The quarterfinals of the 2016 NJSIAA Region 6 Tournament take place Friday night at Pine Belt Arena. The action gets underway at 5 p.m. The winners move on to the semifinals at 10 a.m. on Saturday, while the losers fall to the wrestleback rounds where they still have a chance to take third place and advance to the state tournament.

Mat Assignments

Region 6 Quarterfinals

MAT 1

106: 3-Luke Ecklof (St. John Vianney, Jr., 29-5) vs. 6-Owen Kretschmer (Southern, So., 20-8)

113: 3-Nick Reilly (Toms River North, Fr., 29-6) vs. 6-Nick Pellegrino (Jackson Liberty, Sr., 28-7)

120: 4-Jack Kelly (Wall, So., 24-8) vs. 5-Mike Spino (Jackson Memorial, Sr., 22-1)

126: 2-Joe Demuner (Wall, Sr., 26-5) vs. 7-Matt Barnett (Southern, So., 20-8)

126: 3-Nick Galicchio (Toms River South, So., 24-5) vs. 6-Mat McGowen (Jackson Memorial, Jr., 25-3)

132: 1-Owen McClave (Toms River South, Sr., 31-1) vs. 8-Joe Vasile (St. John Vianney, Sr., 20-16)

132: 3-Jake Benner (Ocean, So., 32-0) vs. 6-Nick Wagner (Wall, Jr., 26-6)

138: 1-Kris Lindemann (Howell, Sr., 23-1) vs. 8-Scott Dupont (Holmdel, So., 34-5)

145: 3-Peter Dee (Howell, Sr., 32-6) vs. 6-John Finnerty (Point Beach, Sr., 30-3)

145: 4-Rob Kanniard (Wall, Fr., 29-3) vs. 12-Pat O'Donnell (Toms River North, Jr., 27-9)

152: 2-Ronny Ghaida (Manalapan, Jr., 32-3) vs. 10-Chad McClelland (Wall, Jr., 22-4)

160: 1-Josh Glantzman (Wall, Sr., 24-4) vs. 9-Brandon DeFeo (Point Boro, Sr., 21-9)

170: 1-Brett Donner (Wall, Sr., 32-0) vs. 8-Frank Leonardis (Howell, Sr., 28-10)

182: 1-Dean Helstowski (Brick, Jr., 29-0) vs. 9-Jack Baker (Point Beach, Jr., 15-4)

195: 2-Matt McKenzie (Wall, Jr., 29-1) vs. 7-Adante Davis (Jackson Memorial, Sr., 22-7)

220: 4-Chris Hayes (Brick Memorial, Sr., 23-3) vs. 5-Joe Marano (Manalapan, Sr., 30-6)

Hwt: 1-Nick Rivera (Brick Memorial, Jr., 25-1) vs. 9-Jared DiZenzo (Jackson Liberty Sr., 26-2)

Hwt: 4-Micah Clark (St. John Vianney, Jr., 29-3) vs. 5-Darius Marrow (Central, Sr., 14-2)

 

MAT 2

106: 4-Joey King (Colts Neck, So., 30-3) vs. 5-Hunter Gutierrez (Lacey, Fr., 31-3)

106: 2-Darby Diedrich (Howell, Fr., 31-6) vs. 10-Sean Foley (Barnegat, So., 25-3)

113: 4-Luke Moynihan (Lacey, So., 32-4) vs. 5-Matt Wardlaw (Brick Memorial, So., 14-9)

113: 2-Kyle Slendorn (Howell, So., 32-5) vs. 10-Chris Dean (Long Branch, So., 20-9)

120: 2-Dave Tieto (Ocean, Sr., 28-6) vs. 7-Nick Ciaccia (Howell, Sr., 31-7)

126: 1-Russell Benson (Raritan, So., 29-2) vs. 8-Daniel Esposito (Howell, So., 23-14)

132: 2-Anthony Gagliano (Howell, Sr., 36-1) vs. 7-Gianni Bennett (Southern, Sr., 20-8)

138: 3-Luke Vescovi (Brick Memorial, Sr., 22-3) vs. 6-Mike Racanelli (Southern, Sr., 21-6)

145: 1-Mike DeFaria (Marlboro, Jr., 19-1) vs. 8-Teddy Caporino (Southern, Sr., 19-4)

152: 4-Pat Mooney (Southern, Sr., 22-6) vs. 5-Mike Shohet (Long Branch, Sr., 22-6)

