Girls Basketball – Official Jersey Shore Playoff Pods and Schedule
The postseason field is set in Shore Conference girls basketball, as one of the country's girls basketball hotbeds gets ready to crown an unofficial champion during the final week of the 2021 season.
Out of the 42-team field, the top eight seeds have been placed in the top pod, which is is loosely dubbed the "Championship Pod" that will play a three-round tournament to crown an unofficial Shore Conference champion for 2021.
The next three pods will operate in the same fashion while the bottom two pods - on with four teams and the other with six - feature predetermined matchups throughout the week.
Should a team be forced to withdraw from the tournament, they will not be replaced by a team from a lower pod. Instead, that team's next opponent will receive a bye into the next round.
The tournament will operate every other day (Tuesday, Thursday and Saturday), with the better seed hosting each game (or agreeing on a neutral site). Pod champions are scheduled to be crowned on Saturday, March 6.
Without further ado, here is the 2021 Shore Conference Playoff field in girls basketball.
Official Shore Conference Girls Basketball Playoff Pods
Pod A (Championship Pod)
1. St. John Vianney
2. Red Bank Catholic
3. St. Rose
4. Manasquan
5. Rumson-Fair Haven
6. Manchester
7. Red Bank
8. Jackson Memorial
Championship Pod Pairings and Schedule
Tuesday, March 2
Quarterfinals
Game 1: (8) Jackson Memorial at (1) St. John Vianney
Game 2: (5) Rumson-Fair Haven at (4) Manasquan
Game 3: (6) Manchester at (3) St. Rose
Game 4: (7) Red Bank at (2) Red Bank Catholic
Thursday, March 4
Semifinals
Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner
Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner
Consolation
Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser
Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser
Saturday, March 6
Championship
Game 5 winner vs. Game 6 winner
Third Place
Game 5 loser vs. Game 6 loser
Fifth Place
Game 7 winner vs. Game 8 winner
Seventh Place
Game 7 loser vs. Game 8 loser
Playoff Pod B
1. Donovan Catholic
2. Howell
3. Holmdel
4. Neptune
5. Toms River North
6. Central
7. Freehold Township
8. Toms River East
Pod B Pairings and Schedule
Tuesday, March 2
Quarterfinals
Game 1: (8) Toms River East at (1) Donovan Catholic
Game 2: (5) Toms River North at (4) Neptune
Game 3: (6) Central at (3) Holmdel
Game 4: (7) Freehold Twp. at (2) Howell
Thursday, March 4
Semifinals
Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner
Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner
Consolation
Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser
Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser
Saturday, March 6
Championship
Game 5 winner vs. Game 6 winner
Third Place
Game 5 loser vs. Game 6 loser
Fifth Place
Game 7 winner vs. Game 8 winner
Seventh Place
Game 7 loser vs. Game 8 loser
Playoff Pod C
1. Colts Neck
2. Middletown North
3. Trinity Hall
4. Jackson Liberty
5. Shore
6. Matawan
7. Ranney
8. Lacey
Pod C Pairings and Schedule
Tuesday, March 2
Quarterfinals
Game 1: (8) Lacey at (1) Colts Neck
Game 2: (5) Shore at (4) Jackson Liberty
Game 3: (6) Matawan at (3) Trinity Hall
Game 4: (7) Ranney at (2) Middletown North
Thursday, March 4
Semifinals
Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner
Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner
Consolation
Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser
Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser
Saturday, March 6
Championship
Game 5 winner vs. Game 6 winner
Third Place
Game 5 loser vs. Game 6 loser
Fifth Place
Game 7 winner vs. Game 8 winner
Seventh Place
Game 7 loser vs. Game 8 loser
Playoff Pod D
1. Wall
2. Point Boro
3. Mater Dei Prep
4. Point Beach
5. Raritan
6. Ocean
7. Brick Memorial
8. Manalapan
Pod D Pairings and Schedule
Tuesday, March 2
Quarterfinals
Game 1: (8) Manalapan at (1) Wall
Game 2: (5) Raritan at (4) Point Beach
Game 3: (6) Ocean at (3) Mater Dei Prep
Game 4: (7) Brick Memorial at (2) Point Boro
Thursday, March 4
Semifinals
Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner
Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner
Consolation
Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser
Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser
Saturday, March 6
Championship
Game 5 winner vs. Game 6 winner
Third Place
Game 5 loser vs. Game 6 loser
Fifth Place
Game 7 winner vs. Game 8 winner
Seventh Place
Game 7 loser vs. Game 8 loser
Playoff Pod E Schedule
Tuesday, March 2
Keyport at Brick
Asbury Park at Barnegat
Thursday, March 4
Brick at Asbury Park
Barnegat at Keyport
Saturday, March 6
Asbury Park at Keyport
Barnegat at Brick
Playoff Pod F
Pod F Schedule
Tuesday, March 2
Keansburg at Southern
Long Branch at Pinelands
Monmouth at Toms River South
Thursday, March 4
Toms River South at Henry Hudson
Pinelands at Keansburg
Monmouth at Long Branch
Saturday, March 6
Henry Hudson at Keansburg
Pinelands at Monmouth
Long Branch at Toms River South