Shore Conference Soccer Coaches' All-Division Teams

Selected by Shore Conference coaches. Players are listed in rank order as chosen by the coaches, with the first player listed being chosen as the division or county Player of the Year.

Class A North

Player Team Position Year
Dominic Bellomo Christian Brothers Academy Midfield Sr.
Jack Gill Christian Brothers Academy For/Mid Sr.
Stiviny Silva Long Branch Forward Sr.
Robert Saunders Howell Midfield Sr.
Justin Goldberg Manalapan Midfield Sr.
Bennett Messinger Freehold Twp. Midfield Jr.
Jonathan Santos Middletown South Defense Sr.
Brandon Grine Marlboro Midfield Sr.
Isaac Ball Freehold Boro Forward Jr.
Luke Pascarella Christian Brothers Academy Forward Jr.
Ryan Caruso Manalapan Mid/Def Sr.
Dylan Dougher Howell Forward Sr.
Jack Hempstead Christian Brothers Academy Defense Sr.
Cristian Coricone Freehold Twp. Forward Sr.
Patrick O'Dwyer Long Branch Forward Jr.
Shane McBride Howell Goalkeeper Sr.
Evan Nastarowicz Freehold Twp. Goalkeeper Sr.

 

Class A Central

Player Team Position Year
Joe Arena Holmdel Midfield Sr.
Anthony Arena Holmdel Forward Sr.
Jack Russo Holmdel Defense Sr.
Tommy Johnson Manasquan Forward So.
Jack Giamanco Holmdel Forward Jr.
Torre Avitabile Holmdel Defense Sr.
Zack May Raritan Defense Sr.
Drew Greenblatt Manasquan Midfield Jr.
Alex Nichols Red Bank Catholic Mid/For Sr.
Taylor Sousa Shore Defense Sr.
Brian Waltsak Monmouth Midfield Sr.
Ryan Ferguson Holmdel Mid/For Sr.
Chris Pierro Manasquan Defense Jr.
Ryan Bongarzone Shore Forward Sr.
Chris Anfuso Monmouth Defense Sr.
Evan Quan Rumson-Fair Haven Midfield Jr.
Matt Drake Manasquan Midfield Sr.
Jake Fortune Raritan For/Mid Sr.
Joe Weinstein Manasquan Goalkeeper Jr.
Jack Murray Holmdel Goalkeeper Sr.

 

Class A South

Player Team Position Year
Dan Russo Jackson Memorial Forward Jr.
Joe Schlageter Jackson Memorial Midfield Sr.
Peter Kozlej Toms River East Midfield Sr.
Kevin Kiernan Southern Midfield So.
Ryan Laycock Toms River South Defense Sr.
John Christ Brick Mid/Defense Sr.
Riley DeFeis Toms River North Midfield Sr.
Ben Schnaak Jackson Memorial Defense Jr.
Mike Ingenito Brick Memorial Defense Sr.
Nico Garcia Toms River North Midfield Sr.
Frank Ritchie Southern Defense Sr.
Ron Bantang Jackson Memorial Defense Jr.
Dane Bodziak Toms River East Forward Jr.
Erik Szejnrok Central Midfield Sr.
Jack Seitz Toms River South Midfield Jr.
Nick Kinzler Jackson Memorial Goalkeeper Sr.
Jalen Folsom Toms River South Goalkeeper Jr.

 

Class B North

Player Team Position Year
Wilby Alfred Neptune Forward Sr.
Santieno Harding Ocean Forward Sr.
Leo Montesinos Ocean Midfield Sr.
Zach Sintic Ocean Defense Sr.
Luke Yates Ocean Midfield Sr.
Mickenna Church Neptune Midfield Sr.
James Schutz Ocean Midfield Sr.
Riley Powers Wall Forward Sr.
Kieran Kane St. John Vianney Midfield Jr.
Ethan Kilmnick Colts Neck Midfield Sr.
Tagg Ancrum Wall Defense Jr.
Pete Angelucci Middletown North Midfield Jr.
Jon Paul Valencia Red Bank Midfield Jr.
Marcelo Colonna Matawan Midfield Jr.
Armand Valentino St. John Vianney Forward Jr.
Aden Castelle Red Bank Forward Jr.
John Volpe Wall Midfield Sr.
Max Winters Ocean Goalkeeper Sr.
Seamus McAnee Neptune Goalkeeper Sr.

