Notes: The following is based on schedules sent directly to Shore Sports Network and also taken from schedulestar.com and the Shore Conference scheduling site. Opponents, dates and times subject to change. 

WEEK 0

FRIDAY, SEPT. 1

Class A South

Central 24, Southern 23 (OT)

 

Nonconference

Holmdel 17, David Brearley 12

 

SATURDAY, SEPT. 2

Nondivisional

Monmouth 28, Ocean 17

 

WEEK 1

FRIDAY, SEPT. 8

Class A North

Manalapan 44, Marlboro 0

 

Class A Central

St. John Vianney 69, Matawan 7

Rumson-Fair Haven 56, Raritan 13

 

Class A South

Southern 22, Toms River North 14

Central 20, Toms River East 14 (OT)

 

Class B North

Wall 20, Ocean 18

Red Bank Catholic 47, Middletown South 10

Long Branch 28, Manasquan 19

 

Class B Central

Shore 12, Asbury Park 6 (OT)

 

Class B South

Point Boro 42, Pinelands 17

Barnegat 22, Donovan Catholic 14

Manchester 22, Lakewood 15

 

Nondivisional

Middletown North 42, Neptune 6

Jackson Memorial 10, Jackson Liberty 0

 

Nonconference

JFK-Iselin 17, Red Bank 14 (OT)

 

SATURDAY, SEPT. 9

Class A North

Howell 34, Colts Neck 6

Freehold Township 1, Freehold 0 (forfeit due to ineligible player on Freehold)

 

Class A Central

Monmouth 14, Holmdel 3

 

Class A South

Brick 27, Brick Memorial 7

 

Class B Central

Point Beach 31, Keyport 24

Mater Dei Prep 26, Keansburg 0

 

Nondivisional

Lacey 34, Toms River South 28

 

WEEK 2

FRIDAY, SEPT, 15

Class A North

Freehold Township 14, Colts Neck 0

Howell 55, Freehold 35

 

Class A Central

Matawan 20, Red Bank 7

St. John Vianney 55, Raritan 7

 

Class A South

Toms River South 20, Toms River East 15

Brick 17, Jackson Memorial 14

 

Class B North

Red Bank Catholic 60, Middletown North 41

Middletown South 28, Ocean 13

 

Class B Central

Asbury Park 20, Keyport 14 (OT)

 

Class B South

Jackson Liberty 22, Manchester 21

 Donovan Catholic 28, Lakewood 0

 

Nondivisional

Wall 21, Central 10

Manalapan 35, Southern 0

Barnegat 23, Shore 14

 

Nonconference

Point Beach 18, Bishop Ahr 0

Keansburg 47, Highland Park 6

 

SATURDAY, SEPT, 16

Class A South

Brick Memorial 28, Toms River North 14

 

Class B South

Point Boro 27, Lacey 0

 

Nondivisional

Pinelands 27, Marlboro 0

 

Nonconference

Monmouth 37, Metuchen 7

Manasquan 30, Woodbridge 0

Holmdel 45, Spotswood 7

 

WEEK 3

FRIDAY, SEPT. 22

Class A South

Brick Memorial 35, Toms River South 0

Brick 20, Toms River North 0

Toms River East 16, Southern 8

 

Class A Central

Monmouth 14, Matawan 13

St. John Vianney 31, Red Bank 7

 

Class B North

Middletown South 10, Manasquan 7

 

Class B Central

Shore 27, Keansburg 20

Point Beach 22, Asbury Park 19

 

Class B South

Point Boro 34, Donovan Catholic 20

Barnegat 28, Manchester 20

 

Nondivisional

Wall 28, Raritan 10

 

SATURDAY, SEPT. 23

Class A North

Freehold 42, Neptune 0

Freehold Township 24, Marlboro 13

 

Class A Central

Rumson-Fair Haven 40, Holmdel 24

 

Class A South

Central 14, Jackson Memorial 12

 

Class B North

Red Bank Catholic 47, Ocean 0

 

Class B Central

Mater Dei Prep 44, Keyport 14

 

Class B South

Lakewood 32, Jackson Liberty 29

Lacey 35, Pinelands 21

 

Nondivisional

Long Branch 43, Colts Neck 13

Howell 28, Middletown North 26

 

Nonconference

Manalapan 34, Old Bridge 13

 

WEEK 4

THURSDAY, SEPT. 28

Class A North

Freehold Township 35, Neptune 9

Marlboro 20, Colts Neck 14 (OT)

Manalapan 55, Freehold 21

.

Class A Central

Holmdel 21, Red Bank 0

.