160: 3-Seon Bowker (Southern, Jr., 22-6) vs. 6-Tyler Kalmowitz (Jackson Liberty, Sr., 34-2)

160: 4-Lamont Reid (Long Branch, Sr., 25-4) vs. 12-Garrett Fitzgerald (CBA, Sr., 9-3)

170: 2-Peyton Blauvelt (Southern, Sr., 22-5) vs. 7-Gene Franceschini (Point Boro, Sr., 24-5)

182: 4-Chris Nielsen (Pinelands, Jr., 27-3) vs. 5-Joe Toci (Southern, Sr., 20-2)

182: 3-Tanner Kelly (Jackson Memorial, Sr., 17-2) vs. 6-Theo Addison (Rumson-Fair Haven, Jr.., 28-3)

195: 1-Jack LaCorte (CBA, Sr., 27-2) vs. 9-Ryan Dickens (Raritan, Jr., 19-14)

195: 4-Will Farparan (Manchester, Sr., 32-1) vs. 5-Steven Barsky (Colts Neck, Jr., 29-4)

220: 1-Eric Keosseian (Howell, Jr., 35-2) vs. 8-Phil Pender (Manchester, Sr., 28-7)

Hwt: 3-William Oxley (CBA, Sr., 25-4) vs. 6-Brian Olesen (Ocean, Sr., 26-5)

 

MAT 3

106: 1-Nick Schuntzenhofer (CBA, Jr., 28-1) vs. 8-Joe Ferigne (Brick, So., 22-5)

113: 1-Sebastian Rivera (CBA, Sr., 24-1) vs. 9-Jaleel Gopaul (Matawan, So., 18-5)

120: 1-Gianni Ghione (Brick Memorial, Jr., 28-1) vs. 8-Tim Klemser (Shore, Sr., 36-2)

120: 3-Richie Koehler (CBA, So., 23-3) vs. 6-Zach Martin (Toms River South, Jr., 19-5)

126: 4-Mike Plaska (Freehold Township, Sr., 27-2) vs. 5-Chris Rodriguez (Manchester, Sr., 27-7)

132: 4-T.J. Conlon (Long Branch, Sr., 25-3) vs. 5-Dylan VanSickell (CBA, Sr., 26-1)

138: 4-Stanley Wojdylak (Middletown North, So., 31-3) vs. 5-Carl Vasti (CBA, Sr., 19-11)

138: 2-Cole Corrigan (Toms River South, So., 29-1) vs. 7-Chrisitann Dailey (Donovan Catholic, so., 32-4)

145: 2-Khalil Haskins (St. John Vianney, Sr., 24-3) vs.  7-Danny Mullan (Long Branch, Sr., 24-4)

152: 14-Nick Caracappa (St. John Vianney, So., 25-9) vs. 6-Giancarlo Crivelli (Point Beach, Sr., 32-1)

152: 1-A.J. Meyers (Toms River East, Jr., 30-1) vs. 9-Anthony Costanza (Brick, Jr., 22-8)

160: 2-Nick Bohal (Raritan, Sr., 28-3) vs. 7-Derrick Wiley (Matawan, Jr., 26-4)

170: 4-Garrett Hilsheimer (Holmdel, Sr., 34-5) vs. 5-Tom Anderson (Middletown North, Jr., 28-7)

170: 3-T.J. Saldutti (Ocean, Sr., 20-1) vs. 6-Brendan Rumsby (Middletown South, Sr., 24-5)

182: 2-Anthony Vetrano (Middletown North, Sr., 31-2) vs. 7-Nick Faber (Neptune, Jr., 22-7)

195: 3-Calvin Beaty (St. John Vianney, Sr., 32-3) vs. 6-Robert Hulse (Middletown South, Sr., 23-9)

220: 3-Joey Jasio (Long Branch, Sr., 27-1) vs. 11-Vincent Gargiulo (Colts Neck, Jr., 16-10)

220: 2-Dom Infante (Point Boro, Sr., 27-1) vs 7-Kelly Conklin (Toms River East, Sr., 10-2)

Hwt: 2-John Tomlinson (Long Branch, Sr., 16-1) vs. 7-Forrest Gardner (Point Beach, Sr., 27-3)

 

Wrestling editor Bob Badders can be reached at badders@allshoremedia.com. Follow him on Twitter @Bob_Badders. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.