 

Class B Central

Player Team Position Year
Ki Costa Point Pleasant Beach For/Mid Sr.
Ryan Brodeur Point Pleasant Beach Midfield Sr.
Ademola Odunlami Ranney Forward Sr.
Matt Forlenza St. Rose Midfield Sr.
Alex Atno Point Pleasant Beach Forward Sr.
Eduardo Vargas Asbury Park Midfield Fr.
Woodley Cagilus Asbury Park Forward So.
A.J. Bruney Mater Dei Midfield Jr.
Breandian Greene Keyport For/Mid Jr.
Evan Walters St. Rose Midfield Sr.
Pat Mastro Mater Dei Defense Jr.
Greyson Kellner Ranney Midfield Sr.
Odhran King Henry Hudson Defense Sr.
Ben Glass Point Pleasant Beach Midfield Sr.
Francesco Crivelli Point Pleasant Beach Defense Sr.
Anthony Virone Ranney Goalkeeper Jr.
Liam Hagan Henry Hudson Goalkeeper Sr.

 

Class B South

Player Team Position Year
Kip Byrne* Lacey Midfield Sr.
Kieran Sundermann* Pinelands Forward Sr.
Junior Bravo Lakewood Mid/Def Sr.
Sean Moffitt Lacey Forward Jr.
Dominic Dos Santos Pinelands Forward Sr.
Gio Hernandez Lakewood Mid/Def Sr.
Frank Aguilar Pinelands Defense Sr.
Dylan Vitale Lacey Defense Sr.
Aniello Lubrano Pinelands Midfield Sr.
Liam Kirinovic Point Pleasant Boro Midfield Sr.
Chad Yannazzone Donovan Catholic Midfield Sr.
Ricky Norman Barnegat Forward Sr.
Alex Zuniga Barnegat Midfield Jr.
Logan Duffy Manchester Forward Fr.
Anthony Diaz Pinelands Midfield Sr.
Matt Kekatos Donovan Catholic Defense Sr.
Moises Galvan Lakewood Goalkeeper Sr.
Riley Fahnholz Jackson Liberty Goalkeeper Sr.

* - Selected as Co-Players of the Year

 

All-Monmouth County

First Team

Player Team Position Year
Joe Arena Holmdel Midfield Sr.
Anthony Arena Holmdel Forward Sr.
Dominic Bellomo Christian Brothers Academy Midfield Sr.
Wilby Alfred Neptune Forward Sr.
Santieno Harding Ocean Forward Sr.
Jack Gill Christian Brothers Academy For/Mid Sr.
Jack Russo Holmdel Defense Sr.
Leo Montesinos Ocean Midfield Sr.
Stiviny Silva Long Branch Forward Sr.
Zach Sintic Ocean Defense Sr.
Luke Yates Ocean Midfield Sr.
Robert Saunders Howell Midfield Sr.
Tommy Johnson Manasquan Forward So.
Jack Giamanco Holmdel Forward Jr.
Mickenna Church Neptune Midfield Sr.
Max Winters Ocean Goalkeeper Sr.
Joe Weinstein Manasquan Goalkeeper Jr.

 

Second Team

Player Team Position Year
Torre Avitabile Holmdel Defense Sr.
James Schutz Ocean Midfield Sr.
Justin Goldberg Manalapan Midfield Sr.
Riley Powers Wall Forward Sr.
Bennett Messinger Freehold Twp. Midfield Jr.
Zack May Raritan Defense Sr.
Kieran Kane St. John Vianney Midfield Jr.
Drew Greenblatt Manasquan Midfield Jr.
Jonathan Santos Middletown South Defense Sr.
Ethan Kilmnick Colts Neck Midfield Sr.
Tagg Ancrum Wall Defense Jr.
Brandon Grine Marlboro Midfield Sr.
Pete Angelucci Middletown North Midfield Jr.
Isaac Ball Freehold Boro Forward Jr.
Luke Pascarella Christian Brothers Academy Forward Jr.
Alex Nichols Red Bank Catholic For/Mid Sr.
Shane McBride Howell Goalkeeper Sr.
Evan Nastarowicz Freehold Twp. Goalkeeper Sr.