Nondivisional

Ocean 27, Matawan 20

Howell 30, Toms River North 7

Rumson-Fair Haven 35, Middletown South 0

.

FRIDAY, SEPT. 29

Class A South

Jackson Memorial 28, Toms River South 7

.

Class B North

Long Branch 21, Wall 14

 

Class B South

Jackson Liberty 14, Lacey 13

.

Nondivisional

Raritan 28, Donovan Catholic 9

Toms River East 42, Manchester 28

St. John Vianney 42, Brick 0

Point Boro 13, Monmouth 3

.

Nonconference

Shore 21, Bishop Ahr 7

Brick Memorial 22, Sayreville 21 (2OT)

Red Bank Catholic 49, Colonia 12

Asbury Park 40, Metuchen 12

Middlesex 28, Point Beach 12

.

SATURDAY, SEPT. 30

Nondivisional

Keansburg 14, Pinelands 13

Manasquan 27, Barnegat 0

 

Nonconference

Mater Dei Prep 14, Canada Prep 13

South River 20, Keyport 16

 

WEEK 5

FRIDAY, OCT. 6

Class A North

Howell 42, Neptune 3

.

Class A Central

St. John Vianney 38, Holmdel 3

Rumson-Fair Haven 35, Matawan 0

.

Class A South

Toms River North 34, Toms River East 7

Brick Memorial 21, Central 7

Jackson Memorial 10, Southern 8

.

Class B North

Red Bank Catholic 45, Wall 19

Long Branch 21, Middletown South 0

.

Class B Central

Mater Dei Prep 38, Shore 12

.

Class B South

Point Boro 41, Manchester 12

Barnegat 27, Jackson Liberty 7

Donovan Catholic 49, Pinelands 26

.

Nonconference

East Brunswick 28, Marlboro 14

Middletown North 41, New Brunswick 16

Freehold Township 14, Perth Amboy 0

Middlesex 27, Keyport 19

.

SATURDAY, OCT. 7

Class A North

Manalapan 42, Colts Neck 8

.

Class A Central

Monmouth 16, Raritan 6

.

Class A South

Brick 28, Toms River South 0

.

Class B Central

Keansburg 51, Point Beach 43

.

Class B South

Lacey 34, Lakewood 33

.

Nonconference

Freehold 56, Monroe 14

 

WEEK 6

FRIDAY, OCT. 13

Class A North

Howell at Manalapan, 7 p.m.

Class A Central

Monmouth at Red Bank, 7 p.m.

Matawan at Raritan, 7 p.m.

Class A South

Toms River South at Central, 7 p.m.

Jackson Memorial at Toms River North, 7 p.m.

Toms River East at Brick Memorial, 7 p.m.

Southern at Brick, 7 p.m.

Class B North

Manasquan at Ocean, 7 p.m.

Wall at Middletown North, 7 p.m.

Nondivisional

Jackson Liberty at Freehold Township, 6:30 p.m.

Holmdel at Manchester, 7 p.m.

Nonconference

Middlesex at Shore, 7 p.m.

Spotswood at Point Beach, 7 p.m.

Keyport at Dunellen, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 14

Class A North

Freehold at Colts Neck, noon

Neptune at Marlboro, 1 p.m.

Class A Central

Rumson-Fair Haven vs. St. John Vianney, 4 p.m. at Rutgers University

Class B Central

Asbury Park at Mater Dei Prep, 1 p.m.

Class B South

Barnegat at Lacey, 1 p.m.

Point Boro at Lakewood, 1 p.m.

Nondivisional

Long Branch at Red Bank Catholic, 7 p.m. at Rutgers University

Nonconference

Keansburg at Sussex Tech, 1 p.m.

Donovan Catholic at St. Joseph (Metuchen), 1 p.m.

 

WEEK 7

FRIDAY, OCT. 20

Class A North

Freehold Township at Howell, 6:30 p.m.

Manalapan at Neptune, 7 p.m.

Class A Central

St. John Vianney at Red Bank Catholic, 7 p.m.

Red Bank at Rumson-Fair Haven, 7 p.m.

Class A South

Toms River East at Jackson Memorial, 7 p.m.

Class B North

Ocean at Long Branch, 7 p.m.

Class B Central

Shore at Point Beach, 7 p.m.

Class B South

Lacey at Donovan Catholic, 6:30 p.m.

Point Boro at Jackson Liberty, 7 p.m.

Manchester at Pinelands, 7 p.m.

Nondivisional

Matawan at Wall, 7 p.m.

Middletown South at Toms River North, 7 p.m.

Colts Neck at Central, 7 p.m.

