NJSIAA Wrestling Group Semifinals and Finals Scoreboard
Results from the NJSIAA Team State Championships
NJSIAA Team Tournament
Group Finals
Group V
FINAL: Southern 27, Howell 24
Second state title for Southern and first since 2005
160: Seon Bowker (S) d. Frank Leonardis 8-3
170: Connor Scully (S) md. Brandon Maurice 8-0
182: Peyton Blauvelt (S) md. Zack Barnes 14-6
195: Joe Toci (S) md. Ryan Marter 11-3
220: Eric Keosseian (H) d. Nick Suriano 13-7
Hwt: Joe Miele (S) d. Rich Christie 4-1
106: Darby Diedrich (H) md. Dylan Cardell 13-3
113: Kyle Slendorn (H) p. Owen Kretschmer 0:30
120: Nick Ciaccia (H) tf. Nick Pepe 3:30 (16-0)
126: Matt Barnett (S) d. Dan Esposito 7-1
132: Anthony Gagliano (H) d. Gianni Bennett 5-2
138: Mike Racanelli (S) d. Peter Dee 2-1
145: Kris Lindemann (H) d. Teddy Caporino 7-4
152: Pat Mooney (S) d. Christian Murphy 4-2
Group IV
Third straight Group IV title and 20th overall state title for Phillipsburg
Group III
FINAL: South Plainfield 27, Delsea 25
Ninth state title and first since 2013 for South Plainfield
152: Lorenzo Ruggiero (D) d. Dan Hedden 3-1 OT
160: Billy Janzer (D) md. Nicholas DiFrancesco 13-5
170: Christopher Maszczak (SP) d. Brad Dobzanski 3-2
182: Christian Gonzalez (SP) d. Tommy Maxwell 6-2
195: Jake Hallowell (D) d. Ryan Marston 5-4 3OT
220: Zach DelVecchio (SP) d. Vince Degeorge 8-2
Hwt: Mark Chaney (D) d. Julio Gonzalez 7-2
106: Joe Heilmann (SP) tf. Chris Recinto 4:00 (16-0)
113: Jake Giordano (SP) d. John Patterson 5-2
120: Edison Echevarria (D) d. Ryan Duhamel 3-0
126: John Hassett (D) d. Jacob Painton 3-0
132: Joe Sacco (SP) md. Nick Bennett 13-4
138: Kyle Bythell (SP) p. Aiden Borguet 0:47
145: Seth Summers (D) by forfeit
Group II
First state title for Emerson
Group I
29th Group I state title and first since 2011 for Paulsboro
Non-Public A Final
Bergen Catholic 54, St. Augustine Prep 6
Fifth straight Non-Public A title and 10th overall for Bergen Catholic
152: Brady Ford (BC) p. Colin Donahue 2:54
160: Anthony Asatrian (BC) d. Nick Clark 2-1 UTB
170: Joe Grello (BC) p. Colin Good 3:14
182: Josh McKenzie (BC) p. Connor Murray 3:10
195: Kevin Mulligan (BC) by forfeit
220: Ryan Lynd (SA) d. Jordan Michalski 1-0
Hwt: Danny DeLorenzi (BC) d. Jim Brady 7-2
106: Richard Halal (BC) d. George Coleman 4-2 OT
113: Carmen Ferrante (BC) d. Connor Krauss 6-0
120: Gerard Angelo (BC) tf. Brett Bodnar 4:56 (17-0)
126: Nick Suriano (BC) p. Steven Schwab 1:34
132: Christopher Foca (BC) md. Reid White 10-2
138: Shane Griffith (BC) d. Mason Bechler 5-0
145: Colin Donahue (SA) d. Andrew Somple 7-0
Non-Public B Final
DePaul 48, Holy Spirit 27
Third straight Non-Public B title and fourth overall for DePaul
SEMIFINALS
GROUP I
FINAL: Kittatinny 42, Point Beach 21
126: Calvin Brook (K) p. Jared Hoehler 4:15
132: Nick Klinger (K) md. Roddy Rupp 18-4
138: Mike Callahan (K) p. Danny Savage 1:28
145: Austin Scrivani (K) md. John Finnerty 18-7
152: Giancarlo Crivelli (PB) d. Dylan Minter 5-3
