso., Sr., Midfield, Freehold Township

Attack - Nick Casner, So., CBA

Attack - Brandon Nunez, Sr., Freehold Township

Attack - Mark Buannic, Sr., Howell

Attack - Jake Sherman, Sr., Howell

Midfield - Nick Gazzillo, Sr., CBA

Midfield - Billy Sasso, Sr., Freehold Township

Midfield - Jack Schaefer, Jr., Colts Neck

Midfield - Nic Rossi, Sr., Howell

Defense - Joe Ventura, Sr., CBA

Defense - Mike O’Brien, Sr., CBA

Defense - Anthony Pozsonyi, Sr., Howell

Defense - Derek Price, Sr., Colts Neck

Specialist (Face-off) - Zack Ornstein, Sr., Howell

Goalie - Andrew Halmi, Jr., Colts Neck

 

SECOND TEAM

Attack - Ryan Aker,  Jr., Middletown North

Attack - Chris Bisignano, Jr., Colts Neck

Attack - Thijis Smit, Jr., Colts Neck

Midfield - Pat Walsh, So., Middletown South

Midfield - Ryder Verdoni, Jr., Howell

Midfield - John Poole, Sr., Freehold Township

Midfield - Kevin Patten, Sr., Freehold Township

Defense - Hayden Fairhurst, Jr., Middletown North

Defense - Colin Bitsko, Sr., Freehold Township

Defense - Connor McGowen, Sr., Colts Neck

Defense - Colin Mastowski, Sr., Howell

Specialist (LSM) - Joseph Fifield, Jr., Colts Neck

Goalie - Matt Schroepfer, Sr., Freehold Township

 

CLASS A SOUTH

FIRST TEAM

Player of the Year: Dylan Jinks, Sr., Attack, Southern

Attack - Dylan Jinks, Sr., Southern

Attack - Lucas Sirotniak, Sr., Lacey

Attack - Troy Wolf, Sr., Jackson Memorial

Attack - Hunter Palmer, Jr., Brick

Midfield - Chris Smith, Sr., Southern

Midfield - Shawn McManus, Sr., Southern

Midfield - Ryan Mahon, Jr., Lacey

Midfield - Connor Wilson, So., Lacey

Defense - Mike Adragna, Sr., Southern

Defense - George Sayre, Sr., Lacey

Defense - Kyle Leary, Sr., Brick

Defense - Sean Duggan, Fr., Jackson Memorial

Specialist (LSM) - Ian Gillen, Sr., Lacey

Goalie - Brendan Lefanto, Sr., Southern

 

SECOND TEAM

Attack - Kyle Mulrane, So., Southern

Attack - Bailey Sharpe, Sr., Brick Memorial

Attack - Nick Simonelli, Jr., Southern

Attack - Dylan Visser, Sr., Brick Memorial

Midfield - Pat Adamitis, Sr. Brick

Midfield - Billy Porter, Jr., Brick Memorial

Midfield - Tyler Sosa, Jr., Toms River South

Defense - Matt Murphy, Sr., Brick Memorial

Defense - Evan Henken, Jr., Southern

Defense - Gordie Vonschmidt, Jr., Southern

Goalie - Dylan Furnback, So., Jackson Memorial

 

CLASS B NORTH

FIRST TEAM

Player of the Year: Robbie Garavente, Jr., Attack, Rumson-Fair Haven

Attack - Robbie Garavente, Jr., Rumson

Attack - Cole Smolokoff, Jr., Red Bank

Attack - Tim Barile, Sr., Red Bank Catholic

Attack - Joey Appio, Jr., Ocean

Midfield - Erik Rant, Jr., Ocean

Midfield - Lucas Seckler, Sr., Rumson

Midfield - Brett Habich, Jr., Red Bank Catholic

Midfield - Brian Fagan, Jr., Red Bank

Defense - Cooper Cuje, Sr., Rumson

Defense - Matt Pieringer, Sr., Red Bank Catholic

Defense - Emmet Jennings, So., Rumson

Defense - Hayden Matarazzo, Sr., Ocean

Specialist (LSM) - Steven Graziano, Sr., Ocean

Goalie - Justin Ruiz, Sr., Holmdel

 

SECOND TEAM

Attack - Chris Johnsen, Sr., Shore

Attack - Henry Sillen, Jr., Rumson

Attack - Griffin Schultz, Jr., Rumson

Midfield - Doug Goldsmith, Jr., Shore

Midfield - Seamus Walsh, Sr., Rumson

Midfield - Bryan Hess, So., Rumson

Defense - Mike Stapert, Jr., St. John Vianney

Defense - Erik Graham, Jr., Shore

Defense - Christian Psomias, Sr., Ocean

Defense - Kevin Paz, So., Red Bank

Specialist (LSM) - Jack Moore, Sr.,. Rumson

Goalie - D.J. Soriano, Jr., St. John Vianney

 

CLASS B SOUTH

FIRST TEAM

Player of the Year: Matt Frost, Sr., Midfield, St. Rose

Attack - Mike Steppe, Jr., Wall

Attack - Jarrett Birch, So., Manasquan

Attack -  Matt Ferullo, Jr., Jackson Liberty

Attack - Mike McIntyre, Fr., Wall

Midfield - Matt Frost, Sr., St. Rose

Midfield - J.J. McKenna, Jr., Barnegat

Midfield - Peter Schlendorf, Jr., Donovan Catholic

Midfield - Chris Klodowski, Sr., Manasquan

Defense- Joe Belko, So., Wall

Defense - Kyle LeBlanc, So., Manasquan

Defense - Louis Melone, Sr., St. Rose

Defense - Chris Stefanowicz, Jr., Jackson Liberty

Specialist - Matt Baltus, Jr., Donovan Catholic

Goalie - Chris Mulholland, Jr., Jackson Liberty

 

SECOND TEAM

Attack - Hunter MacPherson, Jr., Donovan Catholic

Attack - Tyler Kalmowitz, Jr., Jackson Liberty

Attack - Scott Dimmit, Sr., St. Rose

Attack - Matt Manno, Sr., Barnegat

Midfield - Ricky Gerena, Sr., Barnegat

Midfield - Devon Carroll, So., Manasquan

Midfield - Dylan Bosco, Sr., Wall

Midfield - Liam Ferguson, Sr., Wall

Defense - Andrew Sarre, Sr., St. Rose

Defense - Chris Kellett, Jr., Wall

Defense - Pat Gahagan, Sr., Jackson Liberty

Defense - Jack Mallett, So., Manasquan

Specialist (F/O) - Christian Pongracz, Jr., Jackson Liberty

Goalie - Tom Pollock, So., Manasquan