Lakewood at Brick, 7 p.m.

Nonconference

Dunellen at Asbury Park, 6 p.m.

Mater Dei Prep at Lincoln, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 21

Class A North

Marlboro at Freehold, 1 p.m.

Class A South

Brick Memorial at Southern, 1 p.m.

Class B North

Middletown North at Manasquan, 1 p.m.

Nonconference

Metuchen at Keyport, noon

South River at Keansburg, 1 p.m.

 

WEEK 8

FRIDAY, OCT. 27

Class A Central

Monmouth at Rumson-Fair Haven, 7 p.m.

Class A South

Central at Brick, 7 p.m.

Toms River North at Toms River South, 7 p.m.

Class B North

Long Branch at Middletown North, 7 p.m.

Class B South

Jackson Liberty at Pinelands, 7 p.m.

Lakewood at Barnegat, 7 p.m.

Nondivisional

Manasquan at Matawan, 7 p.m.

Middletown South at St. John Vianney, 7 p.m.

Red Bank Catholic at Red Bank, 7 p.m.

Point Boro at Ocean, 7 p.m.

Nonconference

Bishop Ahr at Asbury Park, 6 p.m.

East Brunswick at Freehold Township, 6:30 p.m.

Point Beach at Highland Park, 7 p.m.

Piscataway at Manalapan, 7 p.m.

Howell at New Brunswick, 7 p.m.

Jackson Memorial at Old Bridge, 7 p.m.

Colts Neck at Monroe, 7 p.m.

South Brunswick at Brick Memorial, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 28

Class B Central

Keansburg at Keyport, noon

Nondivisional

Toms River East at Marlboro, 1 p.m.

Southern at Lacey, 1 p.m.

Nonconference

Raritan at Spotswood, 1 p.m.

Edison at Freehold, 1 p.m.

Sayreville at Neptune, 1 p.m.

Delbarton at Mater Dei Prep, 7 p.m.

 

WEEK 9

FRIDAY, NOV. 3

Class A North

Colts Neck at Neptune, 7 p.m.

Marlboro at Howell, 6:30 p.m.

Manalapan at Freehold Township, 6:30 p.m.

Class A Central

Red Bank at Raritan, 7 p.m.

Holmdel at Matawan, 7 p.m.

Class A South

Southern at Toms River South, 7 p.m.

Central at Toms River North, 7 p.m.

Jackson Memorial at Brick Memorial, 7 p.m.

Class B North

Wall at Middletown South, 7 p.m.

Ocean at Middletown North, 7 p.m.

Class B Central

Keansburg at Asbury Park, 6 p.m.

Class B South

Jackson Liberty at Donovan Catholic, 6:30 p.m.

Barnegat at Point Boro, 7 p.m.

Nonconference

Rumson-Fair Haven at Carteret, 7 p.m.

SATURDAY, NOV. 4

Class A Central

St. John Vianney at Monmouth, 2 p.m.

Class A South

Brick at Toms River East, 1 p.m.

Class B North

Red Bank Catholic at Manasquan, 2 p.m.

Class B Central

Shore at Keyport, noon

Point Beach at Mater Dei Prep, 2:30 p.m.

Class B South

Pinelands at Lakewood, 1 p.m.

Manchester at Lacey, 2:30 p.m.

Nondivisional

Freehold at Long Branch, 1 p.m.

 

WEEK 10

NJSIAA Sectional Quarterfinals

Friday, Nov. 10 and Saturday, Nov. 11

 

WEEK 11

NJSIAA SECTIONAL SEMIFINALS

Friday, Nov. 17 and Saturday, Nov. 18

REGULAR SEASON

FRIDAY, NOV. 17

Class B South

Manchester at Donovan Catholic, 6:30 p.m.

 

WEEK 12

THANKSGIVING

WEDNESDAY, NOV. 22

Nondivisional

Long Branch at Red Bank, 7 p.m.

Class B South

Pinelands at Barnegat, 6 p.m.

THURSDAY, NOV. 23

Class A Central

Raritan at Holmdel, 10 a.m.

Class B North

Middletown North at Middletown South, 10:30 a.m.

Manasquan at Wall, 11 a.m.

Nondivisional

Neptune at Asbury Park, 10:30 a.m.

Toms River South at Lakewood, 11 a.m.

Shore at Rumson-Fair Haven, 11 a.m.

 

WEEK 13

NJSIAA Sectional Championships

Thursday, Nov. 30 – Sunday, Dec. 3

 

Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like  Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights. 

 

Sign Up For The SSN Newsletter

Please fill out this form to sign up for the Shore Sports Network newsletter.