160: Taylor Molfetto (K) p. Jimmy Sherlock 4:20
170: Josh Klimek (K) d. Ryan Franzoni 6-0
182: Jack Baker (PB) p. Zach Mafaro 0:44
195: Luke DeGroat (K) d. Cody Liguori 6-5
220: Cade Watkins (PB) p. Nick Simpson 1:29
HWT: Forrest Gardner (PB) d. Griffin Waldron 7-2
106: Will Jarvis (PB) d. Derek Molfetto 6-2
113: Mark DiGeronimo (K) p. Dominick Waldman 0:11
120: Perry Maio (K) d. Jude Lovgren 8-0
FINAL: Paulsboro 48, Cedar Grove 21
126: Anthony Duca (P) by forfeit
132: Joey Perez (P) d. Shawn Rooney 14-7
138: Sam Giordano (P) d. John Schultz 5-1
145: George Worthy (P) d. Joseph McCarthy 5-2
152: Anthony Morina (P) p. Corrado Fazio 1:14
160: Santino Morina (P) by forfeit
170: Vasili Cook (CG) d. Brian Richards 8-4
182: Michael Dougan (CG) p. George Taylor 2:41
195: Zane Richard (P) d. Daniel Diprenda 11-5
220: Josh Bailey (P) p. Gilbert Rodriguez 1:25
HWT: John Nardiello (CG) p. Jake Medica 2:52
106: Geno Duca (P) p. Anthony Fabrazzo 0:22
113: Nick Duca (P) p. Will Dye 0:33
120: Anthony Clarizio (CG) p. Matt Martucci 1:51
GROUP IV
FINAL: Phillipsburg 46, Jackson Memorial 19
126: Matt McGowen (JM) md. Kyle Tino 17-6
132: Tyler Agans (P) d. Ryan Bohringer 5-4
138: Mike Christie (JM) p. Lance Wissing 3:41
145: Brian Meyer (P) md. Jay Epperly 9-1
152: Chris Ruiz (P) p. Leo Shimonovich 3:32
160: D.J. Wissing (P) p. Dan Bergeron 0:48
170: Jason Barna (P) d. Justin Martin-Culet 7-6
182: Tanner Kelly (JM) d. Dan Fischer 5-3 OT
195: Drew Horun (P) d. Adante Davis 2-0
220: Robert Melise (P) p. Chris Mondello 4:24
HWT: Kyle Nothnagel (P) p. Devin Martinez 0:34
106: Cullen Day (P) d. Carsten DiGiantomasso 7-1
113: Kyle Marcus (P) p. Brandon Burkert 1:28
120: Mike Spino (JM) by forfeit
FINAL: Clearview 49, Roxbury 14
126: Troy Stanich (R) md. Brandon Dick 17-4
132: Zack Firestone (C) p. Richard Reimers 5:33
138: Shea Wolfe (C) md. Michael Corrente 10-0
145: Mike VanBrill (C) p. Ralphy Perdomo 2:34
152: Michael Roumes (R) d. Austin Lee 1-0
160: Tommy Miller (R) d. Stanley Atkinson 8-3
170: Craig Roumes R) md. Clint Matthews 17-3
182: Henry Eisenhardt (C) p. Jacob Bartek 0:21
195: John Bonner (C) d. Mike Andrejcisk 11-5
220: Vito Nucci (C) p. Tyler Ketch 1:50
HWT: Jackson Love (C) p. Nick Roddy 3:35
106: Carmen Giumarello (C) d. John Tesoriero 2-0
113: David McCullough (C) p. Scott Jarosz 0:54
120: Ayush Patel (C) d. Evan Vasquez 6-2
GROUP II
FINAL: Emerson-Park Ridge 41, Lenape Valley 25
145: Zach Lewis (Emerson) d. Anthony Smaha 9-2
152: Nick Palumbo (LV) md. Michael Dibella 8-0
160: Jonah Schechman (E) p. Alvero DeOliveiro 3:12
170: Jordan Giacomelli (EM) md. Michael Katz 14-4
182: Josh Lewis (E) p. Kyle Dellosso 1:32
195: Shane Carish (E) d. Scott Prior 10-6
220: (E) by forfeit
Hwt: Ralph Hall (LV) p. Dominick Petiole 3:45
106: Dominick Falleni (LV) d. Caiden Brouwer 8-2
113: (LV) by forfeit
120: Luke Mazzeo (E) md. Jacob Falleni 15-3
126: Paco Robles (E) p. Zach Merkey 0:38
132: Gabe Robles (E) d. Ray Smaha 5-3
