With the Shore Conference Tournament and regular season in the books after a thrilling game between Saint John Vianney and Manasquan Saturday night, won by the Lancers, 32 teams hold postseason hopes in their own hands as the NJSIAA Tournament tips-off tonight.

Important dates to remember in the next two weeks…

PUBLIC GROUPS:

Sectional Finals March 7th and 8th

State Semi Finals March 9th and 10th

Group Finals at Pine Belt Arena in Toms River March 13th

NON PUBLIC GROUPS:

Sectional Finals Non Public B March 8th and 9th

Sectional Finals Non Public A March 9th and 10th

Group Finals March 12th

TOURNAMENT OF CHAMPIONS:

Quarterfinals March 15th and 16th

Semi Finals March 17th and 18th

Finals March 21st *Subject to change

Qualifying teas, rank, opponent and first game…

St John Vianney's Vanessa Pinho (photo Eric Braun)

NON PUBLIC A SOUTH- (3 teams)

#1 St John Vianney first round bye and first game March 4th against winner of Bishop Eustace and Donovan Catholic

#4 Red Bank Catholic first round bye and first game March 4th against winner of Notre Dame and Mother Seton.

#8 Donovan Catholic first game March 2nd against Bishop Eustace.

Prediction…St John Vianney beats Camden Catholic on March 9th for Non Public A South Sectional Title

St Rose's Lucy Thomas (photo Eric Braun)

NON PUBLIC B SOUTH- (3 teams)

#7 St Rose first round against Roselle Catholic on March 1st

#12 Mater Dei first round against St Mary Elizabeth on March 1st

#13 Trinity Hall makes their first NJSIAA appearance against Patrick School March 1st

Prediction…St Rose comes up short against Immaculate and Rutgers Prep beats Immaculate for Non Public B South Sectional Title

CENTRAL JERSEY GROUP I- (4 teams)

#6 Keyport first round against South Hunterdon on February 29th

#8 Keansburg first round against Florence on February 29th

#10 Shore Regional first round against South Amboy on February 29th

#12 Point Pleasant Beach first round against Highland Park on February 29th

Prediction…South River knocks of Dunellen in the finals for the Central Jersey Group I Sectional Title

Manasquan's Dara Mabrey (photo Eric Braun)

CENTRAL JERSEY GROUP II- (5 teams)

#2 Manasquan defending TOC, CJG II Sectional Champ and Group II Champ Warriors take on Willingboro on March 1st

#4 Rumson Fair Haven first round against Bordentown on March 1st

#6 Point Pleasant Boro first round against Johnson on March 1st

#8 Holmdel first round against Delran on March 1st

#14 Monmouth Regional first round against Lincoln on March 1st

Prediction…Rumson loses a close game to New Providence who Manasquan beats in the finals for the Central Jersey Group II Sectional Title

Middletown South's Stephanie Karcz (photo Eric Braun)

CENTRAL JERSEY GROUP III- (5 teams)

#1 Middletown South first round against Westampton Tech on February 29th

#3 Neptune first round against Pemberton on February 29th

#8 Wall first round game against Northern Burlington on February 29th

#10 Red Bank Regional first round against Steinert on February 29th

#15 Long Branch first round against Ewing on February 29th

Prediction…Would love to see a Middletown South-Neptune final but I think the Fliers fall short against Ewing in semis and the Eagles top Ewing in the finals for the Central Jersey Group III Sectional Title

 

Colts Neck's Lola Mullaney (photo Eric Braun)

CENTRAL JESERY GROUP IV- (4 teams)

#5 Colts Neck first round against Montgomery on March 1st

#8 Marlboro first round against Middletown North on March 1st

#9 Middletown North first round against Marlboro on March 1st

#13 Freehold Township first round against Hunterdon Central on March 1st

Prediction…Colts Neck runs out of steam in the semis against top ranked East Brunswick who goes on to beat Monroe in the finals for the Central Jersey Group IV Sectional Title

SOUTH JERSEY GROUP I- (0 teams)

Prediction…Haddon Heights pulls the upset in the finals over Gloucester to win South Jersey Group I Sectional Final

Manchester's Lyric Green (Eric Braun)

SOUTH JERSEY GROUP II- (2 team)

#4 Manchester Township first round against Collingswood on March 1st

#11 Barnegat first round against Overbrook on March 1st

Prediction…Manchester’s magical run come to an end in round two against Haddonfield; Sterling knocks off Cinnaminson to win South Jersey Group II Sectional Final

 

Kaitlin Lister Toms River East (photo Eric Braun)

SOUTH JERSEY GROUP III- (3 teams)

#3 Toms River East first round against Woodrow Wilson on February 29th

#10 Toms River South first round against Delsea on February 29th

#16 Central Regional against Ocean City on February 29th

Prediction…Toms River East knocks of Toms River South to reach semis’ where they fall late to Highland; Ocean City tops Highland in finals to win South Jersey Group III Section Final

SOUTH JERSEY GROUP IV- (3 teams)

#6 Toms River North against Brick Memorial on March 1st

#11 Brick Memorial against Toms River North on March 1st

#14 Jackson Memorial against Cherokee on March 1st

Prediction…Lenape tops Cherokee in finals to win South Jersey Group IV Sectional Final

 

TOURNAMENT OF CHAMPIONS PREDICTION

Non Public A Winner St John Vianney

Non Public B Winner Rutgers Prep

Group I Winner Shabazz

Group II Winner Manasquan

Group III Winner Middletown South

Group IV Winner Paterson Eastside

Prediction…St. John Vianney’s senior class goes out in style knocking off Rutgers Prep in the finals to take home the Tournament of Champions Tilte

  • 1