Results form the consolation round of the NJSIAA Region 6 Tournament

 

 

Third-Place Bouts

106: 2-Darby Diedrich (Howell) md. 6-Owen Kretschmer (Southern) 10-2

113: 6-Nick Pellegrino (Jackson Liberty) d.  3-Nick Reilly (Toms River North) 3-2

120: 5-Mike Spino (Jackson Memorial) p. 4-Jack Kelly (Wall) 2:30

126: 7-Matt Barnett (Southern) d. 4-Mike Plaska (Freehold Township) 4-3

132: 2-Anthony Gagliano (Howell) md. 4-Nick Wagner (Wall) 14-5

138: 3-Luke Vescovi (Brick Memorial) d. 6-Mike Racanelli (Southern) 6-4

145: 4-Rob Kanniard (Wall) d. 12-Pat O'Donnell (Toms River North) 7-3

152: 4-Pat Mooney (Southern) vs. 9-Anthony Costanza (Brick) 9-4

160: 12-Garrett Fitzgerald (CBA) d. 4-Lamont Reid (Long Branch) 3-1

170: 3-T.J. Saldutti (Ocean) d. 5-Tom Anderson (Middletown North) 3-1

182: 1-Dean Helstowski (Brick) d. 9-Jack Baker (Point Beach) 11-4

195: 4-Will Farparan (Manchester) d. 3-Calvin Beaty (St. John Vianney) 5-3 OT

220: 4-Chris Hayes (Brick Memorial) d. 5-Joe Marano (Manalapan) 12-5

Hwt: 4-Micah Clark (St. John Vianney) p. 2-John Tomlinson (Long Branch) 5:19

 

Wrestleback Round 2

106

Darby Diedrich (Howell) d. Joey King (Colts Neck) 3-1

Owen Kretschmer (Southern) md. Joe Ferigne (Brick) 10-2

 

113

6-Nick Pellegrino (Jackson Liberty) d. 5-Matt Wardlaw (Brick Memorial) 8-1

3-Nick Reilly (Toms River North) d. 4-Luke Moynihan (Lacey) 11-7

 

120

5-Mike Spino (Jackson Memorial) d. 7-Nick Ciaccia (Howell) 6-0

4-Jack Kelly (Wall) d. 6-Zach Martin (Toms River South) 2-0

 

126

4-Mike Plaska (Freehold Township) md. 2-Joe Demuner (Wall) 14-6

7-Matt Barnett (Southern) d. 5-Chris Rodriguez (Manchester) 6-5

 

132

2-Anthony Gagliano (Howell) d. 4-T.J. Conlon (Long Branch) 12-5

6-Nick Wagner (Wall) p. 5-Dylan VanSickell (CBA) 3:17

 

138

6-Mike Racanelli (Southern) d. 5-Carl Vasti (CBA) 11-4

3-Luke Vescovi (Brick Memorial) d. 4-Stanley Wojdylak (Middletown North) 8-6

 

145

12-Pat O'Donnell (Toms River North) d. 2-Khalil Haskins (St. John Vianney) 11-9

4-Rob Kanniard (Wall) d. 7-Danny Mullan (Long Branch) 7-4

 

152

4-Pat Mooney (Southern) d. 14-Nick Caracappa (St. John Vianney) 10-5

9-Anthony Costanza (Brick) d. 2-Ronny Ghaida (Manalapan) 5-2

 

160

4-Lamont Reid (Long Branch) d. 7-Derrick Wiley (Matawan) 9-5

12-Garrett Fitzgerald (CBA) d. 3-Seon Bowker (Southern) 3-2

 

170

3-T.J. Saldutti (Ocean) d. 4-Garret Hilsheimer (Holmdel) 9-5

5-Tom Anderson (Middletown North) d. 6-Brendan Rumsby (Middletown South) 7-4

 

182

1-Dean Helstowski (Brick) d. 7-Nick Faber (Neptune) 5-3

9-Jack Baker (Point Beach) p. 3-Tanner Kelly (Jackson Memorial) 2:10

 

195

3-Calvin Beaty (St. John Vianney) d. 5-Steven Barsky (Colts Neck) 1-0

4-Will Farparan (Manchester) d. 7-Adante Davis (Jackson Memorial) 6-0

220

5-Joe Marano (Manalapan) d. 2-Dom Infante (Point Boro) 4-3

4-Chris Hayes (Brick Memorial) d. 7-Kelly Conklin (Toms River East) 4-3

 

HWT

2-John Tomlinson (Long Branch) d. 9-Jared DiZenzo (Jackson Liberty (7-0)

4-Micah Clark (St. John Vianney) d. 6-Brian Olesen (Ocean) 3-2 2OT

 

 

 

Wrestleback Round 1

106

4-Joey King (Colts Neck) by forfeit

6-Owen Kretschmer (Southern) md. 10-Sean Foley (Barnegat) 11-2

 

113

5-Matt Wardlaw (Brick Memorial) p. 9-Jaleel Gopaul (Matawan) 5:31

3-Nick Reilly (Toms River North) d. 10-Chris Dean (Long Branch) 6-3

 

120

5-Mike S[pino (Jackson Memorial) d. 8-Tim Klemser (Shore) 2-0

6-Zach Martin (Toms River South) d. 2-Dave Tieto (Ocean) 2-1

 

126

4-Mike Plaska (Freehold Township) d. 8-Daniel Esposito (Howell) 10-5

7-Matt Barnett (Southern) d. 3-Nick Gallicchio (Toms River South) 5-4

 

132

4-T.J. Conlon (Long Branch) d. 8-Joe Vasile (St. John Vianney) 6-1

6-Nick Wagner (Wall) d. 7-Gianni Bennett (Southern) 10-5

 

138

4-Stanley Wojdylak (Middletown North) d. 8-Scott Dupont (Holmdel) 6-4 OT

6-Mike Racanelli (Southern) d. 7-Christiann Dailey (Donovan Catholic) 7-5

 

145

12-Pat O'Donnell (Toms River North) d. 1-Mike DeFaria (Marlboro) 6-3

7-Danny Mullan (Long Branch) d. 3-Peter Dee (Howell) 4-3

 

152

9-Anthony Costanza (Brick) d. 5-Mike Shohet (Long Branch) 6-4

14-Nick Caracappa (St. John Vianney) p. 10-Chad McClelland (Wall) 4:49

 

160

4-Lamont Reid (Long Branch) p. 9-Brandon DeFeo (Point Boro) 1:16

3-Seon Bowker (Southern) d. 2-Nick Bohal (Raritan) 7-4

 

170

4-Garrett Hilsheimer (Holmdel) d. 8-Frank Leonardis (Howell) 12-5

6-Brendan Rumsby (Middletown South) p. 7-Gene Franceschini (Point Boro) 3:46

 

182

9-Jack Baker (Point Beach) p. 5-Joe Toci (Southern) 0:34

7-Nick Faber (Neptune) p. 6-Theo Addison (Rumson-Fair Haven) 1:28

 

195

5-Steven Barsky (Colts Neck) p. 9-Ryan Dickens (Raritan) 1:03

7-Adante Davis (Jackson Memorial) d. 6-Robert Hulse (Middletown South) 4-3

 

220

5-Joe Marano (Manalapan) d. 8-Phil Pender (St. John Vianney) 7-2

7-Kelly Conklin (Toms River East) d. 11-Vincent Gargiulo (Colts Neck) 5-2

 

HWT

9-Jared DiZenzo (Jackson Liberty) d. 5-Darius Marrow (Central) 4-2

6-Brian Olesen (Ocean) p. 7-Forrest Gardner (Point Beach) 4:24