138: Sam Schneider (E) md. Aaron Arzon 17-2
FINAL: Delaware Valley 33, Collingswood 24
145: Christian Dolan (C) d. Connor Mills 3-2
152: Rhys Zigich (DV) md. Billy Plianthos 8-0
160: Colin Lex (C) d. Chase Bauberger 8-7
170: Sean Lessig (DV) d. Micah Roth 3-2
182: Nick Barnes (C) d. Shawne Ramsby 3-1
195: Michael Taulane (C) p. Kyle Lightner 2:58
220: Kyle Schlittler (DV) d. Dashon Burdett 3-0
Hwt: Ryan Harper (C) p. Zach LaDuca 1:47
106: Dylan Uderman (DV) p. Avion Blount 0:36
113: A.J. DeRosa (DVA) p. Dan Havens 4:05
120: Vito Intili (DV) d. Joe Downing 5-4
126: Kyle West (C) d. Kyle Refalvy 4-2
132: Jake Moore (DV) md. Aaron Carter 11-0
138: Matt Kolonia (DV) md. Riley Onorato 12-4
GROUP III
FINAL: South Plainfield 54, Passaic Valley 12
145: Jeff Plungis (SP) p. Justin Fortier 1:54
152: Dan Hedden (SP) p. Gregory Fellanto 0:25
160: Nicholas DiFrancesco (SP) p. Vincenco Brigati 3:17
170: Jala'a Darwish (PV) d. Christopher Maszczak 7-1
182: Christian Gonzalez (SP) p. Zachary Ulrich 0:31
195: Chris Armagno (PV) d. Ryan Marston 3-2
220: Zach DelVecchio (SP) md. Gianni Palumbo 9-1
Hwt: Thomas Marietta (PV) d. Julio Gonzalez 4-2
106: Joe Heilmann (SP) p. Kenny Kerwin 4:35
113: Nicholas DeNora (PV) d. Jake Giordano 7-2
120: Ryan Duhamel (SP) md. Gregory Sabbak 9-1
126: Jacob Painton (SP) p. Jordan Sconciafurno 1:52
132: Joe Sacco (SP) md. Jeremy Galletta 8-0
138: Kyle Bythell (SP) p. Alex Arguello 1:19
FINAL: Delsea 34, Paramus 28
145: Brandon Loftiss (P) md. Mason Maxwell 15-6
152: Alex Sebahie (P) d. Lorenzo Ruggiero 6-1
160: Kyle Cochran (P) d. Billy Janzer 6-3
170: Brad Dobzanski (D) d. Chris Voorhis 5-0
182: Brian Bonino (P) d. Tommy Maxwell 5-3
195: Sam Daniels (P) d. Jake Hallowell 6-3
220: Vince DeGeorge (D) p. Michael Daniele 3:36
HWT: Mark Chaney (D) p. Gabe Jimenez 1:56
106: Chris Recinto (D) md. Thomas Casey 18-5
113: Kyle Kaiser (P) by forfeit
120: Edison Echeverria (D) d. Jack Bessen 8-2
126: Nick Bennett (D) p. Christian Carmichael 3:40
132: John Hassett (D) by forfeit
138: (P) by forfeit
Non-Public A Final
Bergen Catholic 54, St. Augustine Prep 6
Fifth straight Non-Public A title and 10th overall for Bergen Catholic
152: Brady Ford (BC) p. Colin Donahue 2:54
160: Anthony Asatrian (BC) d. Nick Clark 2-1 UTB
170: Joe Grello (BC) p. Colin Good 3:14
182: Josh McKenzie (BC) p. Connor Murray 3:10
195: Kevin Mulligan (BC) by forfeit
220: Ryan Lynd (SA) d. Jordan Michalski 1-0
Hwt: Danny DeLorenzi (BC) d. Jim Brady 7-2
106: Richard Halal (BC) d. George Coleman 4-2 OT
113: Carmen Ferrante (BC) d. Connor Krauss 6-0
120: Gerard Angelo (BC) tf. Brett Bodnar 4:56 (17-0)
126: Nick Suriano (BC) p. Steven Schwab 1:34
132: Christopher Foca (BC) md. Reid White 10-2
138: Shane Griffith (BC) d. Mason Bechler 5-0
145: Colin Donahue (SA) d. Andrew Somple 7-0
Non-Public B Final
DePaul 48, Holy Spirit 27
Third straight Non-Public B title and fourth overall for DePaul
Group V Semifinals
Howell 48, Bridgewater-Raritan 19