 

Third Team

Player Team Position Year
Ryan Caruso Manalapan Mid/Def Sr.
Jon Paul Valencia Red Bank Midfield Jr.
Brian Waltsak Monmouth Midfield Sr.
Dylan Dougher Howell Forward Sr.
Ryan Ferguson Holmdel Mid/For Sr.
Chris Pierro Manasquan Defense Jr.
Jack Hempstead Christian Brothers Academy Defense Sr.
Marcelo Colonna Matawan Midfield Jr.
Ryan Bongarzone Shore Forward Sr.
Armand Valentino St. John Vianney Forward Jr.
Evan Quan Rumson-Fair Haven Midfield Jr.
Cristian Corcione Freehold Twp. Forward Sr.
Aden Castelle Red Bank Forward Jr.
Matt Drake Manasquan Midfield Sr.
Patrick O'Dwyer Long Branch Forward Jr.
John Volpe Wall Midfield Sr.
Jack Murray Holmdel Goalkeeper Sr.
Seamus McAnee Neptune Goalkeeper Sr.

 

All-Ocean County

First Team

Player Team Position Year
Dan Russo Jackson Memorial Forward Jr.
Joe Schlageter Jackson Memorial Midfield Sr.
Kip Byrne Lacey Midfield Sr.
Pete Kozlej Toms River East Midfield Sr.
Ki Costa Point Beach For/Mid Sr.
Kieran Sundermann Pinelands Forward Sr.
Kevin Kiernan Southern Midfield So.
Junior Bravo Lakewood Mid/Def Sr.
Ben Schnaak Jackson Memorial Defense Jr.
John Christ Brick Mid/Def Sr.
Ryan Laycock Toms River South Defense Sr.
Riley DeFeis Toms River North Midfield Sr.
Sean Moffitt Lacey Forward Jr.
Dominic Dos Santos Pinelands Forward Sr.
Ron Bantang Jackson Memorial Defense Jr.
Nick Kinzler Jackson Memorial Goalkeeper Sr.
Jalen Folsom Toms River South Goalkeeper Jr.

 

Second Team

Player Team Position Year
Mike Ingenito Brick Memorial Defense Sr.
Frank Ritchie Southern Midfield Sr.
Ryan Brodeur Point Pleasant Beach Midfield Sr.
Dane Bodziak Toms River East Forward Jr.
Nico Garcia Toms River North Midfield Sr.
Eric Szejnrok Central Midfield Sr.
Jack Seitz Toms River South Midfield Jr.
Gio Hernandez Lakewood Mid/Def Sr.
Frank Aguilar Pinelands Defense Sr.
Aniello Lubrano Pinelands Midfield Sr.
Ricky Norman Barnegat Forward Sr.
Liam Kirinovic Point Pleasant Boro Midfield Sr.
Francesco Crivelli Point Pleasant Beach Defense Sr.
Ben Glass Point Pleasant Beach Midfield Sr.
Ed Jacoby Jackson Memorial Midfield Jr.
Matt Dias Central Goalkeeper Jr.
Moises Galvan Lakewood Goalkeeper Sr.

 

Third Team

Player Team Position Year
Marcus Mandica Toms River South Defense Jr.
Logan Duffy Manchester Forward Fr.
Anthony Diaz Pinelands Midfield Sr.
Dylan Vitale Lacey Defense Sr.
Matt Ingenito Brick Memorial Defense Sr.
Jorge Araiza Lakewood Defense Sr.
Alex Zuniga Barnegat Midfield Jr.
Andrew Casey Toms River North Defene Sr.
Ben Hanneman Southern Defense Jr.
Logan Romero Toms River East Forward Sr.
Drew Walenty Jackson Memorial Mid/For So.
Alejandro Rodriguez Brick Midfield Sr.
Danny Caruso Toms River South Mid/For Sr.
Chase Olejarz Jackson Memorial Defense Jr.
Sean Aubry Brick Memorial Midfield Sr.
Braden Dugan Southern Goalkeeper Sr.
Riley Fahnholz Jackson Liberty Goalkeeper Sr.

 

Sign Up For The SSN Newsletter

Please fill out this form to sign up for the Shore Sports Network newsletter.