152: Christian Murphy (H) d. Edward Mathewson 4-3
160: Frank Leonardis (H) p. Anthony Murrello 1:00
170: Devi Pietz (BR) md. Jack Kirk 11-1
182: Kyle Murphy (BR) by forfeit
195: Van Miller (BR) p. Dan Carvajal 1:42
220: Eric Keosseian (H) d. Jake Raboy 7-2
Hwt: Allen Choy (BR) d. Sean McGuire 7-0
106: Darby Diedrich (H) by forfeit
113: Kyle Slendorn (H) d. Matt Sacco 6-0
120: Nick Ciaccia (H) by injury default over Brock Gandarillas
126: Dan Esposito (H) md. Mike Winchock 10-1
132: Anthony Gagliano (H) tf. Mike Brodsky 5:10 (23-8)
138: Peter Dee (H) by injury default over Kyle Adams
145: Kris Lindemann (H) p. Nick Fulton 1:34
Southern 48, Clifton 21
152: Pat Mooney (S) p. Sean Yadimarco 2:31
160: Seon Bowker (S) d. Pat DePasque 7-6
170: Peyton Blauvelt (S) p. Tiberiu Rizea 2:51
182: Joe Toci (S) p. Nicholas Nosal 1:24
195: Nick Suriano (S) p. Hunter Flores 0:29
220: Dan Parra (C) p. Joe Miele 1:54
Hwt: Jacob Abill (C) p. Dan Lynch 0:28
106: Dylan Cardell (S) p. Matthew Perez 0:53
113: Owen Kretschmer (S) d. Matt DePasque 9-5
120: Nick Pepe (S) d. Cole Ceneri 6-2
126: Matt Barnett (S) d. Anthony Tudda 10-8 OT
132: James Murdoch (C) d. Gianni Bennett 8-6
138: Mike Racanelli (S) p. Mohammed Abualhuda 3:33
145: Mo Farhan (C) by forfeit
Group II
First state title for Emerson
Group IV
Third straight Group IV title and 20th overall state title for Phillipsburg
Group I
29th Group I state title and first since 2011 for Paulsboro
Session 5, 7:30 p.m.
Group Finals
Group III
FINAL: South Plainfield 27, Delsea 25
Ninth state title and first since 2013 for South Plainfield
152: Lorenzo Ruggiero (D) d. Dan Hedden 3-1 OT
160: Billy Janzer (D) md. Nicholas DiFrancesco 13-5
170: Christopher Maszczak (SP) d. Brad Dobzanski 3-2
182: Christian Gonzalez (SP) d. Tommy Maxwell 6-2
195: Jake Hallowell (D) d. Ryan Marston 5-4 3OT
220: Zach DelVecchio (SP) d. Vince Degeorge 8-2
Hwt: Mark Chaney (D) d. Julio Gonzalez 7-2
106: Joe Heilmann (SP) tf. Chris Recinto 4:00 (16-0)
113: Jake Giordano (SP) d. John Patterson 5-2
120: Edison Echevarria (D) d. Ryan Duhamel 3-0
126: John Hassett (D) d. Jacob Painton 3-0
132: Joe Sacco (SP) md. Nick Bennett 13-4
138: Kyle Bythell (SP) p. Aiden Borguet 0:47
145: Seth Summers (D) by forfeit
Group V
FINAL: Southern 27, Howell 24
Second state title for Southern and first since 2005
160: Seon Bowker (S) d. Frank Leonardis 8-3
170: Connor Scully (S) md. Brandon Maurice 8-0
182: Peyton Blauvelt (S) md. Zack Barnes 14-6
195: Joe Toci (S) md. Ryan Marter 11-3
220: Eric Keosseian (H) d. Nick Suriano 13-7
Hwt: Joe Miele (S) d. Rich Christie 4-1
106: Darby Diedrich (H) md. Dylan Cardell 13-3
113: Kyle Slendorn (H) p. Owen Kretschmer 0:30
120: Nick Ciaccia (H) tf. Nick Pepe 3:30 (16-0)
126: Matt Barnett (S) d. Dan Esposito 7-1
132: Anthony Gagliano (H) d. Gianni Bennett 5-2
138: Mike Racanelli (S) d. Peter Dee 2-1
145: Kris Lindemann (H) d. Teddy Caporino 7-4
152: Pat Mooney (S) d. Christian Murphy 4-2